exit
search serach
Ротавирус: симптомы, лечение

Ротавірус: симптоми, лікування

Ротавірусний гастроентерит, ротавірусна інфекція або ротавірус – це інфекційне захворювання, що вражає слизові оболонки ротоглотки й тонкого кишківника. Хворобу часто називають шлунковим або кишковим грипом (при цьому, варто пам'ятати, що з грипом ротавірус нічого спільного не має). Захворювання широко поширене й займає 2 місце після ГРВІ.

Відкрити Згорнути down

Класифікація ротавірусу

Ротавірусну інфекцію можна класифікувати за рядом ознак:

 • за типом –‌ типові (гастроентеритична, ентеритична, гастритична) та атипові (стерта, субклінічна) форми;
 • по тяжкості –‌ легка, середньотяжка, тяжка;
 • за течією –‌ гостра, ускладнена та неускладнена.
Відкрити Згорнути down

Причини виникнення ротавірусу

Збудником ротавірусної інфекції є РНК-геномний вірус сімейства Reoviridae. Всього виділяють 9 серотипів ротавірусів, серед них захворювання у людини викликають серотипи 1-4 та 8,9.

Збудник стійкий у зовнішньому середовищі, на різних предметах та поверхнях він може зберігати свою життєздатність від 2 тижнів до 1 місяця, у фекаліях – до 7 місяців. Тривалий час віруси зберігаються в воді та на продуктах (від 1 до 2 місяців).

Причини ротавірусу:

 • купання в водоймах, забруднених скиданням не знешкоджених стічних вод;
 • потрапляння збудника в систему центрального водопроводу, використання такої води для приготування їжі, миття посуду і т.д.;
 • вживання інфікованих продуктів (зокрема, молока й молочних продуктів);
 • безпосередній контакт з хворою людиною;
 • внутрішньолікарняне зараження (в перинатальних центрах, дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, з ослабленим імунітетом, супутніми захворюваннями; дітей старшого віку й дорослих – в умовах стаціонару).
Відкрити Згорнути down

Шляхи зараження ротавірусною інфекцією

Заразитися ротавірусом можна від хворого або носія ротавірусу (людини, в організмі якого збудник присутній, але симптомів захворювання немає). Кишковий грип – переважно дитяче захворювання, тому, джерелом інфекції, найчастіше, є інфікована дитина, яка відвідує дитячі колективи. Для оточуючих інфікований представляє небезпеку в перший тиждень після зараження, після чого здатність вірусу передаватися оточуючим людям поступово знижується. У рідкісних випадках ротавірус продовжує виділятися до 1 місяця. Безсимптомні носії вірусу можуть виділяти збудника протягом декількох місяців.

Для ротавірусу характерний фекально-оральний механізм передачі.

Часто зараження ротавірусною інфекцією відбувається від хворих дітей, які відвідують дитячі садки, школи, дитячі колективи тощо.

Природна сприйнятливість у людини до інфекції дуже висока. Найбільше схильні до зараження ротавірусом діти до 3 років. Групу ризику, також, складають літні люди та особи з хронічними супутніми захворюваннями.

Імунітет до ротавірусу нетривалий.

Відкрити Згорнути down

Патогенез ротавірусу

Потрапляючи в тонкий кишківник, ротавірус проникає в клітини кишкових ворсинок, де посилено ділиться. В результаті розмноження вірусів, клітини втрачають свої функціональні властивості, знижується синтез травних ферментів (особливо ферментів, які беруть участь у розщепленні вуглеводів), змінюється структура епітеліальної тканини, що вистилає кишку зсередини.

Внаслідок накопичення в нерозщеплених вуглеводах порушується всмоктування води та електролітів, утворюється велика кількість органічних кислот, вуглекислого газу, водню. Це сприяє посиленому газоутворенню та зниженню кислотності кишкового вмісту. Порушуються травні й всмоктувальні функції тонкої кишки, розвивається діарея.

Розвитку ротавірусної інфекції сприяють:

 • порушення кислотності шлункового соку (розвитку збудника сприяє лужне середовище);
 • наявність ферменту трипсину, який активує розмноження вірусу;
 • кількість незрілих клітин епітеліальної тканини, що піддаються впливу ротавірусу.
Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви ротавірусу

Інкубаційний період при ротавірусній інфекції становить від 1 до 5 діб (частіше 2-3 дні). Хвороба починається раптово з характерних проявів.

Характерні симптоми ротавірусу:

 • одночасна поява нудоти, блювання, діареї;
 • раптові, часті позиви до дефекації;
 • помірні переймоподібні або постійні болі в животі;
 • язик покритий нальотом, з відбитками зубів по його краях;
 • тяжкість в епігастральній ділянці;
 • ротоглотка гіперемована, набрякла;
 • загальна слабкість;
 • "бурчання" в животі;
 • головний біль;
 • підвищення температури;
 • дефекація часта (у важких випадках до 10-15 разів на добу), кал рясний, водянистий, пінистий, смердючий, жовто-зеленого або мутного білого кольору;
 • поганий апетит.
Відкрити Згорнути down

Тривалість й частота блювоти безпосередньо залежить від тяжкості захворювання. При легкому перебігу блювота може бути відсутня. Діарея триває до 5-7 днів.

Одночасний розвиток уражень шлунково-кишкового тракту та верхніх дихальних шляхів є відмінною рисою ротавірусної інфекції, симптоми якої можуть включати: риніт, запалення носоглотки й гортані, мигдалин.

Температура, як правило, відсутня. Може значно підвищуватися при тяжкому перебігу хвороби.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу ротавірусу у дітей

У маленьких дітей швидко настає зневоднення організму внаслідок значних втрат рідини, про що говорять такі ознаки ротавірусу як: млявість, апатія, блідість шкірних покривів, сухість у роті, синюшність навколо рота, тахікардія, відсутність сечовипускання більше 3 годин, при спробі дитини випити рідину швидко з'являються позиви до блювоти. У зовсім маленьких дітей під час плачу відсутні сльози. Дитина не потіє.

При появі симптомів зневоднення, необхідно терміново викликати швидку допомогу, тому що значні втрати рідини є смертельно небезпечними, особливо для новонароджених та грудних дітей.

Відкрити Згорнути down

Ротавірусна інфекція при вагітності

У дорослих (і вагітні жінки тут не виняток) ротавірусна інфекція протікає набагато легше, ніж у дітей. Ротавірус не завдає шкоди плоду та не впливає на перебіг вагітності.

У вагітної жінки можуть спостерігатися слабкість, диспепсичні розлади (нудота, блювота, часті водянисті випорожнення), незначне підвищення температури тіла. У складніших випадках спостерігається тахікардія, зниження артеріального тиску, загальна слабкість, зневоднення.

Основне лікування ротавірусу направлено на усунення інтоксикації, відновлення кількості рідини й електролітів в організмі, відновлення функцій травного тракту, дотримання дієти, що щадить.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення ротавірусу

У випадках значного зниження імунітету, несвоєчасного надання медичної допомоги та лікування кишкового грипу, можуть розвинутися несприятливі наслідки ротавірусу: зневоднення організму, розвиток бактеріальної кишкової інфекції. При тривалій високій температурі (40 градусів і вище) може спостерігатися ураження головного мозку та нервової системи. Вкрай рідко та в особливо важких випадках можливий летальний результат захворювання.

Відкрити Згорнути down

Діагностика ротавірусної інфекції

Основу діагностики ротавірусу становлять лабораторні дослідження. Ротавірус виділяють з фекалій. На специфічні антитіла досліджують кров хворого.

Лабораторні методи визначення антигену ротавірусу:

Відкрити Згорнути down

Диференціальна діагностика ротавірусу проводиться з гострими кишковими інфекціями різної етіології, викликаними коронавірусами, астровірусами, каліцівірусами, кишковими аденовірусами та ін.

Лікування при ротавірусі

На сьогодні засоби етіотропного лікування ротавірусу не розроблені.

Основні принципи лікування ротавірусу:

 • дієтотерапія (обмеження вуглеводів – фруктів, овочів, цукру, виключення продуктів, що сприяють газоутворенню й процесам бродіння);
 • фармакотерапія (поліферментні препарати, адсорбуючі та в'яжучі засоби, жарознижувальні препарати);
 • підтримання водно-сольового балансу організму;
 • рясне пиття та внутрішньовенне введення рідини (при важкому перебігу захворювання);
 • дезінтоксикаційна терапія.

Лікар-інфекціоніст, спираючись на клінічні та епідеміологічні дані, може наполягати на госпіталізації хворого.

Відкрити Згорнути down

Контроль вилікування

Діти, які перенесли захворювання ротавірусом, підлягають спостереженню у педіатра та дитячого інфекціоніста, дорослі – в інфекціоніста протягом 1 місяця після одужання з щоденним контролем характеру випорожнень.

Якщо після закінчення місяця після захворювання симптоми ротавірусу відсутні, пацієнтам призначають дослідження на наявність антигену вірусу.

Відкрити Згорнути down
Педиатрия
Консультація педіатра
Детский Инфекционист
Дитячий Інфекціоніст
Консультация инфекциониста
Консультація інфекціоніста
Вызов врача на дом
Виклик лікаря додому

Профілактика ротавірусної інфекції

В основі запобігання розвитку ротавірусу лежать гігієнічні заходи, спрямовані на виключення попадання в організм вірусу водним, харчовим та побутовим шляхом.

Профілактика ротавірусу включає:

 • дотримання правил гігієни;
 • вживання й використання для побутових потреб тільки чистої води;
 • вакцинацію проти ротавірусу;
 • ретельне миття й обробку продуктів;
 • у новонароджених – грудне вигодовування.

При виникненні в дитячих установах групових захворювань ротавірусом, проводять карантинні заходи протягом 5 днів з моменту ізоляції останнього хворого. Нагляд за контактними особами проводять протягом 7 днів.

Відкрити Згорнути down

Вакцинація від ротавірусної інфекції

Щеплення від ротавірусу надійно захистить дитину від ротавірусної інфекції. Антиротавірусна вакцина містить живий ослаблений ротавірус, який не може викликати захворювання у дитини, але викликає в організмі вироблення антитіл проти ротавірусної інфекції та забезпечує надійний захист.

Вакцина складається з двох доз. Перша доза вводиться у віці від 1,5 до 3 місяців, друга – від 3 місяців до 4 місяців.

Вироблений в результаті вакцинації імунітет до ротавірусу зберігається протягом 3-4 років.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чим небезпечний ротавірус?

Зневоднення — це головна небезпека ротавіруса. Для малюків велика втрата рідини, яка відбувається через часті блювання та діареї, набагато небезпечніша, ніж для дітей старшого віку.

Коли госпіталізують при ротавірусі?

Обов'язково потрібно звертатися за медичною допомогою за перших симптомів ротавіруса. Тяжке зневоднення та інтоксикація поступово призводять до судом, шоку і навіть летального результату. Якщо з'явилися симптоми того, що вміст рідини в організмі опускається нижче за фізіологічну норму, неприборкане блювання, діарея більше 8 разів, не роздумуючи потрібно викликати невідкладну допомогу. Швидше за все, знадобиться госпіталізація до стаціонару. Але таке рішення ухвалюється лише лікарем.

Чи можна лікувати ротавірусну інфекцію самостійно?

На цей час специфічної схеми лікування ротавіруса не існує. Але, незважаючи на це, за перших симптомів обов'язково потрібно звернутися до лікаря, можна оформити виклик лікаря додому; тільки лікар може поставити точний діагноз і вирішити: чи потрібна госпіталізація або можна обійтися домашнім лікуванням. Для самостійного лікування в домашніх умовах (за легкого перебігу ротавірусної інфекції) лікар, зазвичай, рекомендує прийом ентеросорбентів, випоювання розчином електролітів, дотримання дієти. Також для того, щоб не допустити зневоднення, хворому потрібно пити багато води дрібними порціями.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр вищої категорії

Експерт у напрямку:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар

Який лікар лікує ротавірус?

Помітили у дитини або у себе ознаки ротавірусної інфекції? Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням. Поставити правильний діагноз та провести відповідне лікування ротавірусу в Києві вам допоможуть кращі педіатри та інфекціоністи клінік МЕДІКОМ на Оболоні й Печерську. Дзвоніть за телефонами, вказаними на сайті клініки, і ви отримаєте відповіді на всі ваші запитання!

comment 25
Волова Катерина Федорівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр вищої категорії
comment 55
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 60
Серга Олена Миколаївна
Лікар педіатр-неонатолог вищої категорії
comment 22
Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.
comment 20
Антропова Тетяна Вікторівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Оболони, лікар-педіатр вищої категорії
comment 14
Бондаренко Марія Сергіївна
Лікар-педіатр, консультант з грудного вигодовування
comment 9
Бурчак Олена Костянтинівна
Лікар-педіатр першої категорії, дитячий гастроентеролог
comment 19
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 21
Лисенко Олена В'ячеславівна
Лікар педіатр-неонатолог першої категорії
comment 9
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 22
Подколзіна Ольга Фрідріхівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 31
Попович Світлана Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії

Виїзд по Києву та районамВиїзд бригад невідкладної допомоги здійснюється по всіх районах Києва (Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський) та передмістя (Вишгород, Буча, Ірпінь, Бровари).

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

22.05.2024 11:27
Наталка

Думала, що з дитячим ротавірусом зможу розібратись сама. Але довелось все ж звернутись в клініку. Наданими тут послугами особисто я задоволена. Хворобу швидко взяли під контроль і вилікували.

11.03.2024 20:32
Василенко Ольга

Мала високу температуру - вище 40, пронос, біль у животі. Думала, що отруєння. А здавши аналізи в Медікомі, дізналася, що маю ротавірусну інфекцію. Лікар прописав мені якісне лікування. І зараз, як кажуть, я вже повернулась у стрій.

30.11.2023 19:20
Олена

Як віддали доньку в садок, то мали регулярні проблеми з ротавірусом. На прийомі Катерина Федорівна розклала нам по поличках, як позбутися цієї зарази. В результаті все Ок. Більше з цією хворобою не стикаємось.

27.06.2023 12:17
Вячеслав Волошин

Могут ли болеть данным заболеванием взрослые люди?

27.06.2023 12:27
Клініка Медіком

В'ячеславе, так можуть. Захворювання у дорослих має легший і швидший перебіг.

06.02.2023 15:46
Ксенія

Дякую за корисну інформацію! Лежали в стаціонарі з грипом, від сусідів по палаті підхопили ротавірус.. це жах. Будемо лікувати ще й це...

18.01.2023 15:35
валентина

Дякую. Доступно подана інформація. Нажаль вже захворіли. Будем дотримуватись ваших порад.

28.09.2022 22:45
Діана

04.07.2022 10:58
Крюкова М.

Інформація дуже знадобилася, дякую.

30.05.2022 20:05
Тетяна Миколаївна

Ротавірусна інфекція - дуже неприємне захворювання. Головне - не пропустити тривожні симптоми та вчасно звернутися до лікаря.

19.02.2022 13:41
Ганна

Цікава стаття, дякую!

12.01.2022 12:17
Мария В.

С ходу не могла понять - что с дочкой - отравление или расстройство... Из статьи хоть понятно стало, чо и ротавирус проявляется теми же симптомами. В итоге таки он (( ещё и деток в группе успели заразить. Будьте внимательны и лучше обратиться к врачу с первыми симптомами

09.01.2022 15:15
Яна

Зачем прививать? В тот момент когда ребёнок болеет и не имеет вообще иммунитета

12.01.2022 12:08
Клиника Медиком

Щеплюють здорових дітей після огляду педіатра. Основна мета щеплення - профілактика хвороби та ії ускладнень.

16.08.2021 12:30
Роман

Что, печатаете только восторженные отзывы? Своих ботов? Где мой отзыв, отправленный вам час назад?

30.08.2021 13:24
Клиника Медиком

Роман, все ваши отзывы опубликованы. Благодарим за внимание к материалу!

16.08.2021 11:27
Роман

Стандартная информация, как студенческий реферат. Про высокую температуру в симптомах не сказали, но потом пишете: "При длительной высокой температуре (40 градусов и выше)". Пишете: "Иммунитет к ротавирусу непродолжителен". Но, рекламируя прививку, пишете: "Выработанный в результате вакцинации иммунитет к ротавирусу сохраняется на протяжении 3-4 лет". Продолжая вашу логику - заплати рекламируемому врачу и будет вообще здорово.

16.10.2020 20:50
Румина Серова

раствор солей, да , обязателен. Иначе от обезвоживания пострадает дите больше чем от самого вируса. Нам педиатр регидрон био назначала каждые 5-15 минут хоть по капельке, но вливать, в принципе несложно, зато эффект очень заметный, даже оживилась доча на следующий день

24.09.2020 14:04
Питер Пэн

привить то можно и нужно, однако, к сожалению, прививка не входит в гос.календарь, и не всем под силу ее уколоть самостоятельно, во вторых, это не панацея, а скорее попытка сделать болезнь менее опасной и тяжелой.. Вообще ключевое то -это грамотное и своевременное лечние, которое поддержит организм и не даст развиваться обезвоживанию, а с ним и осложнениям. Мы племяшку выпаивали почти сутки, покуда не полегчало. Главное - хоть по чуть чуть, но вливать раствор.

23.09.2020 23:50
Регина

я регидрроном био сына выпаивала, очень эффективное средство оказалось

11.03.2020 14:30
Катерина

Огромное спасибо за информацию: не знала, что можно ребенка от ротавируса привить!!

Показати ще 3

arrow

Всього 18 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down