exit
search serach
Как лечить ветрянку (ветряную оспу)?

Як лікувати вітрянку (вітряну віспу)?

Вітряна віспа (вітрянка) — це вірусне захворювання, що характеризується ураженням шкіри та слизових оболонок папульозно-везикульозним висипом. Також вона супроводжується вираженою інтоксикацією всього організму.

Відкрити Згорнути down

Причини вітрянки

Вітряну віспу спричиняє ДНК-геномний вірус Varicella Zoster, який належить до вірусу герпесу людини 3 типу (вірус варицелла-зостер). 

Цей вірус швидко гине під впливом UV-випромінювання (зокрема прямих сонячних променів) і в разі нагрівання.

Сприйнятливість до вірусу вітряної віспи дуже висока. Ризик зараження є і для дитини, і для дорослої людини. Найчастіше трапляється вітрянка в дітей. До 15-16 років приблизно 80 % населення встигає перехворіти на інфекцію.

Для захворювання характерна виражена осінньо-зимова сезонність.

Відкрити Згорнути down

Як передається вітрянка

Типовий механізм передачі вітрянки — повітряно-крапельний.

Джерелом інфекції є хвора людина. Вона заразна в останні 10 днів інкубаційного періоду та перші 5–7 днів із моменту появи висипу.

Найімовірніше заразитися в разі тісного контакту з хворим. Водночас є і низький ризик інфікування через третіх осіб та різні предмети / речі.

Також можлива трансплацентарна передача вірусу від матері до плоду.

Імунітет

Здебільшого у людини без відхилень у роботі імунної системи в процесі одужання формується стійкий імунітет до вірусу. Також тривалий імунітет (7–10 років) можна сформувати за допомогою вакцинації.

Стійкість новонародженого до вірусу перші місяці життя зумовлена материнським (пасивним) імунітетом. Він передається дитині через плаценту чи з молозивом від матері. За умови наявності в самої жінки природного чи штучного імунітету проти вірусу вітряної віспи.

Вітряна віспа
Відкрити Згорнути down

Патогенез вітряної віспи

Вхідними воротами для збудника вітряної віспи є слизові оболонки верхніх дихальних шляхів. Потрапляючи в дихальні шляхи, вірус накопичується на слизових та проникає в лімфатичну систему. А наприкінці інкубаційного періоду потрапляє в кров.

Інкубаційний період триває від 11 до 23 днів, у середньому — 15 днів.

Відтворення вірусу вітрянки в епітеліальній клітині сприяє її загибелі. На місці відмерлих клітин залишаються порожнини, що наповнюються запальною рідиною. Саме так формуються везикули. Після їх лопання залишаються скоринки, які не можна видаляти примусово. Оскільки через ослаблення імунітету збільшується сприйнятливість до інших інфекцій. Також у цей час можуть загостритися хронічні захворювання.

Для дітей та підлітків за вітряної віспи прогноз сприятливий. Винятком є випадки із вторинними ускладненнями. Інфіковані вітрянкою в дорослому віці здебільшого переносять хворобу тяжко.

Після інфікування та хвороби вірус здатен зберігатися в організмі людини в латентному стані довічно. Вірус зберігається в нервових гангліях із можливістю активації у вигляді оперізуючого лишаю.

Відкрити Згорнути down

Можливі симптоми вітрянки

Після інкубаційного періоду швидко розвиваються симптоми гострої стадії. Основним є висипання на шкірі та слизових. На шкірі висип локалізується на волосистій частині голови, обличчі, шиї, тулубі та кінцівках. Часто на слизовій оболонці очей, у порожнині рота й на статевих органах.

Вираженість симптомів залежить від тяжкості перебігу захворювання.

Крім висипань на шкірі та слизових у вигляді везикул та папул, можливі такі додаткові симптоми:

 • свербіж;
 • підвищення температури;
 • плаксивість, дратівливість, загальне нездужання, зниження апетиту (у дитячому та підлітковому віці);
 • різні ознаки інтоксикації.
Відкрити Згорнути down

Елементи висипу проходять у своєму розвитку кілька етапів: рожева пляма (розеола) діаметром до 4 мм — папула — везикула (діаметром 24 мм) — скоринка. Бульбашки наповнені прозорим вмістом, який іноді стає мутним, гнійним, геморагічним. Кількість елементів висипу різна — від поодиноких проявів до кількох десятків.

З моменту появи висипу до утворення скоринок проходить 2-3 дні.

Нові висипання з'являються ще впродовж 2-8 днів. 

Скоринки відпадають через 5-10 днів без сліду. Якщо їх насильно зірвати, є ризик інфікування з подальшим шрамуванням шкіри.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу вітрянки при вагітності

Вагітним, що захворіли на вітрянку на ранніх термінах, рекомендується проводити УЗД на 22–23 тижні вагітності. Це необхідно для виявлення типових для вітряної віспи вад розвитку плода (зокрема синдрому вродженої вітряної віспи / фетального вітряного синдрому). Також інфікування на початку вагітності здатне призвести до загибелі плода та мимовільного переривання вагітності.

Для встановлення фетальної (внутрішньоутробної) інфекції на 16–20 тижні, крім УЗД, можливе проведення дослідження навколоплідних вод.

Особливості синдрому вродженої вітряної віспи

 • ураження шкіри (виразки, шрами, стани, за яких шкіри немає);
 • патології розвитку скелета (одностороння гіпоплазія кінцівок, грудної клітини, рудиментарні пальці, клишоногість);
 • вади розвитку ЦНС (анофтальмія, мікроцефалія, атрофія зорового нерва, анізокорія, судомний синдром, паралічі);
 • ураження очей (мікрофтальмія, катаракта, хоріоретиніт);
 • м'язова гіпоплазія та ін.

За наявності серйозних вад розвитку плода можливе ухвалення рішення про переривання вагітності за медичними показаннями.

Найбільший ризик неонатальної вітряної віспи — інфікування на пізніх стадіях вагітності або зараження новонародженого — 7 днів до початку пологів та через 7 днів після народження дитини.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення вітрянки

Найчастіше вітрянка протікає легко та без ускладнень.

Якщо ж у хворого розвинулася одна з важких форм — геморагічна, гангренозна, бульозна — можливе ураження печінки, нирок, надниркових залоз, легень, селезінки, кишківника, ендокринної системи тощо.

Відкрити Згорнути down

Тяжкий перебіг вітрянки та приєднання до неї патогенної мікрофлори в будь-якому віці можуть стати причиною розвитку таких ускладнень:

Відкрити Згорнути down

Що робити, якщо з’явився висип і підвищилася температура

Якщо з’явилися підозри на вітрянку чи іншу інфекцію, яка проявляється висипаннями на тілі та підвищенням температури, потрібно викликати лікаря додому або забезпечити доставлення пацієнта до фахівця.

До приїзду лікаря не рекомендується обробляти висипи на тілі. Це допоможе інфекціоністу чи педіатру диференціювати вітрянку.

При високій температурі можна дати жарознижувальні ліки (з урахуванням віку хворого). Заборонено збивати температуру препаратами, у склад яких входить ацетилсаліцилова кислота. Приймання їх у разі вітряної віспи є чинником ризику розвитку синдрому Рея.

Відкрити Згорнути down

Діагностика вітряної віспи

Діагностика вітрянки ґрунтується на аналізі клінічної картини інфекційного захворювання.

Рідше для підтвердження вітрянки використовують лабораторну діагностику:

 • визначення ДНК вірусу ПЛР;
 • визначення антитіл до збудника методом імунофлюоресценції;
 • серологічний метод (дослідження мазка з ураженої ділянки шкіри).
Відкрити Згорнути down

Лікування вітряної віспи у дітей та дорослих

Лікування вітрянки не передбачає терапії, спрямованої на усунення причин захворювання — збудника інфекції.

Основу лікувальних заходів складають:

 • ретельний догляд за шкірою та нігтями;
 • щоденні водні процедури (після них потрібно обережно промокнути шкіру чистим рушником, не розтираючи);
 • заборона на механічні ушкодження, зчісування висипів;
 • місцева обробка висипів антисептичними засобами, що знімають свербіж (сучасні засоби не забарвлюють шкіру);
 • змащування скоринок, що утворилися, жирним кремом.

У разі приєднання ускладнень (зокрема вторинної інфекції) та/або тяжкому перебігу захворювання лікування вітрянки включає:

 • антимікробну терапію (у разі приєднання гнійних процесів);
 • дезінтоксикаційне лікування (під час сильної інтоксикації);
 • введення імуноглобуліну.
Відкрити Згорнути down

Профілактика вітрянки

Найбільш надійною профілактикою (зокрема під час плануванні вагітності та в дитячих колективах) є вакцинація проти вітряної віспи.

Для запобігання зараженню від хворого вітряною віспою, необхідно повністю виключити безпосередні контакти. У навчальних закладах можливе запровадження тотального або локального карантину.

Відкрити Згорнути down

Вакцинація проти вітряної віспи

Щеплення проти вітрянки проводиться двічі з інтервалом в 1-1,5 місяця, починаючи з дворічного віку. Особливо вона рекомендується працівникам медичних та дитячих установ.

Можливе проведення екстреної профілактики вітрянки особам, які не були щеплені раніше, не хворіли на вітряну віспу, але мали тісне спілкування з хворим. Профілактика здійснюється в перші 72 години після контакту.

Перенесена вітрянка не є гарантією імунітету й приводом не вакцинуватися. Єдиний об’єктивний показник — результат аналізу антитіла IgG до вірусу вітряної віспи з достатнім титром.

щеплення від вітрянки
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як починається вітрянка в дітей?

Найчастіші перші ознаки вітрянки в дітей — різке підвищення температури тіла (частіше до 39–40 °C), поява висипки, що швидко наповнюється рідиною, і свербіння. Здебільшого на долонях і підошвах не висипає. Через 8–10 годин бульбашки лопаються і покриваються скоринкою. Її заборонено здирати та розчісувати. У разі травмування папул вітряної віспи можливе приєднання вторинної інфекції, утворення рубців. Симптоми вітрянки в дорослих повністю відповідають симптомам захворювання в дітей.

Чим мазати висипання під час вітрянки?

Рекомендується оброблення везикул 1 % розчином діамантового зеленого («зеленки»). Також можна використовувати будь-який інший антисептичний засіб. Після вживання їжі необхідно полоскати ротову порожнину розчинами антисептиків. Крім того, для полегшення симптомів місцево можливе використання каламінового лосьйону. А хворим старше одного року іноді рекомендується приймання антигістамінних препаратів.

На який день проявляється вітрянка?

Інкубаційний (прихований) період вітряної віспи триває від 1 до 3 тижнів. Зазвичай симптоми з’являються не раніше 7 і не пізніше 21 дня з моменту контакту з вірусоносієм. Людина перестає бути заразною, коли шкірні ураження (везикули), що з’явилися останніми, покриваються скоринкою.

Чи можна під час вітрянки виходити на двір?

У гострий період хвороби гуляти на вулиці та контактувати з людьми, які не хворіли на вітряну віспу, заборонено. Водночас кімнату, де перебуває хворий, треба обов’язково провітрювати. Починати прогулянки можна після зникнення симптоматики. Це відбувається приблизно на 5 день хвороби. На прогулянці потрібно дотримуватися правил безпеки. Вибирайте місця віддалені від людних місць (зокрема магазинів). Також не можна допускати, щоб хворий спітнів на прогулянці та/або купався у водоймах.

Чи є «вітряночні вечірки» альтернативою вакцинації для формування імунітету проти вітрянки в дітей?

«Вітряночні вечірки» дійсно раніше використовували для формування природного імунітету проти вітрянки в дитячому віці. Нині вони не виправдані. Сформувати специфічний імунітет можна вакцинацією проти вітрянки. Вона дає надійний штучний імунітет.

Чи можна захворіти на вітрянку вдруге?

Після перенесеної вітряної віспи найчастіше формується стійкий довічний імунітет. Тільки приблизно в 3 % випадків на вітрянку можна захворіти вдруге. Зазвичай це відбувається за дуже слабкого імунітету (зокрема за імунодефіцитних станів). І в тих випадках, коли вітрянка була перенесена в дуже легкій формі до трьох років. Також у пацієнтів, які перенесли вітрянку, є ризик виникнення оперізуючого герпесу.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії

Який лікар лікує вітрянку?

Встановити точний діагноз і провести ефективне лікування вітрянки в Києві можна в поліклініках клініки МЕДІКОМ на Оболонь та Печерську. Записатися на консультацію до дитячого інфекціоніста або викликати педіатра додому ви можете, зателефонувавши за номерами, вказаними на сайті клініки.

 

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Наші лікарі успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань, використовуючи всі можливості, які надає сучасна медицина.

comment 55
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 22
Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.
comment 9
Бурчак Олена Костянтинівна
Лікар-педіатр першої категорії, дитячий гастроентеролог
comment 20
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 9
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 1
Прунцева Христина Олександрівна
Лікар-алерголог, педіатр вищої категорії
Супутні послуги
Консультація терапевта
Консультація терапевта
Педиатрия
Консультація педіатра
Лабораторная диагностика детей
Лабораторна діагностика дітей
Вакцинация детей от ветрянки
Щеплення від вітрянки

Виїзд по Києву та районамВиїзд бригад невідкладної допомоги здійснюється по всіх районах Києва (Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський) та передмістя (Вишгород, Буча, Ірпінь, Бровари).

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

17.07.2023 20:14
Іван

Питання я вже місяць болію вітрянкою і не знаю можна мени гуляти з друзями на вулиці чи ні на тілі в мене я корочки від вітрянки їх до 10 штук

19.07.2023 11:09
Клініка Медіком

Можна контактувати з людьми через 10 днів з моменту появи висипу. З приводу кірочок проконсультуйтеся, будь ласка, з лікарем

06.03.2023 09:44
Коршун Валентина

Вітрянка у дочки почалася з температури і висипань, тому ми одразу викликали лікаря додому, щоб не ризикувати. Нас проконсультували, пояснили як поводитися протягом курсу лікування. Дякуємо інфекціоністам Медіком за своєчасну допомогу і консультацію! Завдяки вам хвороба пройшла без ускладнень.

21.02.2022 21:06
Мар'яна

Дякую за информацію. Не знала, що вітрянка може мати такі ускладненя(

08.01.2022 11:17
Екатерина Сушич

Мой ребенок недавно пошел в детский сад. Когда он стал часто болеть, я даже не удивилась, так как знаю, что есть адаптационный период, когда все детки в саду начинают болеть. Но когда Матвейка после посещения садика проснулся с сыпью, я испугалась. Предполагала и аллергию, и краснуху, и корь, и ветрянку. Я сразу начала искать в интернете, как выглядит ветрянка. И мои предположения подтвердились. Высыпания были красные и с папулами, наполненными жидкостью. Я сразу же вызвала нашего педиатра Екатерину Федоровну Волову из Медикома на Героев Сталинграда 6д. К тому времени у сына уже начала подниматься температура, он стал вялым, отказывался от еды. Екатерина Федоровна меня успокоила, осмотрела Матвея, дала рекомендации. Мы выполняли все назначения нашего доктора, и вскоре сынок пошел на поправку. Большое спасибо за помощь!

11.12.2021 13:37
Алина

В детстве я не болела ветрянкой, несмотря на контакт с зараженными детьми. Видимо, это особенности моего иммунитета. Когда я решила стать мамой, встал вопрос о прививке от ветряной оспы. Я изучала этот вопрос и знаю, что ветрянка при беременности очень опасная. За помощью я обратилась к своему гинекологу в клинике МЕДИКОМ. Она порекомендовала мне сделать прививку заранее, еще на этапе планирования беременности. Я так и поступила, прививку делала здесь же. Все прошло хорошо, теперь я не переживаю и могу спокойно планировать беременность. Всем девочкам, которые не болели ветрянкой и еще не рожали, очень рекомендую привиться от этой болезни и спокойно вынашивать малыша!

30.09.2021 06:58
Вікторія Уманець

Моєму чоловікові не пощастило захворіти на вітрянку у віці 30 років. Клінічна картина була очевидною. Тому я йому порадила не займатися самолікуванням, а звернутися до лікаря. Оскільки на вулицю йому виходити було заборонено (вітрянка дуже заразна), ми запросили лікаря з Медікому додому. Зверталися до Віталія Олександровича Даневського. Спасибі йому величезне за його професіоналізм та уважність. Він виписав лікування, і чоловікові стало набагато легше. Після закінчення гострого періоду ходили до Віталія Олександровича на прийом до клініки на вул. Героїв Сталінграда. Вітрянка пройшла без ускладнень, за що ще раз дякую нашому лікареві!

04.08.2021 10:05
Ирина

Когда у дочки появились непонятные прыщики на голове и на теле, я обратилась к врачу. Оказалось, у нее ветряная оспа. Жалею, что не сделала Маше прививку от ветрянки, все откладывала на потом. К счастью, ветрянка в легкой форме прошла. Не было температуры, высыпаний тоже оказалось немного. Спасибо инфекционисту Наталье Владимировне Махине за помощь!

17.06.2021 16:44
Сергій Петров

У Медікомі дуже грамотні інфекціоністи, щиро раджу! Звертався до Ірини Дігтяр із приводу вітрянки. Вона мені здорово допомогла. Хвороба протікала важкувато, але завдяки рекомендаціям лікаря все закінчилося добре.

10.05.2021 22:10
Фролова Н.

Дякую автору за статтю. Інформативно та можна використовувати. Ті, кому за 40, напевне пам'ятають, що нас самих так лікували. Певна річ, що треба і до лікаря обов'язково звернутися, бо симптоми — симптомами, але можна собі таке налікувати... А шановному Дмитрію скажу, що не варто займатися самолікуванням. Якщо ви шукаєте інформацію в інтернеті про лікування вітряної віспи, значить самі не медик. Ви можете гарантувати, що ваші дії будуть безпечні? Навряд! А відповідати за наслідки, за ускладнення ви будете? Теж сумніваюся. Тому рекомендації щодо звернення до лікаря — це перше, що взагалі треба робити заради безпеки хворого. Навіть якщо це не лікар з Медіком. І саме ні про що — ваш відгук.

23.04.2021 15:12
Лєна Барикіна

Гарна стаття. Щось нове дізналася для себе. Але в засобах лікування як виявилося з часів мого дитинства нічого не змінилось. Антигістамінка, жароззнижуюче, зельонка для сушки прищиків і до школи не ходити. ПАм'ятаю, сиділа вдома увесь інкубаційний період - аж 21 день, проте ніхто взагалі не захворів у моєму класі від мене. Це до сих пір наиждхає, хоча і трошки смішно. ))) Вважається, що чим раніше перехворіти на вітрянку, тим краще. З роками вона тяжче переноситься.

07.04.2021 10:36
Катюша Пронина

У ребенка после возвращения из сада к вечеру появилась сыпь непонятная, и так как я сам наблюдаюсь периодически в Медикоме у разных врачей, конечно же утром повезли ребенка туда. Предварительная запись вечером была в нашу пользу, поэтому на прием поехали сразу к детскому инфекционисту - Махине Наталье Владимировне. Веселая женщина оказалась, хотя у нас с мужем были лица совсем не веселые. Ребенок чесался, нервничал, мы на него шикали и кричали, чтоб не чесал. короче, оказалась простая ветрянка. А нервов было потрачено... Мы ведь не знали как выглядит ветрянка. Я ему вечером накануне на всякий случай дала антигистаминку, конечно. А утром решила не давать перед посещением врача, ну мало ли что и как. Тяжело было ребенку, но мы делаем все, что нам НВ прописала, вроде бы получше стало. Главное вовремя перехватывать руки, чтоб не чухал, не сцарапывал. В общем, спасибо Медиком у в который раз - и за оперативность, и за хороших врачей!

27.03.2021 12:17
Татьяна

Информации по заболеванию мало.Тема не раскрыта, мне статья не понравилась.

26.01.2021 13:56
Лакшина Ю. С.

Для снятия зуда и воспаления весь мир давно назначает лосьоны на базе Каламина 15%. Каламин или Калмосан. У вас про это ничего не сказано.

03.02.2020 17:45
Медиком

В ответ на отзыв от 01.02.2020: Елена, благодарим за интерес к нашим материалам! Во всех протоколах для снижения температуры тела применяют Ибупрофен (естественно, при отсутствии противопоказаний). В зависимости от формы выпуска препарата на основе Ибупрофена рекомендации по его применению, как и инструкции, могут отличаться. Наилучшим решением будет: четко следовать назначению лечащего врача.

01.02.2020 19:23
Лена

В вашей статье написано что можно сбивать температуру при ветрянке ибупрофеном. А в самой инструкции к нурофену сказно, что его не рекомендуется использовать при ветрянке....

25.01.2020 00:06
Дмитрий Медведев

БЕСПОЛЕЗНО!!! К сожалению, ответ на вопрос темы статьи "Как лечить ветряную оспу" ОТСУТСТВУЕТ. Раскрыто много информации, но чем помочь больному, кроме как вызвать врача, НИ СЛОВА. Благодарю авторов за труд, но пользы от него 0.

17.01.2020 11:15
Вікторія

Дякую за статтю, все просто і зрозуміло. Шукала інформацію щодо того, чи можна купати дитину протягом періоду хвороби, знайшла необхідну відповідь та інше корисне!

Показати ще 3

arrow

Всього 17 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down