exit
search serach
Внематочная беременность: причины и последствия

Позаматкова вагітність: причини та наслідки

Позаматкова вагітність – патологічний процес розвитку в жіночому організмі заплідненої яйцеклітини, при якому її прикріплення відбувається за межами матки. Як правило, плодове яйце прикріплюється до стінки однієї з маткових труб. Але, також можливі ситуації, коли воно кріпиться на шийці матки, в яєчниках, в черевній порожнині.

Позаматкова вагітність (ПВ, ектопічна вагітність) – медична проблема підвищеного ризику. Справа в тому, що без вчасно наданої кваліфікованої медичної допомоги такий процес, як правило, призводить до серйозних станів. Частим проявом ускладнень при ПВ є порожнинна кровотеча. Найбільш серйозний наслідок позаматкової вагітності для жінки – летальний результат або безпліддя.

Причини виникнення медичної проблеми

Основні причини позаматкової вагітності – закупорка маткової труби або будь-яка інша патологія, яка супроводжується порушенням пересування плодового яйця по фалопієвій трубі, а також підвищення активності зовнішнього клітинного шару бластоцисти. Крім того, в етіології позаматкової вагітності важливо враховувати потенційні фактори ризику, що сприяють розвитку ПВ.

Причини позаматкової вагітності:

 • запальні процеси в придатках (особливо, запущені);
 • попередні операції на фаллопієвих трубах;
 • наявність нелікованих, запущених інфекцій, які передаються статевим шляхом;
 • якість і аномалії сперми у статевого партнера;
 • наявність проблем із зачаттям протягом більше 2 років;
 • вроджені патологічні зміни матки;
 • використання неякісної ВМС;
 • наявність новоутворень в малому тазі;
 • нейрогуморальні порушення;
 • проведення ЕКО;
 • ендометріоз;
 • хромосомні порушення;
 • неповноцінний розвиток статевих органів;
 • сильні емоційні потрясіння;
 • порушення в роботі ендокринної системи (хвороби надниркових залоз і щитоподібної залози);
 • наявність шкідливих звичок та ін.

Також, існує віковий фактор. Варто враховувати, що ймовірність виникнення позаматкової вагітності збільшується з віком. Найбільш високий рівень ризику у жінок з 35 до 44 років.

Головна особливість позаматкової вагітності – порушення фізіологічного переміщення заплідненої яйцеклітини. Саме внаслідок цієї патології плодове яйце прикріплюється поза порожниною матки. Ворсини хоріона виробляють протеолітичні ферменти, що викликають розплавлення труби (в разі, трубної вагітності – приблизно 98% випадків), її руйнування з пошкодженням кровоносних судин.

ПВ

Клінічна картина

Симптоми позаматкової вагітності розвиваються довго та до переривання вагітності носять певні прояви. Деякі з них схожі з ознаками фізіологічної вагітності.

Основні ознаки позаматкової вагітності:

 • затримка менструації;
 • набухання молочних залоз;
 • кров'янисті виділення;
 • відчуття постійної втоми;
 • запаморочення та непритомність;
 • надмірна сонливість;
 • біль у животі різного характеру та інтенсивності;
 • зміна смакових і нюхових відчуттів;
 • нудота, блювота, розлади травлення, постійний, ріжучий, тягнучий, палючий біль в області прямої кишки, без виділення калу.

Симптоми переривання позаматкової вагітності починають проявлятися через 2-3 тижні після затримки місячних. Серед них:

 • спазматичні болі внизу живота (можлива іррадіація в промежину, пряму кишку, міжлопаточну область, праве підребер'я, праву ключицю);
 • блідість, низька частота пульсу або, навпаки, різке збільшення частоти серцевих скорочень, зниження артеріального тиску;
 • геморагічний шок (при великій крововтраті);
 • темні кров'янисті виділення.

Діагностика

Діагноз "позаматкова вагітність" ставлять на підставі клінічних даних, бімануальної діагностики, лабораторного та інструментального дослідження.

Лабораторна діагностика позаматкової вагітності:

 • біологічні та серологічні методи визначення рівня ХГЛ, з'єднань естрогену та прогестерону, а також рівня інших гормонів в крові в динаміці;
 • гістологічне дослідження зішкріба ендометрію.

При позаматковій вагітності аналіз крові показує зниження рівня гемоглобіну, гіпохромію, підвищення швидкості осідання еритроцитів, зрушення лейкограми вліво.

Інструментальні методи діагностики позаматкової вагітності:

Позаматкова вагітність

Лікування

Лікування позаматкової вагітності і його результат залежить від термінів постановки діагнозу. Чим раніше буде поставлений діагноз, тим більше шансів на те, що лікування буде малоінвазивним і без наслідків для здоров'я репродуктивної системи жінки.

Основним методом лікування позаматкової вагітності є операція: радикальна (видалення плідного яйця з органом, на якому воно закріпилося); органозберігаюча (видалення плідного яйця без органу, на якому воно закріпилося).

Види хірургії, що застосовуються при ПВ:

 1. Лапароскопічний метод (малоінвазивний, органозберігаючий метод).
 2. Порожнинна хірургія через розріз черевної стінки (застосовується при наявності тазових спайок, а також для екстреного втручання при рясній кровотечі).
 3. Сальпінготомія (підходить тільки при ранньому виявленні).
 4. Сальпінгектомія (з видаленням маткової труби).

У комплексі з хірургією використовується і консервативне лікування. Коли немає загрози кровотечі, лікар може прийняти рішення обмежити лікування виключно застосуванням лікарських засобів (хіміотерапії). Таке лікування проводиться під контролем рівня ХГЛ в крові та зберігає функціональність репродуктивної системи пацієнтки. Препарати, що застосовуються, вбивають клітини плаценти, провокуючи викидень. Але, на жаль, медикаментозну терапію можна використовувати тільки при ранньому встановленні діагнозу та при позаматковій вагітності, що не розірвалася.

Ускладнення та наслідки позаматкової вагітності

Як говорилося на початку, найбільш небезпечне ускладнення для життя жінки при виникненні такої медичної проблеми як ектопічна вагітність – порожнинна кровотеча. Якщо вона буде не вчасно діагностована або своєчасно не буде надана компетентна екстрена допомога з боку медичних працівників, наслідки можуть бути жахливими. Як правило, розвиваються стани, при яких вже не можна допомогти – вони призводять до смерті пацієнтки.

Крім того, якщо переривання позаматкової вагітності буде зроблене невчасно, воно може закінчиться видаленням однієї/ обох маткових труб або іншого репродуктивного органу, на якому закріпилась яйцеклітина, що часто призводить до неможливості мати дітей в майбутньому. Також, ще один наслідок позаматкової вагітності – повторне виникнення ПВ, при наступному заплідненні яйцеклітини.

Щоб уникнути будь-якого з перерахованих вище станів, треба:

 1. Уважно ставиться до свого здоров'я та при найменших підозрах звертатися за допомогою фахівців.
 2. Не затягувати зі зверненням за консультацією.
 3. Відповідально підходити до планування вагітності.
 4. Коли для запобігання небажаної вагітності використовується ВМС, вибір потрібно довірити лікарю та не економити на її якості.

Планування зачаття дитини після лікування

Можливість зачати, виносити та народити дитину після позаматкової вагітності безпосередньо залежить від методу, який був задіяний при проведенні лікування – консервативний або хірургія. Чим малотравматичніше був метод (його вибір, як мовилось вище, залежить від складності протікання патологічних процесів і терміну постановки діагнозу), тим вище шанси у жінки стати матір'ю.

Також, варто пам'ятати: у жінок, які вже одного разу зіткнулися з цією медичною проблемою, ризик ПВ зростає в кілька разів. Тому, при наявності цієї медичної проблеми в історії хвороби в ході планування зачаття дитини після позаматкової вагітності обов'язково проконсультуйтеся з лікарем-гінекологом і пройдіть всі рекомендовані діагностичні дослідження, а при виявленні порушень – лікування.

Профілактика

Якщо ви не хочете зіткнутися з такою проблемою як ектопічна вагітність, то профілактика позаматкової вагітності повинна включати:

 1. Лікування запальних захворювань сечостатевої системи – до кінця, під керівництвом досвідченого фахівця та своєчасно.
 2. Використання тільки тих засобів контрацепції, які прописав лікар.
 3. Спостереження у гінеколога після перенесеної ектопічної вагітності не рідше, ніж 1 раз у 6 місяців.
 4. Планування вагітності (після ПВ) не раніше, ніж через 1 рік, і обов'язково під наглядом лікаря.

Також, знизити фактори ризику виникнення ПВ можна:

- знизивши рівень ймовірності зараження ІПСШ (гонорея та хламідіоз можуть спровокувати розвиток позаматкової вагітності) – обмежити число статевих партнерів, під час сексу завжди використовувати презерватив;

- своєчасним лікуванням гінекологічних проблем (в т.ч. інфекцій);

- відмовившись від куріння (шкідлива звичка значно підвищує шанси розвитку ПВ, причому прямопропорційно від кількості викурених сигарет).

Лікування позаматкової вагітності в м. Київ в клініці МЕДІКОМ проводиться на сучасному обладнанні з використанням новітніх розробок і технологій в області гінекології. Детальніше дізнатися про методи лікування, записатися на профілактичний огляд ви можете зателефонувавши в наш колл-центр по одному з контактних телефонних номерів, вказаних на сайті.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Джерела

 • Сайт Центру Громадського здоров'я МОЗ України / Контроль захворювань
 • Сайт Національної Академії медичних наук України / Новини медицини
 • Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, онкогінеколог першої категорії

Експерт у напрямку:

Провідний фахівець, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Лікарі

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань жіночої репродуктивної системи, використовуючи всі можливості, які надає сучасна гінекологія.

Арендарь Олена Анатоліївна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 37
Кондратенко Ірина Дамірівна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗД, к.м.н.
comment 14
Кочет Юлія Сергіївна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог
comment 0
Мажуга Світлана Борисівна
Акушер-гінеколог першої категорії, дитячий гінеколог першої категорії
comment 13
Мокрецов Сергій Євгенович
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук, доктор наук із державного управління
comment 8
Піскун Ольга Валеріївна
Провідний фахівець, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 29
Ткачук Наталія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії
comment 20

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down