
Як розпізнати рак матки?
Рак матки – це злоякісна пухлина, яка розвивається в слизовій оболонці органу (ендометрії) або стінці матки. Це захворювання також називають раком тіла матки або рак ендометрію. Найчастіше, захворювання діагностується у жінок старшого віку, але останнім часом з'явилася тенденція до збільшення кількості хворих серед молодих жінок.
Що таке рак матки?
Рак матки є тим онкологічним захворюванням, які у жінок діагностуються найчастіше. Велика частина хворих у віці від 50 до 65 років. На I стадії рак матки виявляється в 72%, на II – в 12%, на III – в 13% і на IV – в 3%. Оскільки в більшості випадків захворювання виявляється на ранніх стадіях, лікарям вдається домогтися вилікування у багатьох пацієнток.
У переважній більшості випадків (96%) діагностується рак ендометрію, а найбільш частий вид цього захворювання – аденокарцинома матки. Вона діагностується частіше, ніж інші види раку ендометрію разом узяті.
Рак ендометрію може бути:
- Гормонально залежним.
Такий вид захворювання вражає в основному жінок молодше 50 років, які хворіють або хворіли на синдром полікістозних яєчників, маткові кровотечі, безпліддя, запальні захворювання (ендометрити та ендоцервіцити), ожиріння, цукровий діабет. У групі ризику також жінки, у яких діагностовано ендометріоз. Поштовхом до розвитку можуть стати виразки, ерозії, рубці, що з'явилися після родової травми, поліпи та кондиломи на епітелії. - Автономним.
В основному розвивається у жінок старше 50 років на тлі залозисто-кістозної гіперплазії ендометрію. У таких хворих зазвичай низька чутливість до гормонів та відсутні ендокринно-обмінні порушення. - Генетично успадкованим.
Хворіють жінки, у яких є генетична схильність. Часто супроводжується неполіпозним раком товстої кишки.
Рак тіла матки зустрічається в 4% випадків і, в основному, це різні саркоми.
Ознаки раку матки
Сучасна медицина не може вказати всі причини раку матки. Крім перерахованих вище захворювань, до раку матки може призвести початок менструацій в ранньому віці та пізній початок клімаксу, відсутність дітей, гіпертонія, ВІЛ, ВПЛ, венеричні захворювання, неконтрольований прийом оральних контрацептивів.
Виражені ознаки раку матки можуть бути відсутніми, і спочатку захворювання може протікати безсимптомно. Але гінеколог при звичайному огляді здатний розпізнати початок захворювання, тому так важливо відвідувати лікаря не менше одного разу на рік.
До симптомів раку матки відносяться:
- рясні виділення (білі);
- кровотечі й біль під час статевого акту;
- біль в нижній частині живота, викликаний зростанням пухлини;
- збої у функціонуванні кишківника і сечового міхура;
- кровотечі з піхви в менопаузі або в середині менструального циклу.
У більшості випадків симптоми раку матки виявляються тоді, коли хвороба вже розвинулася. Щоб не допустити цього, пам'ятайте, що медогляд для жінок обов'язковий щороку. Це буквально рятує життя.
Діагностика раку матки
Основним методом первісної діагностики раку матки є гінекологічний огляд. Він включає й дії, які допомагають виявити новоутворення, тобто, провести скринінг раку. За результатами огляду лікар направляє на УЗД органів малого таза, в тому числі матки. У разі виявлення підозри на новоутворення, проводиться біопсія.
Для виявлення раку ендометрію проводять рутинний PAP-тест, що дозволяє виявити атипові клітини в ендометрії.
Також для уточнення діагнозу раку матки та оцінки розмірів пухлини та наявності метастазів, проводять:
- УЗД органів черевної порожнини;
- гістероскопію;
- кольпоскопію;
- МРТ малого таза та черевної порожнини;
- КТ з використанням контрастування, що дозволяє оцінити ураження лімфовузлів.
Діагностика раку матки також допомагає визначити стадію захворювання. Від цієї оцінки залежить вибір тактики лікування.
При постановці діагнозу раку матки проводять додаткові дослідження. Для цього підключається лабораторія та відділення інструментальної діагностики. Пацієнтці призначають:
- клінічний аналіз крові;
- вимір рівня електролітів в плазмі;
- ниркові й печінкові тести;
- рентген грудної клітки;
- ЕКГ.
Лікування раку матки
Після проведення повної діагностики, визначення виду пухлини та стадії захворювання, визначають схему лікування раку матки. Тактика лікування буде різною при аденокарциномі матки або саркомі. Тому, лікування раку матки призначається виключно індивідуально.
На I та II стадії раку матки використовується в основному оперативна гінекологія. Іноді для лікування достатньо лише операції (видалення пухлини, гістеректомії та ін.), але частіше використовують комбінування з хіміо-, гормоно- та радіотерапією. Залежно від виду операції, використовується лапаротомія або менш травматична лапароскопія.
При виконанні цих операцій, хірург часто видаляє і яєчники, і маткові труби, оскільки високий ризик їх залучення в процес.
На пізніших стадіях обов'язковою стає променева терапія, яка знижує ймовірність рецидиву, та комплексна хіміотерапія.
Контроль вилікування
Всі пацієнтки, що пройшли лікування з приводу раку матки, повинні проходити обов'язкові огляди та обстеження:
- перші 3 роки кожні 3 місяці гінекологічний огляд, в наступні 2 роки – кожні півроку;
- перші 2 роки кожні 3 місяці цитологія мазків слизової піхви, в наступні 3 роки – кожні півроку для хворих, які не отримували опромінення;
- рентген грудної клітини раз на рік;
- перші 2 роки кожні 3 місяці УЗД органів малого таза, в наступні 3 роки – кожні півроку.
Прогноз раку матки залежить від стадії захворювання. На I та II стадії 5-річне виживання становить 70-95%, а на III та IV – 10-60%. Адекватне лікування на ранніх стадіях захворювання дозволяє виключити важкі наслідки раку матки та подарувати жінці довгі роки життя.
Профілактика раку матки
Основна профілактика раку матки полягає в періодичному огляді у гінеколога. Звичайний огляд дає можливість не тільки діагностувати рак матки на I стадії і, тим самим, домогтися успіху в лікуванні, але й пролікувати ті захворювання, які можуть призвести до раку матки.
Вакцини, здатної попередити рак матки, не існує. Але вакцинація від вірусу папіломи людини дозволяє запобігти розвитку раку шийки матки.
Лікарі
Пройти лікування раку матки в Києві можна в клініках МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську. Досвідчені лікарі, які володіють найсучаснішими методами лікування, зроблять все, щоб повернути вам здоров'я. Телефонуйте за контактним номером колл-центру та задавайте питання, що цікавлять вас, записуйтеся на діагностику і первинну консультацію!