exit
search serach
Лечение дисбактериоза влагалища

Лікування дисбактеріозу піхви

Інфекційні та запальні патології статевої системи жінок нерозривно пов'язані з порушенням нормального біоценозу піхви. Дисбактеріоз, або дисбіоз піхви — це зміна кількісного та якісного складу, властивостей мікрофлори піхви.

Дисбактеріоз піхви можна розглядати як початковий етап розвитку бактеріального вагінозу — інфекційної патології, характерними проявами якої є значне зниження або повне зникнення лактобактерій і переважання в мікрофлорі піхви облігатних і факультативних анаеробних умовно патогенних мікроорганізмів.

Класифікація

За клінічною картиною дисбактеріоз піхви підрозділяється на гострий, стертий (торпідний) і безсимптомний.

За ступенем тяжкості в дисбіозі піхви виділяють 3 ступені:

 • I ступінь (компенсований) — помірна або знижена кількість лактобактеріальної флори, наявність у біоматеріалі незмінених епітеліоцитів; створені всі умови для можливості попадання та розмноження патогенної мікрофлори.
 • II ступінь (субкомпенсований) — кількісне зниження або повна відсутність лактобактерій, одночасне зростання чисельності поліморфної бактеріальної флори, поява одиничних "ключових" клітин.
 • ІІІ ступінь (декомпенсований) — клінічно виражений дисбіоз піхви, повна відсутність лактобактерій, бактеріальна флора представлена різними за морфологією та видовим складом мікроорганізмами.

Етіологія та патогенез

Нормальна мікрофлора піхви включає грампозитивні та грамнегативні, аеробні, факультативно-анаеробні та облігатно-анаеробні мікроорганізми. У здорових жінок репродуктивного віку 95-98% всієї вагінальної мікрофлори складають лактобактерії, які підтримують нормальну кислотність вагінального вмісту, надають захисні й адгезивні властивості, стимулюють імунну систему всього організму.

При дисбактеріозі піхви спостерігається порушення мікрофлори піхви, коли лактобактерії заміщаються іншими мікроорганізмами (бактероїдами, пептококами, фузобактеріями, мікоплазмами, вейлоне- та гарднерелами тощо).

Під впливом різних несприятливих зовнішніх і внутрішніх факторів спостерігається різке зниження лактобактерій і заміщення їх іншими мікроорганізмами, зокрема анаеробними, що сприяють підвищенню концентрації амінів і зростанню лужного середовища піхви. Аміни й органічні кислоти, що виділяються "замісною" мікрофлорою, мають виражену цитотоксичну дію та руйнують епітеліальні клітини. В результаті створюються сприятливі умови для розмноження та росту патогенних мікроорганізмів.

Причини дисбактеріозу піхви:

 • порушення імунного статусу;
 • зміна гормонального гомеостазу;
 • нераціональне та масивне застосування антимікробних препаратів;
 • інфекції, що передаються статевим шляхом;
 • використання деяких контрацептивних методів (гормональні препарати, сперміциди, внутрішньоматкова спіраль);
 • пороки розвитку репродуктивних органів (матки та піхви);
 • деформації зовнішніх статевих органів після пологів;
 • деякі захворювання — ендокринні (цукровий діабет, гіпотиреоз), дисбіоз шлунково-кишкового тракту, ангіна, гострі респіраторні вірусні інфекції;
 • несприятлива екологічна обстановка.

Дисбактеріоз піхви може розвинутися як в дитячому віці, так і в період менопаузи.

Клінічні прояви

Клінічні прояви дисбіозу піхви характеризуються рядом об'єктивних і суб'єктивних симптомів.

Основні симптоми дисбактеріозу піхви:

 • рясні виділення (білі): до 20-30 мл на добу;
 • при тривалому перебігу білі стають липкими та пінистими;
 • виділення мають неприємний (рибний) запах, який посилюється після статевого акту та під час місячних;
 • спочатку білі сіруватого кольору, з розвитком патологічного стану колір стає жовтувато-зелений;
 • свербіж і печіння в піхві;
 • дизуричні розлади;
 • хворобливість при статевому акті.

Супутні ознаки дисбактеріозу піхви — порушення менструального циклу.

Дисбактеріоз піхви може протікати безсимптомно. Такий перебіг патологічного процесу надає більш виражений негативний вплив на репродуктивне здоров'я жінки, оскільки довгий час може залишатися невиявленим і нелікованим.

Ускладнення

Наслідки дисбактеріозу у жінок, які чекають дитину, можуть проявлятися в плацентарній недостатності, синдромі затримки розвитку плода, внутрішньоутробному інфікуванні, невиношуванні вагітності, гнійно-септичних ускладненнях у матері та дитини в післяпологовому періоді.

Дисбактеріоз піхви викликає розвиток запальних захворювань:

Діагностика

Діагностика дисбіозу піхви проводиться на підставі клінічних проявів, симптомів дисбактеріозу піхви та лабораторних аналізів.

Лабораторні методи дослідження:

 • мікроскопія вагінальних мазків;
 • аміновий тест;
 • бактеріоскопічні дослідження;
 • ПЛР-діагностика статевих інфекцій;
 • бактеріологічний аналіз з визначенням складу мікрофлори піхви;
 • експрес-тести на тріметіламін і вимір рН.

Диференціальна діагностика проводиться з молочницею (кандидозом).

Лікування

Лікування дисбактеріозу піхви направлено на усунення порушень мікрофлори піхви та відновлення її нормального мікробіоценозу. Антибактеріальна терапія проводиться системно та місцево. Альтернативним варіантом використання протимікробних препаратів є застосування антисептиків, що особливо важливо в першому триместрі вагітності.

Лікування дисбіозу включає вітамінотерапію, імунотерапію, використання біогенних стимуляторів, що сприяють підвищенню загальної резистентності організму.

Допоміжне лікування дисбактеріозу піхви призначає гінеколог строго за певними показниками та воно включає:

 • лікування порушень менструального циклу;
 • усунення дисбактеріозу кишечника;
 • оперативне лікування анатомо-фізіологічних порушень репродуктивної системи та ін.

Лікуванням дисбіозу піхви у дівчаток займається дитячий гінеколог.

Профілактика

Профілактика дисбактеріозу піхви:

 • корекція харчування (відмова від солодкого, введення в раціон достатньої кількості кисломолочних продуктів, овочів і фруктів);
 • своєчасне лікування дисбактеріозу кишечника, запальних захворювань статевої системи;
 • дотримання інтимних гігієнічних заходів;
 • відмова від спринцювання;
 • вибір тільки одного статевого партнера;
 • використання антибактеріальних препаратів і гормональних контрацептивів тільки під наглядом лікаря;
 • зміцнення імунітету.

Серед заходів, спрямованих на профілактику дисбіозу, особливе місце займає вакцинопрофілактика. В результаті введення вакцини антитіла знищують збудників патологічного процесу та нормалізують вагінальну мікрофлору.

Уникнути негативних наслідків дисбіозу піхви та домогтися ефективного лікування дисбактеріозу в Києві в поліклініках МЕДІКОМ Оболоні та Печерська можна вже зараз. Сучасні діагностичні заходи, своєчасна етіотропна терапія дозволять швидко та надовго повернути здоров'я. Телефонуйте та записуйтеся на консультацію!

Питання-Відповідь

Що таке дисбактеріоз піхви?

Дисбактеріоз піхви (синонімічні назви - дисбіоз піхви, вагінальний дисбіоз) - це порушення нормальної мікрофлори піхви. Дуже часто це - початковий етап бактеріального вагінозу, що є інфекційною патологією, основна характеристика якої - порушення в біоценозі флори піхви. Як правило, це - значне зниження або повне зникнення лактобактерій (в нормі вони повинні складати 80-95% біоценозу) і переважання в мікрофлорі піхви облігатних і факультативних анаеробних умовно патогенних мікроорганізмів.

Як проявляється дисбактеріоз піхви?

Прояви дисбіозу піхви незначні - білувато-жовті, сірі, зеленуваті виділення з піхви з неприємним запахом. Коли дисбактеріоз піхви починає проявлятися вираженою симптоматикою - свербіж, порушення сечовипускання, болі (в т.ч. при статевому акті), ПМЦ - це вже не його прояви, а симптоми ускладнень, що з'являються при несвоєчасному лікуванні дисбіозу.

Як відновити мікрофлору піхви?

Відновлення мікрофлори піхви має носити комплексний характер. Зазвичай в лікування дисбіозу піхви (після проведення повної діагностики) включають: знищення бактерій, які знаходяться в піхві, заселення піхви молочнокислими бактеріями - лактобактеріями, відновлення імунітету стінки піхви з метою повернення організму жінки здатності самостійного контролю вагінальної мікрофлори.

Як лікувати дисбактеріоз у домашніх умовах?

Лікування будь-якого захворювання, особливо медичної проблеми, пов'язаної зі здоров'ям репродуктивної системи, потребує кваліфікованого керівництва та спостереження з боку лікаря. Лікувати дисбактеріоз піхви самостійно, в т.ч. народними методами, - неефективно і деструктивно. Некомпетентне, малоефективне лікування може призвести до наслідків.

Чим підмиватися при дисбактеріозі?

Регулярні підмивання з використанням різних засобів для інтимної гігієни не мають необхідного терапевтичного ефекту. Але, в той же час, неправильно підібраний уходовой засіб може призвести до загострення проблеми. Категорично не можна використовувати для підмивання (навіть за відсутності дисбактеріозу) запашне мило і будь-які засоби з ароматизаторами. Також, не варто зловживати спринцюваннями.

Джерела

 • Сайт Міністерства Охорони Здоров'я України / Здоров'я А-Я
 • Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені
 • Сайт Національної Академії медичних наук України / Новини медицини
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, онкогінеколог першої категорії

Експерт у напрямку:

Провідний фахівець, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Лікарі

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр гінекологічних захворювань, використовуючи всі можливості, які надає сучасна медицина.

Арендарь Олена Анатоліївна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 24
Григоренко Світлана Олександрівна
Лікар-гінеколог дитячого та підліткового віку вищої категорії
comment 6
Іванкова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог І категорії, дитячий гінеколог ІІ категорії. Головний позаштатний спеціаліст з дитячої гінекології Київської області
comment 2
Ісламова Олена Василівна
Лікар-терапевт вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 10
Кондратенко Ірина Дамірівна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗД, к.м.н.
comment 13
Кочет Юлія Сергіївна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог
comment 0
Лічутіна Наталія Леонідівна
Лікар-гінеколог першої категорії
comment 8
Мажуга Світлана Борисівна
Акушер-гінеколог першої категорії, дитячий гінеколог першої категорії
comment 12
Мокрецов Сергій Євгенович
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук, доктор наук із державного управління
comment 8
Піскун Ольга Валеріївна
Провідний фахівець, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 27
Римаренко Віталій Борисович
Завідувач жіночої консультації, лікар акушер-гінеколог вищої категорії
comment 27
Сагінадзе Ніно Баталбіївна
Лікар акушер-гінеколог, онкогінеколог першої категорії
comment 37
Ткачук Наталія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії
comment 15

Вiдгуки

13.11.2019 10:42
Алинка

Спасибо за инфу! Открыла для себя много нового и изложено все доходчиво и просто.

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 067 000 00 00
Передзвоніть
Наприклад: 067 000 00 00
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 067 000 00 00
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down