exit
search serach
Что такое аменорея?

Що таке аменорея?

Аменорея — проблема, з якою стикається 10% жінок у віці від 16 до 45 років. Цим терміном позначають відсутність менструацій у жінок репродуктивного віку протягом трьох і більше місяців. Цей стан може бути природним в певні періоди життя жінки, а може з'явитися як наслідок хвороби або негативного впливу деяких лікарських препаратів. Якщо аменорея викликана порушеннями здоров'я, то її можуть супроводжувати підвищення маси тіла аж до ожиріння, поява прищів, підвищеної жирності шкіри, поява волосся на обличчі й тілі. Але самим грізним симптомом може стати безпліддя. Цей стан вимагає лікарського контролю та лікування.

Відкрити Згорнути down

Види та причини аменореї

Слід пам'ятати, що аменорея — це більшою мірою стан організму, викликаний різними причинами. Медицина розрізняє справжню та патологічну види аменореї.

Справжньою аменореєю називають стан, викликаний природними причинами. Причиною відсутності місячних може бути вагітність або період лактації. По завершенні цих періодів менструація відновлюється без лікування.

Аменорея, що розвивається внаслідок хвороби, називається патологічною. Причинами аменореї в цьому випадку є деякі хірургічні операції, в тому числі аборти, або захворювання:

 • синдром полікістозних яєчників;
 • рання (40 і менше років) менопауза внаслідок яєчникової недостатності;
 • гіпоталамічна аменорея, що виражається в зниженні або припиненні вироблення гормону, що регулює цикл (часто це стан спостерігається разом зі зниженою масою тіла);
 • деякі пухлини гіпофіза;
 • рубцеві зміни в матці, наприклад, синдром Ашермана (зазвичай виникає після хірургічних маніпуляцій, спостерігається порушення циклів наростання та відторгнення внутрішнього слизового шару матки);
 • черепно-мозкові травми;
 • деякі інфекційні захворювання.

Жінки з анорексією або булімією теж в зоні ризику. Зазвичай, відновлення маси тіла до норми нормалізує стан жіночого здоров'я.

Аменорея може виникнути й у здорових жінок під впливом зовнішніх причин. Причини аменореї можуть полягати в надмірних фізичних навантаженнях, які відчувають спортсменки або балерини. Емоційні навантаження теж можуть призвести до відсутності місячних. Практично третина пацієнток відзначали, що появі аменореї у них передували сильні емоційні перевантаження та стреси. Зменшення рівня фізичного та емоційного навантаження, як правило, усуває симптоми аменореї.

Викликати відсутність місячних може й прийом антипсихотичних засобів, антидепресантів, препаратів, що застосовуються при лікуванні пухлин, оральних контрацептивів або використання внутрішньоматкових контрацептивів.

Аменорея може бути й помилковою. В цьому випадку менструація відбувається, але через патології внутрішніх органів кров не виводиться назовні.

Поява аменореї може бути обумовлена особливостями організму. Мініатюрні дівчини з патологічно малою вагою та вузьким тазом часто страждають від затримки статевого розвитку. Це може стати причиною відсутності місячних. Також схильність до аменореї передається у спадок по жіночій лінії.

Аменорея
Відкрити Згорнути down

Стадії патології:

 • аменорея 1 ступеню — відсутність місячних від півроку до року;
 • аменорея 2 ступеню — від року до трьох років;
 • аменорея 3 ступеню — понад три роки.
Відкрити Згорнути down

Симптоми аменореї

Відсутність місячних протягом півроку вважають основною ознакою аменореї. Цьому, як правило, передує період порушення циклу, коли менструації відбуваються з перервою понад 40 днів.

При аменореї, обумовленої синдромом полікістозних яєчників, відзначається пітливість, головні болі, припливи крові до голови. Також спостерігаються порушення циклу, коли менструації відбуваються з перервою понад 40 днів.

Гіпоталамічна аменорея характеризується накопиченням зайвої ваги, надмірним оволосінням, появою вугрової висипки, виділенням молозива з грудей поза періодів лактації, артеріальною гіпертензією, головними болями.

Психогенна аменорея супроводжується депресіями, надмірною тривожністю, безсонням, зниженням статевого потягу, тахікардією, сухістю шкіри, запорами.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Головні наслідки аменореї — безпліддя й позаматкова вагітність. Але результатом цього стану можуть стати й хвороби серцево-судинної системи, остеопороз, що викликає ламкість кісток, захворювання суглобів, дратівливість та депресію. При тривалому протіканні аменореї та відсутності лікування навіть у молодих жінок можуть з'явитися симптоми, які зазвичай з'являються тільки при клімаксі. Це можуть бути припливи, сухість піхви та інші ознаки, викликані недостатнім рівнем естрогену.

Відкрити Згорнути down
Діагностика аменореї

Діагностика аменореї

Діагностика аменореї починається з тесту на вагітність. Визначається показник ХГЛ в крові та проводиться гінекологічний огляд. Обов'язково визначають рівень пролактину. При показниках, що відхиляються від норми, проводять обстеження на захворювання гіпофіза. Аналізи на гормони ФСГ і ЛГ допомагають підтвердити або виключити захворювання гіпофіза. За співвідношенням ЛГ / ФСГ оцінюють ризик полікістозу яєчників. Також проводять аналізи на гормони Т4 й ТТГ, тестостерон, кортизол, естрадіол. Виконують прогестеронову пробу. Визначають рівень цукру в крові й толерантність до глюкози.

Відкрити Згорнути down

Для діагностики аменореї рекомендовані:

 • УЗД органів малого таза для виявлення кісти та вроджених анатомічних патологій статевих шляхів;
 • лапароскопія для визначення вродженого порушення розвитку мюллерових проток і яєчників;
 • гістероскопія для визначення стану внутрішньої слизової оболонки матки;
 • рентген турецького сідла, якщо виявлені ознаки пролактиноми;
 • комп'ютерна томографія;
 • МРТ головного мозку;
 • внутрішньовенна пієлографія.
Відкрити Згорнути down
Гистероскопия
Гістероскопія
УЗИ органов малого таза
УЗД органів малого тазу
Лапароскопия в гинекологии
Лапароскопія в гінекології
Анализ на тестостерон
Аналіз на тестостерон
Анализ на ТТГ
Аналіз ТТГ
КТ малого таза
КТ органів малого таза

Після завершення обстеження гінеколог направляє пацієнтку на консультацію ендокринолога.

Лікування аменореї

Лікування аменореї проводять за результатами повного обстеження. Перш за все проводять лікування основного захворювання, що викликає аменорею. Таке лікування може потребувати застосування гормональних лікарських препаратів. Також може знадобитися консультація дієтолога для корекції харчування та зменшення або підвищення маси тіла. Для усунення емоційних чинників може знадобитися відвідування психотерапевта. Для поліпшення загального стану призначають заспокійливі препарати та полівітамінні комплекси.

У разі помилкової аменореї лікування проводять хірургічним шляхом. Під час операції хірург усуває перешкоду для відтоку менструальної крові.

Слід підкреслити, що навіть якщо жінка не збирається народжувати, необхідно провести лікування аменореї, оскільки це допомагає поліпшити загальне самопочуття.

Відкрити Згорнути down

Профілактика аменореї

Профілактика аменореї полягає, перш за все, в лікуванні на ранній стадії первинних захворювань. Також необхідно уникати фізичних та емоційних перенапруг, збалансовано харчуватися та достатньо відпочивати. Для запобігання виникнення аменореї слід виключити безконтрольний, без рекомендації лікаря, прийом гормональних препаратів. Це в повній мірі стосується й гормональних контрацептивів.

Важливим фактором профілактики є регулярне відвідування лікаря-гінеколога.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Лікарі

Ефективне комплексне лікування аменореї в Києві проводять досвідчені фахівці в клініці МЕДІКОМ. Клініка оснащена сучасним діагностичним обладнанням, яке дозволяє пройти повне обстеження без звернень в інші клініки. Телефонуйте за контактним номером колл-центру і ви зможете дізнатися вартість первинної консультації, зможете вибрати лікаря та записатися на прийом у зручний для вас час!

comment 25
Іванкова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.
comment 16
Лавренюк Юлія Василівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, хірург, к.м.н.
comment 47
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 14
Суханова Ауріка Альбертівна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, д.м.н., професор, науковий куратор напрямку гінекології
comment 19
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча жіночою консультацією на Оболоні, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, лікар УЗД-діагностики
comment 13
Мала Яніна Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, сексопатолог
comment 4
Матіїшена Вікторія Дмитрівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗ діагностики
comment 8
Яшина Олена Григорівна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, гінеколог-ендокринолог, к.м.н.

Вiдгуки

26.07.2023 22:09
Юліана

Дуже вдячна Яніні Миколаївні за всі консультації та призначене лікування. Все стало на свої місця. Вже другий місяць цикл день в день співпадає.

07.02.2023 20:27
П. О. В.

Якщо говорити між нами дівчатами, то аменорея не така вже й страшна, якщо точно знаєш, що робити при відсутності місячних. Мені моя сестра лікар ще раніше розповідала про це. І коли я сама стикнулася з проблемою, то відразу ж звернулася в Медіком за допомогою. Пройшла обстеження. Причину знайшли. Почала лікуватися. Прогноз на швидке відновлення - гарний.

30.09.2022 18:32
Валентина

Хочу подякувати лікарю гінекологу Лавренюк Ю.В. за професіоналізм. Вона допомогла в тяжкій ситуації, вдало підібрала лікування і затяжна хвороба відступила досить швидко.

13.02.2020 08:29
Оксана

Спасибо за информацию. Очень доступно все описано. По личному опыту знаю, что нормализация психо-эмоциального состояния и хороший отдых - уже половина дела. Но без врачей конечно же тоже тут не обойтись!

Показати ще 1

arrow

Всього 4 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down