exit
search serach
Аномальные маточные кровотечения

Аномальні маткові кровотечі

Аномальні маткові кровотечі (АМК) (більш застаріла назва — дисфункціональні маткові кровотечі (ДМК)) — протиприродні кровотечі, які з'являються у жінки при зміні гормонального контролю менструального циклу. Але, крім гормональних порушень, вони бувають проявом інших за своєю природою розладів. Згідно зі статистикою, ця медична проблема найбільш поширена на початку та в кінці репродуктивного віку: 20% звернень з діагнозом "аномальна маткова кровотеча" — це пацієнтки-підлітки, а 50% — жінки після 45 років, у яких клімакс вже настав або вони знаходяться в передклімактеричному стані, коли організм починає перелаштовуватися.

Типи АМК

Аномальні маткові кровотечі до певного часу не мали загальноприйнятої термінології, стандартизованих методів діагностики та типології факторів етіології, що поєднуються в організмі однієї і тієї ж жінки. Найбільш відома типологія включає 3 позиції:

 • хронічна АМК — неприродна по інтенсивності та періодичності маткова кровотеча, яка час від часу виникає у жінки протягом тривалого періоду — не менше, ніж півроку (як правило, така маткова кровотеча не відноситься до ургентних станів);
 • гостра АМК — настільки сильна кровотеча, що у лікаря є всі підстави для екстреного втручання з метою припинення крововтрати та відновлення обсягів крові (може початися і на тлі хронічного АМК, що не лікувалася, та без будь-яких передумов);
 • міжменструальна маткова кровотеча (ММК) — починається між менструаціями (ще її називають терміном "метрорагія").

Якщо раніше АМК виносили в окремий діагноз-виключення, відділяючи їх від маткових кровотеч, спровокованих травмами, пухлинами та запаленнями, то класифікація затверджена в 2011 році Міжнародною асоціацією акушерів і гінекологів (FIGO) характеризує патологію чіткіше та спрощує формування протоколів її діагностики.

Базова класифікація аномальних маткових кровотеч Міжнародної асоціації акушерів і гінекологів

PALM
4 категорії, пов'язані зі структурними змінами, які визначаються візуально: поліп (polyp), аденоміоз (adenomyosis), лейоміома (leiomyoma), злоякісний розвиток і гіперплазія (malignancy & hyperplasia).

COEIN
5 категорій, які не мають відношення до структурних аномалій: коагулопатія (coagulopathy), овуляторна дисфункція (ovulatory dysfunction), ендометріальна категорія (endometrial), ятрогенна категорія (iatrogenic), а також категорія, до якої входять проблеми, які на цей час не піддаються типології (not yet classified).

Причини виникнення проблеми

Незважаючи на всі складності класифікації, можна узагальнити деякі причини маткової кровотечі. Умовно їх можна поділити на органічні та функціональні. Отже, аномальна маткова кровотеча може початися:

 • як прояв перших ознак менопаузи;
 • з причини того, що високий рівень естрогену не врівноважується відповідним рівнем прогестерону при овуляції;
 • при наявності будь-яких гормональних збоїв, пов'язаних з низькими показниками прогестерону;
 • при ановуляціі;
 • перед менархе — травма через потрапляння стороннього тіла, насильства тощо, подразнення зони статевих органів, проблеми з сечовивідними шляхами;
 • у підлітків — у багатьох дівчаток зустрічаються епізоди нерегулярної кровотечі протягом перших кількох місяців після менархе, зазвичай ця проблема вирішується без лікування, організм самостійно нормалізує гормональний цикл і овуляцію, але іноді нерегулярні, рясні кровотечі не проходять — в таких випадках не обійтися без повного обстеження організму;
 • при інфекційних та деяких інших захворюваннях (в т.ч. міомі, аденоміозі, поліпах тощо);
 • при наявності проблем зі згортанням крові;
 • при захворюваннях ендокринної системи, печінки або нирок;
 • при неправильно підібраних гормонах;
 • при клімаксі — атрофія або сильне витончення тканини в піхві та матці, які викликані низькими показниками гормонів, рак або передрак ендометрію, використання препаратів для розрідження крові тощо.

Також, до непрямих причин аномальної маткової кровотечі відносять: стреси, перевтому, фізичне та психоемоційне перенапруження, різку зміну клімату, жорсткі дієти, прийом деяких ліків.

Клінічні прояви

Ознаки маткової кровотечі можуть різнитися залежно від причини, але можна виділити й загальні симптоми маткової кровотечі, які повинні стати сигналом для термінового звернення до лікаря.

Симптоми маткової кровотечі:

 • часті менструації (цикл триває менше 24 днів);
 • несистематичні, але тривалі МК;
 • інтенсивні чи тривалі менструації (більше 1 тижня) з усталеним циклом в 24-38 днів;
 • несистематичні кров'янисті виділення з матки між місячними;
 • виділення з кров'ю у дівчаток до перших місячних;
 • рясні/ мажучі виділення з кров'ю поза менструаціями;
 • слабкість;
 • запаморочення;
 • кров з піхви після сексуального акту;
 • крововтрати при клімаксі;
 • бліда шкіра.

Цей перелік клінічних проявів далеко не вичерпаний. Симптоматика аномальної маткової кровотечі залежить від причини її виникнення, загального стану організму жінки, його індивідуальних особливостей, віку пацієнтки та багатьох інших факторів.

Ускладнення

Аномальні маткові кровотечі, якщо на них не звертати уваги та не лікувати, при сильній крововтраті можуть привести до смерті жінки. Також, варто врахувати, що за кожною кровотечею криється певна причина, яка без правильно призначеного лікування буде прогресувати та погіршувати стан.

Діагностика

При будь-якій матковій кровотечі першорядну роль для подальшого лікування грає грамотна діагностика причини. Усунення симптомів маткової кровотечі, яка не має відношення до фізіологічних явищ (менструація, пологи, післяпологове відновлення матки) та процедур за профілем гінекології (аборт, лікування ерозії шийки матки, видалення ВМС, гістероскопія), без діагностики вирішує тільки одномоментне завдання — стабілізувати стан жінки. Повноцінне лікування можливо лише за умови точної діагностики протиприродних процесів. Труднощі виявлення причин кров'яних виділень криються в тому, що вони можуть мати не тільки гінекологічну природу.

Також, при аномальній матковій кровотечі може знадобиться: ЕЕГ з ортостатичними пробами, РЕГ, МРТ, вагіноскопія, вульвоскопія, кульдоцентез тощо.

Подальші дії залежать від результатів досліджень по гінекології. Якщо з'ясовується, що причина не має відношення до гінекологічного профілю або з якоїсь іншої причини знадобиться консультація вузького спеціаліста іншого профілю лікар-гінеколог визначає подальший план дій, направляє на прийом до суміжного фахівця.

Лікувальні заходи

Лікування маткової кровотечі повністю залежить від інтенсивності кров'яних виділень і загального стану пацієнтки. При значній крововтраті лікар не має права чекати результатів досліджень, його першочергове завдання — зупинити маткову кровотечу, стабілізувати стан жінки, усунувши втрати крові, тобто зберегти пацієнту життя. А вже після стабілізації стану, лікар починає шукати причину проблеми.

При незначних крововтратах, навпаки, спочатку проводиться діагностика, встановлюється причина, призначається консервативна або хірургічна (у випадку загрози летального результату та наявності органічних порушень) терапія першопричини кровотечі. Як правило, коли лікуються аномальні маткові кровотечі, жінці доводиться пройти терапію КОК і судиннозміцнювальними.

При усуненні аномальних маткових кровотеч фахівці медичної мережі МЕДІКОМ діють тільки за загальновизнаними протоколами та використовують тільки найбільш дієві препарати та методики, підбираючи їх індивідуально до кожного конкретного випадку.

Головні принципи терапії АМК в нашій клініці:

 • локалізація кровотечі;
 • профілактика можливих загострень.

У кожному окремому медичному випадку при формуванні листа призначення консервативного лікування (медикаментозна терапія та фізіотерапія) враховуються:

 • ступінь позитивного впливу ліків і процедур;
 • побічні ефекти й ускладнення, які можуть виникнути на тлі призначеної терапії;
 • індивідуальні особливості — вік, загальний стан здоров'я, зацікавленість в подальшому зачатті дитини, наявність супутніх захворювань;
 • безпосередньо сам діагноз.

При аномальних маткових кровотечах, які не пов'язані з органічними патологічними процесами, використовуються тільки нехірургічні способи терапії.

Дуже важливо, для успішного результату вчасно скористатися лікарською допомогою. Не варто забувати: МК — це серйозний симптом, який вказує на існування проблеми в вашому організмі, яка може загрожувати не тільки здоров'ю, але й життю!

Як уникнути появи проблеми та її рецидивів?

В першу чергу, профілактика маткових кровотеч складається з попередження та вчасної діагностики захворювань, які можуть їх викликати. Тому, якщо ви хочете уникнути цієї проблеми зі здоров'ям, потрібно:

 • систематично приходити на прийом до гінеколога (мінімум 1 раз на рік у віці 20-40 років і 2 рази на рік після 40 років і якщо в анамнезі присутні гінекологічні проблеми) та інших вузьких спеціалістів;
 • проходити щорічні обстеження за check-up програмами;
 • стежити за своїм здоров'ям і харчуванням;
 • вести рухливий спосіб життя без надмірних фізичних і психоемоційних навантажень;
 • дотримуватися норм гігієни;
 • вибрати захищений секс, щоб уникнути зараження ЗПСШ;
 • стежити за своїм фізичним станом, вагою;
 • вчасно усувати проблеми, пов'язані з рівнем гормонів.

Грамотне лікування маткових кровотеч (Київ — Оболонь, Печерськ) вам запропонують в нашій клініці. Поліклініки медичної мережі МЕДІКОМ — це:

 1. Повне обстеження у гінеколога та інших вузьких фахівців для виключення проблем суміжних профілів.
 2. Грамотне трактування результатів досліджень.
 3. Встановлення точного діагнозу.
 4. Лікування, головною метою якого є усунення першопричини, а не блокування симптомів.
 5. Відповідальний контроль лікування та можливих загострень.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, онкогінеколог першої категорії

Експерт у напрямку:

Провідний фахівець, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Лікарі

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань жіночої репродуктивної системи, використовуючи всі можливості, які надає сучасна гінекологія. Записатися на консультацію до лікаря ви можете, зателефонувавши по одному з номерів телефонів, зазначених на сайті клініки.

Арендарь Олена Анатоліївна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 36
Ісламова Олена Василівна
Лікар-терапевт вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 10
Кочет Юлія Сергіївна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог
comment 0
Лічутіна Наталія Леонідівна
Лікар-гінеколог вищої категорії
comment 8
Мажуга Світлана Борисівна
Акушер-гінеколог першої категорії, дитячий гінеколог першої категорії
comment 12
Піскун Ольга Валеріївна
Провідний фахівець, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 29
Ткачук Наталія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії
comment 20

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down