
Лікування гострого парапроктиту
Лікування гострого парапроктиту — тільки хірургічне. Операція має бути здійснена негайно після встановлення діагнозу, оскільки вона належить до розряду невідкладних.
Вид анестезії відіграє важливу роль. Необхідні цілковите знеболення і добра релаксація. Найчастіше застосовують внутрішньовенний наркоз, перидуральну і сакральну анестезію, масковий наркоз. Місцева анестезія при операціях із приводу гострого парапроктиту недоцільна через небезпеку поширення інфекції внаслідок ін'єкції анестетика, неадекватності знеболювання й ускладнення орієнтації через інфільтрацію тканин анестезувальним розчином.
Основні завдання радикальної операції — обов'язковий розтин гнійника, дренування його, пошук і знаходження ураженої крипти та гнійного ходу, ліквідація крипти і ходу. Якщо ліквідувати зв'язок із кишкою, можна розраховувати на цілковите одужання пацієнта.
В умовах неспеціалізованих стаціонарів найчастіше здійснюють лише розтин і дренування гнійника, радикальні операції здебільшого виконують у колопроктологічних відділеннях. Прагнення за будь-яку ціну вдатися відразу до радикального втручання без діагностичних навичок і достатніх знань анатомії анального жому і параректальних клітковинних просторів може привести до того, що разом із гнійним ходом буде посічена частина зовнішнього сфінктера і виникне його недостатність.
Радикальні операції при гострому парапроктиті можна згрупувати таким чином:
- розкриття і дренування абсцесу, висічення ураженої крипти і розтин гнійного ходу в просвіт кишки;
- розкриття і дренування абсцесу, висічення ураженої крипти і сфінктеротомія;
- розкриття і дренування абсцесу, висічення ураженої крипти, проведення лігатури;
- розкриття і дренування абсцесу, відстрочене висічення ураженої крипти і переміщення клаптя слизової оболонки кишки для переривання шляхів інфікування з просвіту прямої кишки.
Лікування хворих на гострий парапроктит є непростим завданням, що потребує добрих знань з анатомії та великого досвіду. Найпростіше вирішується проблема лікування при підшкірних абсцесах і поверхневому розташуванні гнійного ходу, коли застосовна операція розтину гнійного ходу в просвіт кишки з видаленням ураженої крипти. За високого розташування гнійного ходу, що буває зазвичай при ішіі — і пельвіоректальних абсцесах, вибрати спосіб операції буває важко, бо його визначаєть не тільки складність ситуації у конкретного хворого, а й досвіді знання того, хто оперуватиме.
Прогноз. За своєчасно і правильно виконаної радикальної операції з приводу гострого парапроктиту (негайно або у відстроченому порядку) прогноз сприятливий. При операції простого розтину абсцесу без ліквідації зв'язку його з просвітом кишки одужання малоймовірне, швидше за все, сформується свищ прямої кишки або через якийсь час виникне рецидив гострого парапроктиту.