exit
search serach
Лікування ендометріозу Київ

Що таке ендометріоз?

У вас підозрюють "розростання внутрішнього шару стінки матки", але ви не знаєте, що таке ендометріоз? Тоді все, що написано далі, — дуже корисна інформація, яка стане в нагоді при проходженні надалі лікувально-діагностичних заходів.

Ендометріоз — це гормонозалежна патологія жіночого організму, для якої характерне виникнення доброякісних розростань тканини, за функціональними властивостями, структурою, кольором тощо подібної ендометрію. До зони ризику появи осередку ендометріоїдної хвороби відносяться органи порожнини малого тазу у жінок — яєчники, маткові труби, прямокишково-маткові зв'язки, ректосигмоїдний відділ нижньої частини кишківника та сечового міхура.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Існує кілька класифікацій ендометріальних захворювань. Але, основні з них — класифікація за розповсюдженням захворювання та класифікація за глибиною ураження тканин матки та навколоматкових органів.

Типологія обумовлена розповсюдженням патології розрізняє:

 1. Генітальний ендометріоз, який, у свою чергу, підрозділяється на внутрішній ендометріоз (уражається матка) і зовнішній ендометріоз (під удар можуть потрапити яєчники, труби, піхва та зовнішні статеві органи).
 2. Екстрагенітальний ендометріоз — рідкісний варіант ендометріоїдної хвороби, при якому відбувається розростання тканини в різних органах тазової очеревини та навіть поза репродуктивною системою (в кишківнику, апендиксі, плевральній порожнині, шкірі та інших органах).

По тяжкості перебігу ендометріоз матки поділяють на:

I ступінь (легка).
Нечисленні ураження на підслизовій оболонці матки.

II ступінь (середня).
Нечисленні глибші патологічні осередки з ураженням половини м'язового шару матки.

III ступінь (важка).
Численні глибокі ураження, невеликі ендометріоїдні кістозні утворення яєчників, тонкі спайки очеревини з ураженням всіх м'язових тканин матки.

IV ступінь (дуже важка).
Велика кількість глибоких осередків, двосторонні ендометріоїдні кістозні утворення яєчників, щільні зрощення органів, проростання піхви або прямої кишки, тобто йде серйозне ураження тканин тіла матки, пристінкової очеревини та прилеглих органів.

Відкрити Згорнути down

Етіологія

Причини ендометріозу повністю не вивчені. Вважається, що на його розвиток впливає цілий ряд факторів, до яких можна віднести порушення роботи імунної системи, гуморальної регуляції, обміну речовин і ін.

Групи ризику розвитку становлять особи, які мають:

 • спадкову схильність;
 • дітородний вік;
 • порушення менструальної функції, ановуляцию;
 • порушення метаболізму;
 • ендокринні патології;
 • виснажений і ослаблений організм;
 • зайву вагу.

Захворювання розвивається на тлі численних абортів, пізніх або ускладнених пологів, а також, часто зустрічається у жінок, які обирають такий вид контрацепції як внутрішньоматкова спіраль.

Причины эндометриоза

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Патогенетичне обґрунтування розвитку ендометріозу включає 2 основних аспекти:

 • Генетична схильність, пов'язана з процесами метаплазії ендометрію та реалізована на тлі гормональних й імунологічних перебудов в організмі.
 • Транспортні чинники (менструальний рефлюкс).

Розвиток гетеротопій надалі може йти за загальним сценарієм: імплантація, прогресуюча інвазія, лімфогенна і / або гематогенна дисемінація. Значну роль в механізмі виникнення та розвитку хвороби генітального ендометріозу відіграють перебої у функціонуванні імунної та ретикулоендотеліальної систем.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви (симптоми)

Для клініки ендометріозу притаманне розмаїття проявів, що обумовлено різноманітністю форм, ступенів тяжкості перебігу, осередку хвороби. Однак, у хворих на ендометріоз симптоми мають і схожий характер. Тому, можна виділити загальні ознаки ендометріозу.

Відкрити Згорнути down

Симптоми:

 • альгодисменорея;
 • гіперменорея;
 • маткова кровотеча;
 • нерегулярні менструації;
 • виділення з кров'ю між менструаціями;
 • інші патології менструацій;
 • блідість і жовтушність шкіри та слизових;
 • прояви дизурії;
 • прогресуюча слабкість, підвищена втомлюваність;
 • біль і дискомфорт до, під час і після статевого акту;
 • закрепи;
 • озноб;
 • тазовий біль різного ступеня тяжкості та тривалості (постійний, посилюється перед і під час менструації);
 • підвищення температури тіла на протязі тривалого часу в межах 37,1-38,0 ⁰C;
 • проблеми із зачаттям.
Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Основне ускладнення ендометріозу — труднощі із зачаттям, що переходять в безпліддя. Тому, якщо жінці діагностували ендометріоз легкої та середньої тяжкості, але у неї є в планах народження дитини, жоден лікар не порадить затягувати з вагітністю. Розвиток ендометріоїдних імплантатів призводить до передчасного виснаження оваріального резерву та синдрому передчасного виснаження яєчників.

Також, у жінок хворих на ендометріоз частіше, ніж з іншими захворюваннями статевої системи, розвивається оваріальний рак (рак яєчників).

Відкрити Згорнути down

Інші найбільш поширені ускладнення ендометріозу:

 • Анемія
 • Перитоніт
 • Переродження клітин на злоякісні
 • Утворення рубцевої тканини та спайок
 • Виникнення патологій під час вагітності та пологів
 • Ураження нервових волокон в зонах патологічного розростання мукозного шару матки
Відкрити Згорнути down

Діагностика

Діагностика ендометріозу проводиться на підставі фізикального обстеження, збору анамнезу, гінекологічного дослідження, гістологічної та інструментальної діагностики.

Цитологія

При зборі анамнезу особливу увагу приділяють вікові, генетичній схильності до ендометріозу (спадковості), першій менструальній кровотечі (менархе), перенесеним вагітностям і абортам, наявності гінекологічних та екстрагенітальних захворювань.

Відкрити Згорнути down

Інструментальна діагностика ендометріозу:

Відкрити Згорнути down

Лікування

Лікування ендометріозу включає консервативні та оперативні методи.

Терапія лікарськими препаратами включає гормональну, вітаміно- і імунотерапію. У таких випадках, лікарі клініки МЕДІКОМ у своїй практиці використовують такі гормональні препарати як: оральні контрацептиви (естроген-гестагенні препарати), прогестіни та антіпрогестіни, антіестрогени, агоністи гонадоліберину, інгібітори гонадотропінів. Головна мета застосування гормонів в лікування ендометріозу — розвиток атрофічних змін в тканині ендометріоїдних гетеротопій. Але, крім цього консервативне лікування медикаментами спрямоване на:

 1. Зняття болів і дискомфорту.
 2. Заспокійливий ефект / зняття емоційної напруги.
 3. Ліквідацію запального процесу.
 4. Нормалізацію функціонування гіпофіза, гіпоталамуса, надниркових залоз, щитоподібної залози та інших органів і систем.
 5. Поліпшення кровопостачання органів малого тазу.
 6. Поліпшення роботи органів сечостатевої системи.
 7. Коригування неврологічних збоїв.

Хірургічне лікування ендометріозу та вибір виду оперативного втручання визначаються віком, станом статевої системи пацієнтки, розташуванням і ступенем ураження тканин. Видалення ендометріозу передбачає максимальне механічне видалення патологічних осередків.

Відкрити Згорнути down

Види оперативних втручань:

 • лапароскопічна хірургія;
 • міні-лапаротомія;
 • крижово-маткова денервация;
 • пресакральна нейректомія.
Відкрити Згорнути down

Найменш травматичний спосіб оперативного усунення проблеми — лапароскопія. Оптичні можливості лапароскопа дозволяють розпізнати та видалити навіть найбільш важкодоступні осередки ендометріозу. Але, при поширених і поєднаних формах ендометріозу, значних розмірах ендометріоїдних кіст, а також наявності інших протипоказань застосування лапароскопічної хірургії неможливо. Саме тоді застосовують лапаротомію, яка є інвазивної порожнинною операцією.

Комплексна терапія також передбачає наявність в листку призначень спеціальної гімнастики, перебування на свіжому повітрі, відсутність навантажень (розумових, психічних, фізичних), лікування супутніх діагнозів.

Відкрити Згорнути down

Контроль вилікування:

 1. Дані лапароскопії.
 2. Результати ультразвукової діагностики матки та яєчників з оцінкою товщини й структури внутрішньої слизової оболонки тіла матки.
 3. Імуногістохімічне дослідження біоптатів ендометрія.
Відкрити Згорнути down

Планування вагітності

Головне в лікуванні ендометріозу — зберегти або відновити цілісність фаллопієвих труб і їх прохідність — без цього неможливо зачаття природним способом. Замісна терапія гормонами дозволяє відновити роботу яєчників і дозрівання в них фолікулів. Після скасування такої терапії яєчники починають функціонувати в нормальному режимі.

Після лапароскопії ендометріозу, симптоми захворювання полегшуються, відновлюється репродуктивна здатність організму.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Для профілактики ендометріозу візити до гінеколога повинні мати системний характер і відбуватися не рідше, ніж 1 раз на півроку. Також, варто своєчасно лікувати хвороби статевих органів, навіть найнезначніші.

Необхідно уникати використання у молодих жінок внутрішньоматкової контрацепції у випадках несприятливої щодо ендометріозу спадковості. Для жінок, що входять до групи ризику, підбирати гестагенні й естроген-гестагенні контрацептивні засоби.

Вже зараз ви можете пройти повне обстеження, отримати індивідуальні консультації та спеціально для вас розроблену схему лікування ендометріозу в Києві. Звертайтеся в клініку МЕДІКОМ, наші лікарі-гінекологи допоможуть пройти високоточну діагностику, поставлять правильний діагноз і призначать лікування, яке позитивно впливає на жіноче здоров'я. Бажаєте записатися на прийом? Телефонуйте в наш колл-центр!

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Лікарі

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань жіночої репродуктивної системи, використовуючи всі можливості, які надає сучасна гінекологія.

comment 21
Кондратенко Ірина Дамірівна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗД, к.м.н.
comment 33
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 11
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча гінекологічним відділенням на Оболоні, лікар-гінеколог, акушер-гінеколог вищої категорії
comment 19
Ткачук Наталія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії

Вiдгуки

20.10.2021 15:42
Малая Екатерина

В гинекологическом стационаре на Оболони мне сделали лапаротомию. Она была необходима из-за обширного эндометриоза. После необходимых анализов и подготовки к операции, положили в стационар. Операцию провела Ольга Валериевна Пискун. Все прошло хорошо, Реабилитация помогла относительно быстро вернуться к обычному режиму жизни. Шва не видно он прячется под нижним бельем. Я довольна.

04.08.2021 11:01
Вікторія

Дуже рада, що вдалося виявити ендометріоз в початковій стадії - це можна вилікувати таблетками. Гінекологи в клініці МЕДІКОМ дуже класні професіонали, я була у кількох. Тепер терміново пролікуюся і буду виходити заміж!

17.07.2021 21:12
Ганна Йосипівна

Величезне дякую Олені Анатоліївні Арендар. На огляді у мене знайшла ендометріоз другої стадії, направила на аналізи. Потім провела медикаментозне лікування, а після - лапароскопію. Дуже вдячна! Результат після лікування відмінний, дякую!

30.06.2021 10:33
Надія

Хочу поділитися враженнями після лапаротомії. Операцію мені призначили за показаннями дуже важкого ендометріозу. Хірург-гінеколог дуже добре провела складну операцію, максимально видалила пошкоджені тканини. Реабілітацію проходила в стаціонарі - дуже уважний підхід, турботливий медперсонал. Медикаментозна підтримка та дієта. Коли через час проводили УЗД, результати були дуже добрі. Дякую лікарям МЕДІКОМ!

19.03.2021 20:17
Ольга Храп

Хорошая статья на сайте клиники МЕДИКОМ про эндометриоз. Все разложено по полочкам, без заумных терминов для простых читателей.

22.09.2020 11:10
Александра

У меня оказалась наследственная предрасположенность к эндометриозу. Когда ставили внутриматочную спираль в обычной больнице, не заметили начало эндометриоза. Через несколько месяцев меня начало что-то беспокоить и я обратилась в гинекологию клиники МЕДИКОМ. После осмотра стало ясно, что эндометриоз уже начал разрастаться. Благодаря работе и профессионализму Арендарь Елены Анатолиевны все обошлось лапароскопией. Спасибо!

09.02.2020 18:52
Зінаїда Афанасіївна

За віком і занедбаності хвороби (ендометріоз), мені зробили операцію в гінекологічному стаціонарі клініки МЕДІКОМ. Скажу, що операція була дуже складна, але лікар-хірург її зміг виконати добре. Я змогла відновитися, нешвидко звичайно, але все добре. Дякую всім лікарям стаціонару!

03.11.2019 11:58
ольга

доходчивое описание .Спасибо

Показати ще 3

arrow

Всього 8 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down