exit
search serach
Полікістоз яйників

Полікістоз яєчників: симптоми, лікування

Множинні фолікулярні кісти, склерокістоз яєчників, або полікістоз яєчників – це патології в структурі та функціях яєчників, що виникають на тлі нейрогуморальних і обмінних порушень. Виділяють первинне захворювання – хвороба полікістозних яєчників і вторинні зміни – синдром полікістозних яєчників (синдром Штейна-Левенталя, СПКЯ).

При СПКЯ спостерігаються характерні структурні зміни яєчників, які проявляються в:

 • збільшенні розмірів яєчників в кілька разів;
 • гіперплазії клітин тека з ділянками лютеїнізації та строми;
 • наявності великої кількості кістозно-атрезирующихся фолікулів діаметром від 0,5 до 0,8 см, які розташовані у вигляді «намиста» під капсулою;
 • потовщенні капсули яєчників.

Полікістоз діагностика
Полікістоз симптоми
Відкрити Згорнути down

Етіологія

Незважаючи на численні дослідження, етіологія СПКЯ досі остаточно не з'ясована. Встановлено, що на розвиток захворювання впливає порушення роботи залоз внутрішньої секреції, генетична схильність, стресові ситуації й інші фактори.

Синдром полікістозу яєчників – це гетерогенне захворювання, яке характеризується порушенням менструального циклу, хронічною ановуляцією, гіперандрогенією і кістозними змінами яєчників

Відкрити Згорнути down

Причини полікістозу яєчників:

 • перенесені запальні та інфекційні захворювання;
 • спадкова схильність до полікістозу яєчників;
 • підвищена секреція андрогенів;
 • підвищення рівня простагландинів;
 • міома матки;
 • ендометріоз;
 • ендокринні захворювання;
 • порушення обміну речовин;
 • дисфункції імунної системи;
 • надмірні фізичні навантаження;
 • психоемоційні потрясіння;
 • різка зміна клімату;
 • вплив шкідливих зовнішніх факторів (несприятлива екологічна обстановка, вплив хімічних засобів);
 • зайва вага.
Відкрити Згорнути down

Існує безліч екзогенних і ендогенних факторів, які сприяють порушенню функції гіпоталамо-гіпофізарної системи та ведуть до підвищеного синтезу лютеїнізуючого гормону. Статеві гормони свою дію опосередковують низкою факторів росту, які надають ауто-, пара- та інтракрінний ефекти на стероїдогенез в яєчниках.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Патогенез СПКЯ – це складний, багатофакторний і багатокомпонентний патологічний процес за участю центральних регулюючих систем, яєчників, наднирників і деяких інших факторів, що має різні механізми виникнення у жінок з нормальною вагою, з надмірною масою й інсулінорезистентністю.

В основі патогенезу СПКЯ лежать такі фактори:

 1. Гіперпродукція яєчниками андрогенів.
 2. Збільшення продукції лютеотропіну, який сприяє підвищенню синтезу андрогенів клітинами теки і їх гіперплазії.
 3. Надмірна вага, гіперінсулінемія, стимуляція інсуліном в присутності лютеотропіну продукції андрогенів, зниження рівня глобуліну, що зв'язує статеві гормони.
 4. Гіперандрогенія перешкоджає нормальному росту фолікулів, сприяє формуванню дрібних фолікулярних кіст і кістозної атрезії фолікулів.

У полікістозі яєчників беруть участь центральні механізми функції гіпофіза, місцеві яєчникові фактори, екстраоваріальні метаболічні та ендокринні порушення, що визначають морфологічні зміни яєчників і симптоми полікістозу яєчників.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Клінічний перебіг СПКЯ безпосередньо залежить від порушень роботи залоз внутрішньої секреції і має множинні прояви.

Основні симптоми полікістозу яєчників:

 • НМЦ;
 • виражений ПМС;
 • підвищена робота сальних залоз, себорея, вугрі;
 • надмірна вага, різкий набір ваги за короткий період;
 • розподіл жирової тканини відбувається за андроїдним типом (вісцеральне ожиріння): на передній черевній стінці, мезентерії внутрішніх органів, в області плечового пояса;
 • психоемоційна неврівноваженість (безпричинні напади депресії, нервозність, агресивність, дратівливість);
 • посилене випадіння волосся;
 • зниження концентрації й уваги;
 • хворобливі відчуття внизу живота, біль, що іррадіює в нижню частину спини та куприк;
 • посилений ріст волосся на тілі (обличчя, груди, живіт, ноги);
 • зміна фігури за чоловічим типом;
 • сонливість;
 • апное;
 • зниження активності.
Відкрити Згорнути down

У жінок на тлі хронічної гіперестрогенії й ановуляції розвивається фіброзно-кістозна мастопатія. Часто спостерігаються порушення ліпідного та вуглеводного обміну. У деяких пацієнток відзначаються симптоми вірилізації: зниження тембру голосу та гіпертрофія клітора. Можливий прояв у вигляді «чорного акантозу» в місцях підвищеного тертя шкіри (лікті, складки шкіри між пальцями, пахвова та пахова зони тощо).

Відкрити Згорнути down

Ускладнення і ризики для здоров'я, можливі наслідки

Полікістоз яєчників веде до розвитку таких патологічних станів як:

Відкрити Згорнути down

Полікістоз яєчників і вагітність

Синдром полікістозу яєчників, як правило, веде до розвитку безпліддя. У разі успішного зачаття підвищується ймовірність передчасного переривання вагітності та передчасних пологів.

Однак, правильно підібрані методи лікування, коригування гормонального фону і своєчасно проведена терапія значно підвищують можливість народити здорову дитину.

Відкрити Згорнути down

Діагностика

Діагноз СПКЯ встановлюється на підставі збору анамнезу, симптомів полікістозу яєчників, гінекологічному обстеженні, лабораторних та інструментальних методів діагностики.

Лабораторна діагностика включає: вивчення мазка для визначення флори піхви та виявлення інфекційного агента; загальний клінічний аналіз крові, аналіз крові на гормони, маркери запалення, аналіз на глюкозу; гістологічне дослідження тканин, узятих при лапароскопії, біопсію ендометрію.

Відкрити Згорнути down

Інструментальна діагностика полікістозу яєчників:

Відкрити Згорнути down

Для встановлення діагнозу синдрому полікістозних яєчників відповідно до Роттердамського консенсусу необхідна наявність хоча б двох ознак: олігоменорея та/ або ановуляція; гіперандрогенія, яка була підтверджена клінічними та біохімічними симптомами; УЗД підтвердження полікістозу яєчників.

Диференціальна діагностика проводиться з вродженою гіперплазією кори надниркових залоз, гормонопродуцуючими пухлинами надниркових залоз і яєчників, синдромом Іщенко-Кушинга.

Відкрити Згорнути down

Лікування

Лікування полікістозу яєчників засноване на даних клінічного обстеження, лабораторно-інструментальної діагностики, стадії захворювання, віку та індивідуальних особливостей пацієнтки. Лікування носить комплексний характер і включає медикаментозну терапію, заходи щодо нормалізації ваги, при необхідності – оперативне втручання.

Консервативне лікування СПКЯ призначається для:

 1. Нормалізації метаболізму та стабілізації діяльності залоз внутрішньої секреції.
 2. Профілактики та лікування ендометріозу.
 3. Нормалізації гормонального фону й інсулін резистентності.
 4. Усунення клінічних проявів гіперандрогенії.
 5. Стимуляції овуляції та відновлення менструального циклу.
 6. Лікування безпліддя.

Застосування комбінованих естроген-гестагенних препаратів з антиандрогенною дією дозволяють відновити менструальний цикл, попередити розвиток гіперпластичних процесів ендометрію матки та знизити прояви гипертрихозу.

В процесі стимуляції овуляції важливо проводити гормональний контроль і УЗД-моніторинг.

Хірургічне лікування СПКЯ проводять при відсутності ефективності медикаментозної терапії, а також при наявності трубного безпліддя в сукупності з полікістозом яєчників. Всі лікувальні заходи спрямовані на відновлення овуляції та забезпечення можливості запліднення яйцеклітини.

Відкрити Згорнути down

Методи оперативного лікування:

 • каутеризація яєчників (електро- і діатермокоагуляція);
 • клиноподібна резекція;
 • декапсуляція яєчників.
Відкрити Згорнути down

Ефективним і малоінвазивним методом оперативного лікування є лапароскопія. За допомогою лапароскопії проводиться ендотерм-, електро-, лазеркаутерізація яєчників, при якій гіперплазована строма яєчників руйнується різними видами енергії при впливі точковим електродом.

Вибір схеми лікування безпліддя, яке було викликане полікістозом яєчників, залежить від клініко-гормональних особливостей перебігу хвороби, адекватності підготовчої терапії, віку пацієнтки, методу індукції овуляції.

Вибір методики хірургічної стимуляції овуляції визначається тривалістю ановуляції й обсягом яєчників.

Поліуістоз операція
Відкрити Згорнути down

Профілактика

Профілактика СПКЯ спрямована на попередження розвитку первинного захворювання, виключення рецидивів або відстрочку їх розвитку.

Профілактичні заходи включають:

 1. Нормалізацію і контроль ваги (раціональне харчування з виключенням гострого, смаженого, копченого, зниження вживання м'ясних страв; включення в раціон продуктів, багатих на клітковину, та кисломолочних продуктів).
 2. Відмову від шкідливих звичок (куріння, алкоголь).
 3. Регулярні профілактичні відвідування гінеколога (раз на півроку).
 4. Помірну фізичну активність;
 5. Своєчасне лікування інфекційних та інших захворювань сечостатевої системи.

Ви помітили прояві симптомів полікістозу яєчників? Здати необхідні аналізи при полікістозі та пройти ефективне лікування полікістозу в м. Київ ви можете в клініці МЕДІКОМ. Наші фахівці зроблять все для відновлення вашого здоров'я, повернуть упевненість в собі, подарують можливість мати дітей.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Який лікар лікує полікістоз яєчників?

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання.  Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань жіночої репродуктивної системи, використовуючи всі можливості, які надає сучасна гінекологія.
Записатися на консультацію до лікаря ви можете, зателефонувавши по одному з номерів телефонів, зазначених на сайті клініки.

comment 8
Іванкова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.
comment 21
Кондратенко Ірина Дамірівна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗД, к.м.н.
comment 5
Лавренюк Юлія Василівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, хірург, лікар УЗД, к.м.н.
comment 33
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 4
Суханова Ауріка Альбертівна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, д.м.н., професор, науковий куратор напрямку гінекології
comment 0
Бурбель Олена Сергіївна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗД-діагностики
comment 11
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча гінекологічним відділенням на Оболоні, лікар-гінеколог, акушер-гінеколог вищої категорії
comment 2
Мала Яніна Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії
comment 19
Ткачук Наталія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії

Вiдгуки

23.10.2021 22:14
Наталя Миколаївна

У мене проблеми з ендокринною системою, звідси і ендометріоз з полікістозом. Фігура стала змінюватися за чоловічим типом і порушився менструальний цикл. Лікування проходжу в клініці МЕДІКОМ у гінеколога та ендокринолога. Лікарі спільно розробили систему лікування. Приймаю ліки, проходжу контроль УЗД. Мені подобається такий підхід лікарів до мого випадку.

15.09.2021 20:25
Ніна

Протягом довгих місяців я лікувалася від полікістозу. Мій лікар-гінеколог, яка мене вела, змогла мені в цьому допомогти шляхом медикаментозного лікування та постійного контролю з допомогою УЗД. Налагодився повністю цикл. Я змогла скинути зайву вагу за рекомендаціями лікаря, хоч і не багато, але і це вже корисно для здоров'я. Дуже рада, дякую.

09.08.2021 14:45
Валентина Клименко

Спасибо клинике МЕДИКОМ за просвещение - всегда подробные статьи на медицинскую тему. И эта статья про поликистоз тому подтверждение, написана понятным языком и еще с иллюстрациями.

20.07.2021 08:55
Анастасія

Дуже хочу народити дитину, але ніяк не виходило завагітніти. На обстеженні у гінеколога виявили полікістоз. Рада, що він піддається медикаментозному лікуванню. Зараз вже другий місяць як лікуюся. Лікар каже, що результати хороші, скоро можна буде подумати про дитину. Дуже рада!

12.06.2021 15:32
Анна

Обращалась в клинику МЕДИКОМ в гинекологию с проблемой НМЦ, резкого набора веса и боли внизу живота. Гинеколог провела диагностику УЗИ, сделала лабораторные анализы. На этом основании определила причину - поликистоз яичников. Для меня подобрали комплекс мероприятий по лечению - таблетки и диету. Периодически проводился контроль с УЗИ. Со временем поликистоз уменьшается и диета дает результат - сбросила 4,5 кг. Буду продолжать лечение в клинике до полного выздоровления.

19.05.2021 19:09
Анжела

У меня поликистоз. Мы с мужем хотим второго ребенка, поэтому я очень усиленно лечилась в клинике МЕДИКОМ. По прошествию длительного времени, результат не способствовал зачатию и врач решила, что лапароскопия будет в моем случае более результативна. Операция прошла хорошо, самочувствие было хорошим после нее. Теперь необходимо восстановить овуляцию и можно будет думать о зачатии ребенка.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down