exit
search serach
Як розпізнати рак матки?

Як розпізнати рак матки?

Рак матки – це злоякісна пухлина, яка розвивається в слизовій оболонці органу (ендометрії) або стінці матки. Це захворювання також називають раком тіла матки або рак ендометрію. Найчастіше, захворювання діагностується у жінок старшого віку, але останнім часом з'явилася тенденція до збільшення кількості хворих серед молодих жінок.

Що таке рак матки?

Рак матки є тим онкологічним захворюванням, які у жінок діагностуються найчастіше. Велика частина хворих у віці від 50 до 65 років. На I стадії рак матки виявляється в 72%, на II – в 12%, на III – в 13% і на IV – в 3%. Оскільки в більшості випадків захворювання виявляється на ранніх стадіях, лікарям вдається домогтися вилікування у багатьох пацієнток.

У переважній більшості випадків (96%) діагностується рак ендометрію, а найбільш частий вид цього захворювання – аденокарцинома матки. Вона діагностується частіше, ніж інші види раку ендометрію разом узяті.

Відкрити Згорнути down

Рак ендометрію може бути:

 1. Гормонально залежним.
  Такий вид захворювання вражає в основному жінок молодше 50 років, які хворіють або хворіли на синдром полікістозних яєчників, маткові кровотечі, безпліддя, запальні захворювання (ендометрити та ендоцервіцити), ожиріння, цукровий діабет. У групі ризику також жінки, у яких діагностовано ендометріоз. Поштовхом до розвитку можуть стати виразки, ерозії, рубці, що з'явилися після родової травми, поліпи та кондиломи на епітелії.
 2. Автономним.
  В основному розвивається у жінок старше 50 років на тлі залозисто-кістозної гіперплазії ендометрію. У таких хворих зазвичай низька чутливість до гормонів та відсутні ендокринно-обмінні порушення.
 3. Генетично успадкованим.
  Хворіють жінки, у яких є генетична схильність. Часто супроводжується неполіпозним раком товстої кишки.

Рак тіла матки зустрічається в 4% випадків і, в основному, це різні саркоми.

Відкрити Згорнути down

Ознаки раку матки

Сучасна медицина не може вказати всі причини раку матки. Крім перерахованих вище захворювань, до раку матки може призвести початок менструацій в ранньому віці та пізній початок клімаксу, відсутність дітей, гіпертонія, ВІЛ, ВПЛ, венеричні захворювання, неконтрольований прийом оральних контрацептивів.

Виражені ознаки раку матки можуть бути відсутніми, і спочатку захворювання може протікати безсимптомно. Але гінеколог при звичайному огляді здатний розпізнати початок захворювання, тому так важливо відвідувати лікаря не менше одного разу на рік.

Відкрити Згорнути down

До симптомів раку матки відносяться:

 • рясні виділення (білі);
 • кровотечі й біль під час статевого акту;
 • біль в нижній частині живота, викликаний зростанням пухлини;
 • збої у функціонуванні кишківника і сечового міхура;
 • кровотечі з піхви в менопаузі або в середині менструального циклу.
Відкрити Згорнути down

У більшості випадків симптоми раку матки виявляються тоді, коли хвороба вже розвинулася. Щоб не допустити цього, пам'ятайте, що медогляд для жінок обов'язковий щороку. Це буквально рятує життя.

 

Діагностика раку матки

Основним методом первісної діагностики раку матки є гінекологічний огляд. Він включає й дії, які допомагають виявити новоутворення, тобто, провести скринінг раку. За результатами огляду лікар направляє на УЗД органів малого таза, в тому числі матки. У разі виявлення підозри на новоутворення, проводиться біопсія.

Відкрити Згорнути down

діагностика пухлин

Також для уточнення діагнозу раку матки та оцінки розмірів пухлини та наявності метастазів, проводять:

Відкрити Згорнути down

Діагностика раку матки також допомагає визначити стадію захворювання. Від цієї оцінки залежить вибір тактики лікування.

При постановці діагнозу раку матки проводять додаткові дослідження. Для цього підключається лабораторія та відділення інструментальної діагностики. Пацієнтці призначають:

 • клінічний аналіз крові;
 • вимір рівня електролітів в плазмі;
 • ниркові й печінкові тести;
 • рентген грудної клітки;
 • ЕКГ.
Відкрити Згорнути down

КТ органів малого тазу

Лікування раку матки

Після проведення повної діагностики, визначення виду пухлини та стадії захворювання, визначають схему лікування раку матки. Тактика лікування буде різною при аденокарциномі матки або саркомі. Тому, лікування раку матки призначається виключно індивідуально.

На I та II стадії раку матки використовується в основному оперативна гінекологія. Іноді для лікування достатньо лише операції (видалення пухлини, гістеректомії та ін.), але частіше використовують комбінування з хіміо-, гормоно- та радіотерапією. Залежно від виду операції, використовується лапаротомія або менш травматична лапароскопія.

При виконанні цих операцій, хірург часто видаляє і яєчники, і маткові труби, оскільки високий ризик їх залучення в процес.

На пізніших стадіях обов'язковою стає променева терапія, яка знижує ймовірність рецидиву, та комплексна хіміотерапія.

Відкрити Згорнути down
Онкологія
Консультація онколога
Гистерэктомия
Гістеректомія
Лапаротомия
Лапаротомія
Лапароскопия в гинекологии
Лапароскопія в гінекології
Консультація хіміотерапевта
Консультація хіміотерапевта

Контроль вилікування

Всі пацієнтки, що пройшли лікування з приводу раку матки, повинні проходити обов'язкові огляди та обстеження:

 • перші 3 роки кожні 3 місяці гінекологічний огляд, в наступні 2 роки – кожні півроку;
 • перші 2 роки кожні 3 місяці цитологія мазків слизової піхви, в наступні 3 роки – кожні півроку для хворих, які не отримували опромінення;
 • рентген грудної клітини раз на рік;
 • перші 2 роки кожні 3 місяці УЗД органів малого таза, в наступні 3 роки – кожні півроку.

Прогноз раку матки залежить від стадії захворювання. На I та II стадії 5-річне виживання становить 70-95%, а на III та IV – 10-60%. Адекватне лікування на ранніх стадіях захворювання дозволяє виключити важкі наслідки раку матки та подарувати жінці довгі роки життя.

Відкрити Згорнути down

Профілактика раку матки

Основна профілактика раку матки полягає в періодичному огляді у гінеколога. Звичайний огляд дає можливість не тільки діагностувати рак матки на I стадії і, тим самим, домогтися успіху в лікуванні, але й пролікувати ті захворювання, які можуть призвести до раку матки. Вакцини, здатної попередити рак матки, не існує.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як швидко розвивається рак матки?

Тривалість розвитку онкології матки може складати кілька років. Швидкість прогресування залежить від багатьох чинників. Її прискорює наявність хвороб, пов'язаних із порушенням обміну речовин та гормональним дисбалансом (діабет, аденома кори надниркових залоз).

Який онкомаркер демонструє рак матки?

Лікар може призначати аналізи на наступні маркери раку матки: CA125, SCC-Ag, CA 27-29, CEA, β HCG. Підвищення їх рівня не завжди свідчить про наявність онкопатології, результати цих досліджень розглядають у комплексі з результатами інших методів діагностики.

Скільки триває операція з видалення раку матки?

Операція при раку матки, у середньому, триває близько 1,5 години, але точна тривалість залежить від виду хірургічного втручання. Вона займає більше часу, якщо разом з маткою видаляються придатки, шийка матки.

Куди метастазує рак матки?

Метастази при раку матки можуть поширюватися на регіонарні лімфатичні вузли, кишечник, піхву, сечовий міхур. На пізніх стадіях метастази здатні мігрувати у легені, кістки, печінку.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча онкологічним відділенням, лікар-онколог другої категорії, онкомамолог

Який лікар лікує рак матки?

У разі підозри на рак матки, гінеколог направляє пацієнтку до вузького спеціаліста. Це онколог, який спеціалізується на гінекології. Цей фахівець буде проводити діагностику, вибирати тактику лікування та реалізовувати її.

 

Пройти лікування раку матки в Києві можна в клініках МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську. Досвідчені лікарі, які володіють найсучаснішими методами лікування, зроблять все, щоб повернути вам здоров'я. Телефонуйте за контактним номером колл-центру та задавайте питання, що цікавлять вас, записуйтеся на діагностику і первинну консультацію!

comment 16
Лавренюк Юлія Василівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, хірург, к.м.н.
comment 47
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 11
Подмастерчик Ольга Валеріївна
Завідуюча онкологічним відділенням, лікар-онколог другої категорії, онкомамолог
comment 19
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча жіночою консультацією на Оболоні, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, лікар УЗД-діагностики
comment 4
Матіїшена Вікторія Дмитрівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗ діагностики

Ціни

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Операції
5074. * Екстирпація матки з придатками та резекція великого чепця

59400 грн

Більше Згорнути down
5137. * Діагностична лапаротомія при онкозахворюванні

19500 грн

Більше Згорнути down
5138. * Діагностична лапароскопія при онкозахворюванні

23800 грн

Більше Згорнути down
5169. * Гістерорезекція з абляцією ендометрія при онкопатології матки

23800 грн

Більше Згорнути down
5179. * Екстирпація матки з додатками та резекція великого чепця, біопсія л/вузлів за показами при онкопатології яєчників 1 категорії складності

48600 грн

Більше Згорнути down
5180. * Екстирпація матки з додатками та резекція великого чепця, біопсія л/вузлів за показами при онкопатології яєчників 2 категорії складності

64800 грн

Більше Згорнути down
5181. * Екстирпація матки з додатками та резекція великого чепця, біопсія л/вузлів за показами при онкопатології яєчників 3 категорії складності

81000 грн

Більше Згорнути down
5183. * Циторедукція — екстирпація або надпіхвова ампутація матки з додатками, оментектомія, видалення по можливості всіх осередків пухлини: в черевній порожнині, заочеревинному простору, л/вузлах 1 категорії складності

54000 грн

Більше Згорнути down
5184. * Циторедукція — екстирпація або надпіхвова ампутація матки з додатками, оментектомія, видалення по можливості всіх осередків пухлини: в черевній порожнині, заочеревинному простору, л/вузлах 2 категорії складності

81000 грн

Більше Згорнути down
5185. * Циторедукція — екстирпація або надпіхвова ампутація матки з додатками, оментектомія, видалення по можливості всіх осередків пухлини: в черевній порожнині, заочеревинному простору, л/вузлах 3 категорії складності

108000 грн

Більше Згорнути down

Вiдгуки

17.09.2022 20:17
Інеса Віталіївна

Лічутіна Наталія Леонідівна - дякую вам за чуйність та уважність. Цього лікаря однозначно рекомендую!

30.06.2022 16:45
Галина

Тяжке захворюваня ( Тому краща профілактика - щорічно проходити профілактичні огляди. дякую за статтю.

21.05.2022 17:55
Марі

Я звернулася в Медіком до Лічутіної Н.Л. Загалом не можу сказати нічого поганого про гінеколога. Мені зробили необхідні аналізи, УЗД. Прийом завжди відбувався вчасно. На щастя, діагноз не підтвердився. Я дуже хвилювалася під час обстеження. Але Наталя Леонідівна докладно пояснювала, при цьому професійно і коротко. Обов'язково рекомендуватиму цього лікаря друзям.

07.02.2022 08:25
Олександра

Я хочу сказати велике спасибі Лобановой О.Є. за уважне ставлення. Мене як пацієнта все влаштовує. Вже кілька місяців лікуюся тільки в неї.

12.01.2022 13:02
К. В.

Хочу подякувати за підтримку Лічутіну Наталю Леонідівну. Після початку клімаксу виникли неприємні симптоми. Зрозуміла, що вони пов'язані із жіночими органами. Звернулась у Медіком за консультацією. Гінеколог призначила аналізи УЗД. Діагноз мене вразив. Але лікарка сказала, щоб я не опускала руки. Я проходжу у неї лікування. Боротимуся далі...

23.11.2021 19:28
Ольга

Хочу выразить благодарность клинике Медиком. Я - молодая женщина. И диагноз, который мне был поставлен онкогинекологом, меня потряс. Я впала в полнейшую апатию. Не было моральных сил бороться..... Но благодаря вашим специалистам я научилась, как надо себя вести при сложной болезни, приняла ее и полна сил бороться!

31.07.2021 20:10
Инна Борисовна

У меня не было проблем со здоровьем. Даже легко прошел сложный для возрастной женщины период гормональной перестройки при климаксе. Всегда удивлялась, зачем приятельницы постоянно ходят по гинекологам? Но тут и меня постигло большое горе. Мне поставили неутешительный диагноз. После операции я ушла в себя. Дочь видела мое состояние. Записала к психологу. В клинике МЕДИКОМ я познакомилась с прекрасным специалистом Кулик Марией Сергеевной. Она помогла мне справиться с психологическими проблемами и страхом заболеть снова.

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down