exit
search serach
Рак ободової кишки

Рак ободової кишки. Діагностика та лікування в Києві.

Ободова кишка – це найбільша частина товстого кишечника, яка має довжину понад 1,5 метра та складається з таких відділів: висхідна ободова кишка, що починається зі сліпої кишки, попереково-ободова, низхідна ободова та сигмоподібна. Остання приєднується до прямої кишки і з’єднується з заднім проходом.

Новоутворення в ободовій кишці можуть бути злоякісними, або раковими, та доброякісними. Рак відрізняється здатністю поширюватися на інші органи та тканини. Починається розвиток раку ободової кишки з переродження клітин будь-якого з її відділів та неконтрольованим ростом. Це один з найпоширеніших видів раку шлунково-кишкового тракту.

Злоякісні пухлини ободової кишки є одним з варіантів колоректального раку. Часто вони розпочинаються як доброякісні поліпи – плоскі або горбоподібні новоутворення на оболонці товстого кишечника. Такі утворення зрідка викликають якісь симптоми, тому виявити їх можна лише під час профілактичних оглядів або скринінгового обстеження, яке включає колоноскопію.

Факторами ризику виникнення поліпів ободової кишки та їх ракового переродження можуть бути такі:

  • спадкова схильність (сімейний анамнез),
  • синдром спадкового неполіпозного раку товстої кишки,
  • вік старше 50 років,
  • хронічні запальні захворювання шлунково-кишкового тракту, наприклад, хвороба Крона та виразковий коліт,
  • ожиріння та малорухомий спосіб життя,
  • дієта з високим вмістом жиру та червоного м’яса і низьким споживанням клітковини,
  • зловживання алкоголем,
  • куріння.

аналіз
мрт
Відкрити Згорнути down

Класифікація раку ободової кишки

Існує декілька типів колоректального раку, зокрема:

  1. Аденокарцинома – найпоширеніший рак товстої кишки, починається в залозистих клітинах, які секретують білки, утворюється в слизовій оболонці товстої кишки.
  2. Карциноїд – пухлина, що починається в клітинах товстого кишечника, в яких відбувається синтез гормонів.
  3. Сімейний колоректальний рак – вражає людей, члени родини яких хворіли на рак товстої кишки.
  4. Шлунково-кишкові стромальні пухлини (GIST – виникають в м’язовій тканині товстої кишки. Зазвичай виникають як неракові новоутворення, а пізніше перетворюються на рак.
  5. Лімфома – бере початок в тканинах імунної системи або в лімфатичних вузлах.
Відкрити Згорнути down

Клінічний кейс в онкології

Лікування локально розповсюдженого раку (3 стадія) ободової кишки: онкохірург Коваленко Андрій Петрович

Пацієнтка, 42 роки, звернулася зі скаргами на втомлюваність, слабкість, частий рідкий стул та анемію. Показник гемоглобіну: 82 г/л. Симптоми турбували впродовж 4 місяців.

Призначені діагностичні обстеження:

  • Фіброколоноскопія: виявлені ознаки тубулярної аденоми печінкового кута ободової кишки.
  • Біопсія: виявлено аденокарциному помірнодиференційованого колоректального типу.
  • КТ: потовщення стінок проксимальної третини попереково-ободової кишки, вторинна параколярна лімфаденопатія.
  • МРТ: тумор проксимальної третини попереково-ободової кишки, вторинна параколярна лімфаденопатія без ураження печінки.
  • Патогістологічний висновок: аденокарцинома ободової кишки низької градації low grade G1-G2 pT3 N1b(2/37)cMo L1 V0 Pn0 R0 ст ІІІ В..

Хірургічне втручання

Лікування за радикальною програмою було принципово необхідним. Операцію провів онкохірург, Андрій Коваленко.

Проведено лапароскопічну розширену правобічну повну мезоколічну (СМЕ) геміколектомію з центральною перев'язкою судин (CVL) та лімфодисекцією D3. Було сформовано первинний трансверзо-ілеоанастомоз. Видалено препарат кишечника з пухлиною в проксимальній третині попереково-ободової кишки з мезаколічною клітковиною.

онкохірургия
онкохірург Київ

Післяопераційний період

Пацієнтка виписана із стаціонару на 7-му добу без ускладнень. Рекомендована подальша ад'ювантна поліхіміотерапія, таргетна терапія з подальшим спостереженням лікаря-онколога.

Відкрити Згорнути down

Симптоми раку ободової кишки

На ранніх стадіях рак товстої кишки може ніяк себе не проявляти. Ознаки раку ободової кишки частіше з’являються по мірі зростання пухлини. Це можуть бути:

  • біль у животі,
  • закрепи або діарея,
  • поява крові у калі,
  • безконтрольна втрата ваги,
  • незрозуміла залізодефіцитна анемія (знижений вміст гемоглобіну в клінічному аналізі крові),
  • видима пухлина (шишка) в животі.
Відкрити Згорнути down

Загостритися такі симптоми можуть при виникненні важких ускладнень раку ободової кишки, таких як кишкова непрохідність або перфорація, тобто прорив стінки кишечника.

При виникненні будь-яких ознак захворювання варто звернутися до лікаря, щоб встановити діагноз та отримати оптимальне лікування.

Відкрити Згорнути down

Діагностика раку ободової кишки

Діагностика раку товстої кишки починається з фізичного огляду та опитування щодо скарг, історії хвороби, наявності супутніх захворювань та факторів ризику. Хірург може виявити пухлиноподібне утворення в животі, наявність вільної рідини в черевній порожнині (асцит), збільшення печінки (гепатомегалія), больові відчуття в різних відділах живота, видиму кровотечу з прямої кишки. Враховуючи результати огляду та підозрюваний діагноз, лікар призначає додаткові лабораторні та інструментальні дослідження. Серед них можуть бути такі:

  1. Клінічні та біохімічні аналізи крові для виявлення анемії, запальних процесів та ознак порушень функцій внутрішніх органів.
  2. Тести на біомаркери – специфічні білки або інші біологічно активні речовини, які виробляють ракові клітини. Для раку товстої кишки таким маркером є сироватковий карциноембріональний антиген
  3. Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини – допомагає виявити пухлину, визначити її розміри та структуру.
  4. Комп’ютерна томографія (КТ) з контрастом черевної порожнини та органів малого тазу – дозволяє отримати 3д зображення внутрішніх органів, виявити найменші новоутворення, ураження лімфатичних вузлів та сусідніх тканин.
  5. Рентгенографія грудної клітини – призначається для виявлення віддалених метастазів в легенях.
  6. Рентгенографічне або рентгеноскопічне дослідження товстої кишки з використанням барію – контрастної речовини.
  7. Колоноскопія та сигмоїдоскопія – ендоскопічне дослідження товстої кишки за допомогою спеціального пристрою колоноскопа, що являє собою трубку з камерою та світлом, дозволяє хірургу побачити будь-які утворення (пухлини, поліпи), а також взяти зразок тканини для біопсії.
  8. Біопсія – дослідження зразків тканини під мікроскопом для визначення типу раку та його стадії, може проводитися під час колоноскопії, діагностичної лапароскопії або лапаротомії та після видалення поліпів товстої кишки.

За результатами обстеження встановлюється точний діагноз, визначається тип та стадія раку. На базі цієї інформації команда лікарів узгоджує план лікування.

Відкрити Згорнути down
Видеоколоноскопия
Відеоколоноскопія
Программы скрининга рака
Програми скринінгу раку
Онкологія
Консультація онколога
Биопсия
Біопсія
УЗИ брюшной полости
УЗД черевної порожнини
Аналіз на онкомаркери
Аналіз на онкомаркери
Биохимический анализ крови
Біохімічний аналіз крові
МРТ органов брюшной полости
МРТ органів черевної порожнини
КТ черевної порожнини
КТ черевної порожнини
Онкологія шлунково-кишкового тракту
Онкологія ШКТ

Стадії раку ободової кишки

Для раку товстої кишки виділяють наступні стадії:

Стадія 0 (карцинома in situ): аномальні клітини виявляються на слизовій оболонці стінки товстої кишки.

Стадія I: рак поширюється зі слизової оболонки стінки товстої кишки на підслизову або на м’язовий шар.

Стадія II: IIA – поширення раку на серозну оболонку; IIB – проростання через серозну оболонку; IIC – перехід на сусідні органи.

Стадія III: ІІІА - поширився через слизову оболонку на підслизову та один-три прилеглих лімфатичних вузлів; IIIB – поширення раку на м’язовий шар та підслизову оболонку з переходом або без на сусідні тканини, а також з залученням різної кількості лімфовузлів; IIIC – ще більше розповсюдження раку.

Стадія ІV: рак розповсюдився через кров і лімфатичні вузли в інші частини тіла, такі як легені, печінка, черевна стінка або яєчники.

Відкрити Згорнути down

Лікування раку ободової кишки

За можливості видалити пухлину та уражені тканини призначається хірургічне лікування раку ободової кишки.

В залежності від стадії, місця розташування та поширеності пухлини, хірурги-онкологи проводять такі операції при раку ободової кишки:

  • Правобічна геміколонектомія з лімфодисекцією – призначається при ураженні сліпої та висхідної ободової кишки, тобто правої частини товстого кишечника, додатково видаляються регіонарні лімфовузли.
  • Лівобічна геміколонектомія з лімфодисекцією – проводиться при ураженнях селезінкового згину та низхідної ободової кишки, тобто лівої частини товстої кишки.
  • Резекція сигмоподібної кишки з лімфодисекцією (сигмоподібна колектомія) – можлива при локальному ураженні сигмоподібної кишки.
  • Резекція попереково-ободової кишки з лімфодисекцією – призначається при ураженні поперекової ділянки товстої кишки.

палата

В особливо важких випадках можливе проведення тотальної абдомінальної колектомії, тобто повного видалення товстої кишки, коли останнім етапом операції виконується з’єднання клубової кишки з прямої, тобто формується ілеоректальний анастомоз.

Якщо зшити два кінці кишки неможливо, то виконується резекція товстої кишки з колостомою, коли з зовнішнього боку черевної стінки робиться отвір для збору відходів. Колостома може бути тимчасовою, доки заживе кишка, чи постійною.

Методом вибору для виконання оперативних втручань є лапароскопія, яка передбачає доступ до черевної порожнини через невеликі розрізи.

Іншими варіантами зменшення пухлини та полегшення стану пацієнтів є різні види термічної абляції – кріоабляція та радіочастотна абляція. Це втручання, які порушують обмін речовин в пухлині та руйнують аномально змінені тканини.

Наступними етапами лікування призначаються хіміотерапія або променева терапія.

Для системної післяопераційної (ад’ювантної) терапії використовуються препарати, які знищують ракові клітини, що могли залишитися в тканинах після хірургічного лікування, та запобігають розвитку рецидиву. Може призначатися один препарат – монотерапія, чи їх комбінація.

Відкрити Згорнути down

Скринінг раку ободової кишки

Після лікування пацієнти залишаються під наглядом лікарів. Потрібно регулярно проходити огляди та скринінгові дослідження для виявлення можливих рецидивів раку на ранніх стадіях. Також скринінг призначається для виявлення захворювання у людей без симптомів колоректального раку.

Найпоширеніший вид скринінгового тесту є колоноскопія. Її рекомендують людям від 45 до 75 років. Скринінг та здоровий спосіб життя допомагають запобігти раку товстої кишки.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Де знаходиться ободова кишка?

Ободова кишка – це найбільша частина товстого кишечника, яка має довжину понад 1,5 метра та являє собою м’язову трубку.

Який метод є найбільш інформативним для діагностики раку ободової кишки?

Найбільш інформативним дослідженням товстої кишки є колоноскопія. Це один з видів ендоскопічного обстеження кишківника, що допомагає виявити будь-які новоутворення та патологічні зміни слизової оболонки кишечника.

Куди частіше метастазує рак ободової кишки?

Рак ободової кишки може розповсюджуватися шляхом проростання через кишкову стінку на сусідні тканини, через лімфатичну систему та кровоносні судини. Найчастіше метастази виявляються в легенях, печінці, черевній стінці та яєчниках (у жінок). 

Лікарі

Записатися на консультацію в Клініку МЕДІКОМ можна за адресою: Київ, Оболонь, Оболонська набережна, 9, цілодобово на сайті, в telegram-bot або по телефону +38(044)503-77-77.

comment 26
Гаврилов Григорій Олександрович
Завідувач хірургічним відділенням, лікар-хірург вищої категорії, пластичний хірург, хірург-проктолог, онкохірург
comment 13
Подмастерчик Ольга Валеріївна
Завідуюча онкологічним відділенням, лікар-онколог другої категорії, онкомамолог
comment 11
Коваленко Андрій Петрович
Лікар-хірург, онкохірург, к.м.н.

Вартість діагностики та лікування пухлин ободової кишки

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Консультації
Більше Згорнути down
Діагностика
2010. Ендоскопічна біопсія підозрілих ділянок прямої, ободової , термінального відділу тонкої кишки

900 грн

Більше Згорнути down
Аналізи
319. Маркер раку шлунка і кишечника (СA 72-4)

600 грн

Більше Згорнути down
Операції
4751. * Лароскопічна правобічна геміколектомія

45000 грн

Більше Згорнути down
5128. * Правобічна геміколектомія з лімфодисекцією 1 категорії складності

54000 грн

Більше Згорнути down
5129. * Правобічна геміколектомія з лімфодисекцією 2 категорії складності

75600 грн

Більше Згорнути down
5130. * Лівобічна геміколектомія з лімфодисекцією 1 категорії складності

54000 грн

Більше Згорнути down
5131. * Лівобічна геміколектомія з лімфодисекцією 2 категорії складності

75600 грн

Більше Згорнути down
5134. * Резекція попереково-ободової кишки з лімфодисекцією 1 категорії складності

54000 грн

Більше Згорнути down
5135. * Резекція попереково-ободової кишки з лімфодисекцією 2 категорії складності

75600 грн

Більше Згорнути down

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down