exit
search serach
Полипы в носу

Поліпи в носі: симптоми причини, лікування

У вас часто виникає нежить і вам складно дихати? Відчуваєте постійну перевтому і брак повітря? У вас пропав нюх? Це можуть бути поліпи в носі. Щоб дізнатися точну причину появи симптомів, запишіться на консультацію до лора клініки МЕДІКОМ. Наші фахівці мають великий досвід лікування лор-захворювань. А комфортні умови в нашому медцентрі сприяють швидкому одужанню кожного пацієнта.

Поліпи в носі — це доброякісне розростання слизової оболонки носа і носових пазух, які заважають нормальному диханню через ніс і можуть викликати розвиток хронічних запальних захворювань, хропіння або погіршення нюху. Існує безліч причин для формування цих доброякісних пухлин, проте найчастіше вони викликаються запальним процесом. Для їх виявлення можуть застосовуватися різні методики, а лікування завжди проводиться хірургічним шляхом.

У медичній літературі можна зустріти й інші терміни для позначення цього патологічного процесу: «поліпоз носа», «назальний поліп».

Відкрити Згорнути down

Класифікація поліпів у носі

Залежно від кількості новоутворень у носі та носових порожнинах поліпи можуть бути поодинокими або множинними, одно- або двосторонніми.

Гістологічна структура поліпів у носі також може бути різною. Залежно від будови тканин пухлини виділяють кілька різновидів цих новоутворень:

 • залізисті — доброякісні;
 • з атипією строми — злоякісні.

Поліпи в носі можуть локалізуватися в різних відділах:

 • антроанальні — починають своє зростання зі слизової верхньощелепної пазухи, частіше виникають у дітей, вони поодинокі і повільно ростуть;
 • етмоїдальні — формуються в решітчатому лабіринті, зазвичай двосторонні і схильні до швидшого зростання.

Зовнішній вигляд назальних поліпів нагадує утворення округлої форми. Їх розміри в запущених випадках можуть досягати декількох сантиметрів. Під час дотику вони не викликають болючих відчуттів і легко зміщуються, оскільки не спаяні з тканинами слизової оболонки носа. При значному розростанні поліпів порушується чутливість до запахів через ураження нюхових рецепторів. Також поліпи дратують вії епітелію, впливають на них як чужорідне тіло і можуть призводити до розвитку хронічних запальних процесів.

Відкрити Згорнути down

Етіологія поліпів у носі

Причини поліпів у носі можуть бути різними, але найчастіше першопричиною їх виникнення є інфекційні та алергічні процеси, які призводять до мутацій у клітинах слизової оболонки та їх переродження в доброякісну пухлину. Ознаки поліпів у носі виявляються під час проведення риноскопії або інших діагностичних процедур.

Виділяють наступні стадії розвитку поліпів у носі:

 • I — поліпи не заважають дихати через ніс і виявляються тільки під час огляду порожнини носа через спеціальне дзеркало або риноскоп;
 • II — поліпозні розростання перекривають 2/3 просвіти носових проходів, симптоми захворювання виражені й проявляються різними ознаками, які неможливо не помітити самостійно;
 • III — проходи носа повністю перекриваються поліпозними розростаннями, і дихання ускладнюється настільки, що дихати через ніс стає неможливо.
Відкрити Згорнути down

Патогенез поліпів у носі

Назальні поліпи формуються при розростаннях тканин слизової оболонки в результаті тривалого запалення.

Під впливом мутацій епітеліальні клітини починають перероджуватися. На тлі втрати захисних функцій слизової підвищується ймовірність появи запальних реакцій. У результаті тканини змінюються, гіпертрофуються і на цьому місці формується поліп у носі.

Поліпи носа — поширена патологія серед пацієнтів отоларингологів, яка виникає у 1–4 % людей. Чоловіки схильні до цього захворювання у 2–4 рази частіше.

Причинами виникнення поліпів стають насамперед інфекційно-запальні захворювання, які виникають на тлі ГРВІ, гайморитів, етмоїдитів або алергічних ринітів.

Сприяють розвитку запальних процесів у слизовій носа також викривлення носової перегородки та аномалії розвитку. При хронічній течії цих патологій в порожнині носа утворюється поліп. Надалі він ускладнює дихання через носові проходи.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви поліпів

Симптоми поліпів у носі виникають після того, як новоутворення починають заважати диханню через ніс. На початкових стадіях вони практично ніяк не впливають на загальне самопочуття і можуть виявлятися тільки під час проведення діагностики з приводу іншого захворювання. Якщо розміри поліпів збільшені, то усунути закладеність носа судинними препаратами у вигляді спреїв або крапель не вийде. Спочатку вони ще можуть надавати тимчасовий ефект, проте пізніше стають малоефективними.

У хворого з'являються ознаки нежитю, він часто чхає. Надалі виникають більш неприємні симптоми поліпів у носі. Порушення дихання через носові проходи призводить до того, що в головний мозок надходить менше крові. Це викликає перевтому, сонливість, головний біль і порушення сну.

У міру зростання новоутворення погіршується нюх аж до його повної відсутності. При великих розмірах і розташуванні поліпа поблизу від нервових закінчень відчувається присутність чужорідного тіла в носі і з'являється гугнявість голосу. Якщо поліпозні розростання розташовуються біля входу в слухову трубу, то голос стає гугнявим і надалі може розвиватися туговухість.

Симптоми поліпів в носі
Відкрити Згорнути down

Особливості поліпів під час вагітності

При поліпах у носі під час вагітності підвищується ризик розвитку ГРВІ. Якщо поліпи до цього періоду життя вагітної досягають великих розмірів, то складність дихання погіршує самопочуття і настрій. У результаті жінка стає емоційно лабільнішою, швидко стомлюється.

За відсутності лікування негативний психоемоційний настрій може призводити до ранніх мимовільних абортів, викиднів і порушень розвитку плоду, які виникають через ішемію, що спровокована порушенням дихання.

Під час вагітності можна застосовувати препарати та інструментальні методики, безпечні для майбутнього малюка. Для усунення поліпів в носі призначаються краплі з в'язким ефектом, антисептичні та сольові розчини, які перешкоджають накопиченню слизу і розвитку запальних реакцій. Медикаментозне лікування може доповнюватися різними фізіотерапевтичними процедурами, які безпечні для вагітної й майбутнього малюка.

До хірургічних методів видалення поліпів у носі під час гестації вдаються рідко, оскільки ці операції вимагають місцевої анестезії або проведення загального наркозу, які можуть бути небезпечними для майбутньої дитини. За необхідності хірургічне видалення поліпозних розростань може виконуватися за рішенням лікаря. У більшості випадків рішення про проведення операції відкладається, і дата виконання хірургічного втручання визначається після народження дитини.

Відкрити Згорнути down

Особливості розвитку та лікування поліпів у дітей

У дитячому віці поліпи порожнини носа розвиваються частіше, оскільки саме діти більш схили до розвитку ГРВІ, гнійно-запальних та алергічних захворювань. Для видалення цих новоутворень застосовуються малоінвазивні та класичні хірургічні методи.

За відсутності лікування великі поліпи в носі призводять до розвитку:

 • труднощів під час ковтання їжі та смоктання грудей;
 • туговухості;
 • порушень прикусу;
 • підвищеної дратівливості.

У разі хронічного перебігу захворювання постійне недоїдання викликає гіпотрофію, яка так само негативно позначається на стані загального здоров'я дитини.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення поліпів у носі

Ступінь вираженості наслідків поліпів у носі залежить від їх розмірів і місця локалізації. Характер ускладнень визначається також своєчасністю і правильністю лікування.

При поліпах у носі можуть виникати такі ускладнення:

 • Синусити
 • Фарингіт
 • Трахеїти
 • Ларинготрахеїти
 • Бронхіти
 • Пневмонії
 • Аденоїдит
 • Ангіна
 • Хронічний тонзиліт
 • Євстахеїт
 • Отит
Відкрити Згорнути down

Діагностика поліпів у носі

Поліпи носа здебільшого легко може виявити отоларинголог під час огляду носової порожнини. Діагностика поліпів у носі починається з аналізу скарг, історії хвороби і життя хворого. Щоб виявити новоутворення, отоларинголог виконує огляд дзеркалом або проводить риноскопію. Хворому можуть призначатися також різні види лабораторних досліджень, які необхідні для виявлення хронічних джерел інфекції або алергічних реакцій.

При розвитку туговухості хворому рекомендується виконання отоскопії. У складних випадках для визначення тактики хірургічного лікування пацієнту призначають КТ.

Диференційну діагностику поліпів у носі виконують у разі складнощів, які виникли при постановці діагнозу. Новоутворення ідентифікують з наступними патологіями:

 • аденоїдами;
 • атрезією хоан;
 • синуситом;
 • доброякісним новоутворенням;
 • синехією.
Відкрити Згорнути down

Діагностика поліпів в носі

Лікування поліпів у носі

Для лікування поліпів у носі застосовуються консервативні методики, однак вони не призводять до повного усунення новоутворень. Саме тому вони використовуються як тимчасовий захід для полегшення стану пацієнта.

Для підготовки хворого до операції при запальних захворюваннях спочатку проводиться медикаментозна терапія. Після стабілізації стану пацієнту призначають дату хірургічного втручання.

Відкрити Згорнути down

Операції при поліпах у носі

Видалення поліпів у носі виконується за допомогою поліпотомії. Вона необхідна, оскільки зростання новоутворення і постійна закладеність носа може призводити до таких негативних наслідків:

 • постійних виділень з носа;
 • порушень дихання і гунявости голосу;
 • порушень нюху;
 • психологічного дискомфорту у зв'язку з перерахованими вище симптомами.

Видалення поліпів проводиться за допомогою таких методів:

 • Ендоскопічного.
  Виконується за допомогою оптико-волоконної ендоскопічної трубки і є максимально щадним.
 • Лазерного.
  Виконується за допомогою лазерної системи, яка випаровує рідину з новоутворення і призводить до його усунення природним шляхом.
 • Кріохірургічного.
  Проводиться за допомогою рідкого азоту для кріодеструкції тканин поліпу.
 • Механічного.
  Застосовується найрідше і проводиться за допомогою скальпеля або поліпної петлі.

Методику для оперативного усунення поліпів обирає лікар після всебічного обстеження пацієнта. Лазерний метод видалення поліпів у носі є одним з найщадніших. Він не супроводжується кровотечею, і тканини швидко заживають.

Обсяг медикаментозної терапії після операції визначається індивідуально.

Хірург отоларинголог дітям
Дитячий хірург отоларинголог
Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Після лікування поліпів для оцінки якості лікар-отоларинголог призначає дату контрольного огляду. Деяким пацієнтам може рекомендуватися протирецидивна медикаментозна терапія. При усуненні причин новоутворень патологія не дає рецидивів.

Відкрити Згорнути down

Профілактика поліпів у носі

Для попередження появи поліпів у носі рекомендується:

 • вчасно лікувати запальні та алергічні захворювання;
 • своєчасно звертатися до лікаря для лікування першопричин патології;
 • дотримуватися правил особистої гігієни;
 • уникати контакту з алергенами.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

У чому різниця між аденоїдами і поліпами?

Єдине, що спільного між аденоїдами і поліпами, це те, що ці утворення знаходяться в носовій порожнині. В іншому вони тільки відрізняються. Аденоїди передбачені фізіологічно організмом та імунною системою, а ось поліпи в носі — це новоутворення, що виникають на слизовій через вплив негативних факторів. Якщо поліпи не лікувати, з часом вони розростаються.

Як довго триває операція з видалення поліпів у носі?

Поліпотомія носа проводиться у відділенні лор-хірургії. Найчастіше операція проводиться лазером за допомогою ендоскопа, оскільки це простий і зручний спосіб видалення поліпів не тільки у дорослих, але і в дітей. Видалення поліпів у носі проходить під місцевою анестезією, водночас тривалість процедури становить не більше 15–20 хвилин. Тривала госпіталізація при цьому не потрібна, пацієнта виписують того ж дня. А через 3–4 дні людина повертається до звичного життя.

Чи можуть поліпи в носі пройти самі?

Іноді поліпи в носі зникають або зменшуються без хірургічного втручання. Але це можливо при усуненні причин, які викликали поліпи. Цього можна досягти тільки при мінімальній кількості новоутворень і тільки на ранніх стадіях захворювання, що визначається комп'ютерною томографією. Щоб поліпи зникли, потрібно обов'язково дотримуватися рекомендацій лікаря. В іншому випадку вони на деякий час зменшаться, а потім виростуть знову.

Чи може поліп у носі бути злоякісним?

За своєю природою поліп у носі — це доброякісна новоутворення. Однак завжди існує ризик, при якому воно може переродитися в злоякісну пухлину. Злоякісний поліп носа може виділяти кров, слиз і метастазувати, тому важливо своєчасно провести діагностику і за необхідності звернутися за консультацією онколога.

Чи боляче видаляти поліпи в носі?

Найактуальніші способи видалення поліпів у носі -— це хірургічна і лазерна операції. Хірургічне втручання проходить за допомогою металевої петлі. У процесі лазерного видалення поліпів у носі використовується ендоскоп. І в першому, і в другому випадку використовуються анестетики, тому процедура повністю безболісна.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-отоларинголог вищої категорії, кандидат медичних наук

Експерт у напрямку:

Завідуючий стаціонарним ЛОР-відділенням, лікар-отоларинголог вищої категорії, ЛОР-хірург

Який лікар лікує поліпи в носі?

Дізнатися, який лікар лікує поліпи в носі в клініці МЕДІКОМ у підрозділах на Оболоні та Печерську, вам допоможуть оператори нашого кол-центру. Лікування поліпів у носі в Києві проводиться за допомогою професіоналів. У нашому медичному центрі лікування дітей проводить дитячий отоларинголог. Звертайтеся до нас, і ми допоможемо вам відновити вільне дихання.

comment 12
Ветрова Оксана Михайлівна
Отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог
comment 4
Горбач Ольга Миколаївна
Лікар-отоларинголог першої категорії, дитячий лікар-отоларинголог
comment 34
Істоміна Світлана Юріївна
Врач-отоларинголог, сурдолог першої категорії
comment 25
Кот В'ячеслав Федорович
Лікар-отоларинголог, дитячий отоларинголог вищої категорії
comment 1
Лятичевська Олена Володимирівна
Лікар-отоларинголог, дитячий ЛОР
comment 32
Миронюк Борис Миколайович
Лікар-отоларинголог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 39
Сергієнко Віталій Андрійович
Лікар-отоларинголог вищої категорії, дитячий отоларинголог другої категорії.
comment 0
Яніогло Олеся Олексіївна
Лікар-отоларинголог, дитячий отоларинголог, ЛОР-хірург, інструктор Tactical Combat Casualty Care

Ціни

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Консультації
Більше Згорнути down
2022. * Консультація отоларинголога дорослого / дитячого експерта Миронюка Б.М., к.м.н.

1300 грн

Більше Згорнути down
Діагностика
Більше Згорнути down
Операції
4670. * Ендоскопічне видалення доброякісних новоутворень носа/носоглотки

11800 грн

Більше Згорнути down
Процедури/Маніпуляції
4677. * Ендоскопічна біопсія новоутворень порожнини носа / носоглотки / пазух носа

5620 грн

Більше Згорнути down
Пов'язані послуги
Детская отоларингология
Дитячий отоларинголог
Лазерная ЛОР-хирургия
Лазерна ЛОР-хірургія
Хірургія ЛОР-захворювань
Хірургія ЛОР-захворювань
Отоларингологія
Консультація отоларинголога
КТ носа
КТ пазух носа
Эндоскопическая риноскопия
Ендоскопічна риноскопія

Вiдгуки

20.03.2024 15:05
Грищенко Віталіна

Спасибі лікарю Горбач О.М. за чуйне ставлення і хороше лікування. Знаю, що мій задавнений випадок трохи завдав вам клопоту. Але ви з усім чудово впорались і повернули мені здоров'я.

29.01.2024 18:14
Lidiya

Зверталася до клініки тоді, як зже відчула проблеми з диханням. Думала, що це хронічний гайморит. Але виявилося, що це поліпи заважають. Проте видалили їх досить швидко. Дякую лікарю В’ячеславу Коту за надану допомогу!

03.10.2023 21:45
Аріна

У мене поліпи виникла в тому місці, де не можна було побачити під час простого огляду у лора. Тільки на додатковому обстеженні їх виявили, і лікарі відразу порадили видаляти їх, щоб уникнути ускладнень. Тому відразу погодилась. І зараз уже можу сказати, що зараз і почуваю себе краще. Ну й дихання стало простішим.

16.06.2023 20:17
Николаева С.

Спасибо доктору Товстолит ВП за лечение! Делали операцию в апреле. Очень внимательное отношение к пациентам, не назначают лишнего. А у хирурга золотые руки!

11.05.2023 06:06
Жигуліна Дана

Видаляла поліпи в носі в клініці Медіком на Оболоні. Дуже сподобались умови! Все зручно для пацієнта (хоч була у клініці всього один день). Після операції почуваюся значно краще, можу вільно дихати і не прокидаюсь вночі, як раніше. Дякую лікарю Валерію Павловичу за допомогу і гарний настрій ))

01.04.2023 10:13
Тимур

Впервые попал к толковому ЛОРу. Провели риноскопию, проконсультировали. Планирую операцию. Сравнивал стоимость полипотомии по Киеву - много плюсов в пользу Медиком. А учитывая уровень клиники и квалификацию врача - альтернатив для себя просто не вижу.

03.06.2021 23:13
Горбань А. И.

Хорошие рекомендации, пробовала на себе, помогло.

21.04.2021 17:34
Дарья Шевцова

Спасибо, за рекомендации лечения, попробую.

08.04.2021 12:47
Олег Лисенко

Дитині видалили поліпи в 7 років, в 15 рецидив, виписали лікування, поки операцію не пропонують.

04.03.2021 08:09
Леонид

Спасибо, за подробную информацию.

19.01.2021 20:32
Крина Степановна

Всю жизнь мучаюсь с этой проблемой, три раза делали операцию.

12.12.2020 11:39
Наталія Терентьєва

Стаття хороша, але не вірю я в лікування, це як пощастить.

26.11.2020 14:58
Віолетта

Спасибі, все зрозуміло, будемо лікуватися.

Показати ще 3

arrow

Всього 13 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down