Рак нирки: діагностика та лікування
Рак нирки – це група злоякісних новоутворень, що походять з ниркових тканин. Лікуванням онкології нирок в Клініці МЕДІКОМ займаються урологи, нефрологи, онкологи, онкохірурги, фахівці з радіології, рентгенології та хімієтерапевти.
Існує багато різних типів раку нирки. Найбільш поширеною серед дорослих є нирково-клітинна карцинома. Вона утворюється в слизовій оболонці канальців, що повертають відфільтровані корисні речовини в кров та видаляють зайву рідину у вигляді сечі. Другим за поширеністю вважається перехідно-клітинний рак ниркової миски та сечоводу (уротеліальна карцинома). У дітей зазвичай розвивається пухлина Вільмса.
Інші види раку нирок:
- пухлина Гравітца (гіпернефрома, гіпернефроїдний рак) – один з різновидів нирково-клітинного раку, частіше зустрічається у чоловіків;
- саркома – розвивається в м’яких тканинах нирки, після першого видалення часто повертається знов;
- лімфома нирки – найчастіша екстранодальна локалізація при неходжкінській лімфомі.
Приблизно у 65% людей рак діагностують, коли він знаходиться у межах нирки. В таких випадках шанси на успішне лікування досить великі. Ось чому так важливо проходити регулярні профілактичні огляди.
Причини виникнення раку нирки
Причини появи злоякісних утворень нирки достеменно невідомі, але існують деякі чинники, які підвищують ризик розвитку раку нирки. Їх наявність не означає обов’язкового розвитку хвороби, але якщо їх вдається прибрати, то ризики можна знизити.
До таких чинників відносять:
- куріння;
- стать (чоловіки хворіють частіше);
- тривале використання знеболюючих;
- надмірну вагу та особливості харчування;
- вік (рак переважно діагностується в 50-70 років);
- високий артеріальний тиск, хронічні хвороби нирок та тривале перебування на діалізі;
- робота з фарбами та зварювальними матеріалами, що містять кадмій;
- наявність певних генетичних захворювань та сімейна історія.
Симптоми раку нирок
Рак нирок деякий час може протікати без симптомів. Його клінічні ознаки частіше з’являються при збільшенні пухлини або при переході її на інші тканини чи органи.
Варто звернути увагу на такі симптоми, щоб при їх появі звернутися до лікаря:
- кров у сечі;
- будь-який новоутвір на животі;
- біль у боці, яка не проходить;
- набряки ніг;
- підвищення АТ;
- загальна слабкість, втома;
- втрата апетиту;
- неконтрольована втрата ваги;
- анемія (зниження кількості гемоглобіну та еритроцитів);
- підвищена температура тіла, не пов’язана з запаленням чи інфекцією.
Можна звернутися до сімейного лікаря, уролога або хірурга. Вони призначать діагностичні дослідження для виявлення причини таких проявів.
Діагностика раку нирки
Діагностичні процедури при пухлині нирок лікар-онколог починає з фізичного обстеження та збору інформації щодо історії хвороби. До уваги береться підозрюваний тип раку, наявні симптоми, вік, загальний стан здоров’я та результати попереднього обстеження.
Наступним кроком призначаються лабораторні та інструментальні дослідження, а саме:
- УЗД нирок ― допомагає отримати інформацію про розмір, внутрішню структуру нирок, наявність новоутворень та оцінити стан найближчих лімфатичних вузлів.
- Загальний клінічний та біохімічні аналізи крові.
- Тести на онкомаркери ― виявлення специфічних речовин (генів, білків) в сироватці крові, що можуть вказувати на певний тип раку.
- Аналізи сечі: колір, вміст таких речовин як цукор, білок, еритроцити, лейкоцити.
- Комп’ютерна томографія (КТ) ― серія знімків органів черевної порожнини, заочеревинного простору, малого тазу, хребта, для отримання більш чітких зображень використовують контраст, відомо, що кісти нирок не накопичують контрастні речовини, а пухлини – так.
- Магнітно-резонансна томографія (МРТ) ― також дає можливість візуалізувати внутрішні органи та структури, але без променевого навантаження, використовуються як для діагностики первинної пухлини, так і для виявлення метастазів в головному мозку та інших органах.
- Цистоскопія та нефроуретероскопія ― допомагають виявити уротеліальну карциному та захворювання сечових шляхів; Рентгенографія грудної клітки ― призначається для виявлення метастазів в легенях.
- Біопсія ― відбір частини тканин пухлини нирки для подальшого гістологічного дослідження та встановлення типу новоутворення, проводиться за допомогою тонкої голки.
Консультацію лікаря та всі необхідні діагностичні дослідження з приводу раку нирки можна в Києві пройти в Клініці МЕДІКОМ на Оболоні за адресою Оболонська набережна, 9.
Також у клініці можна запросити «другу думку» та консиліум лікарів. В роботі консиліуму приймає участь лікар-онколог, хімієтерапевт, Кричевська Олена Іванівна.
Стадії раку нирок
Під час діагностики важливо встановити тип раку та його стадію. Загалом для опису діагнозу використовується міжнародна система TNM, за допомогою якої можна вказати розміри та поширеність раку, залучення в онкопроцес лімфатичних вузлів та наявність віддалених метастазів.
В клінічній практиці для нирково-клітинного раку описані такі стадії:
I стадія – пухлина розташована лише в нирці, а її розмір не перебільшує 7 см в діаметрі.
II стадія – новоутворення більше 7 см в діаметрі, але не виходить за межі нирки.
III стадія – розмір ракової пухлини не має значення, рак поширюється на сусідні лімфатичні вузли, кровоносні судини в нирці та поблизу неї, структури нирки, які збирають сечу, та на жирові тканини навколо нирки.
ІV стадія – рак поширюється за межі жирової тканини навколо нирки, можуть бути уражені надниркові залози та регіонарні лімфатичні вузли, з’являються віддалені метастази в легенях, печінці, головному мозку, кістках.
Лікування раку нирки
Для пацієнтів із раком нирки доступні різні види лікування. Вибір методу залежить від типу та стадії раку, супутніх захворювань та індивідуальних особливостей пацієнта. В МЕДІКОМ з кожним пацієнтом працює команда лікарів, які діють за загальним планом. Вона зазвичай складається з онколога, уролога, хіміотерапевта. За потреби залучають інших фахівців.
Хірургічне лікування раку нирки
Можливі такі види оперативних втручань:
Часткова нефректомія – видалення пухлини та шару тканин навколо неї, за можливості призначається, щоб запобігти повній втраті функції нирок, коли інша нирка пошкоджена або видалена.
Проста нефректомія – повне видалення нирки з пухлиною.
Радикальна нефректомія – разом із ниркою видаляється надниркова залоза, навколишні тканини, та, частіше за все, прилеглі лімфатичні вузли.
Для того, щоб сечовидільна система виконувала свої функції, достатньо навіть частини однієї нирки. Якщо обидві нирки не працюють або видалені, потрібен діаліз (очищення крові за допомогою спеціального апарату) чи трансплантація органу. Це також приймається до уваги, коли треба обирати варіант хірургічного втручання.
Інколи операцію виконати неможливо. В таких випадках проводять зменшення пухлини за допомогою артеріальної емболізації. В кровоносну судину, яка живить пухлину, вводять спеціальну речовину, що блокує кровопостачання цієї частини нирки. Ракові клітини більше не отримують кисень та інші речовини, необхідні для росту.
Хіміотерапія та променева терапія при лікуванні раку нирки
Після видалення новоутворення може бути призначена хіміотерапія або променева терапія. Хіміопрепарати використовують для того, щоб припинити ріст та розмноження ракових клітин. Їх призначають циклами з введенням одного препарату або їх комбінації.
Променева терапія може використовуватися як доповнення до інших методів або в якості паліативного лікування для полегшення симптомів раку та покращення якості життя.
Окрім хіміотерапії, серед сучасних методів лікування раку нирки також виділяють імунотерапію та таргетну терапію.
Також, до призначення будь-якого методу лікування є можливість вести так зване активне спостереження. Воно передбачає регулярні огляди та діагностичні тести і може бути рекомендовано людям похилого віку з невеликою пухлиною без симптомів за наявності важких супутніх захворювань (хронічні хвороби серця, легенів, ниркова недостатність).
Якщо рак починає розповсюджуватися та погіршувати стан пацієнта, приймається рішення щодо системної терапії.
Спостереження та профілактика раку нирок
По закінченню курсу лікування пацієнти залишаються під наглядом онколога-уролога та регулярно проходять обстеження заради виявлення ранніх проявів можливого рецидиву.
Що можна зробити для профілактики:
- обмежити чи виключити куріння;
- стежити за артеріальним тиском;
- підтримувати здорову вагу;
- дотримуватися принципів раціонального харчування з високим вмістом фруктів та овочів;
- за наявності чинників, що підвищують ризик раку, регулярно проходити скринінгові тести (наприклад, УЗД).
Якщо рак повертається, то починається новий цикл лікування. Також важливо контролювати функцію нирок. В будь-якому випадку при появі нових симптомів чи погіршенні стану, треба звернутися до лікаря.
Питання-Відповідь
Як виглядає рак нирки на УЗД?
Рак нирки на УЗД зазвичай має вигляд пухлини підвищеної щільності з різнорідною структурою, якщо новоутворення виходить за капсулу нирки, контур її в цій ділянці стає нерівним, іноді нечітким. Також при УЗД звертають увагу на судини та лімфатичні вузли.
Який онкомаркер показує рак нирки?
Одним з онкомаркерів раку нирки є нейронспецифічна енолаза (NSE). Це фермент, що приймає участь в біохімічному процесі під назвою гліколіз, який життєво необхідний для кожної клітини.
Чим небезпечний рак нирки?
Небезпека полягає в тому, що початкові стадії раку нирки можуть протікати без симптомів, тому виявляється хвороба пізно, потребує важкого лікування, видалення ураженого органу і загрожує порушенням функцій нирок. Це особливо небезпечно для тих, в кого інша нирка хвора чи вже видалена. До того ж, при раку нирки можуть розвиватися віддалені метастази, що порушує роботу органів, викликає токсичні явища та в цілому погіршують прогноз.ф
Чи можна вилікувати рак нирки?
Гарантувати 100% ефект від лікування неможливо, тому що це залежить від багатьох обставин. Але лікарі роблять все, щоб повністю видалити пухлину. Для цього проводяться різні види нефректомії. За необхідності хірургічне лікування доповнюється хіміотерапією або променевою терапією.
Яка ефективність хіміотерапії при раку нирки?
Хіміотерапія раку нирки зазвичай проводиться після хірургічного втручання і має за мету повне знищення ракових клітин, що могли залишитися після операції. Сучасні хіміопрепарати досить ефективні, можуть призначатися по одному або в комбінації. Ефективність лікування залежить від типу та стадії раку, стану організму пацієнта та його індивідуальних особливостей.
Лікарі
Клініка МЕДИКОМ проводить комплексне лікування раку нирки та його ускладнень. Ми використовуємо сучасне обладнання експертного класу для високоточної діагностики. У стінах нашого хірургічного стаціонару на Оболоні працюють хірурги-онкологи, урологи вищої категорії зі ступенем кандидата медичних наук. Персонал клініки дбає про комфорт пацієнта та забезпечує лежний догляд. Записатися на консультацію можна 24/7 у чаті на сайті, через telegram-бот або за телефоном: (044) 503-77-77.
Вартість лікування раку нирки
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
1800 грн
40000 грн
45000 грн
50000 грн
35000 грн
40000 грн
45000 грн
7000 грн
20000 грн
19500 грн
23800 грн
54000 грн
81000 грн
43200 грн
64800 грн
6270 грн
Ліцензії та сертифікати
Вiдгуки
Маю позитивне враження від роботи лікарів МЕДІКОМу. Для заключного діагнозу мені провели цілу купу різних дослідних процедур. Бо в іншій клініці мені відразу сказали: різати - і крапка. А виявилося, що можна обійтися й без цього.
Моїй бабусі операцію через рак нирки виконували в “Медікомі”. Вже пройшло 4 місяці, і зараз хочу тут залишити коментар і підтвердити, що стан нашої бабусі нормальний. Особливих болей не відчуває. Звісно, доводиться берегтися через поважний вік.