Дивертикульоз товстого кишківника
Дивертикули — це вроджені або придбані випинання стінки шлунково-кишкового тракту. Серед дивертикулів всіх відділів шлунково-кишкового тракту найбільш поширені випинання товстого кишечника (сигмовидний відділ). Найчастіше, захворювання зустрічається в осіб похилого віку.
Дивертикулярна хвороба може проявлятися в наступних клінічних формах:
- безсимптомна;
- з клінічними проявами;
- ускладнена (з інфільтратом, дивертикулітом, перфорацією, кровотечею, свищами, абсцесом тощо).
Етіологія та патогенез
Дивертикульоз товстого кишківника формується в місцях проходження через стінку артеріальних судин, найчастіше, локалізується в сигмовидній кишці, рідше — в проксимальних відділах ободової кишки.
При вродженому дивертикульозі кишківника грижі розташовані на всю товщину кишкової стінки, при придбаному дивертикульозі спостерігаються тільки грижові випинання слизової оболонки через м'язові шари.
Фактори ризику розвитку дивертикульозу:
- низький вміст рослинних волокон в раціоні;
- ожиріння;
- зниження імунітету;
- застосування нестероїдних протизапальних препаратів;
- паління;
- регулярне вживання кави й / або алкоголю.
Наукові дослідження показали, що у формуванні дивертикулів і ускладнень дивертикульозу велику роль відіграють зміни співвідношення мікрофлори кишечника. Порушення роботи імунної системи та бар'єрної функції слизової кишечника ведуть до підвищення виникнення зв'язків між бактеріями та стінкою кишечника, сприяють хромосомним мутаціям, розвитку запального процесу і структурних змін стінки прямого кишечника.
Харчування з низьким вмістом рослинних волокон викликає інтенсивне бактеріальне зростання. Це створює всі умови для підвищення внутрішньокишечного тиску і провокує розвиток захворювання.
В основі формування дивертикульозу товстого кишківника лежить той факт, що м'язова оболонка кишечника складається з кругового і поздовжнього шарів. Найбільш сприятливим місцем для виникнення "випинання" є круговий шар.
Фактором розвитку дивертикулу є гіпертрофія циркулярного м'язового шару, що призводить до вираженого звуження просвіту кишки й підвищення внутрішньокишечного тиску. Високий тиск сприяє в проштовхуванні слизової оболонки через слабке місце кишкової стінки з формуванням мішкоподібних випинань.
Клінічні прояви
Клінічні прояви дивертикулів кишечника безпосередньо залежать від типу дивертикулу. Неускладнений дивертикульоз кишківника, симптоми якого найчастіше неспецифічні, може поєднуватися з функціональними розладами кишечника.
Ознаки дивертикульозу:
- слабкі минущі больові відчуття;
- нерегулярні випорожнення або закрепи;
- біль в проекції товстої кишки або в лівій половині живота;
- метеоризм;
- підвищення температури (необов'язково).
Ускладнення
Дивертикули кишечника можуть викликати розвиток неприємних і серйозних ускладнень.
Дивертикульоз кишківника — ускладнення та наслідки:
- Дивертикуліт
- Кровотечі з кишечника
- Набряк і спазм кишечника
- Періколіт
- Утворення внутрішньочеревних абсцесів і свищів
- Кишкова непрохідність
Дивертикуліт може ускладнюватися перфорацією товстої кишки з переходом в перитоніт. Досить рідкісним ускладненням дивертикулів є утворення фістули, яка може дренувати в різні органи: сечовий міхур, статеві органи, в просвіт кишечника, через шкіру.
Діагностика
Діагноз "дивертикулярна хвороба" підтверджується за допомогою інструментальних та лабораторних методів дослідження.
Методи лабораторної діагностики:
- загальний аналіз крові;
- коагулограма;
- ідентифікація патогенної кишкової флори;
- аналіз на карциноембріональний антиген.
Цистоскопія і / або фістулографія призначається лікарем-гастроентерологом при наявності дизуричних явищ.
Інструментальні дослідження:
- Оглядова рентгенографія (іригоскопія). Дозволяє виявити дилатацію кишечника, ознаки кишкової непрохідності, абсцес, що формується в вигляді м'якотканинних утворень, пневмоперитонеум.
- Сигмоїдна колоноскопія. Дозволяє виявити дивертикул, виключити інші види патологій, провести прицільну біопсію.
- Комп'ютерна томографія. Дозволяє оцінити стан кишечника, констатувати наявність дивертикулу, потовщення кишкової стінки, періколітичний абсцес, фістули та ін.
Ендоскопічні методи дослідження не проводять, якщо спостерігається помірна або сильна кровотеча при дивертикуліті через ризик перфорації стінки кишечника.
Дивертикульоз товстої кишки диференціюють з пухлиною товстого кишечника (карциномою), запальними патологіями кишечника, пієлонефритом, апендицитом, синдромом подразненого кишечника, ішемічним колітом, запальними захворюваннями органів малого тазу.
Лікування
Лікування дивертикульозу комплексне і, крім консервативного й оперативного лікування, включає профілактику і лікування ускладнень, підвищення якості життя.
Хворим з неускладненими формами дивертикульозу кишечника рекомендують дієтичне харчування, в яке входить регулярний прийом пшеничних висівок грубого помелу та вживання рослинної їжі, котра містить в собі багато клітковини. Може застосовуватися скорочена дієта (голодування під контролем лікаря).
Фармакотерапія включає використання антибіотиків широкого спектра дії, корекцію складу кишкової мікрофлори, симптоматичну терапію. Результати антибактеріального лікування необхідно оцінювати через 2-3 доби. При помірній кровотечі проводиться консервативне лікування, при об'ємних втратах крові, нестабільній гемодинаміці, відсутності ефективності проведеної терапії, показані термокоагуляція та оперативне лікування дивертикульозу.
При гнійних ускладненнях і ознаках гнійного живота, показана резекція ураженої ділянки кишки. При перфорації кишечника необхідно термінове хірургічне втручання.
Профілактика
Профілактика дивертикульозу і його ускладнень полягає в зниженні факторів ризику розвитку захворювання, збільшенні в раціоні харчових волокон, використанні ліків з протизапальною активністю.
Рекомендується обмежити прийом препаратів з високим ризиком розвитку кровотеч і перфорації (НПЗЗ, глюкокортикоїди, опіати), відмовитися від шкідливих звичок — паління і вживання алкогольних напоїв.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Джерела
- Сайт Національної Академії медичних наук України / Новини медицини - http://amnu.gov.ua/category/novyny/novyny-medyczyny/
- Сайт Центру Громадського здоров'я МОЗ України / Контроль захворювань - https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan
- Клінічні протоколи на засадах доказової медицини - https://guidelines.moz.gov.ua/
Лікарі
Залишилися питання? Телефонуйте за номерами, вказаними на сайті клініки МЕДІКОМ або записуйтеся на консультацію в оператора нашого колл-центру!
Сертифікати
Вiдгуки
Слабо разьяснен механизм лечения. Имеются противоречия в отзывах. Если диета не помогала Валентине, оставившей отзыв выше, то что же ей помогло? Просто колоноскопия?
Спасибо огромное всем сотрудника этой клиники и сервису. Вся информация достоверная, актуальная и написанная человеческим языком. Также неоднократно обращалась в МЕДИКОМ, всегда удачно. Спасибо!
Дякую Юлії Михайлівні за її роботу, дуже хороший лікар, красива жінка, чудова людина. Давно проблеми зі шлунком, тягнув до останнього. Виявилося, що в мене вже дивертикульоз почався. Та завдяки Зарицькій Ю. М. зараз добре себе почуваю. Спасибі!
Очень хороший врач Зарицкая Юлия Михайловна, просто спаситель нашей семьи. Мы с мужем открываем свой бизнес, уходит много времени и сил, некогда даже поесть другой раз. В основном перекусы на быструю руку или фастфуд. Доигрались, и начались проблемы с желудком. Сначала мужа подкосило, потом я подключилась. Решили добавить витаминов и клетчатки. Пили чаи для желудка и соки, старались питаться более-менее правильно, но это не помогло. Подруга моя посоветовала клинику МЕДИКОМ. Я посмотрела в интернете, прочитала статью и поняла, что надо бежать в больницу. Позвонила, записалась. Приняла меня Юлия Михайловна. С первых минут вызвала доверие, все рассказала, организовала обследование и назначила лечение сразу. На следующий день уже муж пошел на прием, тоже все быстро и качественно. Нам очень понравился уровень медобслуживания в клинике и рекомендуем Юлию Михайловну - отличный специалист!
Спасибі величезне за інформацію, дуже пізнавальна стаття. Раніше і не знав, що такий діагноз є. А як скрутило, то довелося бігом звернутися до лікарні. Живу на Оболоні, тому у МЕДИКОМ було ближче всього. Радий, що потрапив саме до цієї клініки, бо тут гарне обслуговування та персонал чемний. Ще проходжу лікування, але вже відчуваю себе краще. Дякую!
Хороший сервіс, натрапив випадково, коли шукав схожі з моїми симптоми. Хотів якось полікуватися сам для початку, але, почитавши статтю, вирішив не ризикувати та записався на прийом до гастроентеролога. Приїхав вчасно, але поки паркувався, запізнився на консультацію. Неприємно, що так непродумано у цьому плані, та все-таки до лікаря потрапив. Лікування тільки почав, поки нічого сказати не можу.
Величезне спасибі автору, дуже корисна стаття. Особливо для жителів мегаполісу, бо бутерброди та перекуси "на ходу" - наше все.
Показати ще 3
Всього 7 відгуків