exit
search serach
Как лечить ветрянку (ветряную оспу)?

Як лікувати вітрянку (вітряну віспу)?

Вітряна віспа або вітрянка — це вірусне захворювання, що супроводжується ураженням шкіри й слизових оболонок у вигляді папульозно-везикулярного висипу і вираженою інтоксикацією всього організму. Varicella отримала свою назву від натуральної віспи, яку викликали збудники роду Varicellovirus.

Етіологія

Вітряну віспу викликає ДНК-геномний вірус Varicella Zoster, який відноситься до вірусу герпесу людини 3 типу (вірус варицелла-зостер). Причини вітрянки — впровадження мікроорганізму в організм, який живе і розмножується тільки всередині людини. У зовнішньому середовищі збудник нестійкий і швидко гине під впливом прямих сонячних променів, від нагрівання й ультрафіолетового випромінювання.

Епідеміологія вітряної віспи

Вітрянка — це повсемістно поширене захворювання. Сприйнятливість до вітряної віспи дуже висока. Захворіти може як дитина, так і доросла людина. Але, найчастіше зустрічається вітрянка у дітей. До 15-16 років приблизно 80% населення встигає перехворіти цією інфекцією.

Для захворювання характерна виражена осінньо-зимова сезонність.

Джерелом інфекції є хвора людина, яка становить небезпеку в останні 10 днів інкубаційного періоду і перші 5-7 днів з моменту появи перших висипань.

Механізм і шляхи передачі

Механізм передачі вітрянки — аерозольний, шлях передачі — повітряно-крапельний. При розмові, чханні та кашлі хвора людина виділяє величезну кількість збудників в зовнішнє середовище, які з повітрям можуть переноситися на великі відстані.

Заразитися можна, перебуваючи з хворою людиною в одній кімнаті або безпосередньо з ним розмовляючи. Можлива трансплацентарна передача вірусу від матері до плоду.

Інфікування вітряною віспою малоймовірне через третіх осіб, різні предмети та речі.

Після перенесеного захворювання у людини формується стійкий довічний імунітет. Стійкість новонародженої дитини до вітрянки обумовлена отриманими від матері антитілами, які циркулюють в крові малюка кілька перших місяців його життя.

Вітряна віспа

Патогенез

Збудник вітрянки в організм проникає через верхні дихальні шляхи, закріплюється на клітинах слизової оболонки, де починає накопичуватися і проникає в лімфатичну систему. В кінці інкубаційного періоду вірус надходить у кров. У крові накопичуються токсичні метаболіти репродукції мікроорганізмів, що проявляється лихоманкою та алергічними реакціями.

Збудник вітряної віспи поширюється по всьому організму. Розмноження вірусу в епітелії шкіри супроводжується вакуолізацією, балонною дистрофією і подальшою загибеллю клітин. У порожнинах, що  утворилися, накопичується серозна рідина, утворюються бульбашки. При висиханні везикул на їх місці з'являються скоринки, після відпадання яких пошкоджений епідерміс відновлюється. Такий процес розвивається і на слизових оболонках з утворенням ерозій. Велике значення в механізмі розвитку захворювання відіграє порушення клітинних імунних реакцій. У осіб з порушеннями імунного статусу розвиваються важкі форми вітрянки.

У зв'язку з ослабленням імунітету, збільшується сприйнятливість до інших інфекцій, загострюються хронічні захворювання.

Після перенесеного захворювання формується стійкий імунітет, однак, у дорослих, що перехворіли в дитинстві вітрянкою, при різкому зниженні захисних сил організму, при інфікуванні можливий повторний розвиток захворювання.

В організмі вірус може зберігатися в латентному стані в нервових гангліях довічно. На цей час, ще недостатньо вивчені механізми збереження вірусу і його можливості подальшої активації з проявом захворювання у вигляді оперізуючого лишаю.

У більшості випадків прогноз сприятливий, у дорослих і при ускладненому перебігу — серйозний.

Клінічні прояви

У більшості випадків інкубаційний період становить від 11 до 21 дня. Ознаки вітрянки починають проявлятися гостро. Швидко розвиваються симптоми інтоксикації, вираженість яких залежить від тяжкості перебігу захворювання.

Симптоми вітрянки:

 • висипання на шкірі у вигляді везикул і папул;
 • висип супроводжується свербінням;
 • нові висипання з'являються протягом декількох днів;
 • висипання на шкірі розташовані безладно;
 • висипання локалізуються на волосистій частині голови, обличчі, шиї, тулубі та кінцівках (виняток долоні й підошвах), слизових оболонках;
 • підвищення температури.

Елементи висипу проходять у своєму розвитку кілька етапів: рожева пляма (розеола) діаметром до 4 мм — папула — везикула (діаметром 24 мм) — корочка. Бульбашки наповнені прозорим вмістом, який іноді може ставати каламутним, гнійним, геморагічним. Кількість елементів висипу різна — від одиничних проявів до декількох десятків.

З моменту появи висипу до утворення кірочок проходить 2-3 дні. Нові висипання спостерігаються протягом ще 2-8 днів. Кірочки відпадають через 5-10 днів без сліду. Однак, якщо їх насильно зірвати, на їх місці утворюються вторинні, як правило, інфіковані корочки, на місці яких можуть формуватися рубці.

У дітей вітрянка супроводжується плаксивість, дратівливістю, загальним нездужанням, зниженням апетиту, немовлята відмовляються від грудей.

Особливості перебігу хвороби при вагітності

Зараження вагітної жінки вітряною віспою є небезпечним для плода в першому і другому триместрах вагітності. Інфікування на початку вагітності може призвести до загибелі плоду або порушень в його розвитку. Якщо жінка захворіла в перші 20 тижнів вагітності, це може призвести до розвитку у дитини синдрому вродженої вітряної віспи (фетального синдрому вітряної віспи).

Для синдрому вродженої вітряної віспи характерні:

 • ураження шкіри (виразки, відсутність шкіри, шрами);
 • патології розвитку скелета (одностороння гіпоплазія кінцівок, грудної клітини, рудиментарні пальці, клишоногість);
 • пороки розвитку ЦНС (анофтальмія, мікроцефалія, атрофія зорового нерва, анізокорія, судомний синдром, паралічі);
 • ураження очей (мікрофтальмія, катаракта, хоріоретиніт);
 • м'язова гіпоплазія та ін.

Інфікування на пізніх стадіях вагітності або безпосередньо після народження характеризується як неонатальна вітряна віспа. Найбільший ризик розвитку захворювання у дитини протягом 7 днів до початку пологів і через 7 днів після народження.

Ускладнення

У переважній більшості вітрянка протікає не важко, проте можливий розвиток важких форм:

 • геморагічної;
 • гангренозної;
 • бульозної.

При важких формах вітрянки, особливо в імунокомпроментованих осіб, можливе ураження печінки, нирок, наднирників, легенів, селезінки, кишечника, ендокринної системи. Через скупчення вірусу в нервових гангліях може проявлятися енцефаліт.

Неприємні наслідки інфекції обумовлені, в першу чергу, приєднанням патогенної мікрофлори.

Ускладнення вітрянки:

Перша допомога

Все вказує, що у дитини або дорослої людини проявляються симптоми вітрянки? Терміново треба викликати лікаря. Консультація інфекціоніста та педіатра допоможе встановити точний діагноз, вчасно провести лікувальні заходи й уникнути розвитку неприємних наслідків і ускладнень.

До приїзду лікаря не рекомендується нічим обробляти висипання на тілі. Це допоможе інфекціоністу швидко диференціювати вітрянку. При високій температурі можна дати жарознижувальні ліки (з урахуванням віку хворого). Такими засобами можуть бути парацетамол, ібупрофен. Протипоказаний аспірин (існує великий ризик розвитку синдрому Рея).

Діагностика

Діагностика вітрянки заснована на клінічній картині інфекційного захворювання.

Перевірити діагноз можна за допомогою методів діагностики:

Зразками для дослідження є зішкріб шкіри з уражених ділянок і кров.

Лікування

Лікування вітрянки не припускає етіотропної терапії, спрямованої на усунення збудника інфекції.

Основу лікувальних заходів складають ретельний догляд за шкірою і нігтями. Показаний щоденний душ (ванна) з ретельним, але дбайливим, осушенням шкіри рушником. Також, треба уникати пошкодження, розчісування висипань.

Висипання обробляють місцево антисептичними засобами. Корочки, що з’являються, змащують вазеліном або жирним кремом.

При приєднанні ускладнень або тяжкому перебігу захворювання лікування вітрянки включає:

 • антимікробну терапію — при приєднанні гнійних процесів;
 • дезінтоксикаційне лікування — при сильній інтоксикації;
 • введення імуноглобуліну.

Профілактика вітрянки

Для попередження зараження від інфікованого вітряною віспою, необхідно повністю виключити безпосередні контакти. Ослабленим особам вводиться імуноглобулін. У навчальних закладах (групах або класах) вводиться карантин з вітрянки.

Всім вагітним жінкам, хворим на вітрянку на ранніх термінах, рекомендується проводити УЗД на 22-23 тижні вагітності для виявлення типових для вітряної віспи вад розвитку плоду. Для встановлення фетальної інфекції на 16-20 тижні досліджуються навколоплідні води. При наявності серйозних вад розвитку плоду жінці, як правило, пропонується переривання вагітності.

При плануванні вагітності й відсутності вакцинації жінці як мінімум за місяць до зачаття рекомендується зробити щеплення від вітрянки.

Вакцинація

Щеплення від вітрянки є рекомендованим. Вакцинація проводиться двічі з інтервалом в 1-1,5 місяця. Прищепити від вітрянки можна не тільки дитину, але і дорослого, якщо він не перехворів у дитинстві.

Вітрянка

Питання-Відповідь

Як починається вітрянка у дітей?

У більшості випадків, перші ознаки вітрянки у дітей - різке підвищення температури тіла (частіше за все, до 39-40 °C), поява вітрянкового висипу, який швидко наповнюється рідиною (на долонях і підошвах висип, як правило, відсутній), а потім і свербіння. Через 8-10 годин бульбашки лопаються і покриваються скоринкою, яку не можна здирати і розчісувати. Оскільки, до перших симптомів при травмуванні папул вітряної віспи може приєднуватися вторинна інфекція, утворюватися рубці. Симптоми вітрянки у дорослих повністю відповідають симптомам хвороби у дітей.

Чим мазати висипання при вітрянці?

Рекомендується обробка везикул 1% розчином брильянтового зеленого ("зеленка"), можна використовувати 1-2% розчин марганцівки, а також будь-який інший антисептичний засіб. Після їжі необхідно полоскати ротову порожнину розчинами антисептиків (наказ МОЗ № 354). Також для полегшення симптомів місцево може використовуватися каламіновий лосьйон, можливий прийом антигістамінних препаратів для осіб старше 1 року (приміром, хлорфенамін (Piriton)).

Чи можна при вітрянці виходити на вулицю?

У гострий період, коли клінічна картина (млявість, слабкість, підвищена температура тіла, висип з сильним свербінням) має виражений характер, гуляти на вулиці і контактувати з іншими людьми, які не хворіли на вітряну віспу, заборонено. Але, кімнату, в якій знаходиться хворий, потрібно обов'язково провітрювати. Починати прогулянки можна після зникнення яскравої симптоматики, приблизно на 5 день хвороби, але дотримуючись правил безпеки для оточуючих: вибирати місця для прогулянки далеко від людних місць і магазинів, стежити, щоб дитина не пітніла, не купатися у водоймах.

На який день проявляється вітрянка?

Інкубаційний (прихований) період вітряної віспи може тривати від 1 до 3 тижнів (в більшості випадків, 2 тижні). При цьому, симптоми можуть з'явитися не раніше 7 днів, але і не пізніше 21 дня з моменту контакту з вірусоносієм. Людина перестає бути заразною, коли останні шкірні ураження (везикули), що з’явилися, покриваються скоринкою.

Чи можна захворіти на вітрянку вдруге?

Після перенесеної вітряної віспи найчастіше формується стійкий довічний імунітет. Але в окремих випадках, при порушеннях функції імунної системи, наявності імунодефіцитних станів, можливе повторне захворювання, що виявляється симптоматикою вітряної віспи, оперізуючого лишаю. Також, специфічний імунітет проти захворювання можна сформувати, зробивши щеплення від вітрянки. Пройти імунізацію радиться людям із зони ризику - діти від 2 років, всі дорослі, що не перехворіли на вітряну віспу (особливо, особи, які контактують з вітрянковими хворими, працівники медичних і дитячих установ).

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Автор статті:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, кандидат медичних наук

Експерт у напрямку:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії

Який лікар лікує вітрянку?

Встановити точний діагноз і провести ефективне лікування вітрянки в Києві можна в поліклініках клініки МЕДІКОМ (Оболонь і Печерськ). Записатися на консультацію до дитячого інфекціоніста або викликати педіатра додому ви можете, зателефонувавши за номерами, вказаними на сайті клініки.

 

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Наші лікарі успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань, використовуючи всі можливості, які надає сучасна медицина.

Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, кандидат медичних наук
comment 15
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 41
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 13
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 7

Вiдгуки

10.05.2021 22:10
Фролова Н.

Дякую автору за статтю. Інформативно та можна використовувати. Ті, кому за 40, напевне пам'ятають, що нас самих так лікували. Певна річ, що треба і до лікаря обов'язково звернутися, бо симптоми — симптомами, але можна собі таке налікувати... А шановному Дмитрію скажу, що не варто займатися самолікуванням. Якщо ви шукаєте інформацію в інтернеті про лікування вітряної віспи, значить самі не медик. Ви можете гарантувати, що ваші дії будуть безпечні? Навряд! А відповідати за наслідки, за ускладнення ви будете? Теж сумніваюся. Тому рекомендації щодо звернення до лікаря — це перше, що взагалі треба робити заради безпеки хворого. Навіть якщо це не лікар з Медіком. І саме ні про що — ваш відгук.

23.04.2021 15:12
Лєна Барикіна

Гарна стаття. Щось нове дізналася для себе. Але в засобах лікування як виявилося з часів мого дитинства нічого не змінилось. Антигістамінка, жароззнижуюче, зельонка для сушки прищиків і до школи не ходити. ПАм'ятаю, сиділа вдома увесь інкубаційний період - аж 21 день, проте ніхто взагалі не захворів у моєму класі від мене. Це до сих пір наиждхає, хоча і трошки смішно. ))) Вважається, що чим раніше перехворіти на вітрянку, тим краще. З роками вона тяжче переноситься.

07.04.2021 10:36
Катюша Пронина

У ребенка после возвращения из сада к вечеру появилась сыпь непонятная, и так как я сам наблюдаюсь периодически в Медикоме у разных врачей, конечно же утром повезли ребенка туда. Предварительная запись вечером была в нашу пользу, поэтому на прием поехали сразу к детскому инфекционисту - Махине Наталье Владимировне. Веселая женщина оказалась, хотя у нас с мужем были лица совсем не веселые. Ребенок чесался, нервничал, мы на него шикали и кричали, чтоб не чесал. короче, оказалась простая ветрянка. А нервов было потрачено семьей на целую Я ему вечером накануне на всякий случай дала антигистаминку, конечно. А утром решила не давать перед посещением врача, ну мало ли что и как. Тяжело было ребенку, но мы делаем все, что нам НВ прописала, вроде бы получше стало. Главное вовремя перехватывать руки, чтоб не чухал, не сцарапывал. В общем, спасибо Медиком у в который раз - и за оперативность, и за хороших врачей!

27.03.2021 12:17
Татьяна

Информации по заболеванию мало.Тема не раскрыта, мне статья не понравилась.

26.01.2021 13:56
Лакшина Ю. С.

Для снятия зуда и воспаления весь мир давно назначает лосьоны на базе Каламина 15%. Каламин или Калмосан. У вас про это ничего не сказано.

03.02.2020 17:45
Медиком

В ответ на отзыв от 01.02.2020: Елена, благодарим за интерес к нашим материалам! Во всех протоколах для снижения температуры тела применяют Ибупрофен (естественно, при отсутствии противопоказаний). В зависимости от формы выпуска препарата на основе Ибупрофена рекомендации по его применению, как и инструкции, могут отличаться. Наилучшим решением будет: четко следовать назначению лечащего врача.

01.02.2020 19:23
Лена

В вашей статье написано что можно сбивать температуру при ветрянке ибупрофеном. А в самой инструкции к нурофену сказно, что его не рекомендуется использовать при ветрянке....

25.01.2020 00:06
Дмитрий Медведев

БЕСПОЛЕЗНО!!! К сожалению, ответ на вопрос темы статьи "Как лечить ветряную оспу" ОТСУТСТВУЕТ. Раскрыто много информации, но чем помочь больному, кроме как вызвать врача, НИ СЛОВА. Благодарю авторов за труд, но пользы от него 0.

17.01.2020 11:15
Вікторія

Дякую за статтю, все просто і зрозуміло. Шукала інформацію щодо того, чи можна купати дитину протягом періоду хвороби, знайшла необхідну відповідь та інше корисне!

Показати ще 3

arrow

Всього 9 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down