Ректальний пролапс (випадання прямої кишки)
Пролапс прямої кишки (prolapsus recti, випадання прямої кишки) – це медична проблема, яка характеризується частковим або повним перебуванням прямої кишки за межами ануса. Випадання прямої кишки є повним пролапсом, в тому випадку, якщо пряма кишка випинається на всю товщу стінки. Мінімально виражений, тимчасовий пролапс слизової оболонки може виникнути у здорових дітей раннього віку. У дорослих патологічний процес може розвиватися та мати стійкий характер.
Типи ректального пролапсу
Загальновизнана класифікація пролапсу базується на тяжкості та занедбаності хвороби, а також на вираженості симптомів випадання прямої кишки, та включає 3 ступені патологічного процесу.
Типологія випадання прямої кишки:
- I ступінь – пряма кишка випадає тільки в процесі спорожнення кишечника;
- II ступінь – випадання відбувається і під час спорожнення кишечника, і при найменших фізичних навантаженнях;
- III ступінь – пряма кишка може випасти не тільки в перерахованих вище ситуаціях, але і при сидінні, в положенні стоячи, при ходьбі.
Причини виникнення медичної проблеми
Ректальний пролапс – наслідок поєднання цілого ряду несприятливих факторів. Точні причини випадання прямої кишки, на даний момент, не встановлені. Однак, виявлено цілий ряд порушень, які сприяють появі проблеми. Основні – конституційні та анатомічні особливості. В їх число входять:
- глибока тазова кишеня очеревини;
- вроджена слабкість сфінктера;
- нетипове подовження сигмоподібної кишки;
- зайва рухливість прямої та нижнього відділу ободової кишок.
Ці передумови, найчастіше, носять спадковий характер. Однак, поряд з ними, існують і набуті фактори, які тою чи іншою мірою впливають на виникнення даної медичної проблеми:
- дисфункція кишечника;
- постійні закрепи;
- процеси, що збільшують тиск в малому тазу (гіперплазія простати, діарея, постійний сильний кашель);
- безпліддя;
- виснаження;
- вагітність;
- природні пологи;
- гомосексуалізм (анальний секс);
- травми хребта та живота;
- дисфункція м'язів тазового дна;
- значні фізичні навантаження/ підняття важких предметів;
- ускладнення операцій на органах малого таза;
- інфекційні ураження кишечника;
- вікові зміни (найбільш схильні жінки після 60 років).
Патогенез
Випадання прямої кишки формується з таких типів:
Змінна грижа.
Відбувається при ослабленні м'язів тазового дна та підвищенні тиску всередині черевного простору, які ведуть до зміщення черевної кишені донизу, розбіжності м'язів заднього проходу та опущення стінки прямої кишки через задній прохід.
Кишкова інвагінація
Відбувається через проникнення сегмента прямої або нижнього відділу ободової кишки в пряму кишку з формуванням інвагінату всередині кишки або виходом його назовні.
Випадання прямої кишки супроводжується здавленням кровоносних судин підслизового шару кишечника. Тому, слизова оболонка схильна до найбільш значних змін. Після вправляння кишки кровообіг і слизова відновлюються. А ось при тривалому неприродному процесі може розвинутися некроз тканин.
Ускладнення
Навіть у найважчих і застарілих випадках, безпосередньо пролапс не загрожує життю людини, але існують ще наслідки й ускладнення випадання прямої кишки. Вони найбільш можливі при нелікованому захворюванні або при неправильно призначеній терапії, а також при спробах самостійного лікування та застосування народних засобів.
Ускладнення ректального пролапсу:
- Утиск ділянок сигмоподібної та прямої кишки
- Гостра кишкова непрохідність
- Ректальна кровотеча
- Перитоніт
- Виразки слизової оболонки прямого кишечника
Відсутність необхідних терапевтичних заходів веде до збільшення частини кишки, що випала, розтягування анального сфінктера, підвищення ймовірності пошкодження тазових нервів.
Клінічна картина
Основна ознака ректального пролапсу – випинання прямої кишки, що виникає в положенні стоячі, ходьбі або при напруженні. Але, крім цього, виділяють і інші ознаки випадання прямої кишки, серед них:
- відчуття розпирання, як при чужорідному тілі в задньому проході;
- кров'янисті виділення та кровотеча з заднього проходу;
- слизові виділення з прямої кишки;
- нетримання калу;
- набряклість анального отвору;
- зниження тонусу сфінктера ануса.
Біль – не входить в характерні симптоми випадання прямої кишки. Хворобливі відчуття можуть проявлятися, але тільки при значному випаданні кишки або у випадках її значного защемлення.
Діагностика
При діагностиці випадання прямої кишки враховуються клінічна оцінка, дані опитування та результати інструментальних методів дослідження. Для виявлення вираженості патологічного процесу лікар-проктолог проводить огляд пацієнта в положенні стоячи, навпочіпки та при напруженні.
Основним методом діагностики пролапсу є аноректальна манометрія – процедура, що дозволяє виміряти тиск м'язів сфінктера ануса, вивчити нейрорефлекторну діяльність м'язів заднього проходу.
Додаткові інструментальні методи діагностики:
- трансректальне УЗД;
- колоноскопія;
- інші ендоскопічні дослідження: сігмоскопія, ректороманоскопія;
- комп'ютерна електроміографія прямої кишки;
- рентгенографічні дослідження: проктографія або дефекографія;
- іригоскопія.
Лікувальні заходи
Випадання прямої кишки, незалежно від ступеня тяжкості, вимагає швидкого вправляння сегмента, що випав. При легкій та середній ступені можливе самостійне вправлення. Важка ступінь пролапсу вимагає знаходження в умовах проктологічного стаціонару. Після вправляння ділянки прямої кишки на промежину накладається утримуюча пов'язка.
Нехірургічне лікування випадіння прямої кишки:
- склерозуючі ін'єкції в параректальну зону;
- електрична стимуляція сфінктера ануса та м'язів тазового дна;
- фізіотерапевтичні процедури;
- лікувальна фізкультура.
Коли нехірургічні способи лікування випадіння прямої кишки вичерпують себе, не даючи позитивного результату, може знадобитися оперативне втручання. В особливо важких випадках – екстрена операція.
Види хірургії, що застосовуються:
- резекція частини прямої кишки, що випала;
- пластика тазового дна та ануса;
- внутрішньочеревне відсікання дистальних відділів товстої кишки;
- фіксуючі операції, головна мета яких – утримання прямої кишки в анатомофізіологічному стані;
- комбіновані операції (поєднання перерахованих вище методів).
Тривалий і стійкий ефект від операції досягається тільки в разі дотримання декількох параметрів – відповідність обраного методу протіканню та тяжкості хвороби, точності дотримання пацієнтом приписів лікуючого лікаря безпосередньо після операції та в реабілітаційний періоди.
Профілактичні заходи
Основна профілактика випадання прямої кишки – нормалізація функціональності травної системи. Фахівці радять уважно стежити за харчуванням – включати в денний раціон більше клітковини, кисломолочних продуктів, висівок тощо. Також, необхідно уникати надмірних фізичних навантажень і підняття важких предметів.
Залишилися питання? Телефонуйте за вказаними на сайті номерами. Проктологічний стаціонар клініки МЕДІКОМ має новітнє діагностичне та лікувальне обладнанням. У нас ви можете пройти якісні діагностику та лікування випадання прямої кишки (Київ, поліклініки МЕДІКОМ Оболоні та Печерська).
Питання-Відповідь
У чому різниця між випаданням прямої кишки та гемороєм?
Геморой і випадання прямої кишки є різними захворюваннями, але мають і деякі загальні або схожі симптоми. При обох патологіях може з'являтися кров із заднього проходу, дискомфорт, біль і спостерігатися випадання частини прямої кишки. Однак при геморої відзначається випадання гемороїдальних вузлів (відразу декількох штук), а довжина частини, яка вийшла назовні, не перевищує 3 см. При пролапсі прямої кишки довжина випадаючої ділянки (безпосередньо самого органу) може досягати 15 см і більше. При цьому візуалізуються поперечні складки кишкової стінки.
Чому у дітей випадає пряма кишка?
Причини пролапсу прямої кишки в дитячому віці зазвичай криються в анатомо-фізіологічні особливості будови кишечника, які особливо виражені в 1-3 роки. Випадання прямої кишки у дітей провокують такі чинники:
- неповноцінна фіксація прямої кишки;
- запальні процеси;
- вроджена слабкість промежини;
- атрофія жирової клітковини при фізичному виснаженні;
- порушення випорожнення (запори, діарея, дисбактеріоз);
- тривале напруження на горщику.
У разі виявлення пролапсу варто звернутися до дитячого хірурга. Для усунення першопричин захворювання необхідна консультація педіатра.
Чи можна вилікувати випадання прямої кишки без операції?
Тактика лікування ректального пролапсу визначається тяжкістю клінічного випадку. Для усунення патології рекомендується дотримання дієти (з метою нормалізації випорожнення), проведення фізіопроцедур, виконання вправ для зміцнення м'язів тазового дна, анального сфінктера та промежини, ручне вправлення частини прямої кишки, що випала, а також введення склерозантів. Деяким дітям (особливо ослабленим) після вправляння рекомендується механічне утримання прямої кишки для попередження її повторного пролапсу. Консервативне лікування зазвичай допомагає дітям і молодим людям, у яких випадання кишки триває не більше 3 років. Якщо воно виявляється малоефективним, проводиться хірургічне втручання.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Джерела
- Сайт Міністерства Охорони Здоров'я України / Здоров'я А-Я - https://moz.gov.ua/zdorovja-a-ja
- Довідник медичних препаратів - https://compendium.com.ua/
- Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені - https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets
Лікарі
Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр проктологічних захворювань, використовуючи всі можливості, які надає сучасна медицина.
Сертифікати
Ліцензії та сертифікати
Вiдгуки
Зверталися до проктолога до клініки Медіком з дуже неприємною проблемою - ректальним пролапсом. Тут усе чітко нам роз'яснили, провели необхідні обстеження, взяли аналізи, призначили лікування, дали рекомендації щодо профілактики.
Благодарю клинику Медиком за оказанную вовремя помощь в лечении пролапса. Теперь все хорошо, даже дискомфорта нет.
Лікували випадання прямої кишки у клініці Медіком. Умови тут сучасні, якісне обладнання для діагностики. Все пройшло добре, чоловік залишився задоволеним підходом до лікування та ставленням до пацієнтів.
Через грижу сталося впадання прямої кишки. Зверталася до Медіком, знадобилася хірургія. Але зараз, дякувати Богу, все добре, продовжую далі жити повноцінним життям.
Обращался к проктологу Владимиру Георгиевичу с проблемой ректального пролапса. Врач очень ответственный, назначил лечение, исходя конкретно из моего случая.
Лечился у Александра Владимировича Корниенко, очень хороший врач. В моем случае обошлось без хирургии. Мне порекомендовали соблюдение определенной диеты и дали еще кое-какие рекомендации.
Лікувала випадання прямої кишки у клініці Медіком. Зараз все стабілізувалося. Дякую за допомогу.
Показати ще 3
Всього 7 відгуків