Чим загрожує ожиріння?
Ожиріння – це що? Естетичний недолік, незручність, обмеження у фізичній активності або все ж таки хвороба? Як це впливає на здоров'я, до яких наслідків призводить? Чи можна позбутися від цього недоліку, який лікар може допомогти? Будемо шукати відповіді.
Класифікація ожиріння
Медицина розглядає ожиріння як серйозне захворювання. Більш того, з 1997 року ВООЗ оголосила, що в світі спостерігається глобальна епідемія ожиріння. У країнах з розвиненою економікою більше половини дорослих не можуть похвалитися ідеальною вагою, а третина населення має ожиріння. Не відстають і українці. Із зайвою вагою в країні живе 58,4%, а з ожирінням – 24,1% населення.
Медики називають ожиріння синдромом, який характеризується надмірним накопиченням жиру і збільшенням маси тіла. До цього призводять різні причини, серед яких необхідно виділити розбалансування калорійності харчування і рівня фізичної активності. Простіше кажучи, якщо з їжею надходить більше калорій, ніж витрачається протягом дня, то це призводить до накопичення жирових відкладень. Але причини ожиріння можуть бути і іншими:
- захворювання - недорозвинення статевих залоз, порушення в роботі щитоподібної залози і гіпофіза, пошкодження нервових клітин гіпоталамуса, хвороба Кушинга;
- лікування гормональними засобами для жінок, кортикостероїдами, антидепресантами тощо;
- генетична схильність.
Ступені ожиріння
Для оцінки ступеня ожиріння використовують індекс маси тіла (ІМТ). Цей показник розраховується шляхом ділення маси тіла, вираженої в кілограмах, на квадрат зросту, виражений в метрах. Залежно від величини ІМТ, розрізняють чотири стадії ожиріння:
- Передожиріння. Виражені симптоми ожиріння відсутні. ІМТ в межах 25-29.9. Лікується корекцією харчування і збільшенням фізичного навантаження.
- Перша ступінь. Зовні досить виражена, але частіше сприймається як естетичний недолік, хоча вже можуть відзначатися задишка, підвищена пітливість, набряки та ін. ІМТ в межах 30-34.9. Вимагає негайної корекції ваги.
- Друга ступінь. Характеризується значними відкладеннями жиру, які важко не помітити. ІМТ в межах 35-39.9. До симптомів, які характерні для першої ступені, додаються: зниження працездатності, труднощі при ходьбі і активному фізичному навантаженні. Потрібне лікування, бо ожиріння схильне до прогресу.
- Третя ступінь. ІМТ вище 40. Ознаки ожиріння легко визначаються за зовнішнім виглядом. Також, на цій ступені додаються: головний біль, порушення у функціонуванні серцево-судинної системи, задишка спостерігається не тільки в русі, але й в спокої, сильно набрякають ноги. Такому хворому потрібно не тільки допомога дієтолога, але і консультація ендокринолога.
Види ожиріння
Розрізняють два види ожиріння – гіпертрофічний і гіперпластичний.
У першому випадку число жирових клітин у людини залишається незмінним. Але в них постійно відбувається накопичення все нових обсягів жиру. Такий вид ожиріння зазвичай характерний для літніх людей.
Другий вид характеризується постійним збільшенням кількості жирових клітин. Ці клітини виділяють речовину, яка призводить до зростання апетиту. Переїдання викликає появу нових клітин. Такий вид розвивається у пацієнтів, що мають спадковість і схильних до переїдання. Розвивається у підлітків, вагітних, жінок в клімактеричний період.
Типи ожиріння
По тому, як накопичується жир в організмі, розрізняють два типи ожиріння - андроїдний (чоловічий) і гіноїдний (жіночий).
При жіночому типі ожиріння жирові відкладення в більшій мірі локалізуються на стегнах, сідницях, в області черевної порожнини. Фігура стає грушоподібною.
Чоловічий тип ожиріння називають яблучним. Через скупчення жиру в області грудей, спини і живота фігура набуває яблучну округлість. При цьому типі жир часто накопичується не під шкірою, а навколо внутрішніх органів. Таке ожиріння називають вісцеральним.
Причини ожиріння
Ожиріння буває первинним і симптоматичним.
Причинами первинного ожиріння є переїдання, нерегулярне харчування, переважання в раціоні продуктів з надлишком жирів і швидких вуглеводів. Якщо, до того ж, пацієнт веде сидячий спосіб життя, не приділяє достатньо часу фізичній активності, то ознаки ожиріння не змусять себе чекати. Первинне ожиріння може бути викликане і генетичною схильністю. Хоча і в цьому випадку велику роль відіграє порушення харчування і низька фізична активність.
Первинне ожиріння спостерігається і у літніх пацієнтів. Знижується обмін речовин, порушується функція центру апетиту в мозку, через хвороби знижується фізична активність і її інтенсивність. Все це призводить до набору ваги.
Симптоматичне ожиріння характеризується тим, що в даному випадку набір ваги відбувається внаслідок якогось захворювання. Ендокринні захворювання, що призводять до гормонального збою, стають причиною збільшення ваги. Це – гіпотиреоз, хвороба Кушинга та інші. Лікування деяких захворювань вимагає прийому ліків, які втручаються в роботу гормональної системи. Тому, всі призначення повинні робитися тільки фахівцем.
Наслідки ожиріння
Ожиріння пов'язують, перш за все, з естетичною непривабливістю і обмеженням у русі. Але лікарі попереджають про серйозні ускладнення ожиріння. До них відносяться:
- Серцево-судинні захворювання.
Кожен додатковий кілограм призводить до появи 1,5 км судин. Це величезне додаткове навантаження на серце. Навіть передожиріння збільшує ймовірність таких небезпечних хвороб як інфаркт і інсульт. - Респіраторні захворювання.
Ожиріння ускладнює функціонування дихальної системи. Це веде до болів в серці, появи синдрому апное сну, підвищеної стомлюваності. - Цукровий діабет.
У повних людей це захворювання зустрічається значно частіше. Так схильність до інсулінозалежного діабету у пацієнтів з ожирінням зростає в 40 разів. - Артеріальна гіпертензія.
Страждає серце, тому проблем з тиском не уникнути. - Збій в гормональній системі.
Виникає інсулінорезистентність, яка, в кінцевому підсумку, призводить до діабету, уповільнює зростання. У жінок відзначаються порушення менструального циклу, зменшення кількості гормону прогестерону, що робить зовнішність чоловікоподібною. У чоловіків, навпаки, зовнішність набуває жіночих рис через зниження тестостерону, у багатьох діагностується еректильна дисфункція. - Захворювання жовчного міхура.
У людей із зайвою вагою значно частіше діагностують холецистит, жовчнокам'яну хворобу. - Захворювання печінки.
Ожиріння печінки призводить до такого небезпечного захворювання як цироз. До того ж, це призводить до підвищення рівня "поганого" холестерину в організмі і до утворення холестеринових бляшок. - Онкологічні захворювання.
Є незаперечні докази, що повні жінки частіше страждають від раку грудей, а чоловіки від раку простати. Пацієнти обох статей ризикують захворіти на рак прямої кишки, нирок і шлунка. - Захворювання опорно-рухового апарату, в тому числі подагра і артрит.
Хребет і суглоби відчувають підвищене навантаження. 1 кілограм ваги тіла створює навантаження на суглоби, яке прирівнюється 4 кілограмам. Це призводить до руйнування і деформації і суглобів, і хребта. З'являються болі, що обмежують рух.
До наслідків ожиріння також входять проблеми з психікою, занижена самооцінка. Пацієнтам потрібна допомога психотерапевта. Весь комплекс ускладнень призводить до передчасної смерті людини, яка страждає на ожиріння.
Діагностика ожиріння
Діагностика ожиріння починається із зовнішнього огляду. Також, використовуються антропометричні параметри. Крім ІМТ, оцінюються величина окружності талії, стегон, їх співвідношення. Вимірюється товщина жирової складки на животі, що дозволяє встановити вид ожиріння і кількість жиру в організмі. Проводиться загальний терапевтичний огляд, на підставі якого призначають інструментальні та лабораторні дослідження.
Лабораторна діагностика ожиріння включає загальний і біохімічний аналіз крові. В результаті цих аналізів визначається схильність до діабету, рівень холестерину і інші показники. Робиться аналіз на гормони – щитоподібної залози, гіпофіза, статевих гормонів. Виконується загальний аналіз сечі і робляться проби для виявлення ниркових проблем. Включення в дослідження гормональної панелі допомагає встановити роль спадковості в розвитку захворювання.
З інструментальних досліджень слід особливо виділити кілька. Комп'ютерна томографія дає можливість точно встановити товщину жиру під шкірою, а також діагностувати вісцеральні ожиріння і патології внутрішніх органів. Другим за значенням методом є УЗД щитоподібної залози, надниркових залоз, підшлункової залози і печінки. Це дослідження показує структурні зміни органів. Для уточнення діагнозу призначають: МРТ, біоімпедансний аналіз (БІА), підводне (гідростатичне) зважування, двухенергетичну рентгенівську абсорбціометрію (ДРА).
Лікування ожиріння
Тактику лікування ожиріння вибирають в залежності від виду, стадії, наявності супутніх захворювань. На початкових стадіях добре допомагає дієта, в яку включені продукти з високим вмістом клітковини і обмежені продукти з великим вмістом легкозасвоюваних швидких вуглеводів. Дієта повинна бути призначена лікарем-дієтологом з урахуванням індивідуальних особливостей організму пацієнта. Дієту доповнюють фізичною активністю.
Медикаментозне лікування ожиріння застосовують в комплексі з дієтою. Це – тривале лікування. Лікар підбирає препарати індивідуально, вказуючи на необхідність дотримуватися здорового способу життя.
Хірургічне лікування ожиріння на сьогодні вважається найефективнішим. Але застосовується баріатрична хірургія на останніх стадіях захворювання. Виконується така операція двома способами. Американські і канадські хірурги в 90% випадків виконують шунтування шлунка, яке допомагає позбутися від 70 до 80% зайвих кілограмів. В Європі частіше вдаються до регульованого бандажування шлунку, що позбавить від 50-60% зайвої ваги.
Профілактика ожиріння
Наслідки ожиріння дуже важкі. І, щоб уникнути їх, необхідно вживати заходів. Профілактика ожиріння зводиться до здорового способу життя. Дієта має бути повноцінною, але калорійність необхідно обмежувати. Цього можна домогтися зниженням кількості жирів і цукру, спираючись на вживання овочів, фруктів, ягід, бобових, цільних круп. Треба дотримуватися режиму харчування, уникати перекусів. Вашим правилом повинна стати фізична активність. Не менш 2,5 годин в тиждень для дорослих. А дітям рекомендується щоденне навантаження протягом 1 години.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Хто може допомогти?
Боротися із зайвими кілограмами буде простіше за допомогою фахівців. Ефективне лікування ожиріння в Києві проводять в клініці МЕДІКОМ на Оболоні і Печерську. Телефонуйте за контактними номерами колл-центра і ви дізнаєтеся вартість консультації і діагностики, зможете вибрати лікаря і записатися на первинний прийом. Не варто терпіти дискомфорт – почніть займатися своїм здоров'ям якомога швидше!
Сертифікати
Вiдгуки
Завдяки грамотним фахівцям із клініки Медіком вдалося перемогти ожиріння. До цього довго страждала, були постійні комплекси, невдоволення своїм зовнішнім виглядом. Добре, що тут приділяється увага не тільки фізичному стану здоров'я, адже часто зайва вага має в основі психологічні проблеми. І тільки комплексний підхід і грамотний фахівець зможуть вам допомогти, як допомогли мені.
Дякую за допомогу в боротьбі з ожирінням ендокринологу Наталії Андріївні! Тепер вага і самопочуття в нормі.
Через стреси почала переїдати. Спочатку сама цього не помічала, здавалося, що їм помірно. Але в підсумку порушився гормональний баланс, і сильно стала набирати вагу. Злякавшись, що це призведе до ожиріння та інших негативних наслідків, звернулася по допомогу в клініку Медіком. Я вам скажу, цінник тут виправданий. Ендокринологи з великим стажем роботи, тож вам допоможуть обов'язково, як уже допомогли мені. Зараз у мене і вага, і аналізи на гормони в нормі. Якщо що, буду звертатися тільки сюди.
Всю жизнь боролся с ожирением. Посоветовали клинику Медиком. Здесь все еврокласса – и диагностика, и условия, и сами врачи очень вежливые и внимательные. Анализы назначали только самые необходимые, так что обошлось без лишних затрат. Сейчас прохожу лечение по выписанной схеме и уже вижу первые результаты, что очень радует.
У ребенка был лишний вес, хотя никто из нашей семьи не склонен к полноте. Клинику нам порекомендовали наши друзья. Здесь действительно хорошие врачи по многим направлениям и есть комплексный подход. Теперь будем рекомендовать тоже от себя. Нам очень даже помогли. Вес нормализовался.
Бабушка страдала ожирением, что постоянно провоцировало у нее проблемы с сердечно-сосудистой системой. Я решила показать ее нормальным специалистам и выбрала для этого клинику Медиком. Здесь провели необходимые анализы, проконсультировали и составили индивидуальную схему лечения. Процесс был небыстрым, но определенно того стоящим. Постепенно состояние бабушки начало налаживаться, снижался вес, а с ним и нагрузка на сердечно-сосудистую систему. Сейчас ей больше 70-ти и чувствует себя хорошо. Хотя до начала правильного лечения и питания был в анамнезе гипертонический криз.
С детства имею проблемы с лишним весом. Много где обследовалась, сидела на диетах и консультировалась с разными специалистами (эндокринологами, гастроэнтерологами, гинекологами). Даже к психотерапевту ходила. Но обратилась недавно сюда и получила наконец-то развернутую консультацию и хорошие рекомендации от диетолога, которые, о чудо, сработали. Вес действительно стал уходить. Постепенно правда, не сразу. Пришлось пройти еще обследования по другим органам и системам и перестроить свой образ жизни так, чтобы без вреда для здоровья. Теперь вижу изменения в фигуре, которых так долго ждала!
Показати ще 3
Всього 7 відгуків