exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Полікістоз яйників

Полікістоз яєчників: симптоми, лікування

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ, синдром Штейна-Левенталя) — це ендокринний розлад, пов’язаний із порушенням багатьох обмінних та гормональних процесів. Його діагностують у 6–19 % жінок репродуктивного віку. СПКЯ часто супроводжується порушенням менструального циклу, акне, гірсутизмом та метаболічним синдромом.

Відкрити Згорнути down

Причини полікістозу яєчників

Незважаючи на численні дослідження, досі невідомо, чому саме виникає СПКЯ. Встановлено, що на розвиток захворювання впливають генетична схильність, порушення балансу статевих гормонів, порушення обміну глюкози та підвищена секреція інсуліну, стресові ситуації та зовнішні чинники.

Згідно з визначенням ESHRE (Європейського товариства репродукції людини та ембріології), синдром полікістозу яєчників — це стан хронічної ановуляції (тобто коли овуляція не відбувається зовсім), що супроводжується порушеннями менструального циклу, підвищенним рівнем чоловічих статевих гормонів (гіперандрогенією) та кістозними змінами яєчників.

Як розвивається полікістоз яєчників

Розвиток СПКЯ — це складний патологічний процес, до якого залучаються багато органів та систем. Однак можна виділити основні ланки, серед яких:

  • Порушення вуглеводного обміну: зниження чутливості клітин до інсуліну та збільшення його секреції, підвищений рівень глюкози в крові, що призводить до інших метаболічних та гормональних розладів.
  • Підвищена продукція андрогенів яєчниками, яка виникає внаслідок порушення центральної гормональної регуляції та гіперінсулінемії.
  • Порушення росту фолікулів на тлі структурних змін тканини яєчника.

Кожний із цих процесів підсилює один одного. Тому вони утворюють так зване порочне коло, яке досить важко розірвати. Та якщо діяти комплексно, то захворювання можна взяти під контроль.

Полікістоз діагностика
СПКЯ симптоми
Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Наразі виділяють декілька типів СПКЯ. Деякі з них мають згладжені симптоми, тому його діагностика стала більш складною. Є основні ознаки, які проявляються найчастіше, та додаткові, виявлення яких потребує більш детального обстеження.

Основні симптоми полікістозу яєчників

Основним симптомом є ановуляція, що призводить до таких змін:

  • Нерегулярний менструальний цикл. Менструацій може не бути зовсім або спостерігатися збільшення інтервалу між ними та хронічна ановуляція. Водночас на тлі наростання ендометрію (внутрішньої оболонки матки) можуть виникати маткові кровотечі. Варто пам’ятати і про інші типи СПКЯ, за яких менструальний цикл зберігається.
  • Безпліддя. Часто саме це змушує жінок звертатися до лікаря. За хвороби полікістозних яєчників безпліддя має первинний характер. Вчасна терапія, зниження ваги та стимуляція овуляції дають гарні шанси на вагітність.
  • Акне, гірсутизм (надмірне оволосіння в певних ділянках тіла), випадання волосся на голові (різні ступені алопеції) як прояви гіперандрогенізма. Гіперандрогенія вимагає також біохімічного підтвердження. ЇЇ клінічні прояви пов’язують із впливом чоловічих статевих гормонів на діяльність сальних залоз та волосяних фолікулів. Саме андрогени є найбільш важливими регуляторами, що відповідають за тип та розподіл росту волосся на тілі. Вони активують та подовжують фазу росту волосся на тілі та скорочують її для шкіри голови.

Додаткові можливі ознаки СПКЯ:

  • надмірна вага, різкий набір ваги за короткий період;
  • розподіл жирової тканини за андрогенним типом та так зване вісцеральне ожиріння: жир накопичується навколо внутрішніх органів черевної порожнини;
  • формування «чорного акантозу» (гіперпігментації) у шкірних складках, місцях підвищеного тертя шкіри, що є ознакою зниженої чутливості до інсуліну — інсулінорезистентності;
  • схильність до депресії та тривожних станів;
  • зниження концентрації й уваги;
  • болісні відчуття внизу живота, біль, що іррадіює в нижню частину спини та куприк;
  • зміна фігури за чоловічим типом.

Наслідками полікістозу яєчників можуть бути такі патологічні стани, як гіперплазія ендометрію, атеросклероз судин, ожиріння, підвищений артеріальний тиск, захворювання серця і судин, злоякісні пухлини ендометрію матки, тромбофлебіт та порушення згортання крові.

Відкрити Згорнути down

Полікістоз яєчників і вагітність

Синдром полікістозу яєчників, як правило, веде до безпліддя. У разі успішного зачаття жінки зі СПКЯ являють собою групу ризику з розвитку ускладнень вагітності. У них спостерігається підвищена частота цукрового діабету вагітних, артеріальної гіпертензії, прееклампсії. Ці стани можуть стати причиною передчасних пологів та захворювань новонароджених. Тому фахівці рекомендують обов’язкове та більш ретельне спостереження таких вагітних. Правильно підібрані методи лікування, коригування гормонального фону і своєчасно проведена терапія значно підвищують можливість народити здорову дитину.

Відкрити Згорнути down

Діагностика

Діагноз СПКЯ встановлюється на підставі сімейного анамнезу, виявлення та оцінювання клінічних ознак полікістозу яєчників, гінекологічного обстеження, лабораторних та інструментальних методів діагностики.

Під час огляду оцінюють показники зросту та ваги з подальшим розрахунком індексу маси тіла (ІМТ) та вимірювання окружності талії для визначення абдомінального ожиріння. Визначають наявність акне, чорного акантозу, алопеції та інших шкірних проявів, розподіл та вираженість гірсутизму.

Лабораторна діагностика включає біохімічні аналізи для підтвердження гіперандрогенії (загальний тестостерон, індекс вільного тестостерону та інші), визначення рівня глюкози та інших показників вуглеводного обміну (індексу HOMA для виявлення інсулінорезистентності), загальний клінічний аналіз крові, визначення кількості ліпідів для виявлення порушень жирового обміну та рівня статевих гормонів.

Інструментальна діагностика полікістозу яєчників:

  • ультразвукова діагностика органів малого таза;
  • динамічна фолікулометрія.

До ультразвукових ознак полікістозу яєчників відносять визначення 12 і більше фолікулів діаметром 2–9 мм в обох яєчниках та збільшення об’єму яєчників до 10 мл і більше.

Щодо діагностики та лікування полікістозу в Києві можна звернутися до фахівців клініки МЕДІКОМ. Досвід роботи з цим захворюванням та необхідне обладнання дають змогу лікарям встановити точний діагноз та призначити відповідне лікування.

Відкрити Згорнути down
Консультация гинеколога
Консультація гінеколога
УЗИ органов малого таза
УЗД органів малого тазу
Анализ на тестостерон
Аналіз на тестостерон
Гінеколог-ендокринолог
Консультація гінеколога-ендокринолога
Фолликулометрия
Фолікулометрія

Лікування

Лікування полікістозу яєчників засновується на результатах клінічного обстеження, лабораторно-інструментальної діагностики, стадії захворювання, віку та інших особливостях пацієнтки. Лікування носить комплексний характер і включає медикаментозну терапію, заходи щодо зміни способу життя та нормалізації ваги, за необхідності — оперативне втручання.

Консервативне лікування СПКЯ призначається для:

  • нормалізації менструального циклу та гормонального профілю;
  • нормалізації обмінних та інших гормональних порушень;
  • профілактики ускладнень з боку серцево-судинної системи;
  • стимуляції овуляції та подолання безпліддя.

Згідно з останніми рекомендаціями ESHRE та Міжнародної спілки ендокринологів, лікування СПКЯ насамперед потребує змін способу життя для зниження ваги та подолання інсулінорезистентності. Доведено, що зменшення маси тіла на 5–10 % впродовж 6 місяців значно покращує клінічні показники та лежить в основі успіху подальшої терапії. Рекомендується раціональне харчування та регулярне фізичне навантаження.

За наявності порушень вуглеводного та жирового обміну з підвищеною або нормальною вагою призначають препарати для нормалізації рівня глюкози в крові та підвищення чутливості до інсуліну.

Для регуляції менструального циклу та нормалізації рівня андрогенів призначають комбіновані естроген-гестагенні пероральни контрацептиви.

Для зменшення акне та гірсутизму застосовують антиандрогени та косметичні процедури.

Також можливо призначення додаткових препаратів, що покращують метаболізм на психоемоційний стан (наприклад, вітаміна D, препаратів магнію тощо).

У процесі стимуляції овуляції важливо проводити гормональний контроль і УЗД-моніторинг.

Поліуістоз операція

Хірургічне лікування СПКЯ проводять, якщо медикаментозна терапія не дала ефекту. А також за наявності трубного безпліддя в сукупності з полікістозом яєчників. Усі лікувальні заходи спрямовані на відновлення овуляції та забезпечення можливості запліднення яйцеклітини.

Відкрити Згорнути down

Профілактика СПКЯ

Профілактика СПКЯ спрямована на попередження розвитку захворювання та ускладнень полікістозу яєчників. До профілактичних заходів можна віднести нормалізацію та контроль ваги, відмову від шкідливих звичок, регулярні відвідування гінеколога, своєчасне лікування запальних та інфекційних хвороб.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Що буде, якщо не лікувати полікістоз яєчників?

Коли лікування не проводиться, полікістоз яєчників прогресує. Через підвищений рівень естрогенів зростає ймовірність розвитку гіперплазії ендометрію, раку ендометрію, онкологічних захворювань яєчників та молочних залоз. Також гормональний дисбаланс та порушення функцій яєчників часто призводять до безпліддя. Якщо настає вагітність, то може підвищуватися ризик викидня та передчасних пологів.

Зростання рівня естрогенів, ЛГ, андрогенів, фолікулостимулюючого гормону, тиреотропного гормону та пролактину може негативно впливати на стан інших органів та систем. Порушення жирового обміну призводять до ожиріння, дисліпідемії, атеросклерозу, стрибків тиску та розвитку гіпертонічної хвороби. Можуть виникати захворювання серцево-судинної системи — ІХС, тромбофлебіт, інсульт, тромбоемболія. Також зростає ризик розвитку цукрового діабету 2 типу.

Чи можна вилікувати полікістоз яєчників без гормонів?

Як правило, ні. Полікістоз яєчників спричиняє гормональний дисбаланс, небезпечний важкими ускладненнями. Для запобігання серйозним наслідкам необхідно включати гормональні засоби в план медикаментозної терапії. Вибір препаратів проводиться індивідуально. Схема лікування тими чи іншими ліками підбирається гінекологом відповідно до особливостей клінічного випадку.

Як змінюється характер місячних у разі полікістозу?

Під час полікістозу яєчників, через гормональний дисбаланс, місячні можуть стати нерегулярними. Спостерігаються й інші порушення менструального циклу:

  • затримки до кількох місяців;
  • мізерні виділення чи кровотечі впродовж 10–12 днів;
  • кров’янисті виділення різної інтенсивності в середині циклу.

Як довго лікується полікістоз яєчників?

Мінімальна тривалість лікування полікістозу яєчників становить щонайменше 3–6 місяців. Усім жінкам із таким діагнозом рекомендується диспансерне спостереження в гінеколога. Якщо після поліпшення механізми розвитку захворювання знов активуються, жінці призначають повторні курси терапії.

Чи можна самостійно завагітніти у разі полікістозу яєчників?

Ймовірність природного настання вагітності за полікістозу яєчників залежить від важкості захворювання. У деяких жінок овуляції іноді відбуваються, тому, незважаючи на присутність гормональних порушень, завагітніти складно, але можливо. Однак треба пам’ятати про те, що полікістоз яєчників може ускладнювати процес виношування вагітності, що іноді призводить до викиднів та передчасних пологів. Саме тому планувати зачаття краще після курсу лікування.

Імовірність вагітності ще більше знижується після 30 років. Якщо за підсумками пройденої терапії вона не настає впродовж 6 і більше місяців, треба розпочати лікування безпліддя за допомогою інших методик.

Чи можна робити ЕКЗ у разі полікістозу яєчників?

Якщо після курсу стимуляції яєчників природне зачаття так і не настало, можливе проведення ЕКЗ з полікістозом яєчників в анамнезі. За правильної підготовки цей метод репродуктивної медицини дає шанс на материнство багатьом жінкам із цим діагнозом.

Які продукти потрібно їсти у разі полікістозу яєчників?

Полікістоз яєчників призводить до гормонального дисбалансу та порушення метаболізму. Для стабілізації обмінних процесів, зниження інсулінорезистентності та нормалізації ваги жінкам рекомендується дотримання дієти, яка призначається після консультації дієтолога.

До щоденного раціону у разі полікістозу яєчників можуть входити:

  • овочі з високим вмістом клітковини (капуста, буряк та ін.);
  • помірна кількість темного шоколаду;
  • жирні сорти риби (тунець, скумбрія та ін.);
  • рослинні олії (особливо оливкова, лляна та ін.);
  • натуральні продукти в необробленому вигляді;
  • цвітна капуста та броколі;
  • темно-червоні фрукти;
  • бобові;
  • авокадо;
  • горіхи;
  • куркума;
  • кориця.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Який лікар лікує полікістоз яєчників?

Якщо у вас є проблема СПКЯ, звертайтеся в клініку МЕДІКОМ. Наші фахівці зроблять усе для відновлення вашого здоров’я, повернуть упевненість у собі, відновлять можливість мати дітей. Записатися на консультацію до гінеколога ви можете, зателефонувавши за одним з номерів телефонів, зазначених на сайті клініки.

comment 32
Іванкова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.
comment 21
Лавренюк Юлія Василівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, хірург, к.м.н.
comment 52
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 17
Суханова Ауріка Альбертівна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, д.м.н., професор, науковий куратор напрямку гінекології
comment 18
Бурбель Олена Сергіївна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗ-діагностики
comment 10
Долматова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, лікар ультразвукової діагностики
comment 21
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча жіночою консультацією на Оболоні, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, гінеколог-ендокринолог, лікар УЗД-діагностики
comment 17
Мала Яніна Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, сексопатолог

Вiдгуки

23.10.2021 22:14
Наталя Миколаївна

У мене проблеми з ендокринною системою, звідси і ендометріоз з полікістозом. Фігура стала змінюватися за чоловічим типом і порушився менструальний цикл. Лікування проходжу в клініці МЕДІКОМ у гінеколога та ендокринолога. Лікарі спільно розробили систему лікування. Приймаю ліки, проходжу контроль УЗД. Мені подобається такий підхід лікарів до мого випадку.

15.09.2021 20:25
Ніна

Протягом довгих місяців я лікувалася від полікістозу. Мій лікар-гінеколог, яка мене вела, змогла мені в цьому допомогти шляхом медикаментозного лікування та постійного контролю з допомогою УЗД. Налагодився повністю цикл. Я змогла скинути зайву вагу за рекомендаціями лікаря, хоч і не багато, але і це вже корисно для здоров'я. Дуже рада, дякую.

09.08.2021 14:45
Валентина Клименко

Спасибо клинике МЕДИКОМ за просвещение - всегда подробные статьи на медицинскую тему. И эта статья про поликистоз тому подтверждение, написана понятным языком и еще с иллюстрациями.

20.07.2021 08:55
Анастасія

Дуже хочу народити дитину, але ніяк не виходило завагітніти. На обстеженні у гінеколога виявили полікістоз. Рада, що він піддається медикаментозному лікуванню. Зараз вже другий місяць як лікуюся. Лікар каже, що результати хороші, скоро можна буде подумати про дитину. Дуже рада!

12.06.2021 15:32
Анна

Обращалась в клинику МЕДИКОМ в гинекологию с проблемой НМЦ, резкого набора веса и боли внизу живота. Гинеколог провела диагностику УЗИ, сделала лабораторные анализы. На этом основании определила причину - поликистоз яичников. Для меня подобрали комплекс мероприятий по лечению - таблетки и диету. Периодически проводился контроль с УЗИ. Со временем поликистоз уменьшается и диета дает результат - сбросила 4,5 кг. Буду продолжать лечение в клинике до полного выздоровления.

19.05.2021 19:09
Анжела

У меня поликистоз. Мы с мужем хотим второго ребенка, поэтому я очень усиленно лечилась в клинике МЕДИКОМ. По прошествию длительного времени, результат не способствовал зачатию и врач решила, что лапароскопия будет в моем случае более результативна. Операция прошла хорошо, самочувствие было хорошим после нее. Теперь необходимо восстановить овуляцию и можно будет думать о зачатии ребенка.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down