exit
search serach
Як передається вірус Епштейна-Барр?

Як передається вірус Епштейна-Барр?

Вірус Епштейна-Барр — це герпесвірус людини типу 4, який провокує захворювання мононуклеозу та пухлин. Вірус трапляється дуже часто, його носіями є майже 95 % всіх жителів планети. Якщо людина хоча б один раз перенесла це інфекційне захворювання, то вона залишається його носієм на все подальше життя.

Спочатку інфекція призводить до розвитку інфекційного мононуклеозу, а потім може сприяти виникненню різних патологій та асоціюється з багатьма іншими захворюваннями.

Відкрити Згорнути down

Характеристики вірусу Епштейна-Барр

Вірус Епштейна-Барр є близьким родичем генітального герпесу. Він складається з двох ланцюжків ДНК, які розташовані всередині його оболонки, і не містить РНК. Цей вірус може розмножуватися в епітеліальних клітинах і В-лімфоцитах (клітини імунної системи). Найменше вражаються Т-клітини. Саме ця властивість збудника призводить до розмаїття клінічних проявів цієї інфекції.

Особливість вірусу Епштейна-Барр у тому, що він не здатний зупиняти процес розвитку В-лімфоцитів. Навпаки, він всіляко стимулює процеси й розноситься в організмі з кров'ю, що містить у собі В-лімфоцити. У результаті збудник розмножується в клітинах імунної системи та змушує їх клонувати свою ДНК.

Вірус Епштейна-Барр живе весь час всередині клітини й може:

 • уражати лейкоцити та розноситися у всьому організмі;
 • змінювати роботу імунної системи;
 • взаємодіяти з іншими інфекційними агентами;
 • сприяти розвитку багатьох захворювань.

Вірус малостійкий у зовнішньому середовищі, оскільки відразу гине після висихання. Він чутливий до дії дезінфікуючих засобів і високих температур. Активніше ВЕБ-інфекція поширюється навесні й восени. Зазвичай її спалахи відбуваються кожні 5–7 років.

Відкрити Згорнути down

Вірус Епштейна-Барр: шляхи зараження

Джерелом зараження є перехворіла на ВЕБ-інфекцію людина, яка після гострої стадії хвороби стає довічним носієм. Як передається вірус Епштейна-Барр від інфікованої до здорової людини? Основний шлях зараження — оральний. Інфекція може передаватися повітрям під час чхання, при поцілунках або через побутові предмети. Рідше вірус передається під час переливання крові або трансплантації органів.

Ймовірність зараження вірусом Епштейна-Барр залежить від стану імунної системи на момент контакту зі збудником і скупчення людей. Особливо часто спалахи інфікування відбуваються в дитячих садках, школах, вишах, гуртожитках та інших приміщеннях, де одночасно перебуває багато людей. Сприйнятливість людини до цього вірусу вважається високою. Вроджений імунітет захищає від інфікування до 1-го року життя.

Вірус Епштейна-Барр
Відкрити Згорнути down

Патогенез вірусу Епштейна-Барр

Спочатку вірус проникає у верхні дихальні шляхи, вражає епітеліальні та лімфоїдні клітини ротової порожнини й носогорла. Поступаючи у В-лімфоцити, він поширюється разом із кров'ю у всіх тканинах і органах. Через 30–50 днів у зараженої людини виникають ознаки інфекційного мононуклеозу: запалення слизових верхніх дихальних шляхів і лімфатичних вузлів, збільшення печінки й селезінки. Далі вірус переходить у латентну стадію й може давати про себе знати під час збоїв у роботі імунної системи не лише ознаками мононуклеозу, але й більш небезпечними проявами.

Відкрити Згорнути down

Стадії вірусу Епштейна-Барр

Здебільшого перше зараження вірусом відбувається в молодшому дитячому віці. Причинами інфікування вірусом Епштейна-Барр дуже часто стають саме поцілунки батьків і родичів або присутність носіїв інфекції в дитячому закладі. Однак у дитячому віці захворювання переноситься набагато легше й часто протікає в стертій формі. Іноді зараження не супроводжується симптомами. У підлітковому віці або в студентський період інфікування часто спричиняється на тлі ослабленого імунітету, наприклад, у стресових ситуаціях під час іспитів. У таких випадках симптоми вірусу Епштейна-Барр важчі та рідко залишаються непоміченими.

Після проникнення в дихальні шляхи розвиток інфекції проходить 2 стадії:

 • Активна (або лізисна) стадія. Вірус швидко розмножується і викликає підвищення температури до 39,5–40,5 °С, почервоніння горла, припухлість лімфовузлів, збільшення печінки й селезінки. Також хвороба може проявлятися сильною слабкістю, набряклістю повік і обличчя, висипом на небі та тілі, закладеністю носа й нежитю, проносом. Прояви інфікування можуть тривати місяцями й суттєво погіршувати самопочуття. У цей період хворий особливо заразний. Однак імунітет перемагає захворювання, інфекція відступає, але вірус зберігається в тканинах усе життя.
 • Латентна стадія. У цей період усі симптоми інфекції відсутні, проте людина і далі є носієм вірусу й може заражати ним оточення. Навіть за браком симптомів він поширюється повітряно-крапельним шляхом із тканин мигдалин.

Зараження вірусом Епштейна-Барр
Відкрити Згорнути down

Небезпечні комбінації вірусу Епштейна-Барр з іншими інфекціями

В організмі людини в латентній стадії знаходиться не тільки герпес 4 типу, але й багато інших видів герпесвірусів. До них належать:

 • вірус Varicella zoster, що спричиняє оперізуючий лишай та вітрянку;
 • варіанти А і Б вірусів герпесу людини 6, 7 і 8 типів;
 • цитомегаловірус, що провокує генітальний і губний герпес Herpes simplex 1 і 2 типу.

Інфікування цими вірусами відбувається так само, однак вони мають різні симптоми. Крім того, у них є одна загальна властивість: усі вони можуть перебувати в тканинах латентно і, як і ВЕБ-інфекція, можуть активуватися у разі збоїв в імунній системі. У разі активації відразу декількох герпетичних вірусів симптоми захворювання можуть бути дуже варіабельними й завжди є важкими.

Крім різних вірусів герпесу, у людей, що перехворіли на хворобу Лайма чи кліщовий бореліоз, страждають від синдрому хронічної втоми або фіброміалгії, виявляються й різні бактерії. Це можуть бути такі мікроорганізми: Mycoplasma, Bartonella, Chlamydia та ін. Тоді в разі загострення ВЕБ-інфекції відбувається активація не тільки герпесвірусів, але й бактеріальних інфекцій.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви вірусу Епштейна-Барр

Симптомами вірусу Епштейна-Барр можуть бути не тільки прояви інфекційного мононуклеозу. Згодом їхнє інфікування сприяє розвитку й інших патологій:

 • герпесу;
 • стоматиту;
 • хронічної втоми;
 • гепатиту;
 • лімфогранулематозу;
 • назофарингіальної карциноми;
 • розсіяного склерозу;
 • хвороби Кікучі-Фуджімото;
 • синдрому "Аліси в країні чудес" та ін.
Відкрити Згорнути down

Коли в людини знижується імунітет, наприклад, після стресу або неправильного харчування, вірус Епштейна-Барр, може активізуватися й мати важчі ознаки мононуклеозу. У таких випадках відбувається хронічне інфікування ВЕБ-інфекцією, у хворого виникають постійні ознаки подразнення, тупі болі в горлі, хронічна втома, збільшені лімфовузли та цілий набір неврологічних порушень, які серйозно погіршують якість життя. Ці прояви можуть тривати роками: то загострюватись, то затихати.

У важких випадках у людини порушується функціонування нирок, розвивається анемія і виникають збої в імунній системі.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу вірусу Епштейна-Барр під час вагітності

Під час гестації активувати вірус можуть різні чинники: нестача вітамінів і мінералів, стрес, значне переохолодження, загострення хронічних захворювань, прийом глюкокортикостероїдів, порушення в роботі імунної системи, присутність ВІЛ. Загострення мононуклеозу може бути небезпечним для плода і спричинити різні ускладнення вагітності:

 • тяжкий токсикоз;
 • багатоводдя;
 • викидень на ранньому терміні;
 • передчасне відшарування плаценти;
 • передчасні пологи;
 • внутрішньоутробні порушення розвитку плоду: ураження очей, порушення нервової системи, жовтяниця, нестача ваги, потворності.

Будь-які ознаки активації вірусу Епштейна-Барр під час вагітності мають ставати приводом для звернення до лікаря.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу вірусу Епштейна-Барр у дітей

У дитячому та підлітковому віці інфікування вірусом переноситься легше й майже в половини дітей протікає в стертій формі. Якщо імунітет працює правильно, інфекція проходить безсимптомно.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Ускладнення й наслідки вірусу Епштейна-Барр розвиваються рідко, але вони можуть бути досить серйозними. Наприклад, інфекційний мононуклеоз, спровокований вірусом Епштейна-Барр, може стати причиною розвитку таких проблем зі здоров'ям:

 • лімфоми;
 • агаммаглобулінемії;
 • проблем із печінкою;
 • розриву селезінки;
 • гематологічних ускладнень: гранулоцитопенії, тромбоцитопенії, гемолітичної анемії;
 • респіраторних ускладнень, у тому числі обструкції верхніх дихальних шляхів;
 • неврологічних порушень: енцефаліту, припадків, синдрому Гійєна-Барре, периферичної невропатії тощо.
Відкрити Згорнути down

Діагностика вірусу Епштейна-Барр

Для діагностики вірусу Епштейна-Барр необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста. Залежно від клінічного випадку можуть призначатися різні методи дослідження:

Здебільшого призначається ПЛР-аналіз на вірус Епштейна-Барр. Для його проведення необхідна кров із вени. Перед аналізом лікар знайомить пацієнта з правилами підготовки до дослідження.

Обстеження хворого може доповнюватися іншими методами й консультаціями профільних фахівців.

Відкрити Згорнути down

Лікування вірусу Епштейна-Барр

Поки специфічні препарати для усунення ВЕБ-інфекції не розроблені. Тактика лікування вірусу Епштейна-Барр визначається клінічним випадком.

У гострий період хворому рекомендується постільний режим, обмеження фізичної активності та призначаються симптоматичні засоби для:

 • зниження температури;
 • полоскання горла;
 • звуження судин;
 • знеболення.

Також від вірусу герпесу призначають противірусні препарати та імуномодулятори. Якщо приєднується бактеріальна інфекція, то використовуються антибіотики. Хірургічне втручання призначається тоді, коли відбувається нагноєння лімфовузлів або розрив селезінки.

Для лікування асоційованих із вірусом Епштейна-Барр захворювань застосовують відповідні протоколи. Залежно від клінічного випадку його призначення проводять онкологами, неврологи, ендокринологи, гепатологи та інші фахівці.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Після того, як людина вперше перенесла інфекція, призначається диспансерне спостереження упродовж року. Кожні три місяці пацієнту призначають ПЛР-аналізи на вірус Епштейна-Барр, імунограму, ЗАК, аналізи на ВІЛ і біохімію крові на ферменти печінки.

Відкрити Згорнути down

Профілактика вірусу Епштейна-Барр

Щоб знизити ризик зараження цією інфекцією й запобігати розвиткові ускладнень, необхідно пам'ятати про:

 • особисту гігієну;
 • правильне харчування;
 • регулярні фізичні навантаження;
 • своєчасне лікування хвороб.

Обов'язково потрібно позбутися звички курити, вживати алкоголь чи наркотичні препарати. На жаль, вакцину проти цього вірусу поки не створили.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії

Який лікар лікує вірус Епштейна-Барр?

Якщо у вас виникли симптоми герпесвірусу 4 типу, необхідно в терміновому порядку звернутися за допомогою до фахівців клініки МЕДІКОМ. У підрозділах клініки в Печерську й на Оболоні працюють дорослі та дитячі інфекціоністи. Тут же, у нашій лабораторії, можна здати кров на вірус Епштейна-Барр. Після повного обстеження наші лікарі поставлять точний діагноз і призначать необхідне лікування. Щоб отримати консультацію фахівця та лікування вірусу Епштейна-Барр у Києві, зателефонуйте нам або залиште заявку у формі зворотного зв'язку на сайті. Наші менеджери зв'яжуться з вами та запишуть на найближчий час.

comment 55
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 22
Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.
comment 0
Горобець Валерія Геннадіївна
Лікар-інфекціоніст
comment 20
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 9
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії

Вартість діагностики на вірус Епштейна-Барр

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Аналізи
1269. Епштейн-Барр вірус IgG антитіла до капсидному антигену (VCA G)

550 грн

Більше Згорнути down
1270. Епштейн-Барр вірус, антитіла Ig G до нуклеарного антигену (EBNA)

550 грн

Більше Згорнути down
1278. Епштейн-Барр вірус IgG антитіла до ранніх антигенів (ЕА G)

550 грн

Більше Згорнути down
1485. Епштейн-Барр вірус (ПЛР, якісно) - букальний зішкріб

900 грн

Більше Згорнути down
1487. Епштейн-Барр вірус (ПЛР, якісно) - сеча

900 грн

Більше Згорнути down
1488. Епштейн-Барр вірус (ПЛР, кількісно) - кров

900 грн

Більше Згорнути down
1489. Епштейн-Барр вірус (ПЦР, кількісно) урогенітальний зішкріб

900 грн

Більше Згорнути down
1490. Епштейн-Барр вірус (ПЛР, кількісно) - букальний зішкріб

900 грн

Більше Згорнути down
1491. Епштейн-Барр вірус (ПЛР, кількісно) - слюна

900 грн

Більше Згорнути down
5476. Епштейн-Барр вірус (ПЛР, кількісно)-ліквор

900 грн

Більше Згорнути down

Вiдгуки

14.05.2023 19:41
Наталія С.

Слабкість, лихоманка, збільшення лімфатичних вузлів мене турбували досить довго. Звернулася в приватну клініку Медіком до лікаря-інфекціоніста. Поставили діагноз - інфекційний мононуклеоз. Купа аналізів це підтвердила. Лікар пояснила причину хвороби, яку викликав вірус ВЕБ та підібрала комплексне лікування. Вже рік як почуваюся чудово! Але за рекомендацією спеціаліста час від часу проходжу диспансерний огляд та здаю повторні аналізи. Ціни підходять. Ставлення чудове. Повністю задоволена якістю наданих послуг.

01.10.2022 17:58
Ніна

Стаття цікава , інформативна , корисна . Дякую .

21.01.2022 20:55
Олеся

Очень полезная статья.

18.02.2021 10:37
Инна К.

Полезно. Спасибо.

02.12.2020 19:03
Діна

Дуже пізнавально. Зараз дійсно часто призначають аналіз. Потім списують що саме від цього вірусу часті хвороби у вигляді простуд і ГРВІ. Цікаво, а які треба здати аналізи щоб зрозуміти причину частих хвороб дитини школяра? Адже не всі діти однаково часто хворіють. І хочеться точно знати, що за цим стоїть або просто зріє імунітет поки. Спасибі.

23.11.2020 20:47
Светлана С

Спасибо, это действительно важно. Редко можно найти информацию о вирусе ЭБ простым и доступным языком.

07.11.2020 08:13
Олена Григорівна

Відмінна стаття, дякую, все потрібне знайшла.

20.08.2020 11:42
Юлія Г

Дякую, цікаво, пізнавально.

12.07.2020 15:59
Олег

Супер. Автору респект.

Показати ще 3

arrow

Всього 9 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down