exit
search serach
Алергічний риніт

Алергічний риніт: симптоми, лікування, профілактика

Алергічний риніт — це запалення слизової оболонки, що спричиняється алергенами. Причиною поширеного захворювання є пилок, домашній пил або інші чинники. Запальний процес зачіпає слизову носа, очей, євстахієву трубу, середнє вухо, пазухи та горлянку. Майже кожна четверта людина планети страждає на алергічний нежить. Дослідження вказують на відмінності в частоті появи симптомів риніту залежно від місця проживання. В екологічно чистих районах алергія трапляється рідше, а у великих, забруднених містах ймовірність розвитку цього захворювання збільшилася майже вдвічі.

Відкрити Згорнути down

Класифікація алергічного риніту

Існує два види риніту алергічного характеру:

Сезонний.
Цей тип повторюється щороку в певні місяці. Здебільшого виникає в сезон цвітіння рослини, на яку в пацієнта алергія. Алергеном може бути пилок трави, бур'янів і дерев.

Цілорічний.
Пацієнт перебуває в постійному контакті з алергеном. Найчастіше це подразники з побутового середовища.

Класифікація алергічного риніту за тривалістю симптомів:

  • періодичний — тривалістю до 4 днів на тиждень або менш як 4 тижні;
  • хронічний — тривалістю від 4 днів на тиждень і більш як 4 тижні.
Відкрити Згорнути down

Етіологія риніту

Алергічний нежить є результатом взаємодії двох груп чинників: генетичної схильності до захворювання і провокуючою ланкою, що спричиняє небажані ознаки.

Причини алергічного риніту:

  • рослинний пилок;
  • алергени кліщів і тарганів;
  • спори цвілі;
  • алергени домашніх вихованців: шерсть, епідерміс, екскременти та виділення деяких хребетних.

Симптоми захворювання також можуть бути спричинені тютюновим димом, забрудненим повітрям і миючими засобами.

 

Патогенез

Алергічним ринітом вважається аномальна, надмірна реакція імунної системи людини, яка страждає на алергію, на контакт із білками та іншими речовинами, які називаються алергенами. На здорових людей алергени не діють. Цей запальний процес пов'язаний зі слизовою оболонкою носа.

Патологія виникає, коли алерген у вигляді пилку рослин з'єднується з імуноглобулінами класу IgE, секретованими організмом алергіка. У результаті утворюється комплекс, який прикріплюється до хмарних клітин, що продукують гістамін. Під дією гістаміну і з'являються ознаки алергічного риніту.

Тривалий вплив алергену може спричиняти гіпертрофію слизової носа, звузити або навіть заблокувати придаткові пазухи.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви захворювання

Алергічний риніт має такі симптоми:

  • водянистий секрет із носа;
  • носовий свербіж;
  • чхання, яке виникає періодично у вигляді приступів;
  • неприємні відчуття в горлі та вухах;
  • закладеність носа.
Відкрити Згорнути down
лікування алергічного нежитю в Києві
аллергічний риніт огляд в Києві

Симптоми алергічного риніту з'являються через кілька хвилин після впливу подразника. Пацієнти скаржаться на проблеми зі сном, які заважають нормальному функціонуванню організму.

Характерні очні симптоми: сльозотеча, почервоніння, свербіж, набряк. Вони можуть супроводжуватися зудом у вухах і горлі. Ознаки алергічного риніту, викликаного побутовими джерелами, менш виражені. Пацієнти скаржаться на постійну закладеність носа, подразнення задньої стінки горлянки та на ослаблений нюх.

Одночасно виникає порушення концентрації уваги, що ускладнює роботу або навчання. З'являється стомлюваність, сухість у роті, хропіння й навіть підвищення температури тіла.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу захворювання під час вагітності

Алергічний риніт у період вагітності частіше вражає жінок, які страждали захворюванням до перебудови гормонального фону. Клінічна картина під час вагітності не відрізняється від типових ознак. Як лікувати алергічний риніт у цій ситуації? Якщо є можливість, насамперед потрібно використовувати немедикаментозні методи. Однак, якщо вони не діють, призначаються відповідні препарати. У разі легкої форми нежитю можуть бути введені препарати з групи кромонів. При важких симптомах лікар-алерголог може призначити назальні кортикостероїди. Вони дуже ефективні та, що важливо, безпечні для вагітних. Необхідно проконсультуватися з лікарем-гінекологом про препарати, які можна використовувати в період гестації.

Відкрити Згорнути down

Особливості алергічного риніту в дітей

Алергічний риніт у дітей — явище поширене. Захворювання часто виникає одночасно з вірусною інфекцією або сприяє їй. Це ускладнює швидку діагностику. Дітям старше 4 років дитячий алерголог проводить шкірні проби. У деяких випадках лікар-педіатр може призначити аналіз крові на алергію. Захворювання в дитини може виникнути через харчові алергени. Будь-який продукт, який спричиняє реакцію, прибирають із раціону майже на 3 тижні. Якщо після його виключення стан поліпшується, а при повторному включенні погіршується, продукт вважається алергеном.

Залежно від інтенсивності алергічної реакції можна використовувати різні методи лікування. Найпростіший і найефективніший спосіб — уникати алергенів, тому дуже важливо визначити їх за допомогою аналізів. Крім спеціалізованих препаратів, дитячий лікар-отоларинголог може порадити промивання носа ізотонічним розчином морської солі.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Наслідки алергічного риніту можуть спричинити численні ускладнення.

Крім високого ризику бронхіальної астми, велика ймовірність появи таких патологій:

  • Синуситу
  • Середнього отиту
  • Носових поліп
  • Погіршення нюху
  • Проблем зі сном
Відкрити Згорнути down

Неконтрольований процес захворювання знижує здатність керувати автомобілем, що може збільшити ймовірність ДТП.

 

Діагностика захворювання

При діагностиці алергічного риніту обов'язково проводиться ЛОР-обстеження. Лікар оглядає порожнину носа і виявляє набряклість слизової носа та її гіперемію.

У разі підозри на алергічний риніт призначається риноцитограма (мазок на еозинофілію). Мікроскопічне дослідження з порожнини носа дає змогу відрізнити риніт алергічного походження від інфекційного. Лікар-отоларинголог інтерпретує результати, оцінюючи співвідношення кількості клітин лейкоцитів, еозинофілів, нейтрофілів, лімфоцитів, макрофагів, еритроцитів. Дослідження назального секрету також може виявити також дріжджові гриби та патогенну флору. Отримані результати дають можливість призначити правильне та ефективне лікування риніту.

Діагностика алергічного риніту передбачає проведення специфічних аналізів. Це шкірні проби, які роблять у кабінеті лікаря-алерголога. Дослідження передбачає нанесення на шкіру або введення в неї різних речовин, що викликають алергію. Потім за допомогою тестів оцінюють реакцію на гістамін і розмір змін у місці нанесення алергену.

Визначити причину алергічного риніту легко, адже при контакті з речовиною, що викликає реакцію, з'являється почервоніння або волдир. У разі сумнівів лікар може призначити КТ придаткових пазух носа.

Відкрити Згорнути down

Лікування алергічного риніту

У період лікування алергії дуже важливо уникати контакту з алергенами. Щоб лікування алергічного риніту було ефективним, необхідно якомога раніше ідентифікувати алергени, які викликають небажані симптоми.

Особливу роль у симптоматичній терапії відіграють антигістамінні препарати: пероральні, назальні, кон'юнктивальні. Крім цього, використовуються ліки, що знімають застій у кровоносних судинах слизової оболонки носа. Однак ними можна користуватися не довше тижня.

Процес лікування алергічного риніту передбачає десенсибілізацію. Вона полягає у введенні щоразу більших доз алергенів для підвищення порогу чутливості до цих речовин. Завдяки десенсибілізації полегшуються симптоми захворювання.

 

Контроль виліковності

У більшості пацієнтів після продуктивного алергічного риніту (частіше це стосується полінозу) симптоми зменшуються. Пацієнт, який пролікував алергію, може працювати ефективніше та відвідувати школу. Медичне спостереження за пацієнтом ґрунтується на оцінці симптоматичного лікування. Хворому обов'язково треба уникати контакту з алергенами.

Відкрити Згорнути down

Профілактика алергічного риніту

Специфічних профілактичних заходів при цій патології немає. Грудне вигодовування протягом як мінімум 4–6 місяців дає деякий захист. Вагітній жінці та дітям треба уникати впливу сигаретного диму. Важливо не контактувати з алергенами за наявності захворювання в близьких родичів.

 

Поради та рекомендації

Усім пацієнтам з алергічним ринітом рекомендується промивати ніс фізіологічним розчином. Якщо можливо, уникати контакту із симптоматичними алергенами.

Як це зробити:

  1. Алергічний нежить вимагає обмеженого перебування на відкритому повітрі в період цвітіння пилку, оскільки це провокує захворювання. Також доведеться зачинити вікна у квартирі. Після тривалого перебування на вулиці необхідно переодягнутися і прийняти душ, оскільки пилок осідає на одязі, шкірі та волоссі.
  2. Водії з подібною патологією мусять тримати вікна й дах машини зачиненими. Потрібно запустити в автомобілі замкнуту циркуляцію повітря.
  3. Людям з алергією на домашній пил треба прибрати килими, м'які меблі та інші предмети. Важливо також часто прати постільну білизну при температурі вище 60 ° С.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як відрізняється алергічний нежить від звичайного?

Ознакою алергічного нежитю є запалення слизової оболонки носових пазух, яке викликане присутністю будь-якого алергена-подразника. Симптоми алергічного риніту: печіння, свербіння, часте чхання, виділення рідини з носових пазух, порушення нюху, мармурове забарвлення слизової. Також до відмінних особливостей інфекційного риніту належить підвищення температури, ломота в тілі, біль у горлі, слизові виділення з носа, почервоніння слизової. Щоб вилікувати алергічний риніт, рекомендовано звернутися до алерголога і дитячого алерголога.

Які алергени найчастіше викликають риніт?

Алергічна реакція — це збій організму людини на взаємодію з алергенами. Збудниками алергії можуть бути пилові кліщі, пилок рослин, спори грибів, часточки шкіри, слини, сечі тварин, харчові алергени, професійні алергени. Виникає алергія при неправильному способі життя, неправильному харчуванні, регулярному стресі.

Чим лікувати алергічний риніт у матері у період грудного вигодовування?

Будь-яка алергічна реакція організму людини викликана контактом організму з алергеном. Лікування алергічного риніту у годувальників вимагає особливого підходу. Прийняття будь-яких медикаментозних препаратів тягнуть за собою наслідки, тому не рекомендується приймати ліки без консультації гінеколога.

Як зняти набряклість носа при алергічному риніті?

Набряк слизової оболонки носа при алергії проявляється на тлі виділення в кров антитіл, що перешкоджають алергену. Рекомендувати засоби, які зменшують набряк слизових, може лікар-отоларинголог. Якщо виявлені симптоми алергічного риніту у дітей, варто звернутися до дитячого отоларинголога. Використання певних груп медикаментів і схема їх застосування залежить від ступеня припухлості носових проходів, спровокованої алергічним ринітом. Найчастіше використовують судинозвужувальні краплі. Зняти набряк за допомогою механічного очищення можна, якщо промивати носові проходи фізіологічним розчином.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Завідуюча педіатричним відділенням на Оболони, лікар-педіатр вищої категорії

Експерт у напрямку:

Лікар-алерголог вищої категорії

Який лікар лікує алергічний риніт?

При підозрі на початок захворювання треба звернутися до досвідченого лікаря-алерголога. Фахівці клініки МЕДІКОМ виявлять алерген і після консультації з лікарем-отоларингологом, призначать ефективне лікування алергічного риніту в Києві. Використання сучасного лікувально-діагностичного обладнання доповнюється індивідуально складеною програмою лікування. Для зручності пацієнтів прийом ведеться у двох районах: Оболоні та Печерську. Звертайтеся в наші підрозділи, щоб максимально полегшити якість життя.

comment 25
Товстолит Валерій Павлович
Завідуючий стаціонарним ЛОР-відділенням, лікар-отоларинголог вищої категорії, ЛОР-хірург
comment 14
Ветрова Оксана Михайлівна
Отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог
comment 4
Горбач Ольга Миколаївна
Лікар-отоларинголог першої категорії, дитячий лікар-отоларинголог
comment 34
Істоміна Світлана Юріївна
Врач-отоларинголог, сурдолог першої категорії
comment 25
Кот В'ячеслав Федорович
Лікар-отоларинголог, дитячий отоларинголог вищої категорії
comment 3
Лятичевська Олена Володимирівна
Лікар-отоларинголог, дитячий ЛОР
comment 32
Миронюк Борис Миколайович
Лікар-отоларинголог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 0
Назар Олег Володимирович
Лікар-алерголог, імунолог вищої категорії, к. м. н.
comment 3
Прунцева Христина Олександрівна
Лікар-алерголог, педіатр вищої категорії
comment 40
Сергієнко Віталій Андрійович
Лікар-отоларинголог вищої категорії, дитячий отоларинголог другої категорії.
comment 20
Старунова Тетяна Григорівна
Лікар-алерголог вищої категорії
comment 4
Щадко Юлія Вікторівна
Отоларинголог, дитячий отоларинголог
comment 3
Яніогло Олеся Олексіївна
Лікар-отоларинголог, дитячий отоларинголог, ЛОР-хірург, інструктор Tactical Combat Casualty Care

Вiдгуки

27.02.2021 14:31
Матвей

Это страшный зуд в носоглотке знаком не понаслышке. Спасибо за советы.

10.10.2020 12:09
Андрей

Спасибо, думаю попробовать все, что написано, надеюсь поможет.

21.09.2020 20:26
Валентин Анатольевич

В клинику обращался не раз, всегда удачно. Уже вторую неделю насморк, печет в горле. Записался к аллергологу.

01.09.2020 19:07
Арина

Хорошие советы, спасибо автору. Но лучше аллергию лечить у врача.

15.08.2020 17:53
Микита

Мучуся алергією з усіма витікаючими наслідками. Не думав що це хвороба, тому справлявся як то сам, тепер розумію, що позбутися можна тільки за допомогою фахівця.

23.07.2020 10:46
Алиса Александровна

Спасибо за информацию. Моя профилактика заключается в том, что в период цветения пропиваю противоаллергические препараты, и капли всегда со мною.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down