Жіноче захворювання кольпіт (вагініт)
Кольпіт – це захворювання запального характеру слизової оболонки піхви, збудниками якого можуть бути умовно патогенні мікроорганізми та інфекції, що передаються статевим шляхом (мікоплазма, стафілокок, стрептокок, хламідії, трихомонада тощо).
Кольпіт (або ж вагініт) є одним з найпоширеніших захворювань жіночої репродуктивної системи. Як правило, захворювання зустрічається у жінок дітородного віку.
У здорової жінки в мікрофлорі піхви присутні в основному особливі бактерії (палички Додерлейна), які створюють молочнокислу середу, що є згубною для більшості патогенних мікроорганізмів.
Але порушення балансу мікрофлори послаблює природний захист організму та сприяє розвитку захворювання на тлі потрапляння в організм патогена.
Вагініт є більш серйозним захворюванням, ніж вважає більшість жінок. Терапія захворювання призначається залежно від виду кольпіту та стадії хвороби.
Класифікація вагініту
Види кольпіта відрізняються в залежності від локалізації, гостроти перебігу захворювання та джерела розвитку патології.
Первинний вульвовагініт розвивається в піхві, зачіпаючи слизову оболонку зовнішніх статевих органів. Вторинна форма розвивається при переході запалення з піхви на матку і придатки.
Залежно від стадії протікання захворювання кольпіт буває:
- гострим (характеризується вираженим почервонінням, набряком слизової оболонки піхви й зовнішньої слизової статевих органів, які супроводжуються сильним свербінням, неприємним запахом і характерними виділеннями);
- підгострим (володіє всіма симптомами гострої стадії, однак вони менш виражені, хворобливість знижується, зменшується кількість виділень);
- хронічним (всі прояви захворювання виражені не сильно, мають періодичний характер і хвилеподібний перебіг, зустрічається найчастіше).
За причиною розвитку патології кольпіт буває:
- специфічним (викликаним інфекціями, що передаються статевим шляхом);
- неспецифічним (викликаним умовно-патогенними мікроорганізмами).
За типами збудника вагініти діляться на:
- трихомонадний кольпіт (викликається розмноженням бактерії трихомонади);
- дріжджовий кольпіт (викликається грибами роду Candida);
- бактеріальний вагініт (викликається порушенням балансу мікрофлори піхви через інтенсивне розмноження анаеробних бактерій).
Після менопаузи на тлі зниження гормонального фону, згасання функції яєчників і стоншення слизової оболонки виникає атрофічний кольпіт.
Причини виникнення кольпіту
Основні причини виникнення кольпіту – це, як правило, відсутність належної контрацепції й часта зміна статевого партнера. Однак, жінки з упорядкованим статевим життям також досить часто стикаються з виникненням кольпіту.
Кольпіт може розвиватися через:
- ендокринні патології;
- часті стреси;
- неправильне і нерегулярне харчування;
- порушення мікрофлори кишківника;
- алергії на презервативи, свічки, мазі;
- недотримання правил інтимної гігієни;
- травматизації слизової оболонки піхви;
- порушення кровопостачання слизової піхви;
- інфекційні захворювання, що передаються статевим шляхом;
- тривалий прийом антибактеріальних препаратів;
- дисфункцію яєчників, яка негативно відбивається на процесі утворення глікогену в слизовій оболонці піхви, що призводить до зниження кислотності середовища, яке є природним захистом організму від патогенних бактерій;
- загальні інфекційні патології (інфекції сечового міхура і сечовивідного каналу, хронічні ангіни та ін.), які супроводжуються ослабленням імунної системи;
- неправильну анатомічну будову піхви.
Всі ці фактори провокують порушення секреції, порушення рівня кислотності, погіршення місцевої бар'єрної функції, що в кінцевому підсумку створює дисбактеріоз піхви та умови для розмноження хвороботворних бактерій, деякі з яких в малій кількості можуть бути присутні в піхві як варіант норми, а їх висока концентрація створює клінічну картину перебігу захворювання.
Симптоми захворювання
Симптоми кольпіту можна сплутати з іншими захворюваннями жіночої репродуктивної системи.
Для вагініту характерні:
- свербіж і печіння в області зовнішніх статевих органів;
- дискомфорт під час сечовипускання;
- набряки й почервоніння в області зовнішніх статевих органів;
- болючість під час статевого акту;
- рясні виділення зі слизом і, навіть, вмістом гною;
- болі внизу живота.
Зустрівши один або декілька з перерахованих симптомів кольпіту, необхідно якомога швидше записатися на консультацію до гінеколога.
Діагностика захворювання
Діагностика кольпіту зводиться до виявлення джерела розвитку захворювання: наявності патогенних або умовно патогенних бактерій, зовнішнього фактора, який спровокував розвиток захворювання.
При зверненні до гінеколога з підозрою на кольпіт призначається:
- кольпоскопія;
- УЗД органів малого таза;
- бактеріальний посів;
- візуальний огляд за допомогою дзеркала;
- ПЛР-діагностика для виявлення урогенітальних інфекцій;
- мікроскопічне та цитологічне дослідження біоматеріалу.
Лікування кольпіту
Лікування кольпіту призначається з урахуванням виявленого в ході обстеження патогена. Воно спрямоване на усунення чинників, які призводять до розвитку вагініту, лікування супутніх порушень.
Лікування кольпіту включає:
- застосування антисептичних засобів вагінально і зовнішньо;
- антибіотикотерапію в поєднанні з місцевим застосуванням препаратів широкого спектра дії, які не всмоктуються в кров і не руйнують здорові мікроорганізми;
- фізіотерапію (при необхідності);
- прийом імуноукріпляючих препаратів;
- дотримання рекомендованого режиму харчування (регулярність прийому їжі, баланс білків, жирів, вуглеводів).
Для місцевої терапії призначають:
- вагінальні протимікробні препарати;
- мазеві аплікації, мазі й свічки;
- гормональні препарати для місцевого застосування (за показаннями).
Найчастіше, кольпіт плутають з молочницею. Але перш, ніж починати лікування молочниці, потрібно проконсультуватися з фахівцем для підтвердження або спростування діагнозу. У разі діагностики дріжджового або трихомонадного кольпіту, лікування призначається не тільки жінці, але і її статевому партнеру, щоб уникнути рецидиву захворювання і запобігти можливим запальним процесам в репродуктивних органах чоловіка.
Що буває, якщо не лікувати кольпіт?
Симптоми кольпіту схожі між собою, але відсутність лікування або самолікування даного захворювання є неприпустимим. Оскільки, кольпіт має кілька видів, єдиного "рецепту" для лікування не існує. Якщо жінка лікується без відвідування гінеколога, використовує препарати, вичитані в інтернеті або рекомендовані будь-ким, користується народними засобами – велика ймовірність, що з часом вагініт перейде в хронічну форму.
Наслідки кольпіту при видимій простоті захворювання, можуть бути дуже серйозними. Відсутність належного лікування є причиною переходу запалення вище, на матку і навіть яєчники. Якщо запалення вчасно не лікувати, воно може перейти на шийку матки і навіть на придатки, приводячи до ендометриту, ерозії шийки матки, безпліддя, переривання вагітності, інфікування плода та інших серйозних проблем, які можуть бути невиліковними.
Правильне лікування вагініту можна отримати тільки при зверненні до фахівця після своєчасної діагностики та вибору курсу лікування після виявлення збудника захворювання.
Профілактика вагініту
Профілактика кольпіту передбачає в першу чергу дотримання правил особистої гігієни. При цьому, не варто домагатися чистоти в піхві зайвими спринцюваннями, які здатні порушити природну мікрофлору. Вкрай важливо, не зловживати засобами особистої гігієни. Оскільки, вони можуть спровокувати розвиток небактеріального алергічного кольпіту.
Ще однією важливою складовою жіночого здоров'я і попередження розвитку вагініту є гігієна статевих відносин. Перед статевим актом рекомендовано приймати душ і користуватися презервативами під час інтимного контакту.
З метою попередження кольпіта краще відмовитися від носіння білизни з синтетичних матеріалів, які створюють сприятливі умови для розмноження хвороботворних бактерій з тієї причини, що вони погано пропускають повітря і вологу.
Велику роль в жіночому здоров'ї відіграє харчування. Вживання кисломолочних продуктів і обмеження в прийомі солодкого сприяє підтримці здорової мікрофлори в піхві.
Питання-Відповідь
Чим кольпіт відрізняється від молочниці?
Терміном «кольпіт» поєднують групу захворювань, що виникають внаслідок різних інфекційних та неінфекційних факторів. Вони супроводжуються запаленням стінок піхви та виявляються як схожими, так і відмінними ознаками. Молочниця — кандидозний кольпіт, який провокується патологічним зростанням грибків роду Candida. Інші види кольпітів спричиняються іншими збудниками, що передаються статевим шляхом. До переліку причин захворювання також варто додати алергічні реакції та гормональні зміни, що спостерігаються під час менопаузи.
Чи можна завагітніти при кольпіті?
Кольпіт перешкоджає зачаттю далеко не у всіх випадках, тому вагітність може наступати на тлі цього захворювання. Однак згодом запалення здатне провокувати різні ускладнення, призводити до переривання гестації, інфікування плода та інших тяжких наслідків. Тому гінекологи рекомендують планування вагітності лише після проведення курсу лікування кольпіту.
Чи можна вести статеве життя при кольпіті?
Більшість гінекологів рекомендує відмовитись від статевої близькості під час лікування кольпіту до повного зникнення запалення, тому що виникаюче під час проникнення тертя додатково травмуватиме запалені стінки та заважатиме їх загоєнню. Деякі лікарі допускають статеві контакти на фоні терапії кольпіту, але суворо рекомендують користуватися засобами бар'єрної контрацепції, які запобігають інфікуванню партнера та настанню вагітності.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Лікарі
Виявили ознаки захворювання? Турбує свербіж і дискомфорт? Не займайтеся самолікуванням! Досвідчені гінекологи медичного центру МЕДІКОМ проводять ефективне лікування кольпіту в м. Київ. Зателефонуйте в наш колл-центр і ви зможете дізнатися: вартість прийому лікаря, порядок проведення діагностичних і лікувальних процедур, записатися на консультацію в зручний для вас час і багато іншого. Ваше здоров'я у ваших руках!
Сертифікати
Вiдгуки
При лікуванні кольпіту проходила діагностику на сучасному відеокольпоскопі з цифровою відеосистемою. Дуже точний і швидкий результат. Це особливо важливо для встановлення точного діагнозу та якісного лікування.
Юлія Сергіївна Кочет допомогла мені при лікуванні кольпіту. Позбавила мене від ЗПСШ, прописала схему терапії та проходження процедур. Після завершення курсу здала повторно аналізи і виявилося, що все уже у повному порядку. Я дуже задоволена, дякую!
После длительного приема антибиотиков начались неполадки по женской части. На консультации гинеколога диагностировали кольпит. Направили на дообследование, по результатам прописали лечение (таблетки свечи, гигиена). Рада, что обратилась в клинику МЕДИКОМ сразу без самолечения, выздоровление прошло легче и быстрее.
Я відвідала клініку МЕДІКОМ кілька разів з питань гінекології. Мені дуже сподобалася лікар, у якого я була перший раз. При повторному візиті він, на жаль, був у відпустці, а мені потрібно було терміново, тому пішла на консультацію до іншого вільного спеціаліста Сергія Євгеновича Мокрецова. Він провів огляд, зробив колькоскопію та призначив лікування вагініту. Для себе зробила висновок, що усі лікарі МЕДІКОМу - делікатні та хороші фахівці! Якщо не виходить потрапити до вашого лікаря, сміливо йдіть до іншого.
Кратко, но очень понятно, благодарю за статью!
Кратко, но очень понятно, благодарю за статью!
Показати ще 3
Всього 6 відгуків