Лазерне висічення нориці прямої кишки по Габріелю
Нориця прямої кишки або свищ заднього проходу зустрічається дуже часто. Один кінець її сполучається зі ділянкою шкіри навколо анусу (періанальною), а інший — з анальним каналом або прямою кишкою. Зазвичай, це наслідки періанального абсцесу, який спонтанно прорвався або був неправильно чи пізно розрізаний.
Також нориці можуть утворюватися внаслідок інших хвороб, таких як туберкульоз, хвороба Крона, карцинома.
Класифікують нориці в залежності від того, як вона розташована по відношенню до сфінктерів та глибини:
- Позасфінктерні — нориця лежить безпосередньо в глибині шкіри та слизової оболонки.
- Транссфінктерні — свищ проходить через волокна зовнішнього та внутрішнього сфінктерів (найпоширеніші).
- Підсфінктерний, коли доріжка проходить повністю вглиб обох сфінктерів (рідкісний).
- Параректальний — проходить глибоко в обидва сфінктери, а потім через анус в пряму кишку.
Симптомів анальної нориці може бути небагато. Найчастіше це біль та виділення гною з анусу. Вони проявляться постійно або періодично, можуть викликати сильний дискомфорт та робити життя пацієнта нестерпним.
Діагностика свища вимагає детальної візуалізації. Для цього лікар призначає фістулографію, комп’ютерну томографію або магнітно-резонансну томографію.
Лікування
Основним дієвим методом лікування нориці є її висічення або фістулектомія. Вона передбачає повне видалення свища прямої кишки шляхом висічення норицевого ходу і забезпечує повне видалення уражених тканин. Мета операції — вилікувати норицю, водночас зберігаючи функцію анального сфінктера.
Інколи для хірургічного лікування застосовують фістулотомію, за допомогою якої відкривають норицевий хід, аби перевести його більшу частину в хірургічну рану, що прискорює загоєння.
Використовуються різні лікувальні підходи, що свідчить про те, що не існує єдиного, який підходив б для кожного пацієнта. Нориця може бути різною за складністю: від низької, що охоплює лише невелику частину анального сфінктера, до складних, з кількома ходами, що охоплюють більшу частину анального сфінктера. Лікування анальних нориць є складним завданням у хірургії через їх анатомію, зв’язок зі сфінктерами та потенційні ускладнення, такі як рецидиви та нетримання. Агресивні хірургічні методи можуть зменшити ризик рецидиву, але збільшити ризик нетримання. Тому хірурги повинні мати досконале розуміння анатомічної та фізіологічної структури області та мати досвід хірургії нориць.
Висічення свища за Габріелем, або операція Габріеля — це один з найпоширеніших варіантів фістулоектомії.
Результатами операції Габріеля мають бути відновлення нориці без пошкодження відповідних м’язів сфінктера.
Підготовка до операції по Габріелю
Виявити норицевий хід не складає труднощів. Зазвичай діагноз встановлюється під час стандартного огляду у проктолога. Щоб отримати додаткову інформацію і вибрати оптимальну тактику лікування, пацієнту призначається комплексне обстеження, до якого можуть входити такі методи:
- Зондування свища з метою визначення його прохідності.
- Фістулографія.
- УЗД, КТ або МРТ аноректальної ділянки.
- Колоноскопія або ректосигмоскопія.
Також на підготовчому етапі пацієнту потрібно пройти стандартне передопераційне обстеження, до якого входять:
- Загальний та біохімічний аналіз крові.
- Аналізи на ВІЛ, гепатит, сифіліс.
- Коагулограма.
- Загальний аналіз сечі.
- Визначення групи крові та резус-фактора.
- ЕКГ та флюорографія.
Підготовка до самої операції починається за 2-3 дні до її проведення. Пацієнту потрібно буде виключити з раціону продукти, які сприяють закрепам і підвищеному газоутворенню, відмовитися від алкоголю і куріння, вести здоровий спосіб життя. Останній прийом їжі має бути максимум за 8-10 годин до операції. У день проведення втручання не можна їсти і пити. Для підготовки кишечника може призначатися очисна клізма або проносні препарати.
Техніка операції Габріеля
Хірургічне втручання може проводитися під місцевою анестезією, але заради комфорту пацієнта може бути розглянуте питання загального наркозу.
Через норицю проводять ґудзиковий зонд. Фістулу розсікають від внутрішнього до зовнішнього отвору, а її канал з усіма відгалуженнями видаляють. Шкіру, що покривала свищ, висікають у вигляді трикутника. Усі патологічно змінені тканини також видаляють. Рецидив після одужання може статися тільки, якщо під час операції залишилося непоміченим одне з бокових відгалужень. Функція сфінктера не порушується, оскільки він зазвичай не пошкоджується. Операцію можна застосовувати і для нориць, що проходять через внутрішні порції анального сфінктера.
Протипоказаннями до проведення оперативного втручання за Габріелем можуть бути нориці, канал яких розташований назовні від сфінктера або в його зовнішніх волокнах через високий ризик післяопераційного порушення функцій.
До можливих ускладнень після висічення свища прямої кишки відносять уповільнене загоєння ран, рецидив анальної нориці та нетримання калу.
Сучасним та менш травматичним методом лікування є лазерне висічення (абляція) нориці прямої кишки. Його інша назва Fistula Laser Closure (FiLac). Під час цієї процедури використовується енергія діодного лазера, що забезпечує звуження та повне закриття просвіту норицевого тракту без пошкодження м’язів сфінктера.
Найважливішою перевагою лазерного видалення нориці є те, що дія лазера обмежена просвітом, що мінімізує пошкодження навколишніх тканин, особливо м’язів сфінктера, а площа впливу обмежується глибиною тканин у 2-3 мм. Таким чином, ризик нетримання мінімальний або відсутній. Також значно скорочується період реабілітації.
Показанням до лазерного висічення нориці є безпосередньо наявність анального свища, але без ознак гострої інфекції.
Реабілітація після видалення свища прямої кишки
Відразу після проведення операції пацієнту призначають знеболювальні препарати й антибіотики з метою запобігання можливим інфекційним ускладненням. Також у перші 2 доби потрібно дотримуватися рідкої дієти. Потім пацієнту призначається дробове харчування невеликими порціями. З раціону потрібно буде повністю виключити копчену, жирну, смажену, гостру, солону і пряну їжу, а також алкоголь і газовані напої. Перевагу краще віддавати продуктам із великим вмістом клітковини.
Реабілітація передбачає обмеження важких фізичних навантажень і водночас відмову від малорухливого способу життя. Пацієнтам рекомендується дотримуватися помірної та регулярної фізичної активності.
Відновлення після видалення свищів прямої кишки займає близько 3-4 тижнів. Потім можна буде повернутися до звичного життя без будь-яких обмежень.
Питання-Відповідь
Чим небезпечний свищ прямої кишки?
Ускладненнями свища прямої кишки можуть бути деформація тканин області анального каналу, зміни м'язових тканин рубцевого характеру, недостатність сфінктерного апарату області ануса. Все це значно погіршує якість життя. Тому при появі будь-яких неприємних симптомів в зоні заднього проходу (біль, дискомфорт, гнійні виділення) варто звернутися за консультацією до проктолога або хірурга.
Як довго гоїться свищ після операції?
Термін загоєння рани після висічення свища прямої кишки залежить від складності нориці та складає від 3 до 5 тижнів.
Чи ефективна операція Габріеля при парапроктиті?
При хронічному парапроктиті можуть утворюватися нориці, тому лікар може призначити операцію з висічення зовнішнього свища прямої кишки. Часто це єдиний дієвий метод лікування.
Лазерне лікування свища прямої кишки в Києві
Лазерну абляцію свища та висічення нориці по Габріелю в Києві проводять висококваліфіковані хірурги-проктологи в Клініці МЕДІКОМ на Оболоні. План лікування складається після консультації та обстеження.
Записатися на консультацію в МЕДІКОМ можна цілодобово на сайті, в telegram-bot або за телефоном: (044)503-77-77.
Лікарі
Вартість лазерного видалення свища
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
Ліцензії та сертифікати
Обслуговуємо всі райони Києва та передмістя: Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський.