
Полікістоз яєчників: симптоми, лікування
Множинні фолікулярні кісти, склерокістоз яєчників, або полікістоз яєчників – це патології в структурі та функціях яєчників, що виникають на тлі нейрогуморальних і обмінних порушень. Виділяють первинне захворювання – хвороба полікістозних яєчників і вторинні зміни – синдром полікістозних яєчників (синдром Штейна-Левенталя, СПКЯ).
При СПКЯ спостерігаються характерні структурні зміни яєчників, які проявляються в:
- збільшенні розмірів яєчників в кілька разів;
- гіперплазії клітин тека з ділянками лютеїнізації та строми;
- наявності великої кількості кістозно-атрезирующихся фолікулів діаметром від 0,5 до 0,8 см, які розташовані у вигляді «намиста» під капсулою;
- потовщенні капсули яєчників.
Етіологія
Незважаючи на численні дослідження, етіологія СПКЯ досі остаточно не з'ясована. Встановлено, що на розвиток захворювання впливає порушення роботи залоз внутрішньої секреції, генетична схильність, стресові ситуації й інші фактори.
Синдром полікістозу яєчників – це гетерогенне захворювання, яке характеризується порушенням менструального циклу, хронічною ановуляцією, гіперандрогенією і кістозними змінами яєчників
Причини полікістозу яєчників:
- перенесені запальні та інфекційні захворювання;
- спадкова схильність до полікістозу яєчників;
- підвищена секреція андрогенів;
- підвищення рівня простагландинів;
- міома матки;
- ендометріоз;
- ендокринні захворювання;
- порушення обміну речовин;
- дисфункції імунної системи;
- надмірні фізичні навантаження;
- психоемоційні потрясіння;
- різка зміна клімату;
- вплив шкідливих зовнішніх факторів (несприятлива екологічна обстановка, вплив хімічних засобів);
- зайва вага.
Існує безліч екзогенних і ендогенних факторів, які сприяють порушенню функції гіпоталамо-гіпофізарної системи та ведуть до підвищеного синтезу лютеїнізуючого гормону. Статеві гормони свою дію опосередковують низкою факторів росту, які надають ауто-, пара- та інтракрінний ефекти на стероїдогенез в яєчниках.
Патогенез
Патогенез СПКЯ – це складний, багатофакторний і багатокомпонентний патологічний процес за участю центральних регулюючих систем, яєчників, наднирників і деяких інших факторів, що має різні механізми виникнення у жінок з нормальною вагою, з надмірною масою й інсулінорезистентністю.
В основі патогенезу СПКЯ лежать такі фактори:
- Гіперпродукція яєчниками андрогенів.
- Збільшення продукції лютеотропіну, який сприяє підвищенню синтезу андрогенів клітинами теки і їх гіперплазії.
- Надмірна вага, гіперінсулінемія, стимуляція інсуліном в присутності лютеотропіну продукції андрогенів, зниження рівня глобуліну, що зв'язує статеві гормони.
- Гіперандрогенія перешкоджає нормальному росту фолікулів, сприяє формуванню дрібних фолікулярних кіст і кістозної атрезії фолікулів.
У полікістозі яєчників беруть участь центральні механізми функції гіпофіза, місцеві яєчникові фактори, екстраоваріальні метаболічні та ендокринні порушення, що визначають морфологічні зміни яєчників і симптоми полікістозу яєчників.
Клінічні прояви
Клінічний перебіг СПКЯ безпосередньо залежить від порушень роботи залоз внутрішньої секреції і має множинні прояви.
Основні симптоми полікістозу яєчників:
- НМЦ;
- виражений ПМС;
- підвищена робота сальних залоз, себорея, вугрі;
- надмірна вага, різкий набір ваги за короткий період;
- розподіл жирової тканини відбувається за андроїдним типом (вісцеральне ожиріння): на передній черевній стінці, мезентерії внутрішніх органів, в області плечового пояса;
- психоемоційна неврівноваженість (безпричинні напади депресії, нервозність, агресивність, дратівливість);
- посилене випадіння волосся;
- зниження концентрації й уваги;
- хворобливі відчуття внизу живота, біль, що іррадіює в нижню частину спини та куприк;
- посилений ріст волосся на тілі (обличчя, груди, живіт, ноги);
- зміна фігури за чоловічим типом;
- сонливість;
- апное;
- зниження активності.
У жінок на тлі хронічної гіперестрогенії й ановуляції розвивається фіброзно-кістозна мастопатія. Часто спостерігаються порушення ліпідного та вуглеводного обміну. У деяких пацієнток відзначаються симптоми вірилізації: зниження тембру голосу та гіпертрофія клітора. Можливий прояв у вигляді «чорного акантозу» в місцях підвищеного тертя шкіри (лікті, складки шкіри між пальцями, пахвова та пахова зони тощо).
Ускладнення і ризики для здоров'я, можливі наслідки
Полікістоз яєчників веде до розвитку таких патологічних станів як:
- Гіперплазія ендометрію
- Атеросклероз судин
- Ожиріння
- Гіпертензія
- Дисліпідемія (порушення обміну тригліцеридів і холестерину)
- Захворювання серця і судин (інфаркт міокарда)
- Злоякісні пухлини яєчників, молочної залози
- Злоякісні пухлини ендометрію матки
- Гіперінсулінемія, цукровий діабет 2 типу
- Тромбофлебіт
- Тромбоемболії та інші стани, пов'язані з порушенням згортання крові
- Інсульт
Полікістоз яєчників і вагітність
Синдром полікістозу яєчників, як правило, веде до розвитку безпліддя. У разі успішного зачаття підвищується ймовірність передчасного переривання вагітності та передчасних пологів.
Однак, правильно підібрані методи лікування, коригування гормонального фону і своєчасно проведена терапія значно підвищують можливість народити здорову дитину.
Діагностика
Діагноз СПКЯ встановлюється на підставі збору анамнезу, симптомів полікістозу яєчників, гінекологічному обстеженні, лабораторних та інструментальних методів діагностики.
Лабораторна діагностика включає: вивчення мазка для визначення флори піхви та виявлення інфекційного агента; загальний клінічний аналіз крові, аналіз крові на гормони, маркери запалення, аналіз на глюкозу; гістологічне дослідження тканин, узятих при лапароскопії, біопсію ендометрію.
Інструментальна діагностика полікістозу яєчників:
- ультразвукова діагностика органів малого таза, включаючи трансвагінальну ехографію (є “золотим стандартом” у діагностиці СПКЯ);
- магнітно-резонансна томографія (для виключення злоякісних новоутворень);
- лапароскопія.
Для встановлення діагнозу синдрому полікістозних яєчників відповідно до Роттердамського консенсусу необхідна наявність хоча б двох ознак: олігоменорея та/ або ановуляція; гіперандрогенія, яка була підтверджена клінічними та біохімічними симптомами; УЗД підтвердження полікістозу яєчників.
Диференціальна діагностика проводиться з вродженою гіперплазією кори надниркових залоз, гормонопродуцуючими пухлинами надниркових залоз і яєчників, синдромом Іщенко-Кушинга.
Лікування
Лікування полікістозу яєчників засноване на даних клінічного обстеження, лабораторно-інструментальної діагностики, стадії захворювання, віку та індивідуальних особливостей пацієнтки. Лікування носить комплексний характер і включає медикаментозну терапію, заходи щодо нормалізації ваги, при необхідності – оперативне втручання.
Консервативне лікування СПКЯ призначається для:
- Нормалізації метаболізму та стабілізації діяльності залоз внутрішньої секреції.
- Профілактики та лікування ендометріозу.
- Нормалізації гормонального фону й інсулін резистентності.
- Усунення клінічних проявів гіперандрогенії.
- Стимуляції овуляції та відновлення менструального циклу.
- Лікування безпліддя.
Застосування комбінованих естроген-гестагенних препаратів з антиандрогенною дією дозволяють відновити менструальний цикл, попередити розвиток гіперпластичних процесів ендометрію матки та знизити прояви гипертрихозу.
В процесі стимуляції овуляції важливо проводити гормональний контроль і УЗД-моніторинг.
Хірургічне лікування СПКЯ проводять при відсутності ефективності медикаментозної терапії, а також при наявності трубного безпліддя в сукупності з полікістозом яєчників. Всі лікувальні заходи спрямовані на відновлення овуляції та забезпечення можливості запліднення яйцеклітини.
Методи оперативного лікування:
- каутеризація яєчників (електро- і діатермокоагуляція);
- клиноподібна резекція;
- декапсуляція яєчників.
Ефективним і малоінвазивним методом оперативного лікування є лапароскопія. За допомогою лапароскопії проводиться ендотерм-, електро-, лазеркаутерізація яєчників, при якій гіперплазована строма яєчників руйнується різними видами енергії при впливі точковим електродом.
Вибір схеми лікування безпліддя, яке було викликане полікістозом яєчників, залежить від клініко-гормональних особливостей перебігу хвороби, адекватності підготовчої терапії, віку пацієнтки, методу індукції овуляції.
Вибір методики хірургічної стимуляції овуляції визначається тривалістю ановуляції й обсягом яєчників.
Профілактика
Профілактика СПКЯ спрямована на попередження розвитку первинного захворювання, виключення рецидивів або відстрочку їх розвитку.
Профілактичні заходи включають:
- Нормалізацію і контроль ваги (раціональне харчування з виключенням гострого, смаженого, копченого, зниження вживання м'ясних страв; включення в раціон продуктів, багатих на клітковину, та кисломолочних продуктів).
- Відмову від шкідливих звичок (куріння, алкоголь).
- Регулярні профілактичні відвідування гінеколога (раз на півроку).
- Помірну фізичну активність;
- Своєчасне лікування інфекційних та інших захворювань сечостатевої системи.
Ви помітили прояві симптомів полікістозу яєчників? Здати необхідні аналізи при полікістозі та пройти ефективне лікування полікістозу в м. Київ ви можете в клініці МЕДІКОМ. Наші фахівці зроблять все для відновлення вашого здоров'я, повернуть упевненість в собі, подарують можливість мати дітей.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує полікістоз яєчників?
Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань жіночої репродуктивної системи, використовуючи всі можливості, які надає сучасна гінекологія.
Записатися на консультацію до лікаря ви можете, зателефонувавши по одному з номерів телефонів, зазначених на сайті клініки.
Сертифікати
Ліцензії та сертифікати
Вiдгуки
У мене проблеми з ендокринною системою, звідси і ендометріоз з полікістозом. Фігура стала змінюватися за чоловічим типом і порушився менструальний цикл. Лікування проходжу в клініці МЕДІКОМ у гінеколога та ендокринолога. Лікарі спільно розробили систему лікування. Приймаю ліки, проходжу контроль УЗД. Мені подобається такий підхід лікарів до мого випадку.
Протягом довгих місяців я лікувалася від полікістозу. Мій лікар-гінеколог, яка мене вела, змогла мені в цьому допомогти шляхом медикаментозного лікування та постійного контролю з допомогою УЗД. Налагодився повністю цикл. Я змогла скинути зайву вагу за рекомендаціями лікаря, хоч і не багато, але і це вже корисно для здоров'я. Дуже рада, дякую.
Спасибо клинике МЕДИКОМ за просвещение - всегда подробные статьи на медицинскую тему. И эта статья про поликистоз тому подтверждение, написана понятным языком и еще с иллюстрациями.
Дуже хочу народити дитину, але ніяк не виходило завагітніти. На обстеженні у гінеколога виявили полікістоз. Рада, що він піддається медикаментозному лікуванню. Зараз вже другий місяць як лікуюся. Лікар каже, що результати хороші, скоро можна буде подумати про дитину. Дуже рада!
Обращалась в клинику МЕДИКОМ в гинекологию с проблемой НМЦ, резкого набора веса и боли внизу живота. Гинеколог провела диагностику УЗИ, сделала лабораторные анализы. На этом основании определила причину - поликистоз яичников. Для меня подобрали комплекс мероприятий по лечению - таблетки и диету. Периодически проводился контроль с УЗИ. Со временем поликистоз уменьшается и диета дает результат - сбросила 4,5 кг. Буду продолжать лечение в клинике до полного выздоровления.
У меня поликистоз. Мы с мужем хотим второго ребенка, поэтому я очень усиленно лечилась в клинике МЕДИКОМ. По прошествию длительного времени, результат не способствовал зачатию и врач решила, что лапароскопия будет в моем случае более результативна. Операция прошла хорошо, самочувствие было хорошим после нее. Теперь необходимо восстановить овуляцию и можно будет думать о зачатии ребенка.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків