
Поліпи прямої кишки
Поліпи прямої кишки – це проктологічне захворювання, яке зустрічається досить часто, та рівень захворюваності ним продовжує неухильно зростати. Величезна кількість людей є носіями поліпів, не підозрюючи про їх наявність. Найбільшу загрозу несуть злоякісне переродження поліпа та розвиток раку прямої кишки.
Класифікація
Виділяють кілька різних типологій поліпів прямої кишки: за походженням, поширеністю, будовою, схильністю до розвитку ракових клітин тощо.
Види поліпів прямої кишки:
- за походженням – ювенільні (вроджені, набуті), сімейний поліпоз, вроджені, спадкові, псевдополіпоз, поліпоз вторинний;
- за поширеністю – поодинокі, множинні (групові, розсіяні), дифузний поліпоз, тотальний поліпоз;
- за морфологічними ознаками – залізисті, ворсинчасті, залізисто-ворсинчасті, тубулярні, гіперпластичні, ювенільні (кістозно-гранулюючі) фіброзні, папілярні, сосочкові;
- за клінічними ознаками – з малігнізацією, без малігнізації.
Всі поліпи кишечника ділять на дві великі групи – аденоматозні (неопластичні) та неаденоматозні (НЕ-неопластичні). Найбільшу небезпеку несуть аденоматозні (передракові) поліпи – у них найбільша ймовірність переродження в онкологію. Найбільш агресивний розвиток у гіперпластичних поліпів, що дають початок зубчастим аденомам.
Неаденоматозні поліпи: ювенільні, гамартоми, псевдополіпи, ліпоми, лейоміоми тощо. Ювенільні поліпи часто самоліквідуються в період статевого дозрівання. Запальні та псевдополіпи розвиваються, як правило, на тлі хвороби Крона або при виразковому коліті з включенням в процес товстої кишки.
До помилкових поліпів відносяться фіброзні поліпи, лімфоїдні, гіпертрофічні розростання слизової оболонки.
Причини виникнення, перебіг і результат захворювання
На цей час не існує єдиної етіологічної теорії появи поліпів прямої кишки.
Більшість дослідників вказують на такі причини утворення поліпів у кишечнику:
- запальні процеси;
- ембріональні причини (формування слизової товстого кишечника в період внутрішньоутробного розвитку дитини);
- порушення відновних процесів в епітеліальній тканині після запалення;
- віруси та вірусоподібні тільця.
Значна роль у формуванні та розвитку поліпів відводиться запальній теорії, згідно з якою поліпи – це результат хронічних запальних процесів слизової оболонки товстого кишечника (коліт, ентероколіти, виразковий проктосигмоїдит).
Фактори ризику захворювання:
- значне вживання рафінованих продуктів і недолік клітковини в раціоні;
- порушення нормального функціонування шлунково-кишкового тракту (часті закрепи);
- малорухливий спосіб життя;
- ожиріння;
- безконтрольне вживання ліків;
- куріння;
- генетична схильність;
- вік старше 50 років.
Симптоми
У своїй переважній більшості у дорослих осіб ознаки поліпів у прямій кишці відсутні. Поліпи прямої кишки можуть пальпуватися при пальцевому дослідженні на огляді у проктолога. У дітей, як правило, симптоми наявності поліпів у кишечнику мають виражену природу.
Симптоми поліпа прямої кишки:
- виділення крові з ануса;
- домішки крові в калі;
- слизисто-кров'яні виділення;
- порушення стільця;
- ознаки непрохідності кишечника;
- непостійні хворобливі відчуття;
- водяниста діарея;
- слабкість і підвищена втома;
- переймоподібний біль внизу живота, в лівій клубовій області (найчастіше, при поліпах великих розмірів).
У деяких пацієнтів спостерігається випадання та утиск поліпа. При цьому ніжка поліпа натягується та стискається в анальному сфінктері, в результаті чого виникає гострий і різкий біль.
Низько розташовані в дистальному відділі прямої кишки поліпи викликають роздратування її слизової оболонки, викликають тенезми та несправжні позиви до дефекації. Розвивається пролабування слизової кишки.
Ускладнення
Наявність поліпів прямої кишки може призвести до тяжких наслідків і ускладнень. Великі поліпи кишечника здатні викликати кишкову непрохідність, а їх відрив – рясні профузні кровотечі.
Найбільш небезпечним ускладненням зростання поліпів є переродження їх клітин в злоякісні та розвиток аденокарциноми. Ймовірність розвитку раку залежить від виду поліпа, його розмірів, часу виявлення.
Діагностика
Діагностика поліпів прямої кишки починається зі збору анамнезу, огляду та пальцевого ректального дослідження.
Остаточний діагноз засновується на даних інструментальних методів – ендоскопічних дослідженнях (колоноскопії, сігмоїдоскопії, ректороманоскопії) та рентгенографічних дослідженнях (іригоскопії).
Дати об'єктивну картину ураження прямої кишки може тільки тотальна колоноскопія. Іригоскопію призначають при неможливості проведення колоноскопічного дослідження.
При діагностиці поліпів кишечника використовують різновиди колоноскопії:
- спектроскопія відбитого лазерного випромінювання;
- комп'ютерна віртуальна колонографія;
- забарвлення кишечника під час діагностики вітальними барвниками;
- люмінесцентне дослідження.
Лікувальні заходи
Основний метод лікування поліпів прямої кишки – хірургія. Операція проводиться в умовах проктологічного стаціонару.
Методи хірургічного лікування кишкових поліпів:
- ендоскопічна поліпектомія – електричне висічення поліпа з коагуляцією його основи або ніжки за допомогою колоноскопа, електрорезекція слизової оболонки разом з поліпом;
- трансанальне видалення поліпів у поєднанні з накладанням швів на поверхню рани слизової оболонки;
- сегментарна резекція ділянки кишечника з поліпом;
- видалення новоутворень шляхом колотомії або відсікання кишечника доступом через черев;
- трансанальна резекція прямої кишки з формуванням ректоанального анастомозу нижньоампулярного відділу прямої кишки.
Консервативне лікування поліпів прямої кишки неефективне та, певною мірою, завдає тільки шкоду, тому що через втрату часу погіршується стан пацієнта та небезпека переродження поліпа в онкологічне утворення зростає.
Профілактика
Профілактика поліпів кишечника не має на увазі використання специфічних способів попередження розвитку поліпів прямої кишки. Для зниження ризиків формування та зростання поліпів потрібно дотримуватися раціонального харчування, відмовитися від шкідливих звичок, своєчасно проходити лікування запальних захворювань шлунково-кишкового тракту.
Оскільки, симптоми поліпа прямої кишки у дорослих людей практично не мають місця, виявити захворювання можна тільки під час скринінгового обстеження. Лікарі-проктологи рекомендують провести перше колоноскопічне дослідження у віці 50 років.
Систематична діагностика поліпів прямої кишки необхідна пацієнтам, у яких новоутворення були виявлені при ректороманоскопії.
Пройти якісну діагностику з використанням сучасного обладнання, а також лікування поліпів прямої кишки в Києві, ви можете в поліклініках і проктологічному стаціонарі МЕДІКОМ (райони Оболонь і Печерськ). Телефонуйте й оператор нашого колл-центру відповість на всі ваші запитання. Пам'ятайте, своєчасно проведена діагностика прямого кишечника може запобігти розвитку серйозного захворювання!
Питання-Відповідь
Скільки гоїться кишечник після видалення поліпа?
Що не можна робити після видалення поліпа?
- їсти відповідно до рекомендованої лікарем дієти;
- виключити підняття великої ваги;
- пам'ятати про утримання від сексуального життя;
- обмежити фізичні навантаження;
- виключити перевтому та стреси;
- не приймати ванну, не відвідувати басейни, лазні та сауни, не плавати у відкритих водоймах;
- уникати перегрівання та переохолодження;
- відмовитися від куріння та вживання спиртного.
Як довго можуть існувати кров'яні виділення після видалення поліпа у кишечнику?
Поліпи якого розміра видаляють при колоноскопії?
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Джерела
- Сайт Центру Громадського здоров'я МОЗ України / Контроль захворювань - https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan
- Сайт Національної Академії медичних наук України / Новини медицини - http://amnu.gov.ua/category/novyny/novyny-medyczyny/
- Клінічні протоколи на засадах доказової медицини - https://guidelines.moz.gov.ua/
Лікарі
У центрі МЕДІКОМ вас чекають найкращі лікарі в Києві. Компетентні фахівці клініки забезпечать професійне обстеження і лікування проктологічних захворювань.
Сертифікати
Ліцензії та сертифікати
Вiдгуки
Були запальні процеси у кишечнику, після чого утворилися поліпи. Зверталася до клініки Медіком за допомогою. Пройшла діагностику та отримала необхідне лікування, яке полягало у видаленні новоутворень. Все пройшло успішно і зараз усе гаразд.
Проблемами з кишечником страждаю вже давно. Зверталася до медцентру Медіком, дали дієві рекомендації щодо профілактики захворювань, у тому числі й утворення поліпів. Зараз дотримуюсь рекомендацій і самопочуття значно покращало.
Обращался в клинику с полипами в кишечнике. Провели необходимые обследования, взяли анализы, назначили лечение. Сейчас все в норме. Спасибо за помощь.
Были воспалительные заболевания кишечника и полипы. Обращался за помощью в клинику Медиком, теперь все хорошо.
Сусідка проходила хірургічне лікування поліпів у клініці Медіком. Зараз почувається значно краще. Каже, що у цій клініці чудові умови у стаціонарі.
Видаляли поліпи у кишечнику, операція пройшла добре. Відновлення також було швидким. Дякую лікарям за якісну допомогу.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків