exit
search serach
Колоректальний рак діагностика

Колоректальний рак

Рак товстої кишки (колоректальний рак, КРР) займає одну з лідируючих позицій серед усіх злоякісних утворень. Зараз спостерігається неухильне зростання як захворюваності, так і смертності від раку кишечника. Колоректальний рак — це різні за формою, локалізацією та гістологічною структурою злоякісні утворення відділів товстого кишечника (сліпої, ободової та прямої кишок).

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Рак кишечника класифікують за кількома ознаками: локалізація, форма зростання новоутворення, клінічна картина (стан регіонарних лімфатичних судин, наявність/ відсутність метастазів, вираженість симптомів).

Залежно від розташування КРР щодо анокутанної лінії рак прямої кишки підрозділяється на: нижньоампулярний (0-5 см); середньоампулярний (5-10 см); верхньоампулярний (10-15 см).

За формами росту пухлини виділяють:

 • екзофітну форму — пухлина росте головним чином в просвіт кишечника;
 • ендофітну форму — пухлина проростає в товщу кишкової стінки;
 • змішану (блюдцеподібну) форму — елементи екзофітної й ендофітної форм поєднуються у вигляді новоутворення-виразки.

Серед злоякісних епітеліальних пухлин найбільш поширеною є аденокарцинома.

Залежно від тяжкості патологічного процесу виділяють 4 стадії колоректального раку:

 • I стадія — новоутворення невеликих розмірів, розташоване в товщі слизової оболонки та підслизового шару стінки кишки, метастази відсутні;
 • II-а стадія — новоутворення великих розмірів, займає не більше півкола стінки кишечника, не виходить за межі кишки, метастази відсутні;
 • II-б стадія — розміри пухлини відповідають стадії II-а, є поодинокі метастази в регіонарні лімфатичні вузли;
 • III-а стадія — пухлина займає більше півкола кишечника, проростає крізь стінку кишки, в сусідню очеревину, метастази відсутні;
 • III-б стадія — новоутворення може бути різних розмірів, присутні множинні метастази в регіонарні лімфатичні судини;
 • IV стадія — значних розмірів пухлина, проростає в сусідні органи, множинні регіонарні метастази; пухлина будь-якого розміру з віддаленими метастазами.
Відкрити Згорнути down

Етіологія та патогенез

Причини колоректального раку пов'язані з наявністю деяких спадкових синдромів: сімейний аденоматоз товстої кишки, синдром Лінча. У деяких пацієнтів рак ободової та прямої кишок має спорадичний характер.

Фактори ризику розвитку КРР:

Колоректальний рак може розвинутися на тлі поліпозу кишечника. При тривалій наявності в товстій кишці поліпів розвивається дисплазія епітелію, ступінь якої поступово наростає, поки в структурі поліпа не народжуються злоякісні клітини.

Найчастіше, злоякісні утворення локалізуються в місцях вигинів кишечника та в сліпій кишці.

Колоректальний рак рідко зустрічається до 30 років, кількість хворих різко підвищується після 55 років, досягаючи свого максимуму у пацієнтів в 70 років і старше.

pacient v palate stacionara

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Клінічна картина колоректального раку залежить від місцезнаходження пухлини, стадії розвитку та характеру новоутворення. Проктологи окремо виділяють ознаки колоректального раку правої половини та лівої половини ободової кишки, поперечно-ободової кишки, ректосигмоїдного відділу.

Відкрити Згорнути down

Основні синдроми та симптоми колоректального раку:

 • синдром "малих ознак": підвищена стомлюваність і слабкість, дратівливість, зниження апетиту, неприємний запах з рота, порушення сну;
 • синдром функціональних порушень без кишкових розладів: нудота, блювота, підвищене газоутворення, болі в животі, відчуття важкості в надчеревній області;
 • синдром функціональних порушень з кишковими розладами: підвищене газоутворення, діарея/ закрепи, періодичні сильні болі в животі;
 • синдром патологічних ректальних виділень: мізерні слизово-кров'янисті виділення з ануса, кров'яні прожилки, що накладаються на калові маси;
 • синдром порушення кишкової прохідності: постійні, ріжучі болі, що тягнуть, в області прямої кишки, без виділення калу (тенезми), відсутність почуття фізіологічного задоволення та полегшення після дефекації;
 • синдром загальних розладів: нездужання та загальна слабкість, підвищена стомлюваність, субфебрильна температура, анемія, зниження маси тіла.
Відкрити Згорнути down

На консультації в онколога КРР може бути виявлений при пальпації черевної порожнини (найчастіше це стосується пухлини сліпої та висхідної кишки). Початкові ознаки раку правої половини ободової кишки включають загальні симптоми колоректального раку та порушення діяльності шлунково-кишкового тракту без кишкових розладів. При онкології лівої половини ободової кишки перші ознаки захворювання характеризуються, головним чином, кишковими розладами, патологічними виділеннями з прямої кишки, порушеннями кишкової прохідності.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Значне число пацієнтів в результаті пізньої діагностики захворювання надходять до лікарні з ускладненими формами колоректального раку.

Ускладнення колоректального раку:

 • Обтураційна кишкова непрохідність
 • Перфорація кишки на тлі розпаду пухлини
 • Кишкова кровотеча
 • Анемія
 • Гнійно-запальні процеси (паракольні абсцеси, товстокишкові та параректальні свищі)
 • Проростання пухлини в сусідні тканини й органи
Відкрити Згорнути down

У хворих з запущеними формами колоректального раку можуть поєднуватися кілька ускладнень одночасно, що збільшує ризик негативного результату та погіршує прогноз оперативного втручання.

Діагностика

Діагностика колоректального раку заснована на оцінці клінічної картини, фізикальному обстеженні, даних лабораторних аналізів та інструментальних методів дослідження. Особлива роль відводиться ретельному збору анамнезу для виявлення факторів, які можуть вплинути на вибір найбільш оптимальної тактики лікування.

Фізикальне обстеження при діагностиці колоректального раку включає пальцеве ректальне дослідження й оцінку нутритивного статусу.

diagnostika-raka-kishechnika

Відкрити Згорнути down

Лабораторні обстеження:

Відкрити Згорнути down

Методи інструментальної діагностики спрямовані на обстеження товстого кишечника та проведення біопсії для подальшого гістологічного дослідження.

Інструментальні дослідження:

Відкрити Згорнути down

Перед плануванням хіміопроменевої терапії та перед хірургічним лікуванням рекомендується виконати магнітно-резонансну томографію.

Лікування

Основним напрямком лікування колоректального раку є хірургічне видалення пухлини одночасно з проксимальним і дистальним запасом незміненої кишки, видалення регіональних брижових лімфовузлів. В окремих випадках, перед (або після) проведення радикального хірургічного лікування раку прямої кишки показані передопераційні/ післяопераційні променева або хіміопроменева терапії.

Спільними принципами оперативного лікування колоректального раку є радикалізм, абластичність, асептичність і створення умов для безперешкодного та природного проходження кишкового вмісту.

Відкрити Згорнути down

Хірургічні методи лікування:

 • лапароскопічне видалення пухлини;
 • часткова або тотальна мезоректумектомія;
 • операція Гартмана;
 • операція Микулича;
 • резекція кишки;
 • екстирпація прямої кишки.
Відкрити Згорнути down

видалення пухлини кишки

За показаннями лікування колоректального раку може включати: ад'ювантну або паліативну, променеву терапію, хіміотерапію.

В окремих запущених випадках, коли видалити пухлину не можливо, хірургічне лікування може носити характер симптоматичного — формування колостоми при явищах кишкової непрохідності.

Відкрити Згорнути down

Контроль вилікуваності

Пацієнтам, які пройшли лікування з приводу раку кишечника обов'язково необхідно проводити регулярний скринінг колоректального раку.

Скринінг раку (онкоскринінг) включає:

 • фізикальний огляд (кожні 3-6 міс. в перші 2 роки та 1 раз в 6-12 міс на терміні до 5 років);
 • онкомаркери;
 • колоноскопія (через 1, 3, 5 років);
 • УЗ-дослідження органів черевної порожнини (кожні 6-12 міс.);
 • комп'ютерна томографія з внутрішньовенним контрастуванням (кожні 3-6 міс в перші 2 роки та 1 раз в 6-12 міс на терміні до 5 років);
 • МРТ органів малого тазу за необхідністю.
Відкрити Згорнути down
Проктолог
Консультація проктолога
Видеоколоноскопия
Відеоколоноскопія
Программы скрининга рака
Програми скринінгу раку
Аналіз на онкомаркери
Аналіз на онкомаркери
Ректальне УЗД
Трансректальне УЗД
МРТ органів черевної порожнини
МРТ органів черевної порожнини
КТ черевної порожнини
КТ черевної порожнини
Онкологія шлунково-кишкового тракту
Онкологія ШКТ

Профілактика

Дотримання профілактичних заходів і своєчасна рання діагностика колоректального раку допоможуть уникнути розвитку важкого захворювання та його ускладнень.

Профілактика колоректального раку:

 • обов'язковий регулярний онкоскринінг особам з обтяженою спадковістю, які перенесли онкологічні захворювання, й особам старше 50 років;
 • своєчасне лікування захворювань шлунково-кишкового тракту;
 • правильно скориговане харчування (переважання в щоденному раціоні продуктів, багатих рослинною клітковиною, кисломолочних продуктів, відмова від жирної, смаженої, копченої їжі);
 • обов'язкова фізична активність;
 • підтримання в нормі маси тіла;
 • відмова від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю).

Сприятливий прогноз лікування злоякісних утворень, тривалість життя пацієнтів з раком товстої кишки безпосередньо залежить від термінів виявлення захворювання та поширення пухлинного процесу. У клініках МЕДІКОМ Оболоні та Печерська ви можете пройти повний онкоскринінг і лікування колоректального раку (м Київ). Телефонуйте в колл-центр клініки й оператор надасть всю інформацію, що вас цікавить.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Скільки розвивається колоректальний рак?

Кишкові поліпи можуть перероджуватись у рак. Схильність до їх малігнізації (злоякісності) обумовлена ​​спадковою схильністю. Розвиток новоутворення від поліпа до карциноми відбувається загалом за 5-10 років. Зазначається збільшення ризику з віком (після 50 років).

Куди метастазує колоректальний рак?

Метастазування при колоректальному раку відбувається у більшості пацієнтів у печінку. Метастази в 10 випадках із 100 вже знаходяться в даному органі на момент виявлення захворювання. Коли колоректальний рак прогресує, присутність метастазів у печінці ймовірна на 25%.

Які лімфовузли збільшуються при раку кишечника?

Насамперед, при раку кишечника відзначається збільшення пахових лімфатичних вузлів, а потім й інших із прогресуванням хвороби. Захворювання має досить ранні симптоми у вигляді болю у нижній частині прямої кишки.

Скільки живуть із раком кишечника?

Своєчасна діагностика допомагає запобігти раку кишечника або виявити захворювання на ранній стадії, що підвищує шанси на продовження життя пацієнта. Діагностика включає колоноскопію, тести на онкомаркери та онкоскринінг, а також інші види досліджень. Статистика така, що 80 % хворих, які пройшли лікування та операцію на першій стадії раку кишківника, живуть 5 і більше років. Чим більш занедбана стадія, тим гірший прогноз.

Як найчастіше починається рак кишківника?

Рак кишечника найчастіше розвивається з поліпа, що утворився. Його можна довго не відчувати з огляду на незначний розмір. Однак з часом поліп може виростати та перероджуватися у злоякісну пухлину. Для запобігання захворюванню необхідно своєчасно звертатися до проктолога та проходити профілактичну колоноскопію 1 раз на 5-7 років для пацієнтів віком від 50 років.

Автор статті:

Завідувач хірургічним відділенням, лікар-хірург вищої категорії, пластичний хірург, хірург-проктолог, онкохірург

Експерт у напрямку:

Лікар-хірург, онкохірург, к.м.н.

Лікарі

У центрі проктології МЕДІКОМ вас чекають найкращі лікарі в Києві. Наші фахівці залишать тільки позитивне враження, завдяки своєму професіоналізму і великому клінічному досвіду.

comment 26
Гаврилов Григорій Олександрович
Завідувач хірургічним відділенням, лікар-хірург вищої категорії, пластичний хірург, хірург-проктолог, онкохірург
comment 11
Подмастерчик Ольга Валеріївна
Завідуюча онкологічним відділенням, лікар-онколог другої категорії, онкомамолог
comment 11
Коваленко Андрій Петрович
Лікар-хірург, онкохірург, к.м.н.
comment 34
Корнієнко Олександр Володимирович
Лікар-хірург вищої категорії, проктолог
comment 45
Меркотан Володимир Георгійович
Лікар-хірург вищої категорії, проктолог першої категорії
comment 41
Счастний Володимир Михайлович
Лікар-хірург вищої категорії, судинний хірург, флеболог, проктолог, спеціаліст з бариатричної хірургії
comment 42
Яковлєв Олександр Олексійович
Завідуючий відділенням ендоскопічної діагностики стаціонару, лікар-ендоскопіст вищої категорії

Ціни

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Діагностика
2010. Ендоскопічна біопсія підозрілих ділянок прямої, ободової , термінального відділу тонкої кишки

720 грн

Більше Згорнути down
Аналізи
1898. Онкомаркер ШКТ (СА 242)

650 грн

Більше Згорнути down
5028. KRAS (Кодони 12; 13; 59; 61; 117; 146) (ПЛР) M002

5200 грн

Більше Згорнути down
5031. Базова панель для колоректального раку, мутації в генах KRAS, NRAS, BRAF та HRAS (ПЛР) M328

5200 грн

Більше Згорнути down
5033. Діагностика колоректального раку (KRAS, NRAS, BRAF, PIK3CA, AKT) (ПЛР) M022

13570 грн

Більше Згорнути down
Операції
5128. * Правобічна геміколектомія з лімфодисекцією 1 категорії складності

54000 грн

Більше Згорнути down
5129. * Правобічна геміколектомія з лімфодисекцією 2 категорії складності

75600 грн

Більше Згорнути down
5130. * Лівобічна геміколектомія з лімфодисекцією 1 категорії складності

54000 грн

Більше Згорнути down
5131. * Лівобічна геміколектомія з лімфодисекцією 2 категорії складності

75600 грн

Більше Згорнути down
5132. * Резекція сигмоподібної кишки з лімфодисекцією 1 категорії складності

54000 грн

Більше Згорнути down
5133. * Резекція сигмоподібної кишки з лімфодисекцією 2 категорії складності

75600 грн

Більше Згорнути down
5134. * Резекція попереково-ободової кишки з лімфодисекцією 1 категорії складності

54000 грн

Більше Згорнути down
5135. * Резекція попереково-ободової кишки з лімфодисекцією 2 категорії складності

75600 грн

Більше Згорнути down
5139. * Передня та низька передня резекція прямої кишки при онкопатології 1 категорії складності

59400 грн

Більше Згорнути down
5140. * Передня та низька передня резекція прямої кишки при онкопатології 2 категорії складності

81000 грн

Більше Згорнути down
5141. * Передня резекція прямої кишки при онкопатології 1 категорії складності

59400 грн

Більше Згорнути down
5142. * Передня резекція прямої кишки при онкопатології 2 категорії складності

81000 грн

Більше Згорнути down
5143. * Черевно-промежинна екстирпація прямої кишки при онкопатології 1 категорії складності

64800 грн

Більше Згорнути down
5144. * Черевно-промежинна екстирпація прямої кишки при онкопатології 2 категорії складності

86400 грн

Більше Згорнути down
5145. * Черевно-промежинна екстирпація прямої кишки при онкопатології 3 категорії складності

108000 грн

Більше Згорнути down
5146. * Операція Гартмана

64800 грн

Більше Згорнути down
5147. * Паліативна черевно-промежинна екстирпація прямої кишки 1 категорії складності

64800 грн

Більше Згорнути down
5148. * Паліативна черевно-промежинна екстирпація прямої кишки 2 категорії складності

86400 грн

Більше Згорнути down

Вiдгуки

13.07.2023 18:36
Марина

Мою маму прооперували в клініці на Оболоні. Операція на кишківнику з видаленням пухлини. Скажу щиро - такої уваги, професійного ставлення до пацієнтів і просто ЛЮДЯНОСТІ я не зустрічала в жодній клініці в Німеччині (проживаю там понад 10 років). Дякую хірургам і персоналу хірургічного відділення!

14.11.2019 09:08
Марина

Я тоже так частенько делаю. Не всегда, правда, до больницы дохожу, но хотя бы буду знать, к какому врачу, если, не дай Бог, что - обращаться!

20.10.2019 19:33
Николай

Спасибо за полезную информацию. Всегда, прежде чем к врачу идти, читаю ваши статьи. Все четко, понятно, ничего лишнего.

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down