Герпетична інфекція
Герпетична інфекція або герпес — це група вірусних захворювань, при яких спостерігаються ураження шкіри та слизових, негативний вплив на ЦНС і внутрішні органи. Останнім часом відбулося зростання інфікування населення вірусом простого герпесу (ВПГ).
Класифікація
Класифікація герпетичної інфекції, найчастіше, здійснюється на підставі зосередження пошкоджень. Розрізняють герпетичне ураження:
- шкіри;
- слизової рота;
- очей;
- аногенітальної зони;
- нервової системи.
Також, виділяють вісцеральний герпес і герпес новонароджених, герпес дисемінований та такий, що оперізує (неускладнений і з ускладненнями у вигляді енцефаліту, менінгіту, ураження органів зору та нервової системи).
Типи сімейства герпесу:
- віруси простого герпесу (ВПГ, HSV-1, HSV-2) — герпесвіруси 1 і 2 типів;
- варицелла-зостер вірус (ВЗВ, VZV) — герпесвірус 3 типу;
- вірус Епштейна-Барр (ВЕБ, EBV) — герпесвірус 4 типу;
- цитомегаловірус (ЦМВ, CMV) — герпесвірус 5 типу;
- вірус герпесу людини 6 типу (HHV-6) — викликає помилкову краснуху у дітей і синдром хронічної втоми у дорослих.
Етіологічна роль 7 і 8 типу точно не встановлена. Вважають, що ВГЛ-7 має відношення до лімфопроліферативних захворювань, а ВГЛ-8 до саркоми Капоші.
На цей час, найкраще вивчено вірус простого герпесу, який викликає руйнування заражених клітин (1 тип найбільш часто відповідальний за ураження слизової порожнини рота, очей і шкіри, значно рідше — ураження геніталій; 2 тип — урогенітальний вірус простого герпесу). Класифікація цього вірусу герпесу базується на механізмі зараження, формі перебігу хвороби і її тяжкості.
Види простого герпесу:
- за механізмом інфікування — первинний, вторинний, "від матері до дитини";
- за формою перебігу — латентний, поширений, локалізований, генералізований;
- за тяжкістю патологічного процесу — легкий, середньотяжкий, важкий.
Причини та форми захворювання
Крім інфекційної складової, у вірусі герпесу є й інші причини інфікування та подальших рецидивів.
Непрямі причини герпесу:
- перевтома;
- порушення режиму дня (в т.ч. відсутність здорового сну);
- неякісне харчування;
- переохолодження;
- часті респіраторні інфекції;
- недостатнє надходження в організм вітамінів;
- сильний стрес;
- порушення з боку імунної системи;
- вплив на організм ультрафіолетового випромінювання;
- лікування засобами, що пригнічують імунні реакції тощо.
Характер взаємодії збудника герпесу з організмом людини залежить від властивостей вірусів і стану імунної системи людини.
Форми перебігу захворювання:
латентна (прихована):
вірус, що знаходиться в організмі, викликає характерні ознаки герпесу періодично, час від часу (ВПГ);
хронічна:
патологічні процеси, що тривало перебігають і симптоми яких можуть бути стерті, викликані комплексом вірус-антитіл або обумовлені взаємним впливом один на одного заражених клітин і противірусних антитіл (цитомегаловірус);
повільна:
процес, що перебігає повільно, з тривалим безсимптомним періодом.
Як можна заразитися?
Джерелом герпетичної інфекції може бути або хвора людина, яка має стадію вірусу, що прогресує, або його безсимптомний носій. Віруси ВПГ можуть викликати оральний або генітальний герпес.
Герпесом можна заразитися:
- контактно-побутовим шляхом (в т.ч. в ході медичних процедур, при яких застосовується неякісно оброблений інструментарій);
- при сексуальному контакті;
- через повітря, що містить частинки біологічного матеріалу зараженої людини;
- від матері до дитини (як внутрішньоутробно, так і під час пологів).
Механізм виникнення та розвитку хвороби
Основними шляхами проникнення для вірусу є шкіра та слизові. При первинній інфекції відрізок часу від моменту зараження до прояву симптомів хвороби — від 2 до 12 діб.
Після зараження зазвичай з'являються бульбашки (висип), відбувається поступове відмирання епітеліальних клітин. Основу везикули становлять багатоядерні клітини. Після того як везикула розкривається, утворюється ранка, яка покривається струпом. Після цього відбувається загоєння.
Віруси проходять через епітеліальний шар, чутливі нервові закінчення з подальшим просуванням нуклеокапсидів уздовж аксона до тіла нейрона в чутливих гангліях. Реплікація вірусу в нейроні призводить до його загибелі. При латентній формі нейрони містять в собі вірусний геном, але не гинуть. Безсимптомне носійство, яке може тривати все життя людини, характерно для нейротропних герпесвірусів 1, 2 і 3 типів.
Можливі прояви захворювання
Інфекціоністи в симптоматиці герпесвірусних інфекцій виділяють генералізовану форму або латентний перебіг.
Герпес, що рецидивує, як правило, протікає з ураженням шкіри. Місця розташування висипань: навколо рота, на щоках, лобі, на крилах носа, вухах, кінцівках, тулубі, сідницях. Висип не має фіксованого характеру. При кожному новому загостренні він може з'являтися на новому місці.
Перед висипанням спостерігаються такі симптоми герпесу як:
- свербіж і печіння в місці майбутнього висипання;
- набряк шкірних покривів;
- збільшення кровонаповнення в ділянці тіла, де пізніше з'являються висипання;
- збільшення регіональних лімфатичних вузлів.
Для простого герпесу хворобливі відчуття не характерні.
Типова висипка, яку викликає вірус герпесу, — сукупність дрібних бульбашок, які знаходяться на набряклій і гіперемованій шкірі. Спочатку вміст бульбашок прозорий, але незабаром темніє. Пізніше бульбашки мимовільно розкриваються, утворюють ерозії, вкриті кіркою. Надалі ранки без дефектів епітелізуються та кірочки відпадають. Весь процес триває близько тижня.
Додаткові симптоми, які можуть бути проявом вірусу:
- озноб;
- лихоманка;
- втома;
- сонливість;
- інші ознаки інтоксикації.
Клініка цитомегаловірусної інфекції досить поліморфна, не має специфічних проявів і протікає під виглядом інших захворювань. При цитомегаловірусі ознаки герпесу збігаються з симптомами ретиніту, миєлиту, ерозивного виразкового коліту.
Після вторинної вірусемії вірус герпесу активно починає розмножуватися в чутливих тканинах і органах. Викид вірусу в кров'яне русло призводить до розвитку гострої стадії хвороби. Тривалість гострої стадії складає в середньому один-два тижні.
На розвиток генералізованої форми герпетичної інфекції вказує поширеність висипань з вираженими токсичними проявами, гепатолієнальним синдромом, поліаденопатією, різного роду органними ураженнями, включаючи центральну нервову систему.
Існують атипові форми ВПГ, які відрізняються за симптомами герпесу:
абортивна:
бульбашки не утворюються, на шкірі з'являються округлі рожеві плями з нечіткими межами або яскраво-рожеві вузлики завбільшки зі шпилькову головку, можуть відчуватися невиражені свербіж і печіння;
набрякла:
чітко окреслені набряклі тканини без появи везикул;
зостеріформна:
елементи висипання утворюються по ходу нерва та цей процес супроводжує невралгія;
геморагічно-некротична й ерозивно-виразкова:
проявляються гостро та з'являються раптово виразкові ураження великих розмірів, висипання з печінням і свербінням, які не загоюються тривалий період, із запаленням лімфатичних судин, лихоманкою, інтоксикацією, розладом свідомості, що призводить до порушення адекватного відображення об'єктивної реальності.
Ускладнення
Генералізована форма герпетичної інфекції та рецидивний простий герпес розглядаються як СНІД-асоційовані стани, які вимагають додаткових обстежень і постійного контролю з боку імунолога, інфекціоніста та дерматолога.
До неприємних наслідків герпесу відносяться регулярні рецидиви захворювання й ослаблення імунних сил організму.
Діагностика
Розпізнавання типових форм ВПГ ґрунтується на характерній симптоматиці та лабораторних даних. На початковій стадії діагностика герпесу практично неможлива без комплексного обстеження в лабораторії.
Дослідження, які можуть бути призначені при підозрі на герпес:
- метод флуоресціюючих антитіл;
- ПЛР;
- імуноферментний аналіз крові та інших біоматеріалів;
- імунограма;
- ПАП-тест тощо.
Перелік аналізів, які призначаються пацієнтові, залежить від групи герпетичної інфекції, яку підозрює лікар.
Забір біологічного матеріалу для аналізу на герпес здійснюється з урахуванням зосередження герпетичних уражень. Це може бути: вміст везикул і зішкріб клітин із місця ураження, аспірат з бронхів, змиви з носоглотки. А також, вірус герпесу може встановлюватися за допомогою аналізу крові, ліквору, слини, сечі, еякуляту.
При поширених формах хвороби проводиться диференціальна діагностика герпесу з вітряною віспою, оперізувальним лишаєм, гінгівостоматитом іншої етіології, виразками статевих органів тощо.
Лікувальний процес
Лікування герпесу здійснюється з урахуванням клінічної форми, тяжкості перебігу, місця зосередження та поширеності уражень.
Основний напрямок лікування герпесу — терапія, спрямована на усунення збудника.
Новим ефективним напрямком антивірусної терапії є синтез сполук здатних утилізувати вірус специфічні ферменти (аномальні нуклеотиди, інгібітори активності вірус специфічної ДНК-полімерази та синтезу вірусних ДНК, інгібітори з іншими механізмами дії проти вірусу). Індуктори ендогенного інтерферону, інтерферон і його індуктори складають велику групу препаратів, що використовуються в терапії герпесу — препарати, які не діють безпосередньо на вірус, але змінюють метаболізм клітини так, що його відтворення не здійснюється.
Додаткові методи лікування герпесу:
- симптоматичне лікування;
- імунотерапія;
- місцева терапія;
- фізіотерапія (УВЧ, СВЧ);
- вакцинація.
При ремісії герпесу, що часто рецидивує, рекомендовані імуномодулятори, рослинні адаптогени, специфічний імуноглобулін.
Як не заразитися?
Профілактика герпетичної інфекції в цілому не розроблена.
Для запобігання інфікування герпесом контактним шляхом або повітрям важливо дотримуватися певних правил:
- дотримуватися правил гігієни;
- вести здоровий спосіб життя;
- займатися спортом;
- зміцнювати імунітет;
- уникати випадкових статевих партнерів;
- відмовитися від шкідливих звичок тощо.
Ефективним засобом профілактики герпесу є вакцинація. Сучасні вакцини від герпесу здатні не тільки збільшити тривалість ремісій і знизити тяжкість рецидивів, але і повністю захистити від розвитку інфекції в організмі.
Хочете отримати додаткову інформацію або пройти лікування герпесу в Києві (райони — Оболонь і Печерськ)? Телефонуйте в наш колл-центр! Провести необхідні діагностичні заходи й отримати кваліфіковану медичну допомогу ви можете в клініках МЕДІКОМ вже сьогодні!
Питання-Відповідь
Як позбутися герпесу на губах?
Переважна більшість жителів планети інфіковані ВПГ I типу. Від «бульбашок» на губах страждають жінки, чоловіки і навіть діти. Для виявлення вірусу використовують ПЛР-діагностику. Це захворювання неможливо вилікувати назавжди. Після первинного інфікування вірусом він залишається в організмі людини до кінця життя. Але існують лікарські засоби, що допомагають прибрати симптоми і швидко позбутися «застуди» на губах. Найчастіше для цього використовують імуномодулювальні препарати, мазі та креми місцевої дії. Щоб уникнути ускладнень, ранки на губах не можна травмувати і намагатися зірвати скоринки підсохлих висипань. У разі частих рецидивів герпесу призначають вітаміни групи В, С і Е. Вони сприяють швидкому загоєнню виразок і купіруванню свербежу та больових відчуттів.
Чи небезпечний герпес під час вагітності?
Герпес входить до переліку ТОРЧ-інфекцій, зараження якими може бути небезпечним для вагітної жінки. Якщо інфікування відбулося до вагітності, в організмі виробляються антитіла. Вони перешкоджають подальшому прогресуванню захворювання, і герпес може проявлятися лише в разі ослаблення імунітету. У цьому разі антитіла матері переходять плоду разом із вірусом герпесу, не становлячи загрози життю і здоров'ю дитини. Але первинне зараження герпесом у період вагітності дуже небезпечне. У першому триместрі формуються органи і системи плода, а вірус герпесу проникає через плаценту і може спричиняти ураження, що призводить до викидня або аномалій розвитку. Для попередження цих ризиків під час ведення вагітності важливо вчасно відвідувати лікаря-гінеколога, проходити планові скринінги, УЗД, КТГ, а також здавати необхідні аналізи.
Як позбутися герпесу назавжди?
Після первинного інфікування вірусом герпесу він залишається в організмі назавжди. Неможливо повністю позбутися цього захворювання, але можна його контролювати. Щоб уникнути переходу в хронічну форму і зменшити кількість рецидивів, потрібно зміцнювати імунітет. Головні умови для хорошого імунного захисту ー правильне харчування, регулярні прогулянки на свіжому повітрі, спортивна активність. У деяких випадках призначають спеціальні імуностимулювальні препарати та вітамінні комплекси.
Чи можна заразити немовля герпесом грудну дитину?
Зараження герпесом від матері плоду може відбуватися через плаценту в період вагітності. Також вірус передається дитині під час пологів, коли вона проходить через родові шляхи. Заразити дитину герпесом можливо і після народження. Найчастіше це відбувається повітряно-крапельним шляхом у побутових умовах або в процесі годування грудьми. Вірус герпесу в новонароджених може завдати чималої шкоди здоров'ю. Щоб уникнути інфікування немовляти, потрібно записатися на консультацію до неонатолога і консультанта з грудного вигодовування, а потім дотримуватися їхніх рекомендацій.
Чим лікувати герпес у дитини?
У разі виявлення вірусу герпесу в дитини потрібно отримати консультацію дитячого інфекціоніста і педіатра. Лікар проведе огляд, направить на аналізи і призначить лікування. Герпес неможливо вилікувати повністю. Можна лише взяти під контроль перебіг захворювання. Головна умова придушення вірусу в організмі - підвищення імунітету. У разі частих рецидивів зазвичай прописують спеціальні противірусні препарати.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує герпес?
Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Наші лікарі успішно діагностують і лікують широкий спектр вірусних захворювань, використовуючи всі можливості, які надає сучасна медицина.
Сертифікати
Вiдгуки
Мучаюсь с герпесом еще со времен школы. Никак не мог понять, откуда он берется и каков механизм его появления. Когда у меня снова на губах появился герпес, жена записала меня в Медиком на Героев Сталинграда к дерматологу Валентине Закордонец. Наконец-то я встретил врача, который смог ответить на мой вопрос: откуда берется болезнь и как избавиться от герпеса? Валентина Петровна отправила меня на ПЦР-тест, на анализ крови. После этого уже объяснила, как мне нужно будет лечиться. Благодаря препаратам, которые выписала мне врач, герпес на губах быстро прошел. Но я снова пошел на консультацию к врачу, чтобы узнать, можно ли избавиться от герпеса навсегда? Уж очень замучила меня эта болячка. Каково же было мое удивление, когда я узнал, что существует эффективно лечение и даже вакцинация от герпеса. Так что, имейте ввиду, что не обязательно всю жизнь мучиться с этой гадостью, и что в наше время ее успешно лечат!
Хочу від душі подякувати дерматологу Світлані Борисівні Легкій за її професіоналізм! Зверталася до неї щодо питання, як швидко вилікувати застуду на губах. Мені чекав важливий захід, на якому я мала гарно виглядати, а герпес на губах мені дуже заважав. Світлана Борисівна, моя чарівниця, виписала мені лікування, яке дуже швидко мені допомогло! Величезне вам спасибі!
По всем вопросам здоровья я всегда в первую очередь обращаюсь в МЕДИКОМ. Еще ни разу врачи клиники меня не подвели. Проходила там лечение герпеса, который меня уже просто замучил. Чуть только понервничаю или перемерзну, как сразу же начинается зуд и покраснение на губах со всеми вытекающими последствиями. Последний раз обращалась к врачу-дерматологу Закордонец В.П. Отличный специалист! Очень быстро помогла вылечить герпес и объяснила, какую терапию можно пройти, что навсегда о нем забыть!
Выражаю благодарность детскому дерматологу Инне Владимировне Гедеон, которая принимает на ул. Василия Тютюнника. Очень грамотный врач! Помогла дочке справиться с частыми высыпаниями на губах и рассказала, как избавиться от герпеса навсегда. За всю осень и зиму, слава богу, еще ни разу не было высыпаний.
Информативно и очень полезно. Спасибо. Меня вот тоже герпес недавно одолел, прямо все губы разнесло. Хорошо, что быстро кинулась и сразу начала пить валцикон. Уже на второй день пузырьки сдулись, зуда не ощущаю.
Щиро дякую за інформацію, я й гадки не мала, що від герпесу можна зробити щеплення!
Показати ще 3
Всього 6 відгуків