Колоректальний рак
Рак товстої кишки (колоректальний рак, КРР) займає одну з лідируючих позицій серед усіх злоякісних утворень. Зараз спостерігається неухильне зростання як захворюваності, так і смертності від раку кишечника. Колоректальний рак — це різні за формою, локалізацією та гістологічною структурою злоякісні утворення відділів товстого кишечника (сліпої, ободової та прямої кишок).
Класифікація
Рак кишечника класифікують за кількома ознаками: локалізація, форма зростання новоутворення, клінічна картина (стан регіонарних лімфатичних судин, наявність/ відсутність метастазів, вираженість симптомів).
Залежно від розташування КРР щодо анокутанної лінії рак прямої кишки підрозділяється на: нижньоампулярний (0-5 см); середньоампулярний (5-10 см); верхньоампулярний (10-15 см).
За формами росту пухлини виділяють:
- екзофітну форму — пухлина росте головним чином в просвіт кишечника;
- ендофітну форму — пухлина проростає в товщу кишкової стінки;
- змішану (блюдцеподібну) форму — елементи екзофітної й ендофітної форм поєднуються у вигляді новоутворення-виразки.
Серед злоякісних епітеліальних пухлин найбільш поширеною є аденокарцинома.
Залежно від тяжкості патологічного процесу виділяють 4 стадії колоректального раку:
- I стадія — новоутворення невеликих розмірів, розташоване в товщі слизової оболонки та підслизового шару стінки кишки, метастази відсутні;
- II-а стадія — новоутворення великих розмірів, займає не більше півкола стінки кишечника, не виходить за межі кишки, метастази відсутні;
- II-б стадія — розміри пухлини відповідають стадії II-а, є поодинокі метастази в регіонарні лімфатичні вузли;
- III-а стадія — пухлина займає більше півкола кишечника, проростає крізь стінку кишки, в сусідню очеревину, метастази відсутні;
- III-б стадія — новоутворення може бути різних розмірів, присутні множинні метастази в регіонарні лімфатичні судини;
- IV стадія — значних розмірів пухлина, проростає в сусідні органи, множинні регіонарні метастази; пухлина будь-якого розміру з віддаленими метастазами.
Етіологія та патогенез
Причини колоректального раку пов'язані з наявністю деяких спадкових синдромів: сімейний аденоматоз товстої кишки, синдром Лінча. У деяких пацієнтів рак ободової та прямої кишок має спорадичний характер.
Фактори ризику розвитку КРР:
- хронічні запальні захворювання товстої кишки (коліт, виразкові ураження, хвороба Крона);
- переважання в раціоні червоного м'яса;
- цукровий діабет;
- зайва вага;
- недостатня фізична активність;
- шкідливі звички (куріння, вживання алкоголю).
Колоректальний рак може розвинутися на тлі поліпозу кишечника. При тривалій наявності в товстій кишці поліпів розвивається дисплазія епітелію, ступінь якої поступово наростає, поки в структурі поліпа не народжуються злоякісні клітини.
Найчастіше, злоякісні утворення локалізуються в місцях вигинів кишечника та в сліпій кишці.
Колоректальний рак рідко зустрічається до 30 років, кількість хворих різко підвищується після 55 років, досягаючи свого максимуму у пацієнтів в 70 років і старше.
Клінічні прояви
Клінічна картина колоректального раку залежить від місцезнаходження пухлини, стадії розвитку та характеру новоутворення. Проктологи окремо виділяють ознаки колоректального раку правої половини та лівої половини ободової кишки, поперечно-ободової кишки, ректосигмоїдного відділу.
Основні синдроми та симптоми колоректального раку:
- синдром "малих ознак": підвищена стомлюваність і слабкість, дратівливість, зниження апетиту, неприємний запах з рота, порушення сну;
- синдром функціональних порушень без кишкових розладів: нудота, блювота, підвищене газоутворення, болі в животі, відчуття важкості в надчеревній області;
- синдром функціональних порушень з кишковими розладами: підвищене газоутворення, діарея/ закрепи, періодичні сильні болі в животі;
- синдром патологічних ректальних виділень: мізерні слизово-кров'янисті виділення з ануса, кров'яні прожилки, що накладаються на калові маси;
- синдром порушення кишкової прохідності: постійні, ріжучі болі, що тягнуть, в області прямої кишки, без виділення калу (тенезми), відсутність почуття фізіологічного задоволення та полегшення після дефекації;
- синдром загальних розладів: нездужання та загальна слабкість, підвищена стомлюваність, субфебрильна температура, анемія, зниження маси тіла.
На консультації в онколога КРР може бути виявлений при пальпації черевної порожнини (найчастіше це стосується пухлини сліпої та висхідної кишки). Початкові ознаки раку правої половини ободової кишки включають загальні симптоми колоректального раку та порушення діяльності шлунково-кишкового тракту без кишкових розладів. При онкології лівої половини ободової кишки перші ознаки захворювання характеризуються, головним чином, кишковими розладами, патологічними виділеннями з прямої кишки, порушеннями кишкової прохідності.
Ускладнення
Значне число пацієнтів в результаті пізньої діагностики захворювання надходять до лікарні з ускладненими формами колоректального раку.
Ускладнення колоректального раку:
- Обтураційна кишкова непрохідність
- Перфорація кишки на тлі розпаду пухлини
- Кишкова кровотеча
- Анемія
- Гнійно-запальні процеси (паракольні абсцеси, товстокишкові та параректальні свищі)
- Проростання пухлини в сусідні тканини й органи
У хворих з запущеними формами колоректального раку можуть поєднуватися кілька ускладнень одночасно, що збільшує ризик негативного результату та погіршує прогноз оперативного втручання.
Діагностика
Діагностика колоректального раку заснована на оцінці клінічної картини, фізикальному обстеженні, даних лабораторних аналізів та інструментальних методів дослідження. Особлива роль відводиться ретельному збору анамнезу для виявлення факторів, які можуть вплинути на вибір найбільш оптимальної тактики лікування.
Фізикальне обстеження при діагностиці колоректального раку включає пальцеве ректальне дослідження й оцінку нутритивного статусу.
Лабораторні обстеження:
- загальний аналіз крові;
- загальний аналіз сечі;
- розгорнутий біохімічний аналіз крові;
- дослідження системи згортання крові;
- онкомаркери (скринінг раку);
- гістологічне дослідження біоптату;
- дослідження калу на приховану кров;
- молекулярні дослідження (визначення мутацій у генах BRAF NRAS KRAS ).
Методи інструментальної діагностики спрямовані на обстеження товстого кишечника та проведення біопсії для подальшого гістологічного дослідження.
Інструментальні дослідження:
- ультрасонографія;
- рентген-діагностика;
- УЗД органів черевної порожнини та заочеревинного простору;
- остеосцинтиграфія (при підозрі на ураження кісток метастазами);
- колоноскопія;
- комп'ютерна томографія;
- хромоендоскопія;
- МРТ прямої кишки.
Перед плануванням хіміопроменевої терапії та перед хірургічним лікуванням рекомендується виконати магнітно-резонансну томографію.
Лікування
Основним напрямком лікування колоректального раку є хірургічне видалення пухлини одночасно з проксимальним і дистальним запасом незміненої кишки, видалення регіональних брижових лімфовузлів. В окремих випадках, перед (або після) проведення радикального хірургічного лікування раку прямої кишки показані передопераційні/ післяопераційні променева або хіміопроменева терапії.
Спільними принципами оперативного лікування колоректального раку є радикалізм, абластичність, асептичність і створення умов для безперешкодного та природного проходження кишкового вмісту.
Хірургічні методи лікування:
- лапароскопічне видалення пухлини;
- часткова або тотальна мезоректумектомія;
- операція Гартмана;
- операція Микулича;
- резекція кишки;
- екстирпація прямої кишки.
За показаннями лікування колоректального раку може включати: ад'ювантну або паліативну, променеву терапію, хіміотерапію.
В окремих запущених випадках, коли видалити пухлину не можливо, хірургічне лікування може носити характер симптоматичного — формування колостоми при явищах кишкової непрохідності.
Контроль вилікуваності
Пацієнтам, які пройшли лікування з приводу раку кишечника обов'язково необхідно проводити регулярний скринінг колоректального раку.
Скринінг раку (онкоскринінг) включає:
- фізикальний огляд (кожні 3-6 міс. в перші 2 роки та 1 раз в 6-12 міс на терміні до 5 років);
- онкомаркери;
- колоноскопія (через 1, 3, 5 років);
- УЗ-дослідження органів черевної порожнини (кожні 6-12 міс.);
- комп'ютерна томографія з внутрішньовенним контрастуванням (кожні 3-6 міс в перші 2 роки та 1 раз в 6-12 міс на терміні до 5 років);
- МРТ органів малого тазу за необхідністю.
Профілактика
Дотримання профілактичних заходів і своєчасна рання діагностика колоректального раку допоможуть уникнути розвитку важкого захворювання та його ускладнень.
Профілактика колоректального раку:
- обов'язковий регулярний онкоскринінг особам з обтяженою спадковістю, які перенесли онкологічні захворювання, й особам старше 50 років;
- своєчасне лікування захворювань шлунково-кишкового тракту;
- правильно скориговане харчування (переважання в щоденному раціоні продуктів, багатих рослинною клітковиною, кисломолочних продуктів, відмова від жирної, смаженої, копченої їжі);
- обов'язкова фізична активність;
- підтримання в нормі маси тіла;
- відмова від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю).
Сприятливий прогноз лікування злоякісних утворень, тривалість життя пацієнтів з раком товстої кишки безпосередньо залежить від термінів виявлення захворювання та поширення пухлинного процесу. У клініках МЕДІКОМ Оболоні та Печерська ви можете пройти повний онкоскринінг і лікування колоректального раку (м Київ). Телефонуйте в колл-центр клініки й оператор надасть всю інформацію, що вас цікавить.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Питання-Відповідь
Скільки розвивається колоректальний рак?
Кишкові поліпи можуть перероджуватись у рак. Схильність до їх малігнізації (злоякісності) обумовлена спадковою схильністю. Розвиток новоутворення від поліпа до карциноми відбувається загалом за 5-10 років. Зазначається збільшення ризику з віком (після 50 років).
Куди метастазує колоректальний рак?
Метастазування при колоректальному раку відбувається у більшості пацієнтів у печінку. Метастази в 10 випадках із 100 вже знаходяться в даному органі на момент виявлення захворювання. Коли колоректальний рак прогресує, присутність метастазів у печінці ймовірна на 25%.
Які лімфовузли збільшуються при раку кишечника?
Насамперед, при раку кишечника відзначається збільшення пахових лімфатичних вузлів, а потім й інших із прогресуванням хвороби. Захворювання має досить ранні симптоми у вигляді болю у нижній частині прямої кишки.
Скільки живуть із раком кишечника?
Своєчасна діагностика допомагає запобігти раку кишечника або виявити захворювання на ранній стадії, що підвищує шанси на продовження життя пацієнта. Діагностика включає колоноскопію, тести на онкомаркери та онкоскринінг, а також інші види досліджень. Статистика така, що 80 % хворих, які пройшли лікування та операцію на першій стадії раку кишківника, живуть 5 і більше років. Чим більш занедбана стадія, тим гірший прогноз.
Як найчастіше починається рак кишківника?
Рак кишечника найчастіше розвивається з поліпа, що утворився. Його можна довго не відчувати з огляду на незначний розмір. Однак з часом поліп може виростати та перероджуватися у злоякісну пухлину. Для запобігання захворюванню необхідно своєчасно звертатися до проктолога та проходити профілактичну колоноскопію 1 раз на 5-7 років для пацієнтів віком від 50 років.
Лікарі
У центрі проктології МЕДІКОМ вас чекають найкращі лікарі в Києві. Наші фахівці залишать тільки позитивне враження, завдяки своєму професіоналізму і великому клінічному досвіду.
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
3800 грн
запис на прийом
|
|
2010. Ендоскопічна біопсія підозрілих ділянок прямої, ободової , термінального відділу тонкої кишки
|
900 грн
запис на прийом
|
1898. Онкомаркер ШКТ (СА 242)
|
700 грн
запис на прийом
|
5028. KRAS (Кодони 12; 13; 59; 61; 117; 146) (ПЛР) M002
|
6500 грн
запис на прийом
|
5031. Базова панель для колоректального раку, мутації в генах KRAS, NRAS, BRAF та HRAS (ПЛР) M328
|
6100 грн
запис на прийом
|
5033. Діагностика колоректального раку (KRAS, NRAS, BRAF, PIK3CA, AKT) (ПЛР) M022
|
13570 грн
запис на прийом
|
5128. * Правобічна геміколектомія з лімфодисекцією 1 категорії складності
|
54000 грн
запис на прийом
|
5129. * Правобічна геміколектомія з лімфодисекцією 2 категорії складності
|
75600 грн
запис на прийом
|
5130. * Лівобічна геміколектомія з лімфодисекцією 1 категорії складності
|
54000 грн
запис на прийом
|
5131. * Лівобічна геміколектомія з лімфодисекцією 2 категорії складності
|
75600 грн
запис на прийом
|
5132. * Резекція сигмоподібної кишки з лімфодисекцією 1 категорії складності
|
54000 грн
запис на прийом
|
5133. * Резекція сигмоподібної кишки з лімфодисекцією 2 категорії складності
|
75600 грн
запис на прийом
|
5134. * Резекція попереково-ободової кишки з лімфодисекцією 1 категорії складності
|
54000 грн
запис на прийом
|
5135. * Резекція попереково-ободової кишки з лімфодисекцією 2 категорії складності
|
75600 грн
запис на прийом
|
5139. * Передня та низька передня резекція прямої кишки при онкопатології 1 категорії складності
|
59400 грн
запис на прийом
|
5140. * Передня та низька передня резекція прямої кишки при онкопатології 2 категорії складності
|
81000 грн
запис на прийом
|
5141. * Передня резекція прямої кишки при онкопатології 1 категорії складності
|
59400 грн
запис на прийом
|
5142. * Передня резекція прямої кишки при онкопатології 2 категорії складності
|
81000 грн
запис на прийом
|
5143. * Черевно-промежинна екстирпація прямої кишки при онкопатології 1 категорії складності
|
64800 грн
запис на прийом
|
5144. * Черевно-промежинна екстирпація прямої кишки при онкопатології 2 категорії складності
|
86400 грн
запис на прийом
|
5145. * Черевно-промежинна екстирпація прямої кишки при онкопатології 3 категорії складності
|
108000 грн
запис на прийом
|
5146. * Операція Гартмана
|
64800 грн
запис на прийом
|
5147. * Паліативна черевно-промежинна екстирпація прямої кишки 1 категорії складності
|
64800 грн
запис на прийом
|
5148. * Паліативна черевно-промежинна екстирпація прямої кишки 2 категорії складності
|
86400 грн
запис на прийом
|
Сертифікати
Ліцензії та сертифікати
Вiдгуки
Мою маму прооперували в клініці на Оболоні. Операція на кишківнику з видаленням пухлини. Скажу щиро - такої уваги, професійного ставлення до пацієнтів і просто ЛЮДЯНОСТІ я не зустрічала в жодній клініці в Німеччині (проживаю там понад 10 років). Дякую хірургам і персоналу хірургічного відділення!
Я тоже так частенько делаю. Не всегда, правда, до больницы дохожу, но хотя бы буду знать, к какому врачу, если, не дай Бог, что - обращаться!
Спасибо за полезную информацию. Всегда, прежде чем к врачу идти, читаю ваши статьи. Все четко, понятно, ничего лишнего.