exit
search serach
Поликистоз яичников: симптомы, лечение

Полікістоз яєчників: симптоми, лікування

Множинні фолікулярні кісти, склерокістоз яєчників, або полікістоз яєчників – це патології в структурі та функціях яєчників, що виникають на тлі нейрогуморальних і обмінних порушень. Виділяють первинне захворювання – хвороба полікістозних яєчників і вторинні зміни – синдром полікістозних яєчників (синдром Штейна-Левенталя, СПКЯ).

При СПКЯ спостерігаються характерні структурні зміни яєчників, які проявляються в:

 • збільшенні розмірів яєчників в кілька разів;
 • гіперплазії клітин тека з ділянками лютеїнізації та строми;
 • наявності великої кількості кістозно-атрезирующихся фолікулів діаметром від 0,5 до 0,8 см, які розташовані у вигляді «намиста» під капсулою;
 • потовщенні капсули яєчників.

Етіологія

Незважаючи на численні дослідження, етіологія СПКЯ досі остаточно не з'ясована. Встановлено, що на розвиток захворювання впливає порушення роботи залоз внутрішньої секреції, генетична схильність, стресові ситуації й інші фактори.

Синдром полікістозу яєчників – це гетерогенне захворювання, яке характеризується порушенням менструального циклу, хронічною ановуляцією, гіперандрогенією і кістозними змінами яєчників

Причини полікістозу яєчників:

 • перенесені запальні та інфекційні захворювання;
 • спадкова схильність до полікістозу яєчників;
 • підвищена секреція андрогенів;
 • підвищення рівня простагландинів;
 • міома матки;
 • ендометріоз;
 • ендокринні захворювання;
 • порушення обміну речовин;
 • дисфункції імунної системи;
 • надмірні фізичні навантаження;
 • психоемоційні потрясіння;
 • різка зміна клімату;
 • вплив шкідливих зовнішніх факторів (несприятлива екологічна обстановка, вплив хімічних засобів);
 • зайва вага.

Існує безліч екзогенних і ендогенних факторів, які сприяють порушенню функції гіпоталамо-гіпофізарної системи та ведуть до підвищеного синтезу лютеїнізуючого гормону. Статеві гормони свою дію опосередковують низкою факторів росту, які надають ауто-, пара- та інтракрінний ефекти на стероїдогенез в яєчниках.

Патогенез

Патогенез СПКЯ – це складний, багатофакторний і багатокомпонентний патологічний процес за участю центральних регулюючих систем, яєчників, наднирників і деяких інших факторів, що має різні механізми виникнення у жінок з нормальною вагою, з надмірною масою й інсулінорезистентністю.

В основі патогенезу СПКЯ лежать такі фактори:

 1. Гіперпродукція яєчниками андрогенів.
 2. Збільшення продукції лютеотропіну, який сприяє підвищенню синтезу андрогенів клітинами теки і їх гіперплазії.
 3. Надмірна вага, гіперінсулінемія, стимуляція інсуліном в присутності лютеотропіну продукції андрогенів, зниження рівня глобуліну, що зв'язує статеві гормони.
 4. Гіперандрогенія перешкоджає нормальному росту фолікулів, сприяє формуванню дрібних фолікулярних кіст і кістозної атрезії фолікулів.

У полікістозі яєчників беруть участь центральні механізми функції гіпофіза, місцеві яєчникові фактори, екстраоваріальні метаболічні та ендокринні порушення, що визначають морфологічні зміни яєчників і симптоми полікістозу яєчників.

Клінічні прояви

Клінічний перебіг СПКЯ безпосередньо залежить від порушень роботи залоз внутрішньої секреції і має множинні прояви.

Основні симптоми полікістозу яєчників:

 • НМЦ;
 • виражений ПМС;
 • підвищена робота сальних залоз, себорея, вугрі;
 • надмірна вага, різкий набір ваги за короткий період;
 • розподіл жирової тканини відбувається за андроїдним типом (вісцеральне ожиріння): на передній черевній стінці, мезентерії внутрішніх органів, в області плечового пояса;
 • психоемоційна неврівноваженість (безпричинні напади депресії, нервозність, агресивність, дратівливість);
 • посилене випадіння волосся;
 • зниження концентрації й уваги;
 • хворобливі відчуття внизу живота, біль, що іррадіює в нижню частину спини та куприк;
 • посилений ріст волосся на тілі (обличчя, груди, живіт, ноги);
 • зміна фігури за чоловічим типом;
 • сонливість;
 • апное;
 • зниження активності.

У жінок на тлі хронічної гіперестрогенії й ановуляції розвивається фіброзно-кістозна мастопатія. Часто спостерігаються порушення ліпідного та вуглеводного обміну. У деяких пацієнток відзначаються симптоми вірилізації: зниження тембру голосу та гіпертрофія клітора. Можливий прояв у вигляді «чорного акантозу» в місцях підвищеного тертя шкіри (лікті, складки шкіри між пальцями, пахвова та пахова зони тощо).

Ускладнення і ризики для здоров'я, можливі наслідки

Полікістоз яєчників веде до розвитку таких патологічних станів як:

Полікістоз яєчників і вагітність

Синдром полікістозу яєчників, як правило, веде до розвитку безпліддя. У разі успішного зачаття підвищується ймовірність передчасного переривання вагітності та передчасних пологів.

Однак, правильно підібрані методи лікування, коригування гормонального фону і своєчасно проведена терапія значно підвищують можливість народити здорову дитину.

Діагностика

Діагноз СПКЯ встановлюється на підставі збору анамнезу, симптомів полікістозу яєчників, гінекологічному обстеженні, лабораторних та інструментальних методів діагностики.

Лабораторна діагностика включає: вивчення мазка для визначення флори піхви та виявлення інфекційного агента; загальний клінічний аналіз крові, аналіз крові на гормони, маркери запалення, аналіз на глюкозу; гістологічне дослідження тканин, узятих при лапароскопії, біопсію ендометрію.

Інструментальна діагностика полікістозу яєчників:

Для встановлення діагнозу синдрому полікістозних яєчників відповідно до Роттердамського консенсусу необхідна наявність хоча б двох ознак: олігоменорея та/ або ановуляція; гіперандрогенія, яка була підтверджена клінічними та біохімічними симптомами; УЗД підтвердження полікістозу яєчників.

Диференціальна діагностика проводиться з вродженою гіперплазією кори надниркових залоз, гормонопродуцуючими пухлинами надниркових залоз і яєчників, синдромом Іщенко-Кушинга.

Лікування

Лікування полікістозу яєчників засноване на даних клінічного обстеження, лабораторно-інструментальної діагностики, стадії захворювання, віку та індивідуальних особливостей пацієнтки. Лікування носить комплексний характер і включає медикаментозну терапію, заходи щодо нормалізації ваги, при необхідності – оперативне втручання.

Консервативне лікування СПКЯ призначається для:

 1. Нормалізації метаболізму та стабілізації діяльності залоз внутрішньої секреції.
 2. Профілактики та лікування ендометріозу.
 3. Нормалізації гормонального фону й інсулін резистентності.
 4. Усунення клінічних проявів гіперандрогенії.
 5. Стимуляції овуляції та відновлення менструального циклу.
 6. Лікування безпліддя.

Застосування комбінованих естроген-гестагенних препаратів з антиандрогенною дією дозволяють відновити менструальний цикл, попередити розвиток гіперпластичних процесів ендометрію матки та знизити прояви гипертрихозу.

В процесі стимуляції овуляції важливо проводити гормональний контроль і УЗД-моніторинг.

Хірургічне лікування СПКЯ проводять при відсутності ефективності медикаментозної терапії, а також при наявності трубного безпліддя в сукупності з полікістозом яєчників. Всі лікувальні заходи спрямовані на відновлення овуляції та забезпечення можливості запліднення яйцеклітини.

Методи оперативного лікування:

 • каутеризація яєчників (електро- і діатермокоагуляція);
 • клиноподібна резекція;
 • декапсуляція яєчників.

Ефективним і малоінвазивним методом оперативного лікування є лапароскопія. За допомогою лапароскопії проводиться ендотерм-, електро-, лазеркаутерізація яєчників, при якій гіперплазована строма яєчників руйнується різними видами енергії при впливі точковим електродом.

Вибір схеми лікування безпліддя, яке було викликане полікістозом яєчників, залежить від клініко-гормональних особливостей перебігу хвороби, адекватності підготовчої терапії, віку пацієнтки, методу індукції овуляції.

Вибір методики хірургічної стимуляції овуляції визначається тривалістю ановуляції й обсягом яєчників.

Профілактика

Профілактика СПКЯ спрямована на попередження розвитку первинного захворювання, виключення рецидивів або відстрочку їх розвитку.

Профілактичні заходи включають:

 1. Нормалізацію і контроль ваги (раціональне харчування з виключенням гострого, смаженого, копченого, зниження вживання м'ясних страв; включення в раціон продуктів, багатих на клітковину, та кисломолочних продуктів).
 2. Відмову від шкідливих звичок (куріння, алкоголь).
 3. Регулярні профілактичні відвідування гінеколога (раз на півроку).
 4. Помірну фізичну активність;
 5. Своєчасне лікування інфекційних та інших захворювань сечостатевої системи.

Ви помітили прояві симптомів полікістозу яєчників? Здати необхідні аналізи при полікістозі та пройти ефективне лікування полікістозу в м. Київ ви можете в клініці МЕДІКОМ. Наші фахівці зроблять все для відновлення вашого здоров'я, повернуть упевненість в собі, подарують можливість мати дітей.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, онкогінеколог першої категорії

Експерт у напрямку:

Провідний фахівець, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Який лікар лікує полікістоз яєчників?

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання.  Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань жіночої репродуктивної системи, використовуючи всі можливості, які надає сучасна гінекологія.
Записатися на консультацію до лікаря ви можете, зателефонувавши по одному з номерів телефонів, зазначених на сайті клініки.

Арендарь Олена Анатоліївна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 24
Ісламова Олена Василівна
Лікар-терапевт вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 10
Кондратенко Ірина Дамірівна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗД, к.м.н.
comment 13
Кочет Юлія Сергіївна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог
comment 0
Лічутіна Наталія Леонідівна
Лікар-гінеколог першої категорії
comment 8
Мажуга Світлана Борисівна
Акушер-гінеколог першої категорії, дитячий гінеколог першої категорії
comment 12
Мокрецов Сергій Євгенович
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук, доктор наук із державного управління
comment 8
Піскун Ольга Валеріївна
Провідний фахівець, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 27
Римаренко Віталій Борисович
Завідувач жіночої консультації, лікар акушер-гінеколог вищої категорії
comment 27
Сагінадзе Ніно Баталбіївна
Лікар акушер-гінеколог, онкогінеколог першої категорії
comment 37
Ткачук Наталія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії
comment 15

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 067 000 00 00
Передзвоніть
Наприклад: 067 000 00 00
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 067 000 00 00
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down