exit
search serach
позаматкова вагітність як встановити

Позаматкова вагітність: причини та наслідки

Позаматкова вагітність – патологічний процес розвитку в жіночому організмі заплідненої яйцеклітини, при якому її прикріплення відбувається за межами матки. Як правило, плодове яйце прикріплюється до стінки однієї з маткових труб. Але, також можливі ситуації, коли воно кріпиться на шийці матки, в яєчниках, в черевній порожнині.

Позаматкова вагітність (ПВ, ектопічна вагітність) – медична проблема підвищеного ризику. Справа в тому, що без вчасно наданої кваліфікованої медичної допомоги такий процес, як правило, призводить до серйозних станів. Частим проявом ускладнень при ПВ є порожнинна кровотеча. Найбільш серйозний наслідок позаматкової вагітності для жінки – летальний результат або безпліддя.

Відкрити Згорнути down

Причини виникнення медичної проблеми

Основні причини позаматкової вагітності – закупорка маткової труби або будь-яка інша патологія, яка супроводжується порушенням пересування плодового яйця по фалопієвій трубі, а також підвищення активності зовнішнього клітинного шару бластоцисти. Крім того, в етіології позаматкової вагітності важливо враховувати потенційні фактори ризику, що сприяють розвитку ПВ.

Відкрити Згорнути down

Причини позаматкової вагітності:

 • запальні процеси в придатках (особливо, запущені);
 • попередні операції на фаллопієвих трубах;
 • наявність нелікованих, запущених інфекцій, які передаються статевим шляхом;
 • якість і аномалії сперми у статевого партнера;
 • наявність проблем із зачаттям протягом більше 2 років;
 • вроджені патологічні зміни матки;
 • використання неякісної ВМС;
 • наявність новоутворень в малому тазі;
 • нейрогуморальні порушення;
 • проведення ЕКО;
 • ендометріоз;
 • хромосомні порушення;
 • неповноцінний розвиток статевих органів;
 • сильні емоційні потрясіння;
 • порушення в роботі ендокринної системи (хвороби надниркових залоз і щитоподібної залози);
 • наявність шкідливих звичок та ін.
Відкрити Згорнути down

Також, існує віковий фактор. Варто враховувати, що ймовірність виникнення позаматкової вагітності збільшується з віком. Найбільш високий рівень ризику у жінок з 35 до 44 років.

Головна особливість позаматкової вагітності – порушення фізіологічного переміщення заплідненої яйцеклітини. Саме внаслідок цієї патології плодове яйце прикріплюється поза порожниною матки. Ворсини хоріона виробляють протеолітичні ферменти, що викликають розплавлення труби (в разі, трубної вагітності – приблизно 98% випадків), її руйнування з пошкодженням кровоносних судин.

Відкрити Згорнути down

Клінічна картина

Симптоми позаматкової вагітності розвиваються довго та до переривання вагітності носять певні прояви. Деякі з них схожі з ознаками фізіологічної вагітності.

Основні ознаки позаматкової вагітності:

 • затримка менструації;
 • набухання молочних залоз;
 • кров'янисті виділення;
 • відчуття постійної втоми;
 • запаморочення та непритомність;
 • надмірна сонливість;
 • біль у животі різного характеру та інтенсивності;
 • зміна смакових і нюхових відчуттів;
 • нудота, блювота, розлади травлення, постійний, ріжучий, тягнучий, палючий біль в області прямої кишки, без виділення калу.
Відкрити Згорнути down

Симптоми переривання позаматкової вагітності починають проявлятися через 2-3 тижні після затримки місячних. Серед них:

 • спазматичні болі внизу живота (можлива іррадіація в промежину, пряму кишку, міжлопаточну область, праве підребер'я, праву ключицю);
 • блідість, низька частота пульсу або, навпаки, різке збільшення частоти серцевих скорочень, зниження артеріального тиску;
 • геморагічний шок (при великій крововтраті);
 • темні кров'янисті виділення.
Відкрити Згорнути down

Діагностика

Діагноз "позаматкова вагітність" ставлять на підставі клінічних даних, бімануальної діагностики, лабораторного та інструментального дослідження.

Позаматкова вагітність

Лабораторна діагностика позаматкової вагітності:

 • біологічні та серологічні методи визначення рівня ХГЛ, з'єднань естрогену та прогестерону, а також рівня інших гормонів в крові в динаміці;
 • гістологічне дослідження зішкріба ендометрію.
Відкрити Згорнути down

При позаматковій вагітності аналіз крові показує зниження рівня гемоглобіну, гіпохромію, підвищення швидкості осідання еритроцитів, зрушення лейкограми вліво.

Інструментальні методи діагностики позаматкової вагітності:

 • ультразвукове дослідження прохідності маткових труб;
 • УЗД органів репродуктивної системи;
 • ендоскопічні дослідження.
Відкрити Згорнути down
Консультация гинеколога
Консультація гінеколога
Оперативная гинекология
Оперативна гінекологія
Лапаротомия
Лапаротомія
УЗИ органов малого таза
УЗД органів малого тазу
Лапароскопия в гинекологии
Лапароскопія в гінекології

Лікування

Лікування позаматкової вагітності і його результат залежить від термінів постановки діагнозу. Чим раніше буде поставлений діагноз, тим більше шансів на те, що лікування буде малоінвазивним і без наслідків для здоров'я репродуктивної системи жінки.

Основним методом лікування позаматкової вагітності є операція: радикальна (видалення плідного яйця з органом, на якому воно закріпилося); органозберігаюча (видалення плідного яйця без органу, на якому воно закріпилося).

Види хірургії, що застосовуються при ПВ:

 1. Лапароскопічний метод (малоінвазивний, органозберігаючий метод).
 2. Порожнинна хірургія через розріз черевної стінки (застосовується при наявності тазових спайок, а також для екстреного втручання при рясній кровотечі).
 3. Сальпінготомія (підходить тільки при ранньому виявленні).
 4. Сальпінгектомія (з видаленням маткової труби).

У комплексі з хірургією використовується і консервативне лікування. Коли немає загрози кровотечі, лікар може прийняти рішення обмежити лікування виключно застосуванням лікарських засобів (хіміотерапії). Таке лікування проводиться під контролем рівня ХГЛ в крові та зберігає функціональність репродуктивної системи пацієнтки. Препарати, що застосовуються, вбивають клітини плаценти, провокуючи викидень. Але, на жаль, медикаментозну терапію можна використовувати тільки при ранньому встановленні діагнозу та при позаматковій вагітності, що не розірвалася.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення та наслідки позаматкової вагітності

Як говорилося на початку, найбільш небезпечне ускладнення для життя жінки при виникненні такої медичної проблеми як ектопічна вагітність – порожнинна кровотеча. Якщо вона буде не вчасно діагностована або своєчасно не буде надана компетентна екстрена допомога з боку медичних працівників, наслідки можуть бути жахливими. Як правило, розвиваються стани, при яких вже не можна допомогти – вони призводять до смерті пацієнтки.

операция внематочная беременность

Крім того, якщо переривання позаматкової вагітності буде зроблене невчасно, воно може закінчиться видаленням однієї/ обох маткових труб або іншого репродуктивного органу, на якому закріпилась яйцеклітина, що часто призводить до неможливості мати дітей в майбутньому. Також, ще один наслідок позаматкової вагітності – повторне виникнення ПВ, при наступному заплідненні яйцеклітини.

Щоб уникнути будь-якого з перерахованих вище станів, треба:

 1. Уважно ставиться до свого здоров'я та при найменших підозрах звертатися за допомогою фахівців.
 2. Не затягувати зі зверненням за консультацією.
 3. Відповідально підходити до планування вагітності.
 4. Коли для запобігання небажаної вагітності використовується ВМС, вибір потрібно довірити лікарю та не економити на її якості.
Відкрити Згорнути down

Планування зачаття дитини після лікування

Можливість зачати, виносити та народити дитину після позаматкової вагітності безпосередньо залежить від методу, який був задіяний при проведенні лікування – консервативний або хірургія. Чим малотравматичніше був метод (його вибір, як мовилось вище, залежить від складності протікання патологічних процесів і терміну постановки діагнозу), тим вище шанси у жінки стати матір'ю.

Також, варто пам'ятати: у жінок, які вже одного разу зіткнулися з цією медичною проблемою, ризик ПВ зростає в кілька разів. Тому, при наявності цієї медичної проблеми в історії хвороби в ході планування зачаття дитини після позаматкової вагітності обов'язково проконсультуйтеся з лікарем-гінекологом і пройдіть всі рекомендовані діагностичні дослідження, а при виявленні порушень – лікування.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Якщо ви не хочете зіткнутися з такою проблемою як ектопічна вагітність, то профілактика позаматкової вагітності повинна включати:

 1. Лікування запальних захворювань сечостатевої системи – до кінця, під керівництвом досвідченого фахівця та своєчасно.
 2. Використання тільки тих засобів контрацепції, які прописав лікар.
 3. Спостереження у гінеколога після перенесеної ектопічної вагітності не рідше, ніж 1 раз у 6 місяців.
 4. Планування вагітності (після ПВ) не раніше, ніж через 1 рік, і обов'язково під наглядом лікаря.

Також, знизити фактори ризику виникнення ПВ можна:

- знизивши рівень ймовірності зараження ІПСШ (гонорея та хламідіоз можуть спровокувати розвиток позаматкової вагітності) – обмежити число статевих партнерів, під час сексу завжди використовувати презерватив;

- своєчасним лікуванням гінекологічних проблем (в т.ч. інфекцій);

- відмовившись від куріння (шкідлива звичка значно підвищує шанси розвитку ПВ, причому прямопропорційно від кількості викурених сигарет).

Лікування позаматкової вагітності в м. Київ в клініці МЕДІКОМ проводиться на сучасному обладнанні з використанням новітніх розробок і технологій в області гінекології. Детальніше дізнатися про методи лікування, записатися на профілактичний огляд ви можете зателефонувавши в наш колл-центр по одному з контактних телефонних номерів, вказаних на сайті.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Коли виявляється позаматкова вагітність?

Середній термін виявлення позаматкової вагітності — 3-8 тижнів. Прояв плідного яйця відбувається приблизно на п'ятому тижні вагітності, коли воно починає збільшуватися у розмірах. Симптоми можуть збігатися з ознаками звичайної вагітності, такими як затримка місячних, нудота/запаморочення, біль у животі. При підозрі на позаматкову вагітність жінку має оглянути лікар-гінеколог.

Чи показує тест позаматкову вагітність?

За допомогою тесту можливе визначення наявності чи відсутності вагітності. Проте її характер (нормальний чи патологічний) з'ясує лише діагностика у лікаря. Для цього гінеколог призначає певні аналізи, УЗД органів малого тазу та дослідження зішкрібу ендометрію.

Скільки триває реабілітація після видалення позаматкової вагітності?

У середньому відновлення після видалення позаматкової вагітності становить 5-7 днів. Після цього знімаються шви. Сама операція зазвичай триває протягом години, залежно від складності. Як і будь-яке інше хірургічне втручання, вона вимагає подальшої реабілітації та виконання рекомендацій лікаря для одужання.

Чи є токсикоз при позаматковій вагітності?

У переліку симптомів при позаматковій вагітності можуть бути нудота, різкі болі внизу живота, що віддають в інші органи, а також блідість, кровотечі, запаморочення, втрата свідомості. Проте позаматкова вагітність здатна тривалий час протікати безсимптомно. Все залежить від місця прикріплення плідного яйця.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

 • Сайт Центру Громадського здоров'я МОЗ України / Контроль захворювань
 • Сайт Національної Академії медичних наук України / Новини медицини
 • Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Лікарі

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань жіночої репродуктивної системи, використовуючи всі можливості, які надає сучасна гінекологія.

comment 13
Лавренюк Юлія Василівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, хірург, к.м.н.
comment 47
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 12
Суханова Ауріка Альбертівна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, д.м.н., професор, науковий куратор напрямку гінекології
comment 13
Бурбель Олена Сергіївна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗ-діагностики

Вiдгуки

28.10.2021 22:36
Ольга Н.

Перед плануванням вагітності пройшла огляд у гінеколога в клініці МЕДІКОМ. Лікар виявив у мене ендометріоз. Я пройшла лікування. Якби, як сказав лікар, я цього не зробила, вагітність могла б стати позаматковою через складнощі прохідності в трубах. Дякую за медичну допомогу.

14.09.2021 11:30
Марина Ущенко

У клініці МЕДІКОМ мені проводили лапароскопічну операцію з видалення позаматкової вагітності зі збереженням маткової труби. Хірург доклав все своє вміння, щоб я могла надалі мати дітей. Дуже людяний підхід до пацієнтів в клініці. Тепер буду спостерігатися тут і далі.

20.08.2021 19:55
Мария

Мне повезло, потому, что я пришла к гинекологу на пятый день задержки менструального цикла со странными симптомами. Опытный врач после осмотра рекомендовал сделать УЗИ и анализ крови. Оказалось, что это внематочная беременность. Так как срок был совсем маленьким, всн обошлось медикаментозным лечением. Повторное обследование показало, что все в норме. Благодаря опытности врача, мое женское здоровье спасено!

04.07.2021 20:10
Василь

Гарна стаття на сайті клініки МЕДІКОМ. Я іноді чув в жіночих розмовах словосполучення позаматкова вагітність, але не наважувався запитати. Тому, щоб розібратися в цьому питанні, прочитав цю статтю. Виявляється, це дуже небезпечний стан для здоров'я жінки. Тепер я розумію, що це означає. Дякую.

25.05.2021 17:45
Лариса

Уже однажды пережила одну внематочную беременность и чтобы этого не повторилось, решила все предусмотреть. Выждала больше года после первого случая, затем полностью прошла гинекологическое обследование, пролечилась, пропила витамины. С одобрения моего гинеколога приступаю к планированию беременности.

Показати ще 2

arrow

Всього 5 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down