Аналіз на білірубін загальний
У вас з’явився жовтяничний колір шкіри та болі у правому підребер'ї? В аналізі крові були виявлені ознаки анемії і ви часто відчуваєте слабкість? Для встановлення діагнозу та визначення причин розвитку захворювання лікар може призначити аналіз на білірубін загальний. Провести його якісно та отримати точні результати можна у Клініці МЕДІКОМ.
Білірубін загальний — це показник біохімічного дослідження крові, який відображає рівень пігменту, що знаходиться в жовчі та утворюється з гемоглобіну, що вивільняється з еритроцитів та інших білків. Для проведення аналізу необхідна кров із вени, забір якої проводиться після спеціальної підготовки, яка забезпечує точність результатів.
Види білірубіну
Білірубін загальний складається із двох фракцій:
- Непрямий білірубін (незв'язаний, вільний).
Складає 75-80 % від загального. Не розчиняється у воді, є токсичним. Він утворюється з гемоглобіну, що виділяється під час розпаду еритроцитів, продукується клітинами ретикулоендотеліальної системи, які знаходяться в кістковому мозку та селезінці. Після надходження в кров він потрапляє в печінку, зв'язується з цукроподібною речовиною та трансформується у прямий білірубін. - Прямий білірубін (кон'югований, зв'язаний).
Складає 20-25 % від загального. Розчиняється у воді, є малотоксичним. Утворюється у печінці, коли глюкуронова кислота зв'язується з непрямим білірубіном. Майже не надходить у кровоносне русло. Разом з жовчю він потрапляє в кишечник, де під впливом вироблених кишковою мікрофлорою продуктів позбавляється цукроподібного компонента і трансформується в пігмент, що забарвлює калові маси в коричневий відтінок.
За відсутності патологій пігмент, що знаходиться в білірубіні, забарвлює в характерний колір жовч, кал і сечу. У разі наявності патологій печінки, кровоносної системи та деяких отруєнь рівень білірубіну в крові підвищується, і він надходить у тканини шкірних покривів та слизових оболонок. За його показників вище 30-35 мкмоль/л шкіра та слизові забарвлюються у жовтий колір, що провокує жовтяницю — один з основних симптомів хвороб гепатобіліарної системи.
Якщо печінка не може повноцінно справлятися з виведенням непрямого білірубіну, то він не надходить у кишечник, калові маси не забарвлюються у коричневий колір та знебарвлюються. Накопичення великої кількості прямого білірубіну в печінці призводить до його надходження в кров, а потім у нирки із потемнінням сечі (її відтінок нагадує темне пиво).
Показання до здачі білірубіну загального
Гастроентеролог призначає проведення аналізу на рівень загального білірубіну в крові у разі підозр на такі патології, як:
- гепатити будь-якого генезу;
- холецистити, холангіти;
- закупорка або обтурація жовчовивідних шляхів;
- токсичне ушкодження печінки;
- цироз печінки;
- видима жовтяничність шкірних покривів;
- фізіологічна (або гемолітична) жовтяниця новонароджених;
- порушення чутливості до фруктози;
- новоутворення печінки, головки підшлункової залози, шлунка або їх ураження метастазами з інших органів;
- спадкові гіпербілірубінемії (синдроми Ротора, Дабіна-Джонсона, Жильбера, Криглера-Найяра).
Гематолог призначає проведення аналізу на концентрацію білірубіну загального за підозри на такі захворювання крові, як:
- спадковий сфероцитоз (анемія Мінковського-Шоффара);
- серповидно-клітинна анемія;
- сидеробластна анемія, таласемія.
Аналіз для визначення рівня загального білірубіну в крові призначається не тільки для діагностики, але й для відстеження динаміки захворювання і контролю ефективності терапії. Проводиться за патологій печінки, підшлункової залози та інших органів ШКТ, гемолітичній жовтяниці новонароджених, отруєннях, які викликають гемоліз еритроцитів отрутами, хворобах крові, що супроводжуються посиленою деструкцією еритроцитів.
Дослідження може призначатися після консультації терапевта, онколога, гепатолога та лікарів інших спеціальностей. Також цей показник визначається у біохімічному дослідженні крові під час проведення профілактичних програм медичного огляду чоловіків та медичного огляду жінок.
Аналіз на білірубін: підготовка
Для отримання достовірних результатів аналізу на білірубін підготовка має починатися з моменту його призначення. На консультації лікар ставить пацієнтові питання про те, які лікарські засоби він приймає, і за необхідності скасовує препарати, здатні спотворити результати дослідження. Після цього призначається дата аналізу на білірубін загальний, видається направлення та даються стандартні рекомендації щодо підготовки.
Перед забором венозної крові для визначення показників загального білірубіну необхідно дотримуватись деяких простих правил:
- перестати вживати алкогольні напої та препарати або продукти, що містять спирт, за добу до аналізу;
- дотримуватись звичного раціону харчування напередодні тесту;
- простежити, щоб останній прийом їжі був за 8-12 годин до аналізу;
- не проводити інструментальні види діагностики, ЛФК, масаж та інші фізіопроцедури безпосередньо перед забором крові;
- відмовитися від куріння за 2-3 години до дослідження;
- дотримуватись звичайного питного режиму;
- за 2 години до забору крові не можна вживати каву, фруктові фреші та напої з харчовими барвниками;
- виключити фізичні та психоемоційні навантаження за годину до тесту;
- прийти в лабораторне відділення заздалегідь і відпочити 10-15 хвилин.
Як відбувається здача білірубіну загального
У день здачі крові пацієнт приходить із направленням до маніпуляційного кабінету Клініки МЕДІКОМ. Для отримання матеріалу виконується пункція вени в ділянці ліктьового згину. За необхідності кров може братися з іншої вени. Кров набирається в одноразову стерильну пробірку, маркується та передається на дослідження.
Результати аналізу на білірубін загальний будуть готові орієнтовно через 4 години. Бланк з результатами може видаватися на руки пацієнту, відправлятися на електронну пошту і/або направлятися лікарю, що веде пацієнта. В екстрених випадках аналіз виконується терміново, а його результати передаються лікарю через 1-2 години після забору крові.
Білірубін: розшифровка аналізу
Білірубін загальна норма — 8,5-20,5 мкмоль/л. У цьому діапазоні він знаходиться, якщо відсутні патології печінки, органів шлунково-кишкового тракту та кровоносної системи. Для дітей показники загального білірубіну в нормі визначаються за віком.
Пацієнт, отримавши результати, може порівняти свої показники із зазначеними в бланку референтними значеннями і помітити відхилення, але розшифровку аналізу крові на білірубін повинен проводити лікар.
Причини підвищення загального білірубіну пов'язані з різними захворюваннями або факторами, такими як:
- гельмінтози;
- цироз печінки;
- жовчнокам'яна хвороба;
- всі види жовтяниць і гепатитів;
- холецистити та холангіти;
- прискорений гемоліз еритроцитів;
- отруєння токсинами, що вражають еритроцити;
- знижена активність печінкових ферментів;
- токсичне ураження печінки лікарськими засобами (ізоніазидом, парацетамолом, хлорпромазином, рифампіцином тощо);
- токсичне ураження печінки хлороформом, спиртними напоями, чотирихлористим воднем, фторотаном, трихлоретиленом тощо;
- серповидно-клітинна, перніціозна, сидеробластна анемія;
- позапечінкова обтурація жовчовивідної системи;
- гемолітична жовтяниця новонароджених;
- великі гематоми;
- спадкові дефекти еритроцитів;
- спадкові гіпербілірубінемії;
- первинний рак печінки чи метастази з інших органів;
- рак головки підшлункової залози;
- інші порушення метаболізму (дефіцит альфа-1-антитрипсину, хвороба Вільсона, галактоземія, тирозинемія).
Викликати тимчасове підвищення цього показника крові можуть такі фактори, як тривале голодування, вживання гострої та жирної їжі, прийом деяких ліків (антибіотиків, антидепресантів, барбітуратів, гормональних контрацептивів, протигрибкових та нестероїдних протизапальних засобів).
Пацієнтам, які мають підвищений загальний білірубін, рекомендується проведення додаткових досліджень. План діагностики в таких випадках залежить від скарг, анамнезу життя та результатів огляду. Він включає дослідження, що дозволяють виявити причину підвищення загального білірубіну.
Знижений загальний білірубін може спостерігатися за таких патологій і несприятливих факторів, як:
- куріння;
- негемолітичні анемії після кровотечі, гострому лейкозі, туберкульозі або хронічній нирковій недостатності;
- прийом теофіліну, амікацину, протисудомних засобів;
- недоношеність;
- дія ультрафіолету на пробірку з кров'ю.
Переваги здачі білірубіну загального в нашій клініці
- Виконання аналізу на аналізаторах експертного класу.
- Висока точність результатів.
- Гарантія дотримання правил асептики та антисептики.
- Висококваліфіковані лаборанти.
- Максимально комфортні умови під час забору матеріалу.
Питання-Відповідь
Чим відрізняється білірубін загальний від прямого?
Білірубін прямий та непрямий є фракціями білірубіну загального. Перший виробляється у печінці і майже не надходить в кров. Під час лабораторного дослідження визначається рівень загального та прямого білірубіну. Концентрація непрямого (вільного) білірубіну обчислюється різницею між цими двома показниками.
Чи потрібно здавати загальний білірубін для профілактики?
Рівень загального білірубіну — це важливий показник здоров'я печінки та крові. Ці патології здатні протікати безсимптомно тривалий час, тому для їхнього раннього виявлення необхідно проводити профілактичні аналізи на білірубін. Для отримання детальнішої інформації про стан здоров'я рекомендується проходити комплексне дослідження, в результатах якого вказується не тільки зміст загального, але також прямого і непрямого білірубіну.
Чи можна нормалізувати рівень білірубіну загального за допомогою дієти?
Можливість зниження рівня загального білірубіну за допомогою дієти залежить від захворювання, що викликає його підвищення, та вираженості симптомів. У будь-якому випадку сприятливо впливає на стан здоров'я виключення з меню гострих, смажених та жирних страв, алкоголю, солодощів, трансжирів та консервованих продуктів. За багатьох патологій печінки стабілізувати рівень білірубіну допомагає комплексне лікування та дотримання дієти № 5. Більш детальні рекомендації щодо раціону харчування за підвищеного білірубіну можна отримати на консультації дієтолога.
Де здати аналіз на білірубін
Вам необхідно здати аналіз на білірубін загальний? Шукаєте сучасну лабораторію? Звертайтеся до підрозділів Клініки МЕДІКОМ на Печерську чи Оболоні. Телефонуйте в контакт-центр за вказаним на сайті номером, заповнюйте форму для онлайн-запису або замовлення зворотного зв’язку. Також зв’язатися з клінікою можна через telegram bot. Ми допоможемо вам швидко пройти обстеження та отримати точні результати!
Вартість аналізу на білірубін загальний
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
220 грн
Ліцензії та сертифікати
Обслуговуємо всі райони Києва та передмістя: Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський.
Вiдгуки
У мене загин жовчного міхура, тому білірубін періодично підвищується. Лікар у міській лікарні сказав, що необхідно періодично складати аналізи. Вирішила звернутись до клініки Медиком на Василя Тютюнника, 37/1. Вирішила вкотре пройти обстеження. Більше не хочеться йти до звичайної поліклініки. Мені у Медикомі все сподобалося!
У міській лікарні мені призначили аналіз на загальний білірубін. Просто дали папірець. З нею я просидів у величезній черзі. Нічого не пояснили, сказали, що це аналіз крові. Я поїв з вечора, вранці випив каву з бутербродом. Аналіз показав відхилення у нормі. Пішов до клініки біля будинку. Записався до лікаря Гершковича Ігоря Вікторовича. Моя подяка цьому лікарю! Він пояснив, що не можна робити перед аналізом. Я його перездав у клініці, лікар сказав, що все гаразд. Дякую за пояснення!
На черговій диспансеризації здавала біохімію крові. І з'ясувалося з аналізу, що у мене збільшився рівень білірубіну в крові. З цієї причини я вирішила повністю обстежитися. Знайшла клініку Медиком на Печерську. Звернулася до Кравець Леоніда Аркадійовича. Лікар з'ясував причину. Дякую, велике грамотному лікарю!
Велике дякую Ялтонському Андрію Володимировичу за уважне та чуйне ставлення до пацієнтів. Він призначив мені аналіз на білірубін, який допоміг знайти причину моїх скарг. Мені сподобалася клініка Медіком. Я радитиму цей лікувальний заклад для звернення друзям та знайомим.
В клинику Медиком я обратился в связи с тем, что у меня пожелтели склеры глаз. Раньше я никогда не болел, не ходил в государственные клиники. Да и думаю, что нечего там делать. Очереди, утомительные ожидания, чтобы попасть к гастроэнтерологу - не про меня. Случайно узнал о клинике Медиком, адрес ее месторасположения мне удобен. Записался к врачу, специально никого не выбирал, так как не знал, как кто работает. Ганчева Елена Анатольевна приняла меня точно по времени записи. Пунктуальность - важное качество доктора. Я рассказал о своей проблеме, хотя ее и так видно невооруженным глазом. Гастроэнтеролог назначила мне анализы. Мне надо было сдать кровь на билирубин. Сделать это удалось быстро, процедура была без очередей. На втором приеме Елена Анатольевна по результатам анализов и инструментальных исследований диагностировала желчнокаменную болезнь. Не скрою, я разволновался. У меня камень, который закупорил проток. И образовалась механическая желтуха. Доктор мне все подробно объяснила. Мои дальнейшие действия связаны с госпитализацией. Спасибо за вежливость и высокий профессионализм доктору Ганчевой Елене Анатольевне!
Показати ще 2
Всього 5 відгуків