exit
search serach
Базаліома (базальноклітинний рак шкіри)
82. Консультація дерматолога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Базаліома (базальноклітинний рак шкіри)

Як тільки виникають перші ознаки такого захворювання як базаліома, необхідно невідкладно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Щоб уникнути непотрібного пошуку клінік і лабораторій для здачі аналізів і проходження інструментального дослідження, рекомендуємо звернутися в клініку МЕДІКОМ. У нас є все необхідне обладнання для діагностики та лікування дерматологічних патологій. Лікуванням займаються висококваліфіковані фахівці, що мають великий досвід в терапії хвороб шкіри.

Базаліома — це одне з найпоширеніших злоякісних утворень шкіри, яке розвивається зі змінених епідермальних клітин. Також зустрічаються такі назви захворювання: «базальноклітинний рак», «карцинома». Пухлина росте повільно, дуже рідко дає метастази, але може вражати сусідні тканини, органи, навіть кістки, руйнуючи їх. Найчастіше новоутворення локалізується в області повік, крил носа, скронь, вушної раковини, рідше — на шиї, тулубі та кінцівках. Захворювання може рецидивувати після правильного та своєчасного лікування.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Фахівці виділяють кілька видів і підвидів базаліоми. Утворення можуть бути бордового, білуватого, червоного або рожевого кольору. Пухлини змінюють розмір, форму та відтінок. Вважається, що невеликий наріст з чіткими контурами безпечніше.

Відповідно до клінічних проявів, виділяють такі види пухлин шкіри:

  • Вузлові.
    Мають невеликий розмір з однорідною структурою, напівпрозорий відтінок з судинними «зірочками», найпоширеніші. Хворий не відчуває якогось дискомфорту, тому рідко звертає належну увагу на пляму. Наріст локалізується на шиї та обличчі.
  • Виразкові.
    Виникають внаслідок розвитку вузликової форми. Осередок пухлини розростається і з'являються виразки, вкриті некротичними та гнійними корками.
  • Поверхневі.
    Ростуть повільно, не турбують людину роками, на вигляд плоскі утворення різних відтінків червоного кольору з нерівними краями.
  • Плоскі.
    Протікає агресивно, склеродермоподібна базаліома іноді вражає м'які тканини, рідко виникає утворення виразок, за клінічними проявами схожа на екзему та псоріаз.
  • Метатипічні.
    Поєднують симптоми плоскоклітинного і базальноклітинного раку. Форма дуже агресивна, поширюється і дає метастази у віддалені тканини, органи.
  • Інфільтративні.
    Виникають при прогресуванні вузликової та плоскої форм. При цьому виду раку шкіри підвищений ризик стрімкого розвитку захворювання з ростом пухлини вглиб, метастазуванням і рецидивами після терапії.
  • Пігментовані.
    З'являються на шкірі у вигляді плоских плям з високою пігментацією в центрі та по краях. Наріст покривається виразками з гноєм, які гояться, залишаючи після себе темні плями.
  • Бородавчасті.
    Нагадують бородавку, чітко підноситься над шкірою, мають сіруватий відтінок. Утворення без виразок і судинних «зірочок».
  • Прободаючі.
    Пошкоджують цілісність шкіри, ростуть на ділянках, які схильні до травм. Пухлина покрита кіркою, по краях можна спостерігати тканину рожевого кольору.
  • Фіброепітеліома Пінкус.
    Розвивається часто на попереку, рідкісна форма, має вид фіброзного поліпа на ніжці, може приймати напівсферичний обрис.

За гістологією базаліома буває:

  • поверхневою мультицентричною;
  • фіброзно-епітеліальною;
  • склеродермальною.

Захворювання протікає в 5 стадій:

  • нульова — наріст ще не сформований, але в організмі розвиваються ракові клітини;
  • перша — з'являється пляма на шкірі до 2 см;
  • друга — пухлина досягає розміру до 5 см;
  • третя — утворення починає виразковуватись та проростає вглиб;
  • четверта — спостерігаються множинні виразки та великі нарости, що руйнують кісткову структуру, хрящі, органи.

Прогноз сприятливий на 1 і 2 стадії. В інших випадках можливі рецидиви та шрами після лікування.

Відкрити Згорнути down

Етіологія базаліоми

Точні причини базаліоми невідомі, їх ділять на обов'язкові та відносні. Існує ряд факторів, які можуть спровокувати рак шкіри. У групі ризику люди у віці після 40 років.

До обов'язкових передракових патологій відносять:

  • Хвороба Боуена.
    Виникає при тривалому хімічному, ультрафіолетовому випромінюванні, папіломавірусу людини.
  • Хвороба Педжета.
    Синонім раку грудей, розвивається у жінок і чоловіків після 50 років.
  • Пігментна ксеродерма.
    Генетична шкірна патологія, спричинена незворотніми змінами в епітелії внаслідок ультрафіолетового випромінювання.
  • Ерітроплазія Кейра.
    Запальне захворювання, яке вражає статеві органи.

Відносні передракові патології включають:

  • Кератоакантому.
    Доброякісне новоутворення епітеліальної тканини.
  • Променеві виразки.
    Ураження епідермісу іонізуючим випромінюванням.
  • Себорейну акантому.
    Старечий кератоз, старечий кератоз, що виникає в місцях, які регулярно дратуються тертям; пухлина переростає в базаліом не більше в 7 % випадків.
  • Трофічні виразки.
    Виникають на тлі цукрового діабету, тромбозу, атеросклерозу.
  • Сонячний кератоз.
    Розвивається при інтенсивній інсоляції та спадкової схильності.
  • Шкірний ріг.
    У 25 % випадків захворювання викликає базальноклітинний рак.
  • Гранульоми, гуми сифілітичні.
    При тривалому перебігу сифілісу виникає метаплазія, яка є передраковим станом.
  • Холодний абсцес.
    Розвивається при вторинному туберкульозі та неправильної вакцинації БЦЖ; виразки та свищі довго не гояться, провокуючи переродження тканин в ракові.
  • Келоїдні рубці.
    Джерело хронічного запалення.

Також виділяють часті фактори, що сприяють розвитку базаліоми:

  • імуносупресія;
  • надмірна засмага;
  • численні родимки;
  • наявність ластовиння;
  • постійний контакт з отрутами: миш'яком, дьогтем, нафтовими продуктами;
  • опіки, обмороження.
Відкрити Згорнути down

Рідко зустрічається вроджена базальноклітинна карцинома — синдром Горліна-Гольця.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Рак шкіри протікає тривало, особливо при поверхневій формі. Утворення постійно збільшується. На ранніх стадіях симптоматики не виражена — виникає невеликий міхур рожево-сірого кольору. При дотиках відчувається щільний наріст, покритий кіркою. Можлива поява виразок, ерозійних ділянок.

На нульовій і першій стадії утворення невелика (до 2 см), не переходить на сусідні ділянки. На другий — пухлина проростає на всю товщу епідермісу і перевищує розмір 20 мм. На третій — наріст поширюється на м'які тканини. Для останньої стадії характерне ураження хрящів, прилеглих тканин, органів і кісток. Важкі ускладнення виникають при поширенні патології на вуха, головний мозок, кістки та очі.

Базаліома
Лікування базаліоми
Відкрити Згорнути down

Симптоми базаліоми

Захворювання протікає безсимптомно, за винятком появи на шкірі новоутворення. Спочатку воно невелике, схоже на прищ або родимку. Потім пухлина збільшується, в центрі виникає виразка, яка покривається кіркою. Якщо її видалити, з'являється поглиблення, знову покривається скоринкою. Навколо новоутворення формується щільний валик. При розтягуванні шкіри його легко помітити. Валик складається з дрібних бульбашок, схожих на перлини.

У деяких випадках розвиваються нові вузлики, що зливаються один з одним. Через розширення судин з'являються «судинні зірочки». У центрі відбувається виразка, вона збільшується і частково рубцюється. Згодом пухлина проростає глибше, викликаючи біль і свербіж. Краї можуть бути чіткими, нерівними або у вигляді півсфери. Ознаки базаліоми не виявляються, тому захворювання діагностується на запущених стадіях.

Відкрити Згорнути down

Особливості базаліоми у дітей

У дитячому віці патологія розвивається рідко. Провокаційні фактори повинні тривалий час впливати на шкіру, щоб викликати рак. Найчастіше захворювання вражає білошкірих дітей з рудим і світлим волоссям. При виникненні будь-яких незвичних наростів на шкірі дитини, обов'язково потрібно показати її дитячому дерматологу.

Основні види та симптоми базаліоми у дітей:

  • Поверхнева.
    Виникає рожева пляма, розвивається повільно, не дає метастазів.
  • Плоска.
    Нагадує бляшку з піднятими, чіткими краями, схожими на валик.
  • Вузлова.
    З'являється округла пухлина рожевого кольору з поглибленням в центрі, часто кровоточить.

Зустрічається спадкова базаліома шкіри — синдром Горліна-Гольця. Патологія супроводжується ураженням статевої та кісткової систем. При цьому захворюванні розвивається множинний базальноклітинний рак. Пухлини проростають на відкритих ділянках шкіри, їх кількість досягає сотні.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення і наслідки базаліоми

Даний вид раку рідко дає метастази. Небезпека полягає в поширенні ракових клітин, що вражають органи та кістки. Базаліома очей, носа, вух провокує нервові розлади, зниження слуху і зору. Патологія зачіпає кістки, аж до їх повного руйнування.

При множині ураженні ускладнюється діагностика та лікування. Лікарю важко виявити найнебезпечнішу ділянку, який загрожує життю. Якщо пухлина проростає в тканини головного мозку, можливий летальний результат.

Відкрити Згорнути down

Діагностика базаліоми

Вірогідність діагнозу підтверджується мікроскопічним дослідженням новоутворення. Використовується 2 методи: гістологічний і цитологічний. Під час проведення аналізу виявляються тяжі овальної, круглої, веретеноподібної форми. Гістологічна картина буде відрізнятися в залежності від виду базаліоми.

Важливою є диференціальна діагностика з іншими шкірними патологіями: псоріаз, червоний вовчак, меланомою та ін. Додатково пацієнт здає кров і сечу на аналіз. Якщо пухлина проростає в хрящі й кістки, призначається рентгенографія, КТ, МРТ. Також необхідно пройти біопсію, при проведенні якої береться шматочок пухлини або все новоутворення і відправляється на цитологію.

Дерматоскопія дозволяє безконтактно визначити природу пухлини. Дерматоскоп збільшує наріст у багато разів, завдяки чому лікар досліджує його структуру, нерівність меж, симетричність, рівень небезпеки. Точність такого методу складає понад 80 %.

Відкрити Згорнути down
Консультация дерматолога
Консультація дерматолога
Биопсия
Біопсія
Дерматоскопія
Дерматоскопія
Онкодерматологія
Онкодерматологія

Лікування базаліоми

У лікуванні базаліоми використовують кілька видів терапії. Інколи при розмірах пухлини до 7 мм призначається місцеве застосування хіміопрепаратів (цитотоксичних).

Інші методи лікування:

  • Електрокоагуляція.
    Вплив на пухлину струму високої частоти, при якому ракові клітини випалюються. Метод надійний, але не використовується для лікування на обличчі, оскільки після терапії залишається шрам.
  • Кріодеструкція.
    Заморожування новоутворення рідким азотом. Процедура безболісна, не залишає шрамів, використовується при поверхневій локалізації пухлини, не виключає рецидивів.
  • Лазерне видалення.
    Підходить для лікування на обличчі та літнім людям, тому що не залишає слідів, не викликає ускладнень. Перед процедурою шкіру знеболюють.
  • Променева терапія.
    Руйнування ракових клітин бета-променями або близько фокусною рентгенотерапією. Прискорені електрони не пошкоджують здорову тканину, не проникають дуже глибоко в епідерміс. Курсів може бути кілька до повного зникнення пухлини.
  • Фототерапія.
    Вплив на новоутворення світловим випромінюванням. Лікар наносить на пухлину спеціальні аплікації або мазь і направляє на неї лампу. Метод запускає вироблення вільних радикалів, що ушкоджують онкоклітини та наріст відмирає. Процедура не залишає шрамів, рубців.

Якщо пухлина проросла в глибокі шари, застосовується декілька методів терапії.

Відкрити Згорнути down

Операції при базаліомі

Хірургічне видалення є ефективним і поширеним методом лікування базаліоми шкіри. Процедура показана при обмеженій локалізації утворення, рецидивах, в безпечних для операції місцях.

Використовується класичне видалення базаліоми та кюретаж з електрокоагуляції. У першому випадку пухлину січуть, відправляють на аналіз, рану вшивають. Якщо після лабораторного дослідження з'ясувалося, що в краях відсікання немає онкологічних клітин, терапія вважається радикальною.

У другому варіанті пухлину шкіри вишкрібають кюреткою, дно припікають за допомогою електрокоагулятора. На місці операції залишається білястий рубець. Для його усунення можна скористатися послугами пластичної хірургії.

Відкрити Згорнути down

Контроль вилікування

На початкових стадіях одужання спостерігається в 98 % випадків. Лікування вважається ефективним, якщо вдалося уникнути рецидивів. Після видалення пухлини пацієнт регулярно проходить дослідження і фізикальний огляд у лікаря-онколога.

Відкрити Згорнути down

Профілактика базаліоми

Щоб запобігти виникненню пухлини, дотримуйтесь таких правил:

  • підтримуйте імунітет, обмежте вживання в їжу тваринних білків;
  • своєчасно лікуйте свищі, виразки, запалення на шкірі;
  • не травмуйте старі шрами;
  • видаляйте папіломи, бородавки;
  • захищайте шкіру від сонця: перед виходом на вулицю в спекотні дні необхідно наносити сонцезахисний крем, а обличчя прикривати капелюхом, кепкою;
  • не забувайте виконувати правила безпеки при роботі з хімічними речовинами.
Відкрити Згорнути down

При виявленні перших симптомів базаліоми, відвідайте лікаря, щоб не допустити ускладнень.

Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Фахівці відзначають, що після видалення новоутворення можливі наслідки у вигляді алергії, інфікування рани, ішемії шкіри на місці базаліоми, кровотечі. Післяопераційні ускладнення проявляються в перші дні.

Контактний дерматит (алергія) викликають пов'язки та пластир. Після їх скасування рекомендується наносити на рану спеціальні мазі, застосовувати антигістамінні препарати.

При інфікуванні шкіру обробляють антисептиками та приймають курс антибіотиків. Якщо спостерігається повний некроз тканин, призначається повторна операція.

Після фототерапії пацієнтам не можна 7 днів сидіти за комп'ютером, приймати вітаміни та БАДи, дивитися телевізор, перебувати під сонцем. Після лікування необхідно протягом 5 років спостерігатися у лікаря.

Слід ретельно захищатися від прямих променів сонця і негативного впливу отруйних, хімічних, токсичних речовин. Дотримуючись простих правил, ви збережете своє здоров'я на довгі роки.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чи можна померти від базаліоми?

Базаліома, або базальноклітинний рак шкіри, – найменш агресивне злоякісне утворення шкіри. Прогноз переважно залежить від стадії захворювання. Рання діагностика раку шкіри та вчасне лікування сприяють позитивному прогнозу.

Чим відрізняється базаліома від меланоми?

Базаліома та меланома є різновидами раку шкіри. Основна відмінність базаліоми від меланоми – повільне зростання. Для меланоми характерні стрімке зростання, швидкий розвиток симптомів та активне метастазування. Меланома росте з пігментних клітин (меланоцитів), а базаліома вражає базальний шар епітелію, найчастіше з'являється на обличчі, шиї та волосистій частині голови. Лише дерматолог може проаналізувати всі відмінності та встановити точний діагноз.

Що таке базаліома нижньої повіки?

Базаліома нижньої повіки – це злоякісне новоутворення нижньої повіки, що характеризується розростанням різних структур шкіри (особливо в складках). Рак нижньої повіки схильний до швидкого росту, у виняткових випадках можливе метастазування. За формою базаліома нагадує невеликий вузлик, навколо якого утворюється пухирець. Встановити різновид раку нижньої повіки, провести диференціальну діагностику з іншими утвореннями допомагає дерматоскопія.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча онкологічним відділенням, лікар-онколог другої категорії, онкомамолог

Який лікар лікує базаліому?

Терапією базальноклітинного раку шкіри займається лікар-дерматолог. Також може знадобитися консультація лікаря-онколога. Багатопрофільна клініка МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську проводить ефективне лікування базаліоми в Києві. У нашій клініці використовується новітня апаратура для діагностики, працюють висококваліфіковані лікарі, які застосовують сучасні методики лікування за європейськими медичними протоколами. Записатися на прийом або консультацію, можна зателефонувавши до кол-центру клініки.

comment 52
Закордонець Валентина Петрівна
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог вищої категорії, дитячий дерматовенеролог
comment 13
Подмастерчик Ольга Валеріївна
Завідуюча онкологічним відділенням, лікар-онколог другої категорії, онкомамолог
comment 26
Приймак Артем Валентинович
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.
comment 13
Делятин Оксана Вячеславівна
Лікар дерматовенеролог, дерматоонколог першої категорії, к.м.н.
comment 9
Дерев'янко Олександр Володимирович
Лікар-хірург першої категорії
comment 9
Єфімова Вікторія Олегівна
Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог
comment 12
Коваленко Андрій Петрович
Лікар-хірург, онкохірург, к.м.н.
comment 2
Собченко Сергій Олександрович
Лікар-хірург, онколог, онкохірург вищої категорії, к.м.н.
comment 13
Шматков Олексій Валерійович
Лікар-дерматолог, дитячий лікар-дерматолог вищої категорії
comment 8
Юзвік Костянтин Олексійович
Лікар-хірург, хірург-онколог першої категорії

Вiдгуки

02.05.2024 10:40
Евеліна

Багато писати не буду, бо неприємна тема. Єдине, що спасибі лікарям “Медіком” за те, що допомогли мені в скрутній ситуації.

07.12.2023 15:04
Бабченко І.

У мене був отит. Була на прийомі в лора. Але він під час огляду помітив пляму біля вуха, на яку я не звертала увагу. Лор відправив на обстеження, яке підтвердило, що в мене базаліома. Що ж, тепер лікуюся. Прогнози лікарів - позитивні. Головне - набратися терпіння.

20.04.2023 20:23
Альона

Мала ускладнену форму бородавки. Але лікарі змогли докопатися до найменших деталей і розписати якісне лікування. Зараз рецидиву непомітно.

09.08.2022 13:15
Смолова Єлизавета Андріївна

Спасибі лікарю Артему Валентиновичу за ваші золоті руки. Хай вони вам ніколи не болять.

15.07.2021 20:46
Ирина Рожина

Перенесла две операции, постоянный рецидив. Спасибо за статью. Все правда.

27.05.2021 17:04
Варвара 12

Отличный сервис не раз обращалась, обнаружила на коже два темно-розовых образования. Записалась на прием, диагноз подтвержден, спасибо вовремя.

09.05.2021 14:21
Кира Кукоба

Спасибо, очень информативная статья, предупрежден значит вооружен.

11.04.2021 12:59
Мирослава

Відмінний сайт, завжди саме тут знаходжу відповіді, на свої питання. Записалася до лікаря.

20.02.2021 16:34
Вікторія

Величезна подяка за вашу роботу, зверталася в клініку. Сервіс на висоті, збентежило тільки, що запис через 5 днів, черга.

Показати ще 3

arrow

Всього 9 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down