Холестеатома вуха
Холестеатома — це доброякісне скупчення ороговілого епітелію (омертвілих клітинок шкіри) в середньому вусі за барабанною перетинкою. Вона може вплинути на слух, рівновагу та роботу м’язів обличчя.
Існує два основних типи вушних холестеатом: вроджені та набуті.
- Вроджені холестеатоми виникають із залишків епітелію, які потрапляють за барабанну перетинку під час внутрішньоутробного розвитку.
- Набуті — через неконтрольований ріст клітин шкіри у вусі. Хоча такі патологічні зміни є доброякісними, вони можуть проникати в центральну нервову систему і викликати серйозні ускладнення. Особливо важко її вилікувати після інфікування. Оскільки утворення не має кровопостачання, системні антибіотики не можуть потрапити всередину маси. Місцеві антибіотики усувають лише поверхневу інфекцію, тому виділення з вуха продовжуються або рецидивують.
Причини холестеатоми
Серед причин виникнення холестеатоми можна вказати такі:
- Повторні або хронічні вушні інфекції.
- Погано функціонуюча євстахієва труба, яка в нормі дозволяє повітрю проходити через вухо та вирівнювати вушний тиск. Це може статися, якщо спостерігаються:
- інфекції носових пазух,
- часті простудні захворювання,
- алергія.
Якщо євстахієва труба не працює належним чином, у середньому вусі може виникнути частковий вакуум. Це може призвести до того, що частина барабанної перетинки буде втягнута в середнє вухо, утворюючи кісту, яка може перетворитися на холестеатому. З часом наріст стає більшим, оскільки заповнюється старими клітинами шкіри, рідиною та іншими відходами.
Симптоми холестеатоми
Симптоми холестеатоми вуха зазвичай починаються з легких, але по мірі росту кісти, вона викликає більш серйозні проблеми у вусі.
Ознаки холестеатоми:
- витікання з ураженого вуха рідини з неприємним запахом;
- відчуття тиску у вусі, і пов’язаний з цим дискомфорт;
- ниючий біль у вусі або за ним;
- втрата слуху в ураженому вусі.
При відсутності лікування холестеатома може збільшуватися, інфікуватися та викликати такі важкі ускладнення, як: руйнування навколишньої кістки, пошкодження барабанної перетинки, кісток всередині вуха з постійною втратою слуху.
До інших можливих ускладнень при холестатомі включають: хронічні інфекції та набряк вуха, ураження нервів обличчя зі слабкістю або паралічем мімічної мускулатури, запалення мозку (менінгіт, абсцес).
Як діагностують холестеатому
Для діагностики холестеатоми лікар оглядає вухо за допомогою отоскопа, який дозволяє побачити розростання кісти. Може використовуватися і мікроскоп, в який можна розгледіти скупчення білих ороговілих уламків в задньоверхньому квадранті барабанної перетинки. Також проводиться фізичний огляд, який включає повний огляд голови та шиї, очей, носа, ротової порожнини, ротоглотки, шиї та вух.
Додатково призначаються:
- Комп’ютерна томографія з тонкими зрізами скроневої кістки без контрасту — найбільш часто використовуваний метод діагностики. Візуалізація допомагає спланувати хірургічне втручання та надає отоларингологу значну кількість корисної інформації.
- МРТ — використовується для діагностики набутих холестеатом середнього вуха. Більш корисна для спостереження за холестеатомою після операції.
- Аудіометрія — завжди проводиться перед операцією для встановлення базового рівня. Визначають поріг сприйняття мови, повітряну та кісткову провідність і бали розрізнення мови.
Лікування холестеатоми
Єдиним методом, який дозволяє вилікувати кісту — є хірургічне видалення холестеатоми. Тільки так можна запобігти ускладненням, які можуть виникнути, якщо вона збільшиться. Природним шляхом вона не зникне, а буде продовжувати рости і створювати додаткові проблеми.
Вид операції з видалення холестеатоми значною мірою залежить від типу та розташування утворення.
Типи оперативних втручань:
- мастоїдектомія;
- аттікотомія;
- тимпаномастоїдектомія;
- відновлення стінки каналу;
- реконструкція барабанної перетинки;
- ендоскопічна хірургія.
Перед операцією може бути призначений курс антибіотиків, вушних крапель і ретельного очищення вуха, зменшення запалення та дренування.
У більшості випадків видалення кісти проводиться амбулаторно, під загальним наркозом.
Реабілітація після видалення холестеатоми
В післяопераційному періоді холестеатома може давати такі симптоми, як тимчасове запаморочення або порушення смаку. Ці побічні ефекти майже завжди минають самі собою протягом кількох днів. За станом пацієнта наглядає отоларинголог, тому що часто виникають рецидиви захворювання і може знадобитися повторна операція.
Профілактика холестеатоми
Запобігти виникненню холестеатоми можна шляхом ретельного лікування вушних інфекцій. Якщо вона вже з’явилася, її треба лікувати якомога раніше, щоб не допустити розвитку ускладнень.
Питання-Відповідь
Чим небезпечна холестеатома?
Ускладнення при холестеатомі пов’язані з інфікуванням та руйнуванням кісток вуха та ушкодженням нервів. До них відносять: хронічні інфекції та набряк вуха, руйнування навколишньої кістки, пошкодження барабанної перетинки, кісток всередині вуха з постійною втратою слуху. В подальшому можуть виникнути ураження нервів обличчя зі слабкістю або паралічем мімічної мускулатури, запалення мозку (менінгіт, абсцес).
Як називається операція з видалення холестеатоми?
Вид операції з видалення холестеатоми значною мірою залежить від типу та розташування утворення. Це може бути мастоїдектомія, аттікотомія, тимпаномастоїдектомія та інші.
Холестеатома це рак?
Холестеатома – це доброякісне новоутворення (кіста) вуха, але для встановлення точного діагнозу може знадобитися консультація онколога. Холестеатома має певні КТ ознаки, які відрізняють її від ракової пухлини.
Лікарі
Лікування холестеатоми у Києві проводиться в Клініці МЕДІКОМ на Оболоні. Досвідчені отоларингологи консультують дорослих та дітей, для діагностики (в тому числі КТ та МРТ) використовується сучасне обладнання, виконуються усі види оперативних втручань.
Записатися на консультацію в МЕДІКОМ можна цілодобово на сайті, в telegram-bot або за телефоном: (044)503-77-77.
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
1600 грн
29000 грн
35000 грн
37000 грн
650 грн
800 грн
Ліцензії та сертифікати
Обслуговуємо всі райони Києва та передмістя: Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський.
Вiдгуки
Мала дискомфорт у вусі. Мій сімейний лікар спочатку сказала, що то може вода попала. Але потім з'явився наростаючий ниючий біль. Тоді я не втрачаючи часу звернулася в “Медіком”. Виявили холестеатому. Тепер пишу подяку лікарям, що допомогли позбутися цього захворювання. Хай вам руки не болять!
Велика подяку В'ячеславу Федоровичу Коту - лікарю Медікома. Бо моєму сину в іншій лікарні ніяк не могли встановити діагнози - тільки робили припущення. А тут все вияснили конкретно і відразу вказали на спосіб лікування.
От всей души благодарна доктору Товстолиту! По моему мнению, он сделал максимум в процессе моего лечения. Да и самим результатом я довольна.