exit
search serach
Причины сбоя менструального цикла

Причини збою менструального циклу

Менструальний цикл – маркер жіночого здоров'я. І, якщо в якийсь момент жінка стикається з такою проблемою як порушення менструального циклу (ПМЦ), краще не списувати все на стрес, втому, нерегулярне харчування, фізичну активність тощо. Ці фактори мають непрямий стосунок до небезпечного сигналу, яким є відсутність місячних.

Порушення менструального циклу – це перекручування ритму та характеру нормальних щомісячних менструацій. Але, буде помилкою вважати ПМЦ окремим захворюванням. Це, скоріше, ознака того, що в роботі внутрішніх статевих органів жінки стався збій. Також, проблеми з графіком та кількості виділень при менструації безпосередньо пов'язані з роботою кори головного мозку, підкіркових центрів і органів ендокринної системи. І, щоб усунути збій менструального циклу, потрібно виявити та усунути саму причину дисфункції.

Класифікація

Відповідно до сучасної класифікації порушення менструального циклу (його частоти, періодичності, інтенсивності тощо) поділяються на:

 • менорагію (гіперменорею) - тривала (понад 1 тиждень) і рясна (понад 80 мл) маткова кровотеча, яка виникає з регулярними інтервалами часу;
 • метрорраргію - тривала маткова кровотеча з нерегулярними короткими інтервалами, яка може бути різної інтенсивності;
 • менометроррагію - тривала маткова кровотеча, яка виникає через різні часові інтервали;
 • поліменорею (пройоменорею) - маткова кровотеча, яка виникає з регулярними інтервалами менше 21 дня;
 • гіпоменорею - крововтрата за час менструації менше 50 мл;
 • олігоменорею - менструації тривають менше 3 днів; 
 • аменорею - повна відсутність менструацій протягом 6 місяців і більше;
 • опсоменорею - подовження менструального циклу до більш, ніж 35 днів;
 • альгоменорею - регулярні менструації, які супроводжуються сильними болями, аж до втрати працездатності;
 • дисменорею - менструація, яка супроводжується болем і вегетативними розладами з симптомами інтоксикації;
 • дисфункціональні маткові кровотечі - ациклічні маткові кровотечі, які не супроводжуються органічними порушеннями.

Етіологія медичної проблеми

Причини збою менструального циклу можуть бути самими різними, в залежності від віку жінки. У жінок старше 40 років причини порушення менструального циклу, найчастіше, є органічними – міома матки, внутрішній ендометріоз, поліп ендометрія, ендометріт, захворювання крові тощо. Але також існують і інші причини, які можуть вплинути на жіноче здоров'я (в т.ч. і регулярність критичних днів) в будь-якому віці. І кожна жінка повинна знати їх.

Найбільш поширені причини виникнення проблем з менструальним циклом:

 1. Опосередковані фізіологічні (зовнішні) фактори – стреси, зміна в характері харчування, зміна клімату тощо, не обов'язково, але можуть тимчасово вплинути на характер і періодичність менструацій (для нормалізації не потрібно спеціального лікування).
 2. Проблеми з рівнем гормонів репродуктивної панелі – здоров'я менструального циклу регулюють 2 основних гормони – естроген і прогестерон, якщо в процесі дозрівання яйцеклітини, потовщення ендометрія в матці і його відшарування стався збій – можлива затримка.
 3. Патологічні чинники – величезна група медичних проблем і станів (інфекційні та неінфекційні захворювання органів малого таза, важкі хвороби печінки, нирок та ін. внутрішніх органів, інфекційні захворювання тощо), при яких порушення регулярності циклу має постійний або затяжний характер і вимагає грамотної консультації кваліфікованого лікаря-гінеколога.
 4. Відміна або застосування певної медикаментозної терапії.
 5. Нетипові біохімічні реакції, в яких задіяні кора головного мозку, підкорні центри та органи ендокринної системи (порушення в взаємодії цих органів).
 6. Збої в роботі щитоподібної залози, надниркових залоз і яєчників.
 7. Генетичні захворювання яєчників (полікістоз, гіпоплазія).

Однак, проблема порушення менструального циклу має і свої генетично обумовлені виключення. Є жінки, для яких довгий менструальний цикл – норма. Також, не рясні кров'янисті виділення в період овуляції (середина циклу, приблизно 14 днів до менструації) не вважають порушенням менструального циклу у жінок будь-якого віку.

Патогенез

Нормальним менструальним циклом вважається цикл тривалістю від 28 до 35 днів з менструальною кровотечею від 3 до 7 днів. Все, що виходить за рамки – порушення менструального циклу, які можуть виникати та протікати за різним сценарієм. Тому, в будь-якому випадку, при наявності симптомів дисфункції менструацій варто негайно звернутися до лікаря. Попередити хворобу легше, ніж боротися з її наслідками.

Якщо ви приймете збій менструального циклу, який повторюється з місяця в місяць, за належне, це може призвести до деяких ускладнень, пов'язаних зі здоров'ям сечостатевої системи. Навіть самі незначні зміни циклу можуть бути пов'язані з наявністю серйозних захворювань – запалення придатків, цистит, виникнення доброякісних і злоякісних пухлин яєчників і матки. Найнегативніший наслідок ПМЦ у жінок репродуктивного віку – неможливість зачати дитину (безпліддя).

Клінічні прояви

Ознаки порушення менструального циклу в кожному окремому випадку можуть бути абсолютно різноманітними (в залежності від віку жінки, причини виникнення патології, виду порушення та тяжкості його перебігу), але можна виділити і загальні, найбільш показові з них.

Загальні симптоми порушення менструального циклу:

 • скорочення тривалості маткових кровотеч до 1-2 днів або збільшення тривалості до 7 днів і більше;
 • зменшення тривалості циклу (менше 20 днів) або збільшення його тривалості (40 днів і більше);
 • відсутність менструацій протягом 6 і більше місяців у жінок до настання клімактеричного віку;
 • зміни в інтенсивності крововтрати (як в сторону зменшення, так і в бік збільшення втрат менструальної крові);
 • поява безладних кровотеч в середині циклу (за виключенням незначних кровянистих виділень при овуляції);
 • зниження частоти менструацій до 4-7 разів за 12 місяців;
 • надмірна болючість.
ПМЦ

До лікаря-гінеколога потрібно обов'язково звернутися, якщо:

 • у дівчинки 15 років відсутній менархе (перша менструальна кровотеча);
 • по закінченню 1-1,5 років після менархе не встановився регулярний цикл;
 • спостерігаються систематичні порушення менструального циклу;
 • біль при місячних впливає на працездатність, якість життя;
 • овуляції супроводжуються сильним болем (існує висока ймовірність розриву одного з яєчників);
 • перед і після менструації є тривалі кров'янисті виділення, що мажуть (такий стан може бути симптомом ендометріозу);
 • є рясні крововтрати (найчастіше, вони є явною ознакою порушень вироблення гормонів, які необхідно регулювати за допомогою медикаментозної терапії).

Крім того, не забувайте про те, що якщо ви живете статевим життям, огляд гінеколога рекомендований кожні 6-12 місяців, навіть за відсутності скарг.

Ускладнення

Якщо ігнорувати симптоми порушення менструального циклу, можна зіткнутися з небажаними ускладненнями. Наслідками порушення менструального циклу можуть стати позаматкова вагітність, безпліддя, доброякісні новоутворення й онкологія яєчників або матки, туберкульоз і навіть пухлини головного мозку.

Порушення менструального циклу

Діагностика

При порушеннях менструального циклу в клініці МЕДІКОМ проводяться інструментальні та лабораторні дослідження. Діагностика порушень менструального циклу може включати:

Також, при необхідності можуть бути застосовані для встановлення точного діагнозу такі методи досліджень як: біопсія маткової шийки, гістологічний аналіз зішкрібів, які були взяті з цервікального каналу порожнини матки в ході гістероскопії, аналіз крові на рівень глюкози.

Лікування

Діагностика порушень менструального циклу дає відповідь на те: з яким порушенням менструального циклу пацієнтка має справу, в чому причина патології, яке лікування порушення менструального циклу буде більш прийнятним. Тому, будь-яке лікування порушення менструального циклу призначається тільки після повного обстеження за сучасним протоколом.

Якщо вчасно звернутися з проблемою до лікаря, то він обов'язково допоможе привести в норму ваш менструальний цикл. При цьому, терапія буде спрямована не на лікування порушення циклу, а на усунення причини, яка призвела до появи цієї медичної проблеми:

 • медикаментозна та фізіотерапія – інфекції та запалення;
 • гормонотерапія – збої в гормональному фоні жінки;
 • хірургічне втручання – при наявності новоутворень;
 • лікувальна фізкультура, раціональне харчування, вітамінний комплекс – при загальному ослабленому стані організму.

У лікарську терапію при ПМЦ можуть входити:

 1. Препарати на основі рослинних екстрактів.
 2. Антибактеріальні препарати.
 3. Вітамінні комплекси.

Профілактика

Як і з будь-якою медичною проблемою, щоб вона тебе не торкнулася, потрібно звертати увагу на способи профілактики.

Способи профілактики порушень менструального циклу:

 1. Ведення здорового способу життя.
 2. Уникнення стресів, переохолоджень, випадкових сексуальних контактів тощо.
 3. Здоровий сон.
 4. Використання презервативів.
 5. Насичення організму вітамінами та мікроелементами.
 6. Дотримання графіка та грамотності харчування.
 7. Ведення календаря місячних для фіксації циклів.
 8. Систематичне обстеження у гінеколога (не рідше 1 разу в 6-12 місяців).

Лікування порушень менструального циклу в м. Київ (Оболонь, Печерськ – поліклініки медичної мережі МЕДІКОМ) проводиться на базі сучасного лікувально-діагностичного центру із застосуванням перевірених протоколів обстежень та лікування. Кожній пацієнтці гарантовані конфіденційність і індивідуальний підхід до проблеми.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Джерела

Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, онкогінеколог першої категорії

Експерт у напрямку:

Провідний фахівець, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Лікарі

Арендарь Олена Анатоліївна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 37
Ісламова Олена Василівна
Лікар-терапевт вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 10
Кондратенко Ірина Дамірівна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗД, к.м.н.
comment 14
Кочет Юлія Сергіївна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог
comment 0
Лічутіна Наталія Леонідівна
Лікар-гінеколог вищої категорії
comment 8
Мажуга Світлана Борисівна
Акушер-гінеколог першої категорії, дитячий гінеколог першої категорії
comment 13
Мокрецов Сергій Євгенович
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук, доктор наук із державного управління
comment 8
Піскун Ольга Валеріївна
Провідний фахівець, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 29
Ткачук Наталія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії
comment 20
Яшина Олена Григорівна
Лікар-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 0

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down