Первинна і вторинна олігоменорея: лікування
Олігоменорея – це порушення менструального циклу, що характеризується мізерними менструаціями, які з’являються через значний інтервал часу. Найчастіше, виявляється в сукупності з іншими порушеннями менструального циклу і є проявом гіпоменструального синдрому.
Класифікація
Види олігоменореї:
- Первинна.
Проявляється в період становлення місячного циклу. - Вторинна.
Виникає через якийсь час після вже усталеного нормального менструального циклу, головним чином в результаті порушень роботи яєчників. - Неуточнена.
Викликана порушенням роботи яєчників при нез'ясованих причинах (погані екологічні умови, фізичне виснаження, порушення в роботі імунної системи тощо).
Етіологія
Олігоменорея є проявом порушень на різних рівнях регуляції репродуктивної системи, гінекологічних та ендокринних захворювань, новоутворень, патологій щитоподібної залози та надниркових залоз.
Причини олігоменореї:
- Нестача синтезу гормонів, що регулюють менструальний цикл (фолітропін, лютеотропін, пролактин тощо).
- Вроджені вади розвитку статевої системи (інфантилізм матки, полікістоз яєчників, недорозвинення яєчників тощо).
- Перенесені гінекологічні або інфекційні захворювання (ендометрит, ендометріоз, полікістоз яєчників, гіпоплазія матки, аднексит та ін.).
- Новоутворення статевих органів.
- Перенесені гінекологічні операції (аборти, вискоблювання ендометрію).
- Ендокринні патології (захворювання щитоподібної залози, надниркових залоз, підшлункової залози).
- Несприятливий стан екологічного середовища.
- Різкі зміни в масі тіла (в будь-яку сторону).
- Гіповітаміноз.
- Безконтрольний прийом гормональних препаратів.
- Розлади харчування (булімія, анорексія).
- Різка зміна клімату.
- Пухлини гіпоталамо-гіпофізарної системи.
- Тривалі стреси та психоемоційні перевантаження.
- Хронічна інтоксикація тощо.
Також, олігоменорея розвивається при травмуванні ендометрію, яке виникає в результаті внутрішньоматкових втручань, резекції або видаленні яєчника, а також при деяких інфекційних процесах.
Олігоменорея може носити фізіологічний характер і виявлятися в період становлення менструального циклу у дівчат і в період пременопаузи, коли відбувається згасання менструальної функції.
Клінічні прояви
Олігоменорея характеризується великими інтервалами між менструальними кровотечами (від 40 днів до 6 місяців) або зменшенням тривалості місячних до 3 діб і менше.
Симптоми олігоменореї:
- порушення менструального циклу;
- надмірна вага або різка худоба;
- чоловіча статура (широкі плечі, вузькі стегна, добре розвинена мускулатура);
- гірсутизм (підвищений ріст волосся за чоловічим типом);
- підвищене потовиділення;
- підвищена стомлюваність;
- депресивні стани;
- нервозність;
- вугрі, які погано піддаються лікуванню;
- зниження лібідо.
Ускладнення
Прогнози олігоменореї безпосередньо залежать від тяжкості патологічного процесу. При комплексному підході до лікувальних заходів вдається отримати обнадійливі результати та відновити менструальний цикл.
При відсутності адекватного лікування можливий розвиток негативних наслідків олігоменореї:
- Аменорея (повне припинення менструального циклу)
- Гінекологічні захворювання, зокрема, гіперплазія
- Злоякісні новоутворення ендометрію
- Невиношування вагітності
- Безпліддя
- Остеопороз
- Ураження серцево-судинної системи
Діагностика
Для того, щоб вибрати правильну тактику лікування, необхідно провести комплексну та всебічну діагностику олігоменореї.
При постановці діагнозу велике значення має збір анамнезу: в якому віці почалося менархе, наявність перенесених і супутніх захворювань, спадкова схильність, тривалість нормального менструального циклу при вторинній олігоменореї.
Лабораторні методи діагностики: загальний аналіз крові та сечі, аналізи на гормони (статеві та щитоподібної залози), гістологічне дослідження ендометрію, аналіз на статеві інфекції.
Діагностика олігоменореї інструментальними методами:
- трансвагінальне УЗД;
- УЗД органів малого тазу;
- УЗД щитоподібної залози;
- УЗД надниркових залоз
- гістеросальпінгоскопія;
- комп'ютерна томографія;
- магнітно-резонансна томографія.
Лікування
Лікування олігоменореї залежить від виду патології, віку пацієнтки, наявності супутніх захворювань.
Медикаментозне лікування спрямоване перш за все не на усунення симптомів олігоменореї, а на відновлення гормонального фону, зміцнення імунної системи, лікування запалень та інфекцій.
Методи хірургічного лікування олігоменореї:
- радіоволнова коагуляція;
- точкова діатермокоагуляція.
У лікуванні олігоменореї застосовують вітамінотерапію, фізіотерапію, гінекологічний масаж, голкорефлексотерапію, лікувальну фізкультуру.
Контроль вилікування
Вважається, що олігоменорея вилікувана, якщо у жінки нормалізується менструальний цикл і на протязі не менше 12 місяців, він становить не більше 40 днів. Ознаки олігоменореї перестають проявлятися тим швидше, чим менше запущеним було захворювання.
Профілактика
Профілактика олігоменореї:
- Регулярні профілактичні огляди у гінеколога.
- Правильне та раціональне харчування.
- Здоровий спосіб життя, що включає достатню фізичну активність і відмову від шкідливих звичок.
- Відсутність безладних статевих контактів.
- Використання тільки тих гормональних контрацептивів, які були призначені лікарем-гінекологом.
Пройти комплексне обстеження й отримати якісне лікування олігоменореї в Києві (Печерськ, Оболонь та прилеглі до них райони) ви можете в клініці МЕДІКОМ. Телефонуйте за вказаними на сайті номерами та вже найближчим часом ви отримаєте кваліфіковану консультацію та медичну допомогу кращих фахівців.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Лікарі
У центрі МЕДІКОМ вас чекають найкращі лікарі в Києві. Наші фахівці залишать тільки позитивне враження, завдяки своєму професіоналізму і великому клінічному досвіду.
Сертифікати
Ліцензії та сертифікати
Вiдгуки
Зверталася до гінеколога із проблемою олігоменореї у клініку Медіком. Гінекологи тут дуже добрі, призначали лише те, що необхідно для обстеження, без зайвих аналізів, як це часто буває в інших клініках. І терапію призначили ефективний зараз мій стан у нормі.
Знайома порадила гінеколога із Медікому. Тут сучасний підхід до лікування захворювань, а я мала проблеми з менструальним циклом. Я записалася на прийом. Умови в клініці та ставлення до пацієнтів порадували, скрізь би так!
Сдавала анализы с подозрением на олигоменорею. Врач понравилась тем, что у нее ответственный подход к пациенткам. Подобрала индивидуально лечение, за что я ей очень благодарна, так как цикл полностью наладился.
Регулярно проходжу огляд гінеколога. Нещодавно на прийомі з'ясувалося, що у мене олігоменорея - до цього почала помічати у себе дуже мізерні виділення за місячних. Призначили терапію, зараз проходжу під контролем лікаря.
Обращалась к Ольге Валерьевне Пискун. Очень толковый специалист. Если вам нужен хороший гинеколог, рекомендую записаться к ней. Доктор очень внимательна и ответственна в работе.
Долго лечили олигоменорею, где-то около года понадобилось, чтобы цикл нормализовался. Зато теперь все хорошо. Выделения такие, какими они должны быть.
Лікували олігоменорею гормональними препаратами, а також складала необхідні аналізи для виявлення причин захворювання. Проходила обстеження та лікування у клініці Медіком. Гарний медичний заклад, гідний рівень, порядне ставлення до пацієнтів.
Страждала від олігоменореї. Призначали УЗД та аналізи, а потім лікування. Зараз цикл повністю налагодився і недавні аналізи в порядку. Дякую за грамотну допомогу спеціалістам клініки Медіком.
Показати ще 3
Всього 8 відгуків