exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Рак шийки матки лікування і діагностика
121. Кольпоскопія
550 грн.
Більше Згорнути down

Рак шийки матки

Шийка матки – це звужена нижня частина матки, яка з’єднує її з піхвою та утворює родові шляхи.

Що таке рак шийки матки

Рак шийки матки (РШМ) – це злоякісне захворювання, яке починає свій розвиток з переродження здорових клітин шийки матки на аномальні. Спочатку це просто атипові клітини (дисплазія як передраковий стан), які згодом можуть набувати якостей ракових. Процес розростання відбувається безконтрольно, іноді досить швидко, тому пильної уваги, аби не пропустити час, коли небезпечну ділянку необхідно видалити. Регулярні профілактичні огляди та скринінгові тести мають стати правилом для кожної жінки.

Злоякісні пухлини шийки матки відрізняються від доброякісних тим, що можуть поширюватися на сусідні тканини та інші органи і частини тіла.

Відкрити Згорнути down

Типи раку шийки матки

Рак може розпочатися з клітин, що покривають поверхню шийку матки з боку піхви (ектоцервікса), або з каналу (ендоцервікса). Тому розрізняють два основних типи раку шийки матки:

  • Плоскоклітинний - починається в клітинах на зовнішній поверхні шийки матки та становить 80%-90% усіх випадків РШМ.
  • Аденокарцинома – бере початок із залозистих клітин, що вистилають канал шийки матки.

Такий розподіл важливий для вибору тактики лікування.

цитологія
кольпоскопія
Відкрити Згорнути down

Причини розвитку рака шийки матки

Серед ймовірних причин розвитку рака шийки матки експерти називають ураження вірусом папіломи людини (ВПЛ) певних типів. Але частіше його відносять до чинників, що підвищують ризик захворювання. ВПЛ є поширеною інфекцією. Існує понад 100 різних типів цього вірусу, але не всі вони пов’язані з раком. Типи або штами ВПЛ, які найчастіше асоціюються з раком шийки матки, це ВПЛ 16 і ВПЛ 18. Підвищують ризик зараження ними ранній початок статевого життя або наявність кількох статевих партнерів. Вакцини проти ВПЛ можуть запобігти розвитку деяких видів раку, включаючи рак шийки матки.

До інших чинників, що підвищують ризик захворювання на РШМ є:

  • генітальний герпес;
  • куріння;
  • імунодефіцити, що можуть бути спричинені вживанням деяких ліків, вірусом імунодефіциту людини, терапією інших видів раку;
  • вік - частіше хворіють жінки від 20 до 35 років;
  • відсутність скринінгів.
Відкрити Згорнути down

Симптоми рака шийки матки

Передракове ураження шийки матки часто не викликає жодних ознак чи симптомів. Симптоми або ознаки зазвичай з’являються на ранній стадії раку шийки матки. При прогресуючому раку шийки матки, тобто раку, який поширився на інші частини тіла, симптоми можуть бути більш серйозними залежно від тканин і органів, на які поширилась хвороба.

оперативна гінекологія

Ознаками рака шийки матки можуть бути:

  • легка кровотеча між менструаціями або після них;
  • менструальна кровотеча, сильніша та триваліша ніж зазвичай;
  • кровотеча після статевого акту або огляду малого тазу;
  • збільшення виділень з піхви;
  • біль під час статевого акту;
  • кровотеча після менопаузи;
  • постійний біль у тазу та/або спині без зрозумілої причини.

У разі появи таких симптомів варто звернутися до лікаря. Це можуть прояви і інших захворювань, тому необхідно пройти обстеження та встановити точний діагноз. . Чим раніше передракові клітини або рак шийки матки будуть виявлені та вилікувані, тим більше шансів, що рак можна запобігти або вилікувати.

Відкрити Згорнути down

Програма скринінгу раку шийки матки

Програма скринінгу раку шийки матки є актуальним засобом профілактики та ранньої діагностики. Рекомендована частота профілактичної діагностики залежить від віку та медичної історії жінки. За найновішими рекомендаціями міжнародних організацій, актуальним є розпочинати проведення скринінгового обстеження шийки матки з 25 років. 

Програма скринінгу включає:

  • консультацію гінеколога;
  • ПАП тест;
  • тест на вірус папіломи людини;
  • кольпоскопію.

скринінг раку шийки матки

Відкрити Згорнути down

Діагностика раку шийки матки

Перший етап діагностики РШМ – це гінекологічний огляд, в який входить опитування щодо симптомів, скарг та історії хвороби, бімануальне обстеження органів малого тазу та дослідження в стерильному дзеркалі. Під час огляду лікар може виявити зміни у шийці матки, матці, піхві, яєчниках та інших прилеглих органах.

Аналізи при підозрі на рак шийки матки

  1. Цервікальний мазок або тест Папаніколау (ПАП-тест) для виявлення атипових або ракових клітин.
    Додатково може бути проведений рідинний цитологічний тест та аналіз на вірус папіломи людини (ВПЛ). Позитивний тест на ВПЛ означає, що виявлено певні типи вірусу, які асоціюються з раком шийки матки. Це не завжди означає наявність раку, але за такою пацієнткою спостерігають і регулярно повторюють обстеження.
  2. Біомаркерне дослідження пухлини - лабораторні дослідження для виявлення специфічних генів, білків та інших факторів, унікальних для пухлини.

Результати всіх цих тестів можуть допомогти визначити варіанти лікування.

Інструментальні методи дослідження РШМ

  1. Кольпоскопія – проводиться з використанням кольпоскопа, спеціального пристрою, що дозволяє отримати збільшене зображення клітин шийки матки та піхви, та розглянути їх на наявність атипових змін.
  2. Біопсія – отримання невеликої кількості тканини для подальшого гістологічного аналізу під мікроскопом, що допомагає встановити наявність, тип та стадію раку або передракового стану. Види біопсії:
    • ендоцервікальний кюретаж – зішкребання невеликої кількості тканини з внутрішнього отвору шийки матки;
    • процедура петлевого електрохірургічного висічення – для біопсії використовується тонкий дротяний гачок з електричним струмом;
    • конізація (конусоподібна біопсія) – видаляється конусоподібний шматок тканини з шийки матки; можна проводити як лікування для видалення передраку або ранньої стадії раку.

  3. Рентген (внутрішньовенна урографія) – огляд нирок та сечового міхура.
  4. Комп’ютерна томографія (КТ) з контрастом чи без – дозволяє отримувати детальні тривимірні зображення внутрішніх органів, виявляти пухлини та інші зміни, оцінувати їх структуру та розмір.
  5. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) з контрастом чи без – серія зображень внутрішніх органів, яку отримують за допомогою дії магнітного поля та радіохвиль. Відрізняється від КТ відсутністю променевого навантаження.
  6. Додаткові дослідження:
    • цистоскопія – огляд сечового міхура та уретри;
    • ретророманоскопія – обстеження прямої та товстої кишки.

  7. Під час діагностики важливо не тільки виявити рак або передраковий стан, а і встановити його тип та стадію. В залежності від цих даних, буде призначено лікування.

Програма скринінгу раку шийки матки

Програма скринінгу раку шийки матки є актуальним засобом профілактики та ранньої діагностики. Рекомендована частота профілактичної діагностики залежить від віку та медичної історії жінки. За найновішими рекомендаціями міжнародних організацій, актуальним є розпочинати проведення скринінгового обстеження шийки матки з 25 років. 

Програма скринінгу включає:

  • консультацію гінеколога;
  • ПАП тест;
  • тест на вірус папіломи людини;
  • кольпоскопію.

Відкрити Згорнути down
Цистоскопия
Цистоскопія
Биопсия шейки матки
Біопсія шийки матки
Кольпоскопия шейки матки
Кольпоскопія шийки матки
Аналіз на онкомаркери
Аналіз на онкомаркери
ПАП-тест
ПАП-тест
Трансвагинальное УЗИ
Трансвагінальне УЗД
МРТ малого тазу
МРТ органів малого тазу
КТ малого таза
КТ органів малого таза
Скринінг раку шийки матки
Скринінг раку шийки матки

Стадії раку шийки матки

Визначення стадії РШМ ґрунтується на результатах аналізів, інструментальних досліджень та біопсії:

Стадія I: рак поширився зі слизової оболонки шийки матки в глибші тканини, але все ще знаходиться в матці. Ділиться на: IA – діагностується лише під мікроскопом, ракова ділянка глибиною 3-5 мм; IB - пухлина більша (до 4 см), але все ще обмежується шийкою матки.

Стадія II: рак поширився за межі матки в сусідні зони, такі як піхву або тканини біля шийки матки, але він знаходиться в області таза. Ділиться на IIA - пухлина обмежена верхніми двома третинами піхви, розмір 4 см або більше; IIB - пухлина поширюється на параметріальну область, але не досягає стінки таза.

Стадія III: IIIA - пухлина охоплює нижню третину піхви, але не проросла в стінку таза; IIIB - пухлина проросла в стінку таза та/або вражає нирку; IIIC - пухлина вражає регіонарні лімфатичні вузли.

Стадія IV: IVA - рак поширився на сечовий міхур або пряму кишку, але не поширився на інші частини тіла; IVB - рак поширився на інші частини тіла.

Відкрити Згорнути down

Лікування раку шийки матки

Терапія при раку шийки матки залежить від багатьох факторів, до яких відносяться тип та стадія раку, загальний стан здоров’я пацієнтки, можливих побічних ефектів та інших. Діагностикою та лікуванням раку шийки матки в Києві займаються висококваліфіковані спеціалісти Клініки МЕДІКОМ. З кожною жінкою працює ціла команда лікарів. Вони збираються на консиліум та обговорюють актуальну інформацію і методи, які можна застосувати в даному випадку. Потім складається єдиний план, за яким діють всі фахівці. В роботі консиліуму приймає участь лікар-онколог, хімієтерапевт, Кричевська Олена Іванівна.

Хірургічне лікування раку шийки матки – частіше за все призначається як перший етап лікування. Метод визначається в залежності від стадії та типу РШМ.

онкогінекологія

Операції при раку шийки матки

  1. Радіохвильова конізація шийки матки – використовується для видалення пухлини та деякої кількості здорових клітин навколо неї, підходить для раку, що не поширився за межі шийки матки.
  2. Різні види гістеректомії:
    • проста – видалення матки й шийки матки, може бути вагінальною (без розрізів черевної стінки) та абдомінальною;
    • радикальна – видалення матки, шийки матки, верхньої частини піхви та тканин навколо шийки матки, також може включати широку дисекцію (видалення) тазових лімфатичних вузлів;
    • тотальна гістеректомія з сальпінгоофоректомією – видаляють матку та один або обидва яєчники з трубами та прилеглими тканинами (пангістеректомія 2 та 3 типу).

  3. Трахелектомія – проводиться при раку шийки матки ранніх стадій, в результаті якої видаляють шийку матки, верхню частину піхви з обов'язковим збереженням матки, маткових труб і яєчників, виконується у молодих пацієнток, що хочуть зберегти можливість в майбутньому народити дитину.
  4. Розширена трахелектомія – вагінальне видалення шийки матки та прилеглих лімфатичних вузлів.
  5. Екзентрація таза – найбільш радикальна та важка операція з видалення органів малого таза, потребує додаткових реконструктивних втручань, тому призначається рідко.

Хіміотерапія – використання спеціальних лікарських засобів для зупинки росту ракових клітин шляхом їх знищення або зупинки поділу. Може проводитися окремо або разом з іншими видами лікування.

Цільова (таргетна) терапія використовує ліки або інші речовини для блокування дії специфічних ферментів, білків або інших молекул, які беруть участь у зростанні та поширенні ракових клітин.

Імунотерапія – допомагає імунній системі людини боротися з раком шляхом її стимулювання.

Радіотерапія (променева терапія) – лікування за допомогою рентгенівського випромінювання, може бути внутрішньою та зовнішньою. Також може застосовуватися як паліативна терапія для полегшення симптомів і покращення якості життя людей із прогресуючим раком шийки матки.

Відкрити Згорнути down
Оперативная гинекология
Оперативна гінекологія
Онкологія
Консультація онколога
Гистерэктомия
Гістеректомія
Конизация шейки матки
Конізація шийки матки
Гинеколог-онколог
Онкогінекологія
Консультація хіміотерапевта
Консультація хіміотерапевта

Профілактика раку шийки матки

Щоб запобігти онкології шийки матки, іноді достатньо регулярно проходити скринінги з Папаніколау та тестами на вірус папіломи людини (ВПЛ). Досить надійний захист забезпечують вакцини від ВПЛ. В Україні доступні Гардасил та Церварикс, які можна вводити з 9 років.

Додаткові профілактичні заходи проти РШМ:

  • відкласти перший статевий акт до пізнього підліткового віку або старше;
  • обмежити кількості статевих партнерів;
  • використовувати презервативи;
  • кинути палити.

Окрім регулярних оглядів, при появі будь-яких симптомів треба звертатися до лікаря.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

У якому віці найчастіше виникає рак шийки матки?

Захворюваність на рак шийки матки підвищується у жінок від 20 до 35 років.

Як швидко розвивається рак шийки матки?

Розвиток раку шийки матки залежить від багатьох факторів, тому вказати час складно. Частіше це відбувається досить довго - від передракового стану до ракової пухлини може пройти від 2 до 15 років.

Скільки можна прожити з раком шийки матки?

Прогноз при раку шийки матки залежить від стадії, на якій було виявлено рак, та можливостей лікування. Якщо РШМ було діагностовано на ранній стадії, то шанси на повне одужання великі, а п’ятирічна виживаність сягає 91%.

Чи можна побачити рак шийки матки на огляді в гінеколога?

Ознаки раку шийки матки можна побачити під час гінекологічного огляду, особливо якщо є можливість додатково провести ПАП-тест та кольпоскопію.

Чи можна сплутати рак шийки матки з ерозією?

Специфічні симптоми раку шийки матки часто відсутні, тому їх можна сплутати з ознаками інших захворювань.

Як виглядає рак шийки матки на УЗД?

УЗД-ознаки раку шийки матки не є специфічними. При такому дослідженні можна побачити лише пухлину, а визначити, доброякісна вона чи ні, можна лише за допомогою біопсії.

Що не можна при раку шийки матки?

Харчування при раку шийки матки має бути повноцінним, за достатньою кількістю білка, вітамінів, овочів та фруктів. Краще не вживати копчені, консервовані продукти, обмежити алкоголь та кинути курити. Фізичні навантаження при раку шийки матки також не повинні бути надмірними.

Який лікар лікує рак шийки матки

Розпізнати рак шийки матки можна на огляді у гінеколога або онколога-гінеколога. Досвідчені фахівці проведуть діагностику РШМ та, за необхідності, призначать дієве лікування.

Записатися на консультацію в Клініку МЕДІКОМ на Оболоні можна за адресою: Київ, Оболонська набережна 9, 24/7 в чаті на сайті, через telegram-бот або за телефоном: (044) 503-77-77.

comment 29
Іванкова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.
comment 52
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 15
Подмастерчик Ольга Валеріївна
Завідуюча онкологічним відділенням, лікар-онколог другої категорії, онкомамолог
comment 14
Коваленко Андрій Петрович
Лікар-хірург, онкохірург, к.м.н.

Вартість діагностики РШМ в Києві

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Діагностика
550 грн
запис на прийом
287. Цитологія ексфоліативна (матеріал, отриманий при гінекологічних оглядах)
750 грн
запис на прийом
Аналізи
320. * Антиген плоскоклітинної карциноми (SCC)
700 грн
запис на прийом
Операції
5700 грн
запис на прийом
5000 грн
запис на прийом
5164. * Пангістеректомія 2 типу при онкопатології шийки матки 1 категорії складності
54000 грн
запис на прийом
5165. * Пангістеректомія 2 типу при онкопатології шийки матки 2 категорії складності
75600 грн
запис на прийом
5166. * Пангістеректомія 3 типу при онкопатології шийки матки
64800 грн
запис на прийом
5167. * Пангістеректомія 2 типу з тазовою ліфмодисекцією, резекцією великого чепця, перитонеальними змивами 1 категорії складності
59400 грн
запис на прийом
5168. * Пангістеректомія 2 типу з тазовою ліфмодисекцією, резекцією великого чепця, перитонеальними змивами 2 категорії складності
83200 грн
запис на прийом
5169. * Гістерорезекція з абляцією ендометрія при онкопатології матки
23800 грн
запис на прийом
5170. * Трахелектомія 1 категорії складності
59400 грн
запис на прийом
5171. * Трахелектомія 2 категорії складності
83200 грн
запис на прийом
Процедури/Маніпуляції

Вiдгуки

21.11.2023 22:38
Софія

Операцію з перешкоджанню цій хворобі робили моїй сестрі. Лікарі максимально зберегли її органи й тіло. Бо знаю, що в нашому будинку жінка кілька років при такому онко робила операцію, то її порізали дуже сильно.

05.08.2023 10:34
ЛЕСЯ

Ірино Миколаївно, дай вам бог здоров'я та сил! своєю поведінкою та впевненістю ви мене заспокоїли в дуже складній ситуації, коли дізналася про діагноз. Зараз лікуюся. Поки перспективи позитивні.

30.06.2023 17:18
Невідома

На загальному огляді гінеколог помітила підозрілі зміни. Аналізи показали першу стадію онко. В паніку не впадаю, бо в цьому випадку лікарі кажуть, що все під контролем. Вірю їм цілком, бо мою попереднє захворювання по жіночій частині в “Медікомі” успішно вилікували.

01.02.2023 12:42
Інна Мат.

Медіком - це клініка найвищого рівня! В моєї сестри були значні проблеми по жіночій частині. Але лікарі змогли знайти вихід зі, здавалося б, безвихідної ситуації. Тож всією сім'єю хочемо їм подякувати.

Показати ще 1

arrow

Всього 4 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down