Лейкоплакія шийки матки: симптоми та лікування
Лейкоплакія шийки матки — це ороговіння плоского шару епітеліальної тканини, що вистилає шийку матки. Клініка МЕДІКОМ (м. Київ) використовує ефективні методи діагностування та лікування лейкоплакії.
Лейкоплакію шийки матки розглядають, як передракове захворювання або наслідок деструктивного впливу на шийку матки. Розвиток зроговіння побічно вказує на наявність папіломавірусу людини (ПВЛ).
Клінічно лейкоплакія шийки матки протікає безсимптомно.
Класифікація лейкоплакії шийки матки
Лейкоплакія матки характеризується зміною і потовщенням епітелію, що вистилає шийку матки. З огляду на швидкість процесу зроговіння, товщину і щільність зроговілого шару виділяють два види лейкоплакії — ніжна, тонка, що легко злущується, або груба, бородавчаста, щільно спаяна з підлеглою тканиною.
Види лейкоплакії шийки матки:
- проста лейкоплакія шийки матки — є ознаки зроговіння епітелію;
- лейкоплакія матки з атипією — з'являються атипові клітини різного ступеня вираженості, передраковий стан.
Форми лейкоплакії шийки матки:
- вогнищева — патологічний процес зачіпає тільки поверхневі шари епітелію;
- поширена — поширюється на сусідні з шийкою матки тканини й органи, часто схильна до злоякісності;
- тонка або плоска — на епітеліальній тканині шийки матки з'являються тонкі лусочки, які знаходяться на одному рівні з іншими тканинами;
- бородавчаста — ділянки ураження нагадують бородавки, піднімаються над рівнем шийки матки, роблячи її нерівною.
- ерозивна — окремі ділянки епітелію представлені ерозіями.
Причини лейкоплакії шийки матки
Лейкоплакія — це патологічний процес, який характеризується порушенням основної функції епітеліальної тканини та її ороговінням (у нормі епітеліальна тканина не ороговіває).
На сьогодні достеменно не встановлено походження лейкоплакії шийки матки, причини та концепцію її розвитку. Лейкоплакія може проявитися внаслідок впливу на організм різноманітних екзогенних і ендогенних чинників.
Причини лейкоплакії шийки матки:
- травматизм слизової оболонки шийки матки (аборти, пологи, оперативні втручання);
- дисбаланс гормонального фону (підвищене вироблення естрогену);
- тривале застосування високих доз естрогенів у вигляді свічок;
- тривале використання вагінальних ковпачків для контрацепції;
- порушення обміну вітаміну А;
- атрофія слизової оболонки;
- наслідки радіотерапії;
- зниження імунітету;
- термічний і хімічний вплив;
- спадкова схильність.
Важливим пусковим механізмом і фактором, що обтяжує перебіг захворювання, є психічне перенапруження. До розвитку лейкоплакії можуть призвести дерматофітії, кандидозна інфекція, хламідіоз, уреаплазмоз, вірус герпесу, ВПЛ тощо.
У жінок репродуктивного віку розвитку лейкоплакії матки сприяють перенесені раніше запальні захворювання шийки матки.
Спровокувати розвиток лейкоплакії шийки матки можуть деякі захворювання:
- пролапс матки й піхви;
- цукровий діабет;
- залізодефіцитна анемія;
- атопічний дерматит;
- червоний плоский лишай;
- склероатрофічний лишай;
- запальні процеси (аднексит, кольпіти, цервіцити);
- псоріаз.
Лейкоплакія шийки матки під час вагітності
Якщо ви плануєте вагітність, обов'язково потрібно лікувати лейкоплакію шийки матки. Симптоми можуть ніяк не проявлятися, захворювання ніяк не впливає на перебіг вагітності або стан плода. Однак жінкам, які планують вагітність, важливо пам'ятати, що на фоні зміни гормонального фону ороговіння шийки матки може перерости у злоякісне утворення.
У разі настання вагітності та наявності патології проводять підтримуюче лікування лейкоплакії шийки матки препаратами рослинного та мінерального походження.
Наслідки лейкоплакії шийки матки
Ороговіння шийки матки призводить до появи рубцевих деформацій шийки матки і цервікального каналу.
Найнебезпечнішим наслідком лейкоплакії шийки матки є переродження клітин у злоякісні утворення. Ймовірність розвитку раку підвищується на фоні інших факторів ризику — інфікування вірусом папіломи людини, кандидою, тривалого емоційного перенапруження тощо.
Діагностика лейкоплакії шийки матки
Діагностувати захворювання можна тільки під час огляду гінеколога. Лікар бачить бляшки (плями) різної форми та об'єму з чіткими або розмитими межами. Вони піднімаються над поверхнею слизової і добре помітні під час огляду. Під час постановки діагнозу також враховується анамнез, симптоми лейкоплакії, дані лабораторних та інструментальних досліджень.
Методи діагностики лейкоплакії:
- ПЛР-діагностика;
- аналізи на ВПЛ;
- цитологічний мазок;
- гістологічне дослідження;
- кольпоскопія шийки матки.
Розширена кольпоскопія дозволяє уточнити розміри і характер ураження, визначити вид лейкоплакії шийки матки. Розміри хворобливих змін можуть варіювати від точкової бляшки до великих ділянок, що займають всю шийку матки і навіть переходять на склепіння піхви.
Обсяг і кратність біопсії, необхідність діагностичного вишкрібання цервікального каналу визначає гінеколог залежно від кольпоскопічної та клінічної картини. Біопсія шийки матки здатна підтвердити або спростувати наявність онкологічних змін. Тоді пацієнтку направляють на консультацію до онколога.
Лікування лейкоплакії шийки матки
Головна мета лікування лейкоплакії — це усунення вогнищ патологічного процесу та запобігання злоякісності захворювання. Вибір методу лікування залежить від ступеня ороговіння шийки матки, появи супутніх патологій, віку пацієнтки та інших індивідуальних особливостей.
Консервативні методи лікування лейкоплакії шийки матки:
- протизапальна терапія;
- антигістамінні препарати;
- гормональна корекція;
- антибактеріальна терапія;
- мазі, свічки.
Операції при лейкоплакії
Для лікування пацієнток з лейкоплакією шийки матки операція є найпоширенішим методом. Фахівці клініки МЕДІКОМ використовують тільки сучасні та малоінвазивні методики лікування. Видалення лейкоплакії шийки матки проводять за допомогою процедури припікання.
Методики припікання лейкоплакії шийки матки:
- радіохвильова хірургія (коагуляція або конізація);
- лазерна коагуляція;
- кріодеструкція.
У разі поєднання лейкоплакії з деформацією та гіпертрофією шийки матки доцільним є проведення реконструктивно-пластичної операції для відновлення анатомії цервікального каналу.
У складних випадках захворювання проводять радикальне оперативне втручання.
При своєчасному зверненні до гінеколога, відсутності атипії, прогноз на одужання сприятливий.
Контроль вилікуваності
Після лікування лейкоплакії матки показано диспансерне спостереження пацієнтки один раз на півроку протягом 2 років. Проводяться кольпоскопічне і цитологічне дослідження, тестування на ВПЛ. За наявності задовільних даних жінку переводять на звичайний режим скринінгу.
Профілактика лейкоплакії шийки матки
Для усунення рецидивів лейкоплакії шийки матки, симптомів, важливим є усунення всіх пускових факторів і причин захворювання. Дотримання всіх заходів запобігання та профілактики лейкоплакії шийки матки дає змогу не тільки виявити захворювання на ранніх термінах, а й провести ефективне лікування без оперативного втручання.
Заходи профілактики лейкоплакії матки:
- своєчасна діагностика та лікування ектопії шийки матки;
- своєчасне лікування інфекційних захворювань репродуктивних органів;
- профілактичні огляди у гінеколога двічі на рік;
- вакцинація проти ВПЛ;
- використання бар'єрних методів контрацепції;
- корекція порушень менструального циклу;
- зміцнення імунітету;
- дотримання здорового способу життя.
Питання-Відповідь
Чим відрізняється лейкоплакія від ерозії шийки матки?
Пошкодження поверхні шийки матки через запалення або механічні чинники відоме у гінекологічній сфері як ерозія шийки матки. Патологія, при якій спостерігається ороговіння епітеліального шару цього органу, називається лейкоплакією. Малігнізація ерозії спостерігається дуже рідко, тоді як при лейкоплакії фіксується високий ризик розвитку онкологічних процесів.
Чи можна лікувати лейкоплакію шийки матки у домашніх умовах?
Самостійне лікування лейкоплакії не рекомендується з огляду на високу ймовірність ускладнень і розвитку інших захворювань. Метод повинен підібрати лікар. Консервативне лікування у домашніх умовах включає застосування антибіотиків і протизапальної терапії.
Чи виникають рецидиви лейкоплакії шийки матки?
Рецидиви лейкоплакії шийки матки ймовірні. Щоб знизити ризики, необхідна профілактика захворювання. Вона полягає у регулярних гінекологічних оглядах, проведенні УЗД органів малого таза і такої процедури, як кольпоскопія. У разі хірургічного втручання на предмет лейкоплакії пацієнтці потрібна комплексна реабілітація.
Чи можна завагітніти при лейкоплакії шийки матки?
При лейкоплакії шийки матки зачаття можливе. Однак гінекологи наполегливо рекомендують відкласти планування вагітності до повного лікування захворювання. Якщо лейкоплакію у жінки виявлено під час вагітності, вона, найімовірніше, не вплине на стан плода, але провести терапію цієї патології можна буде тільки після пологів.
Якої дієти потрібно дотримуватися при лейкоплакії шийки матки?
Для профілактики злоякісного переродження тканин слід відмовитися від усіх канцерогенних продуктів. Питання харчування при лейкоплакії потребує консультації дієтолога. Фахівець допоможе скласти правильний раціон під час лікування цього захворювання.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує лейкоплакію шийки матки?
З'явилися ознаки лейкоплакії шийки матки? У медичній клініці МЕДІКОМ раді бачити кожного пацієнта. Для того щоб пройти діагностику лейкоплакії шийки матки, лікування у Києві на Оболоні або Печерську, необхідно попередньо записатися на прийом до гінеколога. Це можна зробити за допомогою онлайн форми або зателефонувавши за одним із номерів телефонів, зазначених на сайті.
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
1300 грн
запис на прийом
|
|
3022. Консультація гінеколога за результатами операції/ за результатами лабораторних досліджень
|
1100 грн
запис на прийом
|
1700 грн
запис на прийом
|
|
2300 грн
запис на прийом
|
121. Кольпоскопія
|
550 грн
запис на прийом
|
950 грн
запис на прийом
|
567. Біопсія шийки матки
|
1800 грн
запис на прийом
|
Сертифікати
Вiдгуки
Поставили діагноз – лейкоплакію шийки матки. Гінеколог виявилася дуже грамотною і призначила насамперед ретельне обстеження. Лікування обійшлося консервативним шляхом. Зараз проходжу регулярно огляди, поки начебто все непогано.
Подруга порадила гінеколога із Медіком. Давно непокоїли дивні виділення. Після обстеження з'ясувалося, що маю лейкоплакію, викликану інфекціями. Призначили лікування для усунення інфекцій, зміцнення імунітету та препарати для лікування гормональних порушень. Нещодавно знову обстежилася (зробили кольпоскопію) і осередки поразки епітелію вже значно менші. Сподіватимуся, що захворювання вдасться перемогти. Дякую Іванковій Ірині Миколаївні та клініці Медіком за сучасні методи лікування жіночих захворювань.
Після того, як почула діагноз лейкоплакію, сильно злякалася. Але лікар заспокоїла та обнадіяла, що зараз сучасні методи дозволяють лікувати захворювання швидко, безболісно та майже без рецидивів. Погодилася на один із запропонованих мені способів. Сподіватимуся, що все буде добре. Рада, що це з'ясувалося зараз ми з чоловіком плануємо другу вагітність. Обов'язково пролікуюсь і стежитиму далі за жіночим здоров'ям!
Ходила на прийом до гінеколога у другу лікарню. Була підозра на лейкоплакію шийки матки. Але вирішила пройти консультацію ще й іншого лікаря. Подруга порадила Піскун О. В. Тут і умови та методи обстеження сучасніші та ретельніші. Взяли додатково аналізи та з'ясувалося, що лейкоплакії немає. Схожі симптоми у вигляді уражених ділянок на шийці матки виявилися викликаними інфекцією, від якої мені і призначили лікування. Дякую за ваш професіоналізм!
При думках про похід до гінеколога вже стає страшно, а якщо ще після відвідування лікаря чуєш невтішний діагноз, взагалі земля з-під ніг йде. Але як важливо знайти правильного лікаря, який все докладно пояснить та допоможе! Мені в цьому плані пощастило – звернулася до клініки “Медиком” та з моїм діагнозом вдалося розібратися. Так що дівчатка раджу цю клініку.
Показати ще 2
Всього 5 відгуків