exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Как правильно промывать нос?

Як правильно промивати ніс?

Страждаєте на хронічний нежить або алергічний риніт? У таких випадках лікар може рекомендувати промивання носа. Не знаєте як правильно промивати ніс, а як промивати ніс не можна? У цій статті ми розповімо, навіщо потрібне промивання носа, коли потрібно промивати ніс, як при промиванні отримати очікуваний ефект. 

Звертаємо вашу увагу, що стаття має інформаційний характер. Будь ласка, звертайтеся по допомогу до отоларинголога, не займайтеся самолікуванням.

Промивання носа — це терапевтична або гігієнічна процедура, зрошення пазух носа спеціальними розчинами для профілактики або лікування інфекцій. Під час зрошення зі слизової усуваються запальні процеси, видаляється слиз разом із патогенами. Також промивання пазух носа називають «лаважем носа» та «іригацією порожнини носа». 

Класифікація методів промивання носа

Промивання носа при нежиті та інших станах буває:

  • лікувальним — здійснюється при нежиті, гаймориті та синуситі;
  • профілактичним — проводиться для знезараження, очищення і зволоження з метою підвищення опірності організму до інфекційних захворювань в осінній і зимовий сезон.

Також промивання носа ділиться на кілька видів за інтенсивністю впливу. У домашніх умовах можна застосувати зрошення, промивання носової порожнини за допомогою груші, кухля тощо, водоструменеву іригацію, аспірацію (застосовується для промивання носа новонародженим). А ось назальний душ, «зозуля» (промивання за Проетцом), назофарингеальні ванночки — це промивання, які мають проводитися тільки медичним працівником в умовах обладнаного процедурного кабінету.

Відкрити Згорнути down

Навіщо промивати ніс

Серед позитивних ефектів промивання пазух носа:

  • профілактика та лікування інфекцій;
  • усунення запальних процесів на слизовій;
  • купірування розмноження і проникнення патогенів у глотку і гортань, (у т. ч. запобігає розвитку ангіни та ларингіту);
  • звільнення носових ходів від гнійних виділень і слизу з патогенними збудниками;
  • очищення носа і підвищення ефективності препаратів, які мають впливати безпосередньо на слизову оболонку;
  • зняття запалення і набряку при бактеріальному ураженні пазух носа;
  • скорочення періоду реабілітації після операції;
  • підвищення місцевого імунітету у періоди підвищеної небезпеки зараження грипом, коронавірусною інфекцією тощо.

Також профілактичні промивання носової порожнини можуть рекомендуватися алергологом у сезон цвітіння рослин або при неминучому контакті з алергенами. Щодо питання: як промивати ніс людям, які страждають на алергію — найкраще проконсультує отоларинголог.

Відкрити Згорнути down

Показання для промивання носа

Процедура промивання носових ходів показана при наявності слизу у носі та його стіканні по задній стінці глотки. Такий стан може бути викликаний різними причинами, зокрема немедичні — температурні перепади навколишнього середовища та/або різка зміна атмосферного тиску. 

Медичні проблеми, при яких може бути рекомендовано промивання:

Відкрити Згорнути down

Також промивання часто рекомендуються після операцій у порожнині носа.

Промивання носа: протипоказання

Існує ціла низка протипоказань для виконання промивання (зрошення, іригації тощо) порожнини носа. 

Серед станів, при яких не можна промивати ніс:

  • регулярні кровотечі з носа;
  • гострі запальні процеси у вухах (отити);
  • сильна набряклість слизових;
  • епілептичні припадки;
  • психічні розлади;
  • порушення прохідності носових ходів;
  • пошкодження або викривлення носової перегородки;
  • алергічна реакція й непереносимість компонентів розчину.
Відкрити Згорнути down

Необхідно також з обережністю промивати ніс вагітним і жінкам у період грудного вигодовування.

Правила промивання носа

Спеціальної підготовки для проведення процедури не потрібно. Зазвичай перед промиванням пацієнту у носові ходи закапують судинозвужувальні краплі. Зверніть увагу, що промивання пазух носа не повинне спричиняти неприємні й болісні відчуття у вигляді щипання і печіння. 

Існує кілька ефективних технік промивання носа. Вони відрізняються ступенем нахилу голови, способом введення промивання тощо. Головне, що про них варто знати на долікарському етапі — кожна з них застосовується і буде ефективною тільки у певному випадку. А ось ваш це випадок чи ні, як і обґрунтованість промивань, призначення препарату тощо, визначає лікар. Тому головне правило промивань носа — за наявності скарг потрібно своєчасно, без зволікань звернутися до хорошого отоларинголога. 

Промивання носа
Відкрити Згорнути down

Особливості процедури промивання носа

При промиванні носа важливо не припускатися таких помилок:

  • порушувати рекомендації лікаря щодо глибини і техніки промивання (наприклад, при риніті не можна робити глибоке зрошення носа);
  • самостійно «призначати» препарат для промивання;
  • допускати переохолодження (рекомендовано не виходити на вулицю після процедури протягом двох годин взимку і 30 хвилин влітку); 
  • допускати пересушування слизових (при застосуванні агресивних сольових розчинів);
  • промивати ніс понад 5 разів на день (якщо інше не обґрунтовано показаннями і лікарськими рекомендаціями);
  • вдаватися до промивання носа без показань тощо.
Відкрити Згорнути down

Засоби для промивання носа: чим промивати ніс при нежиті

Найефективнішим засобом для промивання носа є сольовий (фізіологічний) розчин. Оскільки його склад максимально близький до природного слизу носової порожнини. Фізрозчин доступний у будь-якій аптеці у вигляді порошку, рідких засобів і спреїв. 

Також до нього можна додати антисептичні та бактерицидні препарати. Перед їх використанням необхідно проконсультуватися з лікарем. 

Використовувати для промивання носа відвари трав, ефірні олії та інші ароматичні засоби не рекомендується. Вони можуть викликати алергію. 

Відкрити Згорнути down

Промивання носа під час вагітності

Кожна майбутня мама мусить знати, що утруднене дихання в період виношування дитини з'являється з таких причин:

  • зміна гормонального фону;
  • алергічна реакція організму;
  • зараження бактеріальною або вірусною інфекцією.

Як промивати ніс під час вагітності

Вагітним рекомендовано зрошення носа для профілактики фізіологічними сольовими розчинами. Дізнатися, який із препаратів краще використовувати, можна на консультації у лікаря-отоларинголога.

Промивання носа під час вагітності є частиною лікувальної терапії, спрямованої на усунення неприємних симптомів у носовій порожнині. Проведення процедури зменшує набряк, підвищує капілярний тонус і посилює захист слизової. Для повноцінного лікування риніту важливо визначити чинники, які спровокували нездужання. 

При несвоєчасному лікуванні нежитю підвищується ризик розвитку інфекційного захворювання, кисневого голодування, відставання в розвитку й ураження центральної нервової системи у плода. 

Самолікування небезпечне для здоров'я жінки і ненародженого малюка.

Відкрити Згорнути down

Особливості промивання носа в дітей

Дитячий отоларинголог проводить промивання носа дитині для лікування / профілактики інфекційних захворювань і гігієни носової порожнини. Під час процедури видаляють слизовий секрет і скоринки. Це полегшує дихання і покращує сон. Також під час промивання носових ходів видаляють алергени і частинки пилу, які викликають свербіж, закладеність і набряклість носа.

Чим промивати ніс дитині

Для промивання порожнини носа дітей молодшого віку застосовуються аптечні морські сольові розчини. У них виключено порушення пропорції речовини. А значить і отримання хімічного опіку слизової носа.

Додаткові препарати застосовуються тільки за призначенням лікаря. 

Існує кілька технік, які вам допоможуть, якщо ви не знаєте, як промити ніс дитині. Кожна з них враховує вік малюка.

  • До двох років. Потрібно вкласти дитину на спину, обережно очистити їй ніс скрученими джгутиками з вати (ватного диска), змоченими у кип'яченій воді. У кожну ніздрю закапати по 1-2 краплі розчину. Коли скоринки у носі розм'якшаться, їх можна витягнути аспіратором.
  • Старше двох років. Потрібно набрати розчин у спринцівку і схилити голову дитини набік. Неглибоко ввівши кінчик в одну ніздрю, повільно впорснути рідину. За аналогією потрібно повторити процедуру з другою ніздрею. При висмаркуванні рот у дитини має бути прочиненим. Також поперемінно потрібно затискати то одну, то другу ніздрю.
  • Від 6 років. Зрошення проводиться аналогічно тому, як промивається ніс дитині, старшій за два роки. Також можна використовувати техніку у вигляді нахилення тіла над ванною. При ній дитина вдихає розчин, затримує дихання, а лікувальну рідину виводять із другої ніздрі.

Промивання носової порожнини розчинами, зробленими у домашніх умовах, або тими, у яких була порушена стерильність, небезпечні. Існує висока ймовірність занесення інфекційного збудника в носоглотку. 

Промивання пазух носа
Відкрити Згорнути down

Промивання носа: за і проти

Користь промивання носа при нежиті:

  • зволоження слизової носової оболонки;
  • ефективність при лікуванні отоларингологічних патологій;
  • зменшення симптоматики;
  • зниження ризику хірургічного втручання.

Можлива шкода самостійного промивання носової порожнини:

  • надмірне очищення носового слизу загрожує запаленням навколоносових пазух (синуситом);
  • зниження захисної функції війок епітелію в порожнині носа;
  • неправильна процедура промивання в домашніх умовах здатна спричинити різні інфекції.
Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації щодо промивання носа

Процедура промивання носа має здійснюватися правильно. Щоб отримати від промивання очікуваний позитивний ефект, потрібно:

  • розібратися, як промивати ніс сіллю, як промивати ніс фізрозчином, а головне — чи варто це робити. Під час лікування будь-якої хвороби дуже важливо дотримуватися правила «не зашкодь», а воно передбачає відмову від самолікування. 
  • дотримуватися техніки зрошення / промивання носа. При неправильному виконанні у кращому випадку процедура не матиме ефекту, у гіршому — можна отримати ускладнення на інші органи. Особливо небезпечним може бути потрапляння рідини до слухової трубки.
  • дотримуватися рекомендованого дозування промивання і частоти процедур. «Передозування» може пересушити слизову, викликати набряклість тощо.
  • використовувати іригатор із дотриманням інструкції. При введенні насадки іригатора в ніздрю потрібно забезпечити нахилом голови в 30 градусів і виведення рідини з другої ніздрі або через рот. 
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чому після промивання носа він закладений?

Одна з причин закладеності носа після промивання — вазомоторний риніт, що виникає через розширення судин. Результатом є набряк слизової. Якщо без промивання не обійтися, щоб усунути набряклість, перед промиванням необхідно використовувати судинозвужувальні краплі.

Чим промивати ніс при гаймориті?

Щоб отримати очікувану ефективність лікування гаймориту, потрібно дотримуватися рекомендацій отоларинголога. Як правило, для зволоження й очищення слизової при запаленні придаткових пазух носа використовуються готові розчини. Який саме препарат підійде — у кожному конкретному випадку вирішує лікар. При цьому він керується станом пацієнта.

Як часто треба промивати ніс?

Найчастіше лікарі рекомендують промивати носові пазухи не більше 5 разів на день. Більш часте промивання може призвести до зворотного ефекту.

Що робити, якщо вода потрапила в середнє вухо під час промивання носа?

У разі потрапляння води у середнє вухо через ніс потрібно закапати у носові проходи краплі для звуження судин. Потім зробити інтенсивні жувальні рухи, пострибати з нахиленою головою. За відсутності позитивного результату усунення пробки потрібно терміново звернутися за консультацією до ЛОР-лікаря. Якщо неможливо усунути рідину зі слухової трубки, отоларинголог робить прокол барабанної перетинки.

В який час найкраще проводити промивання порожнини носа?

Для підвищення ефективності профілактики та лікування ніс промивають відразу після пробудження або за одну годину до сну. Під час лікування носа (у т. ч. при риніті) очищати ніс також потрібно через 2 години після їди (до 5 разів на день).

Чи небезпечно під час процедури промивання носа проковтнути розчин?

Зазвичай для промивання носа використовуються розчини /медикаментозні препарати, які не несуть жодної небезпеки для пацієнта, не можуть спричинити отруєння. Проковтування розчину зі слизом потрібно уникати з іншої причини. Попадання слизу до горла збільшує ризик поширення інфекції на інші органи дихальної системи.

Чи можна промивати ніс при незначному викривленні перегородки?

Рішення про допустимість промивання носа при викривленні носової перегородки може прийняти тільки лікар. При цьому він враховує різні чинники. Головний — ступінь впливу викривлення на носове дихання.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Експерт у напрямку:

Завідуючий стаціонарним ЛОР-відділенням, лікар-отоларинголог вищої категорії, ЛОР-хірург

Який лікар робить промивання носа?

Ефективне і кваліфіковане промивання носа в Києві забезпечать фахівці підрозділів клініки МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську. Після попереднього огляду та збору анамнезу лор-лікар нашого центру направить хворого на промивання порожнини носа за Проетцем із застосуванням сучасного обладнання. Додатково для посилення терапевтичного ефекту «зозулі» призначаються фізіотерапевтичні процедури.

Щоби записатися на прийом або поставити кілька запитань, зателефонуйте до нашого колл-центру: оператори підберуть зручний час для візиту та нададуть всю необхідну інформацію.

comment 14
Ветрова Оксана Михайлівна
Отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог
comment 4
Горбач Ольга Миколаївна
Лікар-отоларинголог першої категорії, дитячий лікар-отоларинголог
comment 35
Істоміна Світлана Юріївна
Врач-отоларинголог, сурдолог першої категорії
comment 25
Кот В'ячеслав Федорович
Лікар-отоларинголог, дитячий отоларинголог вищої категорії
comment 4
Лятичевська Олена Володимирівна
Лікар-отоларинголог, дитячий ЛОР
comment 40
Сергієнко Віталій Андрійович
Лікар-отоларинголог вищої категорії, дитячий отоларинголог другої категорії.
comment 7
Щадко Юлія Вікторівна
Отоларинголог, дитячий отоларинголог
comment 5
Яніогло Олеся Олексіївна
Лікар-отоларинголог, дитячий отоларинголог, ЛОР-хірург, інструктор Tactical Combat Casualty Care
Пов'язані послуги
Детская отоларингология
Дитячий отоларинголог
Физиотерапия
Фізіотерапія
Физиотерапия детям
Фізіотерапія для дітей
Отоларингологія
Консультація отоларинголога
Промивання носа «Зозуля»
Процедура "Кукушка"

Виїзд по Києву та районамВиїзд бригад невідкладної допомоги здійснюється по всіх районах Києва (Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський) та передмістя (Вишгород, Буча, Ірпінь, Бровари).

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

09.04.2023 08:11
Сергіївна

Процедура, звісно, не із самих приємних, але якщо все правильно робити, то справді дає хороший результат. Дякую автору за таку детальну статтю!

25.01.2023 23:42
Дмитрий

Подробно, спасибо.

13.05.2022 14:26
Мішуровська Катя

Маю гайморит, тому з промиванням носа знайома як ніхто. Але щоб воно приносило користь, а не шкодило, була перед тим на консультації у свого отоларинголога Герасименка Сергія Івановича. Він мені все детально пояснив, і як розчин готувати, і як саму процедуру безпечно проводити. Тому це дійсно дієвий метод, якщо робити все правильно.

24.01.2022 10:58
Марина

Я купила "Долфин", отличные препарат. 20 пакетиков , но потом через само устройство Долфин промываю нос. Заливаю в Долфин морскую воду.

17.03.2021 10:35
Мірошниченко В. В.

Мені більше подобається шприцівкою, купую морську сіль, роблю слабкий розчин, якщо ніс забитий попередньо капаю судинозвужувальні краплі.

21.02.2021 15:18
Ангелина

Спасибо за подробные инструкции.

04.02.2021 08:01
Віра

Відмінні поради, спасибі автору.

11.12.2020 19:56
Мілана

Спасибі за інструкцію, завжди промиваю ніс при нежиті, тепер знаю, як правильно це робити.

24.11.2020 12:39
Анна

Хороші поради, але боюся, і я воджу дитину промивати ніс в лікарню.

10.09.2020 18:16
Григорий

Отличные советы, прописали сыну промывать нос, раз промыли, пошло в ухо. Спасибо автору, научились.

Показати ще 3

arrow

Всього 10 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down