exit
search serach
Симптоми апендициту

Симптоми та ознаки апендициту, лікування

Апендицит — це неспецифічна патологія червоподібного відростка запального характеру, що викликається рядом несприятливих внутрішніх чинників. У наші дні серед захворювань шлунково-кишкового тракту, які потребують оперативного втручання, найбільша кількість випадків припадає на апендицит.

Відкрити Згорнути down

Які види апендициту можна зустріти?

Класифікують гостре та хронічне запалення апендикса. Гострий апендицит — це гострий запально-некротичний процес придатка сліпої кишки, який створює загрозу здоров'ю та життю пацієнта. Може бути простим (поверхневим, катаральним) та деструктивним (з гнійним процесом, з некротичним процесом, з проривом стінки відростка, з абсцесом або з інфільтратом).

У хронічну стадію патологія переходить після перенесеного гострого апендициту. Для нього характерна атрофія в результаті заміни нормальної тканини сполучною. Це призводить до розвитку різного роду запальних та деструктивних патологій. Хронічний апендицит може бути простим, рецидивуючим або резидуальним.

Відкрити Згорнути down

Причини виникнення та механізм розвитку апендициту

Основна причина розвитку апендициту — вплив інфекційного агента. Активізація його патогенної складової відбувається під впливом деяких внутрішніх факторів.

Причини апендициту:

  • обструкція просвіту апендикса, яка викликає застій вмісту червоподібного відростка, формування замкнутої порожнини;
  • судинні патології, які ведуть до розвитку судинного застою, тромбозу судин, некротизуванню окремих ділянок;
  • нейрогенні патології з посиленням перистальтики, перерозтягненням відростка, підвищеним слизоутворенням та порушеннями мікроциркуляції.

Обструкцію апендикса можуть викликати: лімфоїдна гіпертрофія, копроліти, гельмінти, слизові пробки, калові камені, сторонні тіла, деформація та перегин відростка.

Що сприяє розвитку апендициту?

  • порушення харчування, патології всмоктування поживних речовин і т.д.;
  • наявність в організмі інфекційного вогнища;
  • стани імунодефіциту;
  • підвищена алергізація організму.

В основі механізму виникнення захворювання лежать закупорка та запалення придатка сліпої кишки. У розвитку процесу беруть участь умовно патогенні мікроорганізми, в нормі присутні у кожної людини. На розвиток запалення впливають кишкова паличка, стрептококи, стафілококи, ентерококи, анаеробні мікроорганізми. Патогени проникають в стінку червоподібного відростка з його просвіту.

Застійні явища та вторинне інфікування розвиваються внаслідок вузькості просвіту відростка, а копроліт його звужує ще більше. Тиск всередині просвіту підвищується, в результаті чого в судинах стінки відростка виникає стаз. Це веде до посиленого росту й розмноження мікроорганізмів та зниження імунної відповіді організму до дії інфекційних агентів.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви апендициту

Симптоми та ознаки апендициту мають найрізноманітніші прояви, тому апендицит часто порівнюють з хамелеоном.

Симптоми апендициту

Всі симптоми апендициту зводяться до ряду характерних станів:

  • запального;
  • больового;
  • диспептичного;
  • перитонеального.

Якщо перераховані вище стани супроводжують типові для апендициту симптоми, це є ознакою характерної картини патології.

Біль є обов'язковим та найважливішим проявом гострого апендициту. Болючі відчуття з'являються на тлі абсолютно нормального стану й поступово наростають. Болі характеризуються як помірно інтенсивні, ниючі, постійні, посилюються при кашлі, будь-якій зміні положення тіла, ходьбі.

Найчастіше біль локалізується в правій клубовій області, однак може бути виражений в епігастральній або навколопупочній області з переміщенням (через кілька годин) в праву клубову область. Дуже часто біль супроводжується сильною м'язовою напругою та підвищенням шкірної чутливості.

Відкрити Згорнути down

Ознаки апендициту:

  • в перші години запалення апендикса буває блювота (1-2 рази);
  • під час дихання спостерігається відставання правої частини живота від лівої;
  • при подальшому розвитку запального процесу блювота частішає, спостерігається розлад шлунку;
  • синдром Щоткіна-Блюмберга (якщо натиснути на живіт і відпустити, у відповідь виникає більш інтенсивний біль, ніж при натисканні);
  • втрата апетиту;
  • слабкість, озноб;
  • виражена тахікардія;
  • сухість в роті;
  • підвищення температури тіла до 37,5-38 градусів (відбувається не завжди);
  • здуття живота в правій здухвинній ділянці;
  • напруга м'язів живота.
Відкрити Згорнути down

Наслідки апендициту

Гострий апендицит є найчастішою причиною розвитку гострого живота. Несприятливі наслідки апендициту пов'язані з руйнуванням тканин відростка та подальшим поширенням гною на прилеглі органи. Перехід гнійного процесу на навколишні тканини викликає періапендицит, а на брижі — мезентеріоліт. Перфорація стінки відростка веде до розвитку розлитого або обмеженого перитоніту.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення гострого апендициту

У перші дві доби ускладнення, як правило, не розвиваються. На 3-5 день з'являються:

  • Прориви відростка
  • Місцеве запалення очеревини
  • Запалення стінок вен брижі апендикса з утворенням тромбів
  • Скупчення інфільтрату в апендиксі
Відкрити Згорнути down

У пізньому періоді (на 6-ту добу з моменту появи ознак захворювання) спостерігаються:

  • тотальне запалення очеревини та заочеревинного простору;
  • абсцеси в стінках апендикса;
  • пілефлебіт (запалення та утворення тромбів у ворітній вені);
  • абсцеси печінки;
  • попадання в кров гноєтворних бактерій і токсинів з подальшим сепсисом.

Іноді після запально-деструктивного апендициту на місці червоподібного відростка утворюється кіста.

Відкрити Згорнути down

Как диагностируют аппендицит

При підозрі на гострий апендицит необхідна термінова госпіталізація в хірургічний стаціонар. До встановлення точного діагнозу не можна призначати знеболювальні, седативні або антибактеріальні препарати.

Для діагностики апендициту хірург спирається на наявні симптоми, дані лабораторної діагностики (загальний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові та ін.), інструментальні дослідження.

Інструментальна діагностика включає:

  • ультразвукову діагностику органів черевної порожнини;
  • відеолапароскопію;
  • комп'ютерну томографію (КТ).

Діагностика апендициту передбачає обстеження для виключення цілого ряду станів, що вимагають хірургічного втручання, які можуть проявлятися аналогічно: перфоративна виразка шлунка та 12-палої кишки, холецистит і панкреатит в гострій формі, гострий аднексит, сечокам'яна хвороба, мезаденіт. При діагностиці апендициту необхідно також виключити підозру на дивертикул Меккеля, інфаркт міокарда, правосторонню пневмонію, дизентерію, гастроентерит.

Відкрити Згорнути down
Анализ мочи
Аналіз сечі
Анализ крови (ОАК)
Аналіз крові (ЗАК)
Компьютерная томография (КТ)
Комп'ютерна томографія (КТ)
УЗИ брюшной полости
УЗД черевної порожнини
Биохимический анализ крови
Біохімічний аналіз крові

Методи лікування апендициту

У наші дні єдиним способом лікування апендициту залишається оперативне втручання. Підготовка до операції, вибір хірургічного методу лікування та анестезії, особливості реабілітаційного періоду залежать від локалізації, поширеності та стадії апендикулярного перитоніту.

Підготовка до оперативного втручання включає: зниження гіперемії, зондування шлунка, знезараження зони майбутнього втручання, спорожнення кишечника та інші заходи.

Екстрена апендектомія (видалення апендициту) заборонена при скупченні рідини в апендиксі без ознак гнійного запалення і прориву. У такому випадку спочатку проводиться медикаментозна терапія. Оперативне втручання відкладається на 2-3 місяці та проводиться в плановому порядку. При нагноєнні рідинного вмісту хірург проводить його розтин і дренування.

Хірургічне лікування апендициту проводиться лапароскопічним методом або за допомогою прямої операції.

Лікування аппендицита
Операція на аппендицит
Відкрити Згорнути down

Профілактика

Розвитку гострого апендициту можна запобігти, дотримуючись простих та доступних рекомендацій.

Профілактика апендициту включає:

  • регулярні профілактичні огляди;
  • своєчасне лікування інфекційних процесів в організмі;
  • прийом антибактеріальних засобів тільки за призначенням лікаря;
  • правильне харчування (достатня кількість продуктів з достатньою кількістю клітковини);
  • запобігання закрепів.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Скільки триває реабілітаційний період після операції на апендиксі?

Відновлення організму після видалення апендициту продовжується в середньому до 3-х місяців. Все залежить від того, як пройшло оперативне втручання, і наскільки пацієнт дотримується рекомендацій лікаря. Протягом реабілітаційного періоду потрібна спеціальна дієта. Також є заборона на фізичні навантаження та підйом великої ваги.

Чи може розвинутися апендицит у дитини?

Запалення апендикса може розвинутись у будь-якому віці. Але особливо схильні до нього діти та підлітки. Найуразливіший вік — 7-12 років. З появою симптомів апендициту необхідна термінова госпіталізація та нагляд у лікарів. Для профілактики захворювання потрібні регулярні огляди у педіатра.

Чим небезпечний апендицит для вагітних?

Апендицит містить небезпеку для вагітних, тому що дає ускладнення у вигляді передчасних пологів або може стати причиною викидня. Саме собою запалення апендикса не є показанням для переривання вагітності незалежно від терміну. Однак при підозрі на апендицит жінкам зокрема потрібен огляд гінеколога.

Чи потрібно дотримуватися дієти при апендициті?

Дотримання дієти після видалення апендициту — обов'язкова умова для якнайшвидшого відновлення організму. Харчування не має містити шкідливих і небезпечних продуктів. Краще, якщо раціон буде максимально щадним і збалансованим, побудованим на рекомендаціях лікаря. Додатково може знадобитися консультація дієтолога.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Завідувач хірургічним відділенням, лікар-хірург вищої категорії, пластичний хірург, хірург-проктолог, онкохірург

Експерт у напрямку:

Лікар-хірург вищої категорії, проктолог

Який лікар лікує апендицит?

Пройти якісне та швидке обстеження та лікування апендициту в Києві можна в філіях клініки МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську. За телефонами, вказаними на сайті клініки, ви можете дізнатися вартість операції та необхідних обстежень, викликати невідкладну медичну допомогу, яка швидко доставить пацієнта в хірургічний стаціонар.

comment 23
Авершин Валерій Іванович
Заступник Головного лікаря стаціонару з хірургії, хірург вищої категорії, пластичний хірург, к.м.н., доцент
comment 21
Гаврилов Григорій Олександрович
Завідувач хірургічним відділенням, лікар-хірург вищої категорії, пластичний хірург, хірург-проктолог, онкохірург
comment 6
Коваленко Андрій Петрович
Лікар-хірург, онкохірург, к.м.н.
comment 29
Корнієнко Олександр Володимирович
Лікар-хірург вищої категорії, проктолог
comment 40
Меркотан Володимир Георгійович
Лікар-хірург вищої категорії, проктолог першої категорії
comment 10
Моцна Наталія Олександрівна
Дитячий лікар-уролог вищої категорії
comment 12
Новіков Сергій Анатолійович
Дитячий лікар-хірург вищої категорії
comment 8
Приходько Олександр Сергійович
Дитячий лікар-хірург першої категорії
comment 35
Счастний Володимир Михайлович
Лікар-хірург вищої категорії, судинний хірург, флеболог, проктолог, спеціаліст з бариатричної хірургії
Пов'язані послуги
Консультація терапевта
Консультація терапевта
Загальна хірургія
Загальна хірургія
Неотложная помощь
Невідкладна допомога
Вызов врача на дом
Виклик лікаря додому
Апендектомія
Видалення апендициту

Виїзд по Києву та районамВиїзд бригад невідкладної допомоги здійснюється по всіх районах Києва (Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський) та передмістя (Вишгород, Буча, Ірпінь, Бровари).

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

28.05.2022 10:15
Левченко М.

Все точно написано! Своєчасно звертайтеся до лікаря та не нехтуйте порадами щодо профілактики. Мій батько вирішив лікуватися знеболюючими коли почав боліти живіт, а потім виявилось - апендицит. На швидкій доставили в клініку, переживали щоб не було перітоніту... Вже все добре) Батько майже відновився й безмежно вдячний хірургам стаціонару Медіком!

17.02.2022 17:20
Тетяна

Не знала, що апендицит може бути ще й хронічним. Дякую за інформацію.

07.12.2021 20:55
Алла Т.

Когда у меня начались сильные боли в правом боку, я поняла, что до больницы сама не доберусь, и вызвала неотложную помощь клиники МЕДИКОМ. Меня забрали в стационар, там провели осмотр, собрали анализы и на этих основаниях прооперировали. Очень рада, что современная медицина позволяет делать операции без огромных разрезов. Восстанавливаться после них гораздо проще и быстрее. Через день я была уже дома, но с соблюдением рекомендаций врача!

18.11.2021 17:35
Юлия

Когда у ребенка заболело в боку, я обратилась в клинику МЕДИКОМ к хирургу. Врач провел обследование, чтобы убедиться, что это на самом деле аппендицит и назначил операцию. Операция прошла успешно, через микро разрезы, которые быстро зажили. Мы очень довольны.

22.10.2021 15:54
Сергій

Стався гострий напад апендициту, викликав бригаду швидкої допомоги клініки МЕДІКОМ. Мене доставили в хірургічний стаціонар, обстежили та прооперували. Через кілька днів виписали, ускладнень ніяких не спостерігалося. Дуже радий, що все професійно організовано в клініці МЕДІКОМ.

10.09.2021 19:25
Карпенко Н

Моїй дитині видаляв апендицит Приходько Олександр Сергійович - дитячий хірург. Перед операцією провів не тільки огляд, але й УЗД. Тільки після точного підтвердження встановив діагноз і призначив операцію. Зажило все швидко, навіть шви знімати не потрібно!

15.08.2021 20:10
Андрій Миколайович

Мені за показаннями з ускладненнями необхідно було проводити операцію через прямий розріз завдовжки приблизно 10 см з правого боку. Сама операція тривала недовго, пройшла без проблем. Після операції залишився в стаціонарі на кілька днів, був хороший догляд. Через днів 9 зняли шви та попередили про запобіжні заходи після операції. Дякую.

06.07.2021 21:10
Иван

У меня были проблемы с аппендицитом - скопление жидкости, при котором нельзя оперировать. Только после медикаментозного лечения мне провели плановую операцию по удалению аппендицита. Очень рад, что врачи разобрались в ситуации прежде, чем оперировать. Не было спешки, отслеживали мое состояние, все было под контролем. Рекомендую обращаться в хирургию клиники МЕДИКОМ, с таким казалось бы пустяком, как аппендицит.

23.05.2021 19:45
Мальцева Дарья

Я - молодая девушка и когда у меня начался острый аппендицит, в первую очередь подумала об ужасном шраме! Но меня успокоил хирург в клинике МЕДИКОМ. В клинике аппендицит можно удалить лапароскопическим методом. Я была очень счастлива! Мне объяснили, что это будут три маленьких разрезика по одному сантиметру. На самом деле все прошло хорошо и на следующий день меня уже выписали!

14.04.2021 10:23
Марина

Информативная статья на сайте. Теперь буду знать симптомы при аппендиците и что необходимо делать в первую очередь.

Показати ще 3

arrow

Всього 10 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down