Який лікар лікує кишківник?
Неправильний режим харчування, вживання неочищеної води, неякісних та рафінованих продуктів – все це викликає серйозні проблеми з кишківником. Багато хто намагається впоратися з неприємними симптомами захворювань кишківника самостійно, і тільки при прогресуванні хвороби замислюється, до якого фахівця краще звернутися і який лікар лікує кишківник.
Здорове травлення – це запорука нормального функціонування всього організму, бо в різних відділах кишківника відбувається не тільки всмоктування корисних речовин, йде формування калових мас, але ще і синтезуються деякі вітаміни (групи B і K), виробляється понад 20 різних ферментів, мешкає корисна мікрофлора.
Нормальна мікрофлора кишківника здатна пригнічувати патогенні мікроорганізми, створювати імунний бар'єр, брати участь в синтезі біологічно активних речовин і в метаболізмі.
Який лікар допоможе вирішити проблему з кишківником?
Навіть незначні порушення в роботі кишківника можуть призвести в подальшому до серйозних захворювань. Але до якого лікаря йти з проблемами кишківника? Частіше за все, першим фахівцем, який проведе огляд і обстеження, є терапевт. За результатами первинного обстеження пацієнт може бути направлений на консультацію та подальше лікування до гастроентеролога, проктолога, хірурга, онколога, інфекціоніста або дієтолога.
Симптоми, при яких потрібно звернутися до лікаря:
- зниження апетиту;
- закрепи або діарея;
- біль при дефекації;
- анемія;
- регулярна печія, відрижка;
- підвищене газоутворення;
- нудота, блювання (частіше після їжі);
- больові відчуття в животі;
- підвищена стомлюваність й загальна слабкість;
- втрата ваги без видимої причини;
- порушення психологічного фону (підвищена тривожність, дратівливість і т.д.);
- домішок в калових масах слизу або крові.
Вказати точну локалізацію болю, частіше за все, пацієнт не може. Больові відчуття можуть характеризуватися як такі, що розпирають або здавлюють. Біль може бути гострим або тупим.
При розвитку в організмі запальних або гнійних процесів спостерігається підвищення температури (від субфебрильної до високої).
За характером перебігу захворювання кишківника можуть бути гострими (важкий перебіг хвороби, тривалістю до місяця) або хронічними (хвороба може протікати до одного року, мляво, з періодами загострення).
Захворювання кишківника можуть викликати різні чинники:
- запальні процеси;
- інфекційні агенти;
- аутоімунні порушення;
- глистяні інвазії;
- вроджені дефекти травлення;
- антибактеріальна терапія;
- порушення балансу мікрофлори кишківника;
- зловживання спиртними напоями;
- неправильне харчування (зловживання жирною, смаженою, копченою, гострою їжею, газованими напоями).
Захворювання кишківника
Фахівці виділяють захворювання тонкого та товстого кишківника, хвороби прямої кишки. Для кожної групи захворювань характерна своя клінічна картина й особливості протікання патологічного процесу.
До найбільш поширених захворювань тонкого та товстого кишківника відносяться:
- Ентерит
- Коліт
- Хвороба Крона
- Ішемічний коліт
- Поліпи
- Виразковий коліт
- Дисбактеріоз кишківника
- Рак кишківника
- Кишкова непрохідність
- Запалення сліпої кишки
- Дивертикульоз товстої кишки
- Долихосигма
- Синдром подразненого кишківника
- Мегаколон
- Виразкова хвороба дванадцятипалої кишки та ін.
Фахівці, які займаються лікуванням кишківника
Якщо у вас виникли проблеми з кишківником, лікар-терапевт призначає ряд обов'язкових аналізів: загальний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові, імунохімічний аналіз калу на приховану кров, копрограма. Для уточнення діагнозу можуть бути призначені рентген, УЗД, МРТ, ендоскопія.
Ґрунтуючись на клінічних проявах, етіології захворювання й отриманих аналізах, терапевт направляє до одного з лікарів, що спеціалізуються на особливостях тих чи інших патологій. Для виключення захворювань сечовивідної системи та патологій органів малого таза, призначаються консультації в уролога, гінеколога, венеролога.
Ентерологія – це наука, що вивчає нормальну анатомо-фізіологічну будову органів травлення та шлунково-кишкового тракту, гастроентеролог – "головний" фахівець із захворювань шлунка та кишківника. У компетенцію лікаря-гастроентеролога входить лікування не тільки захворювань кишківника, а й інших органів, що забезпечують функціонування травної системи – шлунка, підшлункової залози, печінки та жовчного міхура.
Основний метод обстеження у гастроентеролога – ендоскопічний (фіброгастродуоденоскопія, колоноскопія, ректороманоскопія). Частіше за все, ендоскопія проводитися одночасно з біопсією (взяттям шматочків тканин слизових оболонок для подальшого гістологічного дослідження). За результатами цього обстеження гастроентеролог може направити пацієнта для подальшого лікування до онколога.
Лікар-онколог діагностує та лікує передракові стани, доброякісні та злоякісні новоутворення шлунково-кишкового тракту, проводить профілактику поширення пухлини.
Серед онкологічних захворювань кишківника найчастіше зустрічається рак товстої кишки (колоректальний рак). Рак товстої кишки не має специфічної клінічної картини та, частіше за все, до 3-4 стадії ніяк себе не проявляє, що приховує в собі вкрай важкі наслідки. Якщо пухлина товстої кишки операбельна, хірург-онколог проводить операцію по її видаленню. Також онкологи лікують спадковий неполіпозний рак товстої кишки, неепітеліальні пухлини товстої кишки, рак ободової кишки, прямої кишки, анального каналу.
Проктолог діагностує та лікує захворювання товстого кишківника. Найбільш поширеним функціональним порушенням роботи товстої кишки є синдром подразненого кишківника.
Лікарі-проктологи лікують такі захворювання:
- Геморой
- Анальна тріщина
- Кишкові стоми
- Амілоїдоз кишківника
- Випадання прямої кишки
- Ректовагінальні свищі
- Ендометріоз товстого кишківника
- Злоякісні утворення
- Гострі кондиломи та поліпи
- Гострий і хронічний парапроктит
- Недостатність анального сфінктера та ін.
В найбільш важких і занедбаних випадках захворювань товстого кишківника рекомендоване оперативне втручання. Операції проводяться при кишковій непрохідності, яка виникла в результаті наявності долихосігма.
При підозрі на інфекційну природу захворювань кишківника, терапевт обов'язково призначить консультацію інфекціоніста. Спираючись на симптоматику, дані лабораторної діагностики, лікар визначить природу інфекційного захворювання кишківника й обере необхідне лікування.
Інфекціоніст лікує:
- Сальмонельоз
- Дизентерію
- Холеру
- Шигельоз
- Шистосомоз японський
- Метагонімоз та інші гельмінтози
Кишкові інфекції являють собою групу захворювань, які викликають патогенні мікроорганізми (віруси та бактерії). Вірусні кишкові інфекції розвиваються при потраплянні в організм аденовірусів і ротавірусів, бактеріальні – дизентерійної палички, патогенних кишкових паличок (ешерихій), ієрсиній.
Для уточнення діагнозу лікар-інфекціоніст призначає наступні аналізи:
- посів та мазок на флору;
- ПЛР-діагностика;
- імуноферментний аналіз крові;
- аналіз крові на маркери вірусного гепатиту;
- серологічна діагностика кишкових захворювань;
- паразитологічні дослідження й ін.
Визначивши проблеми з кишківником, гастроентеролог може призначити додаткові консультації та лікування у дієтолога.Вивчивши особливості захворювання, дієтолог розробить індивідуальну систему харчування. Дієта при захворюваннях кишківника повинна строго дотримуватися, оскільки від цього багато в чому залежить результат лікування та швидкість відновлення.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Лікарі
З'явилися проблеми з кишківником? До якого лікаря звернутися, як пройти повне обстеження й отримати якісне та недороге лікування захворювань кишківника в Києві – це і багато іншого ви можете дізнатися, зателефонувавши нам за контактним номером колл-центру. Ефективність і тривалість лікування залежить від того, наскільки швидко пацієнт звернувся в лікарню після появи перших симптомів, від проведеної діагностики та призначення найбільш оптимального для кожного конкретного випадку лікування. Досвідчені фахівці клініки МЕДІКОМ у філіях на Оболоні та Печерську чекають вас!
Сертифікати
Вiдгуки
Спасибо за подробное объяснение о специалистах, которые занимаются лечением заболеваний кишечника - полезная информация.