exit
search serach
Рак шлунку

Лікування раку шлунка в Києві

Рак шлунка – це злоякісне новоутворення, що починається з переродження клітин внутрішньої оболонки шлунка. Майже всі його види починаються в залозистій тканині, що вистилає стінки органа. Потім пухлина може поширюватися вздовж стінки або проростати крізь неї, таким чином розповсюджуючись по всьому організму через кровоток і лімфатичну систему.

В залежності від типу тканини, з якого походить рак, розрізняють такі злоякісні пухлини шлунка:

 • Аденокарцинома – найпоширеніший вид, що починається в залозистій оболонці з клітин, виробляючих слиз; поділяється на два основних класи: рак кардії (верхньої третини шлунка, що знаходиться ближче до стравоходу) та некардіальний рак (всіх інших відділів).
 • Нейроендокринні пухлини – з відповідних клітин, що схожі на нервові та виробляють гормони, регулюючі переміщення та перетравлювання їжі.
 • Лімфоми – розвиваються з лімфоцитів, клітин крові, що приймають участь в роботі імунітету.
 • Саркоми – розпочинаються з клітин сполучної тканини, м’язів, жирового шару або кровоносних судин, а також стромальні пухлини з нервових клітин.

До інших, менш поширених, видів раку шлунка відносять карциноїд, дрібноклітинний рак, плоскоклітинний рак.

Також, у шлунку може спостерігатися розвиток вторинних видів раку (метастазів), що виникають внаслідок раку молочної залози, меланоми та пухлин інших локалізацій.

Відкрити Згорнути down

ШІ у діагностиці раку шлунку

Клініка Медіком розвиває сучасну діагностику раку шлунку, використовуючи технологію штучного інтелекту (АІ). Алгоритм АІ аналізує дані МРТ, КТ та ВЕГДС, використовуючи базу даних знімків та інформацію з медичних досліджень пацієнта.

Важливо підкреслити, що штучний інтелект не замінює лікаря, але служить додатковим інструментом для підтримки при прийнятті рішень. Він допомагає виявляти патологічні зони, які можуть потребувати подальшого обстеження та діагностики.

Штучний інтелект також застосовується для діагностики передракових патологій та злоякісних пухлин шлунку на ранніх етапах, що є ключовим для ефективного та своєчасного лікування.

видео

Відкрити Згорнути down

Причини раку шлунка

Рак шлунку розвивається через пошкодження ДНК у клітинах, що виникають внаслідок дії певних чинників ризику. Наявність кожного з них безпосередньо не призводить до хвороби, але їх сукупність може.

До чинників, що підвищують ризик розвитку раку шлунка, відносять:

 • Наявність Helicobacter pylori (H. pylori) – хронічної інфекції слизової оболонки шлунку, що може протікати без симптомів, а може викликати виразку чи запалення (атрофічний гастрит). Її лікування знижує ризик захворювання на рак.
 • Інші хронічні запальні процеси, в тому числі хронічний атрофічний гастрит (АГ), за наявності якого відбувається витончення слизової оболонки шлунка, або АГ з кишковою метаплазією, коли клітини, вистилаючі шлунок, замінюються такими, що вистилають кишечник.
 • Інфекція, спричинена вірусом Епштейн-Бара.
 • Перніціозна анемія – зниження кількості еритроцитів та гемоглобіну внаслідок порушення всмоктування вітаміну В12.
 • Надмірна вага та ожиріння.
 • Деякі спадкові захворювання та сімейна історія – злоякісні пухлини шлунково-кишкового тракту у найближчих родичів.
 • II група крові – у пацієнтів з другою групою рак шлунка зустрічається на 20 відсотків частіше, ніж у загальній популяції.
 • Особливості раціону харчування – вживання великої кількості солоних, копчених, консервованих продуктів та низьким вмістом клітковини (овочів, фруктів).
 • Куріння та інші види вживання тютюну.
 • Екологічні та професійні шкідливості – робота в вугільній промисловості, високий рівень радіації.

Таким чином, існує досить велика кількість чинників, що підвищують ризик розвитку раку шлунку, але більшість з них можна контролювати та попередити хворобу. Разом з регулярними скринінгами їх контроль може стати потужним профілактичним засобом.

Відкрити Згорнути down

Симптоми раку шлунка

На ранній стадії рак шлунка зазвичай не має симптомів, тому його важко виявити. Спочатку можуть спостерігатися такі прояви:

 • дискомфорт у шлунку та розлади травлення;
 • відчуття здуття після їжі;
 • біль у животі;
 • нудота, печія;
 • втрата апетиту.
Відкрити Згорнути down

Пізніше можуть з’явитися: кров у калі, блювота, немотивована втрата ваги, проблеми з ковтанням, жовтяниця, запор або пронос, та інші симптоми, що свідчать про розповсюдження раку. При появі будь-якого з них, особливо за наявності чинників ризику, варто не відкладати візит до лікаря.

аналіз рак шлунка
аналіз рак шкт

Діагностика раку шлунка

Діагностику раку шлунку лікар починає з фізичного огляду та опитування щодо скарг, наявних чинників ризику, попередніх захворювань та сімейної історії. Якщо виникнуть підозри, то для уточнення діагнозу можуть бути призначені наступні лабораторні та інструментальні дослідження:

 • клінічний аналіз крові для виявлення анемії, що може бути ознакою шлункової кровотечі;
 • аналіз калу на приховану кров;
 • верхня ендоскопія - дослідження верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (ШКТ) за допомогою спеціального прибору, що має назву ендоскопу (тонка трубка з освітленням) та допомагає побачити будь-які аномальні зміни, а також вилучити зразок тканин для подальшого вивчення під мікроскопом;
 • тести на Helicobacter pylori (H. pylori);
 • аналізи на біомаркери – специфічні гени, білки та інші речовини, що можуть вказувати на наявність раку шлунка, наприклад,СА 72-4
 • рентген ШКТ з барієм для візуалізації змін у стравоході, шлунку та кишечнику й аналізу пересування вмісту ШКТ;
 • комп’ютерна томографія (КТ) з контрастом – серія детальних знімків тонких зрізів внутрішніх органів.

Окрім уточнення діагнозу, перелічені методи діагностики раку шлунка допомагають встановити тип та стадію злоякісної пухлини, що важливо для вибору схеми лікування.

Відкрити Згорнути down
Анализ крови (ОАК)
Аналіз крові (ЗАК)
Аналіз на Хелікобактер пілорі
Аналіз на Хелікобактер
Компьютерная томография (КТ)
Комп'ютерна томографія (КТ)
Биопсия
Біопсія
Аналіз на онкомаркери
Аналіз на онкомаркери
МРТ органів черевної порожнини
МРТ органів черевної порожнини

Стадії раку шлунка

Рак шлунку можна лікар-онколог описує за стандартною міжнародною системою TNM, що вказує на наявність, розміри та розповсюдженість пухлини. В клінічній практиці додатково використовується опис стадій, а саме:

Стадія 0 (карцинома in situ) шлунка – означає, що в слизовій оболонці виявлені аномальні клітини. З часом вони можуть стати раковими та поширитися на сусідні нормальні тканини.

Стадія I – поділяється на стадії IA і IB. На стадії IA рак знаходиться у межах слизової оболонки або поширився на підслизову. На стадії IB залучаються 1-2 сусідніх лімфовузла, або спостерігається поширення пухлини на м’язовий шар стінки шлунка.

Стадія II також поділяється на стадії IIA та IIB. Стадія IIA відрізняється від стадії I поширенням на більшу кількість лімфатичних вузлів (3-6) або переповзанням на м’язового шару на підсерозну оболонку. У стадії IIB рак вже може поширюватися на 7-15 найближчих лімфатичних вузлів абона серозну оболонку.

Стадія III поділяється на стадії IIIA, IIIB і IIIC. Передбачає поступове збільшення задіяних лімфатичних вузлів, проникнення раку вглибину стінку шлунку та поширення його на сусідні органи (селезінку, печінку, кишківник, нирки, надниркові залози, черевну стінку).

Стадія IV – метастатичний рак шлунку. Вторинні пухлини виявляються в інших частинах тіла (легенях, віддалених лімфатичних вузлах, тканинах черевної стінки).

Після визначення стадії раку збирається консиліум лікарів, які працюють з пацієнтом, та складають загальну схему лікування. В роботі консиліуму приймає участь лікар-онколог, хімієтерапевт, Кричевська Олена Іванівна.

Відкрити Згорнути down

Лікування раку шлунка

На сьогодні доступні такі методи лікування раку шлунка.

 1. Ендоскопічна резекція слизової оболонки — процедура, під час якої за допомогою ендоскопу видаляють карциному in situ або пухлину на стадії IА. Це найбільш щадний метод, що не потребує довгої реабілітації.
 2. Хірургічне лікування раку шлунка — найбільш поширений метод, який передбачає видалення пухлини, частини шлунка, лімфатичних вузлів та, за потреби, частини сусідніх органів та тканин. Може проводитися до або після хіміотерапії. Існує декілька видів операцій за наявності раку шлунка:
   • гастректомія — часткове або повне видалення шлунка;
   • субтотальна резекція шлунка — видалення частини органу, яка містить рак, лімфатичних вузлів поблизу (лімфодисекція), а також частин інших тканин поблизу пухлини, за необхідності може бути видалена селезінка;
   • тотальна гастректомія — видалення всього шлунка, найближчих лімфатичних вузлів і частин стравоходу, тонкої кишки та інших тканин поблизу пухлини, а також селезінки. Потім хірург приєднує стравохід до тонкої кишки, щоб пацієнт міг продовжувати їсти та ковтати.
   • гастроеюностомія — це видалення частини шлунка з раком, яка блокує отвір у тонку кишку. Потім хірург з’єднує шлунок із порожньою кишкою (частиною тонкої кишки), щоб дозволити їжі та лікам проходити зі шлунка в тонку кишку.

    Додаткові процедури:
   • встановлення ендолюмінального стента — виконується, якщо пухлина блокує прохід у шлунок або з нього. Тонка розширювальна трубка встановлюється від стравоходу до шлунка або від шлунка до тонкої кишки, щоб пацієнт міг нормально харчуватися.
  1. Хіміотерапія — застосування препаратів, що знищують ракові клітини та припиняють їх розмноження. Може використовуватися до оперативного лікування раку шлунка (неад’ювантна терапія) для зменшення кількості уражених тканин або після (ад’ювантна терапія).
  2. Радіотерапія — променева терапія з використанням високоенергетичного рентгенівського або інших типів випромінювання для знищення клітин злоякісної пухлини. Застосовується в комплексному лікуванні.
  3. Цільова або таргетна терапія — призначається при деяких типах пухлин, чутливих до певних препаратів, що здійснюють атаку на конкретні ракові клітини без шкоди для нормальної тканини. Один з різновидів - імунотерапія.
  Відкрити Згорнути down

  стационар оболонь

  Спостереження та профілактика раку шлунка

  По закінченню лікування пацієнт залишається під наглядом. Йому потрібно регулярно проходити огляди та обстеження, аби можна було вчасно виявити рецидив раку.

  Профілактичні заходи передбачають виявлення чинників ризику захворювання та керування ними:

  • відмова від куріння;
  • своєчасне виявлення та лікування Helicobacter pylori та інших інфекцій, наприклад, вірусу Епштейна-Барра;
  • раціональне харчування з великою кількістю овочів, фруктів та зменшенням копчених, консервованих і солених продуктів;
  • втримання нормальної ваги;
  • спостереження в контроль хронічних захворювань шлунку, таких як атрофічний гастрит.

  При появі будь-яких симптомів хвороби не варто відкладати візит до лікаря.

  Відкрити Згорнути down

  Питання-Відповідь

  Куди дає метастази рак шлунка?

  Метастазування раку шлунка відбувається шляхом розповсюдження ракових клітин по кровоносних, лимфатичних судинах або через стінку шлунка. Отже, вторинні пухлини можуть локалізуватися у печінці, легенях, нирках, надниркових залозах, кишечнику та черевній стінці.

  Як довго живуть після видалення раку шлунка?

  Прогноз після видалення раку шлунка залежить від стадії раку, застосованих методів лікування, загального стану пацієнта та його індивідуальних особливостей. Якщо рак було виявлено на ранній стадії, то шансів на одужання більше. Так, пацієнти в яких було діагностовано рак, що був локалізований лише в шлунку, в більшості випадків живуть 5 років і більше. Але варто пам'ятати, що на прогноз впливає дуже багато чинників.

  Що не можна їсти при раку шлунка?

  Харчування при раку шлунка повинна враховувати ураження шлунково-кишкового тракту та підтримання його функцій. Тому застосовуються щадні види обробки продуктів (варіння, приготування на пару, запікання) та виключаються продукти, що погано перетравлюються або можуть пошкодити слизову оболонку (ковбасні вироби, консерви, копченості, жирні м’ясні та рибні страви, фаст-фуд, соуси, маринади).

  Як швидко гастрит може перетворитися на рак?

  Розвиток раку шлунка залежить від багатьох чинників. Наявність атрофічного гастриту з витонченням та пошкодженням слизової оболонки шлунку один з них. Але точно передбачити його перетворення на рак та час, коли це трапиться, неможливо. Тому варто регулярно відвідувати гастроентеролога, своєчасно проходити діагностичні обстеження та, за необхідності, курси лікування.

  Як вчасно розпізнати рак шлунка?

  Діагностика раку шлунка передбачає візит до лікаря, фізичний огляд, додаткові інструментальні та лабораторні дослідження. Лише спеціаліст може встановити точний діагноз, тому що симптоми раку досить неспецифічні (біль у животі, печія, нудота, втрата ваги, порушення травлення). Головне при появі будь-яких симптомів не зволікати, а записатися на консультацію до лікаря-гастроентеролога.

  Лікарі

  Клініка МЕДІКОМ на Оболоні обладнана всім необхідним для діагностики та лікування раку шлунка. Щоб дізнатися, який лікар лікує рак шлунка, можна звернутися за адресою Київ, Оболонська набережна, 9.

  Записатися на консультацію також можна 24/7 в чаті на сайті, через telegram-bot або за телефоном: (044) 503-77-77.

  comment 26
  Гаврилов Григорій Олександрович
  Завідувач хірургічним відділенням, лікар-хірург вищої категорії, пластичний хірург, хірург-проктолог, онкохірург
  comment 11
  Подмастерчик Ольга Валеріївна
  Завідуюча онкологічним відділенням, лікар-онколог другої категорії, онкомамолог
  comment 11
  Коваленко Андрій Петрович
  Лікар-хірург, онкохірург, к.м.н.

  Вартість діагностики та лікування раку шлунка в МЕДІКОМ

  На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

  Діагностика
  148. Рентген в стаціонарі: шлунку, стравоходу, дванадцятипалої кишки (без вартості контрасту)

  2000 грн

  Більше Згорнути down
  Більше Згорнути down
  4958. * МРТ органів черевної порожнини з контрастуванням

  8650 грн

  Більше Згорнути down
  Аналізи
  319. Маркер раку шлунка і кишечника (СA 72-4)

  550 грн

  Більше Згорнути down
  1898. Онкомаркер ШКТ (СА 242)

  650 грн

  Більше Згорнути down
  3390. Гістологічне дослідження п'яти зразків слизової шлунка

  1340 грн

  Більше Згорнути down
  3370. Скринінг захворювань шлунково-кишкового тракту (пепсіноген1, пепсіноген2, ставлення пепсіногена1 до пепсіногену2, гастрин 17 (базальний), антитіла IgG до Helicobacter pillori)

  2020 грн

  Більше Згорнути down
  3689. Гістологічне дослідження п'яти зразків слизової шлунка з дослідженням на хелікобактер і класифікацією по OLGA

  1980 грн

  Більше Згорнути down
  Операції
  1224. * Лапароскопічна Sleeve-гастректомія (рукавна резекція шлунку)

  84300 грн

  Більше Згорнути down
  4710. * Резекція шлунку в модифікації Бальфура

  28000 грн

  Більше Згорнути down
  5110. * Лапароскопічна дистальна субтотальна резекція шлунку при онкопатології

  43200 грн

  Більше Згорнути down
  5111. * Лапароскопічна проксимальна субтотальна резекція шлунка при онкопатології

  54000 грн

  Більше Згорнути down
  5113. * Лапароскопічна гастректомія з D2-лімфодисекцією

  64800 грн

  Більше Згорнути down
  5114. * Лапароскопічна гастроєюностомія при онкопатології

  21600 грн

  Більше Згорнути down
  5115. * Лапароскопічна субтотальна резекція шлунку або не з розширеною лімфодисекцією, що перевищує D2

  54000 грн

  Більше Згорнути down
  5138. * Діагностична лапароскопія при онкозахворюванні

  23800 грн

  Більше Згорнути down
  5182. * Перитонеальні змиви при онкопатології

  19500 грн

  Більше Згорнути down

  Вiдгуки

  залишити відгук arrow arrow
  Ваша оцінка
  star star star star star
  error
  error
  error
  error

  Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

  Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
  Хочете, передзвонимо Вам?
  Наприклад: 0XX XXX XX XX
  Передзвоніть
  Наприклад: 0XX XXX XX XX

  Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

  Вільних операторів на лінії: 6
  Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
  Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
  Хочете, передзвонимо Вам?
  Наприклад: 0XX XXX XX XX
  Вільних операторів на лінії: 6
  Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
  Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
  Хочете, передзвонимо Вам
  в зручний час?
  КНОПКА
  ЗВ'ЯЗКУ
  page-down