exit
search serach
Лікування андексіту

Лікування аднекситу

Сальпінгоофорит або аднексит – це неспецифічний запальний процес в придатках матки (фаллопієвих трубах і яєчниках). На цей час, цю гінекологічну проблему вважають однією з найбільш поширених хвороб репродуктивної системи жінки.

Відкрити Згорнути down

Етіологія і патогенез

Сальпінгоофорит відноситься до змішаних інфекцій, збудники яких – анаеробні бактерії (пептококи, клостридії), гонококи, хламідії, мікоплазми, стрептококи, стафілококи та інші патогенні мікроорганізми – за умови їх проникнення в маткові труби, а потім в яєчники.

Інфікування може відбутися як через канал шийки матки, маткові труби, матку до яєчників (висхідний шлях), так і з током крові з легень і інших органів (спадний шлях). На початковій стадії захворювання відбувається запалення слизової, яке поступово зачіпає більш глибокі шари придатків.

Фактори, на тлі яких можуть розвиватися інфікування та статися розвиток запалення:

 • хірургія на органах черевної порожнини та малого таза (кесарів розтин, ускладнені пологи тощо.);
 • екстрагенітальні патології (захворювання, які загострюються та розвиваються в період вагітності);
 • переохолодження;
 • перевтома;
 • психоемоційні потрясіння;
 • депресивні стани;
 • лікувально-діагностичні процедури (аборт, лапароскопічні операції);
 • незахищений сексуальний контакт під час менструації;
 • вагінальна гістеректомія.
Відкрити Згорнути down

Також, запалення придатків може виникнути на тлі загального інфекційного захворювання через ослаблення імунітету. А призвести до загострення хронічного процесу може навіть погане харчування.

Характер запального процесу залежить від стану імунної системи жінки та вірулентності мікроорганізмів. При сприятливому перебігу запалення ексудат має серозний характер, при важкому – процес носить гнійний характер.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Аднексит не відноситься до тих захворювань, які легко пропустити або можна не відчути. Найбільш показовим його симптомом є сильний біль, зосереджений в нижньому відділі живота (в зоні розташування яєчників). Також больові відчуття можуть віддавати в попереково-крижовий відділ хребта. Варто враховувати, що больовий синдром при аднекситі дуже рідко носить постійний характер, як правило, це – періодичні болі, які то відступають, то наступають з новою силою. Крім того, жінками, які мали справу з цією медичною проблемою, помічено: інтенсивність і тривалість хворобливих відчуттів безпосередньо залежить від емоційних і фізичних навантажень, температури навколишнього середовища (чим більше навантаження, чим сильніше переохолодження, тим сильніший біль). Також, на рівень болю впливає наявність інших захворювань.

Інші симптоми аднекситу:

Відкрити Згорнути down

В сучасних умовах запалення яєчників має стерту клініку. При цьому в придатках можуть відбуватися виражені зміни, аж до нагноєння. Тому, при найменшій підозрі, кращий вибір – звернення за консультацією до кваліфікованого лікаря-гінеколога.

Ознаки гострого аднекситу та його хронічної форми

Ознаки аднекситу (особливо гострого) можуть мати різний ступінь вираженності, що обумовлено вірулентністю збудника та реактивністю організму.

Гострий аднексит, симптоми:

 • висока температура;
 • диспепсичні явища;
 • хворобливі відчуття внизу живота та в попереку;
 • дизуричні порушення.
Відкрити Згорнути down

Хронічний аднексит, причини якого різноманітні, є наслідком перенесеного гострого запалення придатків. Хронічний аднексит розвивається як наслідок неадекватного лікування гострого аднекситу й/ або зниження реактивності організму. Для нього характерний розвиток запальних інфільтратів, сполучної тканини в стінці фаллопієвих труб і виникнення гідросальпінксу (скупчення рідини в маткових трубах), а також поява дистрофічних змін в тканинах яєчників.

Хронічний аднексит, особливо рецидивний, супроводжується порушенням функцій серцево-судинної, ендокринної, нервової, травної та сечовидільної систем. Клінічні прояви подібні з загальними симптомами аднекситу. Хронічне запалення яєчників протікає тривало, часто з загостреннями.

диагностика андексита
ургентные операции гинекологические
Відкрити Згорнути down

Діагностика

Діагностика аднексита заснована на правильній інтерпретації даних опитування та огляду пацієнтки, характері скарг (як говорилося вище, ознаки аднекситу, такі як болі внизу живота, погане самопочуття, виділення тощо, занадто явні, щоб на них не звернути увагу) та результатів об'єктивного дослідження. Але в той же час, тільки лабораторні, інструментальні та бімануальні дослідження, а також гінекологічний огляд допоможуть встановити точний діагноз і диференціювати аднексит від інших схожих за своєю симптоматикою захворювань.

Лабораторні методи діагностики:

 • мікробіологічне дослідження вмісту маткових труб, черевної порожнини, який був отриманий при пункції, лапароскопії або лапаротомії;
 • бактеріоскопія мазків з піхви та цервікального каналу;
 • аналіз крові.
Відкрити Згорнути down

Ефективними інструментальними методами діагностики аднекситу є ультразвукове дослідження, гідросонографія та лапароскопія. Лапароскопічна діагностика дозволяє визначити сальпінгіт і оофорит, вираженість запального процесу, провести диференціальну діагностику захворювань, що викликають симптоми «гострого живота».

Діагностика хронічного сальпінгоофориту має свої складності, тому що хронічні тазові болі, що періодично посилюються, спостерігаються також і при інших захворюваннях (пухлинах і кістах яєчника, ендометріозі, тазових плекситах, колітах тощо).

Гострий сальпінгоофорит диференціюють з гострим апендицитом, ектопічною вагітністю, що перервалася, апоплексією яєчника та перекрутом ніжки пухлини яєчника.

Відкрити Згорнути down

Лікування

Лікування аднекситу носить комплексний характер. Основна роль в терапії гострих запальних процесів відводиться антибіотикотерапії з урахуванням чутливості патогенної мікрофлори.

Медикаментозне лікування аднекситу:

 1. Протимікробне лікування.
 2. Десенсибілізуюча (антиалергійна) терапія – використання антигістамінних препаратів.
 3. Інфузійна терапія – використовується для інтоксикації організму та поповнення рідини.
 4. Імуностимулююча терапія.
 5. Седативне лікування.
 6. Використання засобів, що стимулюють скорочення міометрія.
 7. Застосування препаратів, що зміцнюють судинну стінку.

При стиханні запалення призначають фізіотерапевтичні процедури –  електрофорез, магнітотерапія, лазеротерапія, фонофорез тощо. При лікуванні аднекситу доцільно використовувати голкорефлексотерапію, точковий, сегментарний, гінекологічний і вібраційний масаж, лікувальну гімнастику.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Гострі запальні процеси в придатках можуть викликати серйозні ускладнення:

 • Cкупчення в матковій трубі рідини або гнійного ексудату (в занедбаному стані можливий перекрут фаллопієвої труби)
 • Cпайки між матковою трубою, маткою, яичником, сечовим міхуром, стінкою таза, сальником і петлями кишечника
 • Непрохідність фаллопієвих труб
 • Позаматкова вагітність
 • Трубно-яєчникові абсцеси
 • Перехід гострого процесу в хронічний
 • Розриви абсцесів, що призводять до перитоніту та сепсису
Відкрити Згорнути down

Часті загострення аднекситу ведуть до сексуальних розладів у вигляді диспареунії та зниження лібідо.

 

Профілактика

В принципі не хочете зіткнутися з подібною проблемою або хочете уникнути повторного "знайомства"? Вихід є. Потрібно тільки приділити зовсім трохи часу своєму здоров'ю та виробити кілька корисних звичок, які допоможуть вам уникнути не тільки запалення придатків, а й деяких інших проблем зі здоров'ям (і стосується це не тільки гінекології).

Профілактика аднекситу включає доступні та прості заходи:

 1. Огляд у гінеколога раз на півроку;
 2. Своєчасне лікування захворювання сечостатевої системи (причому, кваліфіковане, а не по телевізійним і інтернет-рекламам лікарських засобів і панацей народної медицини, та й самодіагностика добра справа тільки в тому випадку, якщо за нею йде звернення до компетентного фахівця).
 3. Уникнення стресових ситуацій.
 4. Не зловживати гострою їжею й алкоголем.
 5. Уникати переохолодження.
 6. Відмовитися від куріння.
 7. Використовувати сучасні методи контрацепції.
 8. Дотримуватися правил гігієни.
 9. Вести здоровий спосіб життя та правильно харчуватися (бажано: дотримуватися певного режиму дня, в який включено і здоровий сон).
 10. Не носити тісну та синтетичну білизну тощо.

Пройти якісне й ефективне лікування аднекситу в м. Київ ви можете вже сьогодні. Тільки у нас вас чекають висококваліфіковані фахівці, діагностика на найсучаснішому обладнанні, використання новітніх досягнень медицини в лікуванні запальних захворювань органів малого таза. Від вас тільки потрібно зателефонувати оператору колл-центру клініки МЕДІКОМ і записатися на консультацію до гінеколога.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Який лікар лікує аднексіт?

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань жіночої репродуктивної системи, використовуючи всі можливості, які надає сучасна гінекологія.

comment 13
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча жіночою консультацією на Оболоні, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, лікар УЗД-діагностики
comment 8
Мала Яніна Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії
comment 0
Матіїшена Вікторія Дмитрівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗ діагностики
comment 22
Іванкова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.
comment 13
Лавренюк Юлія Василівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, хірург, к.м.н.
comment 41
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Вiдгуки

23.12.2022 13:13
Тетяна Альохіна

Хороша клініка, мені подобається. Вперше приходила сюди до гінеколога з аднекситом. Сподобалося і ставлення персоналу, і лікарка попалася грамотна. З того часу я постійний клієнт Медікому.

16.11.2022 19:58
Лариса

Хочу поблагодарить акушера-гинеколога Наталью Леонидовну Личутину за быстро поставленный диагноз и правильно назначенное лечение! Когда у меня начались странные резкие боли внизу живота, я подумала, что это аппендицит. К тому же поднялась температура, болела поясница. Муж предложил ехать в хирургию, но я решила сначала провериться по гинекологии. Все-таки боль была больше будто в области придатков. Я уже давно хожу на профилактические осмотры к Наталье Леонидовне на Героев Сталинграда, поэтому сразу позвонила в Медиком и записалась к ней на прием. Доктор меня осмотрела, взяла мазки, отправила на УЗИ. В итоге, она смогла очень быстро определить у меня аднексит. Видимо, перемерзла накануне да еще и была стрессовая ситуация на работе. Хорошо, что сначала пошла к гинекологу и не потеряла время! Лечение начало быстро помогать, сейчас я уже в полном порядке. Большое спасибо!

09.09.2022 15:28
Вікторія Р.

Зверталася до Медіком з хронічним аднекситом. Свого часу запустила здоров'я, все ніколи було нормально долікуватися. І отримала багато проблем! Не повторюйте моїх помилок, з гінекологічними проблемами одразу йдіть до лікаря! Я звернулася до Медіком по вул. Василя Тютюнника 37/1 до Ірини Дамірівни. Вона мене, звичайно, посварила за те, що я затягла із хворобою. Але я з нею абсолютно згодна. Після здачі аналізів та УЗД обстеження лікар призначила мені лікування. У моєму випадку просто пігулками не обійшлося. Проходжу додатково фонофорез, голкорефлексотерапію. Уже бачу позитивний ефект від лікування!

25.08.2022 09:31
Олена Олександрівна

Лікувала гострий аднексит у гінеколога Ольги Піскун, все добре. Уважна лікарка, дуже професійна. Лікування призначила адекватне і не найдорожчими препаратами, за що я особливо вдячна.

12.06.2022 12:56
Наташа

В клинике Медиком очень хорошие гинекологи. И еще очень удобно, что анализы и УЗИ можно пройти на месте. Не приходится отдельно записываться в другую клинику и ждать несколько дней. Я обращалась с воспалением придатков. Сначала испугалась и подумала, что у меня или внематочная беременность, или разрыв яичника. Медиком у меня рядом с домом, на Печерске. Поэтому я срочно обратилась туда. Получила полное обследование и лечение, от которого мне практически сразу стало легче.

Показати ще 2

arrow

Всього 5 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down