exit
search serach
Какой врач лечит почки?

Який лікар лікує нирки?

Больові відчуття в попереку або в боках супроводжуються набряками? Підвищилася температура? З'явилися проблеми з сечовипусканням? Всі ці характерні ознаки можуть говорити про ниркову патологію. До кого ж звернутися з цими проблемами, який лікар лікує нирки? Допоможе один фахівець або може бути знадобиться допомога кількох лікарів? Отримати детальну консультацію, здати аналізи та провести правильне лікування можна в клініках МЕДІКОМ в Києві, розташованих на Оболоні та Печерську. Кваліфіковані лікарі та сучасне обладнання клініки – це запорука успішного лікування.

Відкрити Згорнути down

Захворювання нирок

На жаль, часто захворювання нирок проявляються раптово. Ще вчора був здоровий, а сьогодні з'явилися симптоми, які можуть вказувати на розвиток ниркових патологій. Першими ознаками захворювань нирок є:

 • набряки вранці, які швидко зникають, поширюються зверху вниз (від повік та скул на руки й т.д.), легко переміщується, має невелику "водянисту" щільність;
 • зміни в зовнішньому вигляді й поведінці хворого (блідість, набряки під очима, збудження, що змінюються загальмованістю, втрата свідомості);
 • порушення сечовипускання (зміна кількості сечі, анурія, болючі відчуття, поява крові в сечі);
 • підвищений тиск, який не супроводжується головними болями та запамороченням, нудотою;
 • больові відчуття в нижній частині спини, що віддають в боки;
 • підвищена температура.
Відкрити Згорнути down

При наявності одного або декількох симптомів необхідно терміново звернутися до лікаря. Почати можна з відвідин терапевта. Він допоможе встановити діагноз і, при необхідності, дасть направлення до потрібного фахівця – нефролога або уролога. Саме ці лікарі лікують ниркові патології, з яких найчастіше зустрічаються:

 • Пієлонефрит.
  Це запальне захворювання, при якому уражаються внутрішні відділи нирок та зовнішня оболонка органу (паренхіма). При цьому захворюванні спостерігаються температура (від субфебрильної до високої), озноб, біль у попереку, який зазвичай не сковує рухи, ломота в м'язах та головний біль. Первинна форма патології може бути ускладненням після інших запальних захворювань. При відсутності лікування можливі ускладнення, які можуть потребувати оперативного лікування. Вторинна форма розвивається при хронічних ниркових патологіях, при наявності новоутворень та вроджених порушень, як ускладнення цукрового діабету. Може спостерігатися й під час вагітності.
 • Сечокам'яна хвороба.
  Виражається в формуванні каменів в нирках, сечоводах, сечовому міхурі. Причинами цього можуть бути як порушення метаболізму та особливості будови нирок, так і зовнішні чинники - жорстка вода, дієта з переважанням гострої та кислої їжі, вітамінний дефіцит, остеопороз, жаркий клімат або недолік ультрафіолетових променів. Виявляється захворювання при рентгені нирок. Залежно від розвитку захворювання та стану пацієнта лікування варіюється від каменевивідної терапії до хірургічного втручання.
 • Нефроптоз.
  Підвищена рухливість нирок. Може бути викликана вродженою схильністю, гормональними змінами при вагітності, ускладненнями після інфекційних захворювань, важкими фізичними навантаженнями. Нирка переміщається в поперекову або тазову область, в результаті чого збільшується натяг судин і нервів, виникають болі, порушується сечовиділення. Після діагностики стану проводиться терапія, можливо хірургічне втручання.
 • Цистит.
  Запалення слизової та підслизового шару сечового міхура в результаті інфекції. Найчастіше діагностується у жінок.
 • Хронічна або гостра ниркова недостатність.
  Може проявитися, в тому числі, і після травми. У разі захворювання нирки втрачають здатність нормально фільтрувати з крові продукти обміну. Лікування значно стабілізує стан хворого, а в багатьох випадках призводить до повного одужання.

Після встановлення діагнозу, пацієнта направляють до лікаря, який лікує нирки. Але який це лікар? Чи достатньо допомоги терапевта або слід йти до уролога? А з якими проблемами допоможе нефролог? В яких випадках лікування буде проводити уролог, а в яких нефролог? А чому мене направили до дієтолога? Такі питання задають собі всі пацієнти, вперше зіткнулися з цією проблемою. Спробуємо розібратися.

Відкрити Згорнути down

Хто лікує нирки: нефролог або уролог?

Першим фахівцем, якого варто відвідати з появою дискомфорту в нирках, може стати терапевт або сімейний лікар. Саме він призначає аналізи біоматеріалу, збирає анамнез. У легких, не запущених випадках, наприклад, при первинному пієлонефриті, він може призначити лікування та проконтролювати його. Але зазвичай терапевт, визначивши, що причиною нездужання є проблеми з нирками, дасть направлення до нефролога або уролога.

Нефролог

Пацієнти найчастіше не знають, чим відрізняється уролог від нефролога. Почнемо з захворювань, які входять у сферу діяльності нефролога.

Нефролог – це вузькопрофільний лікар, який займається тільки нирковими патологіями, але лікування органів сечостатевої сфери він не проводить. Він займається тільки терапевтичною допомогою, хірургічне лікування в його компетенцію не входить. Обов'язки нефролога включають:

 • діагностику ниркових захворювань;
 • проведення консервативної терапії;
 • коригування раніше призначеного лікування;
 • рекомендації щодо складання лікувальної дієти.

При появі ознак захворювань нирок можна відразу звертатися до нефролога. Саме цей фахівець лікує гострий пієлонефрит, гломерулонефрит, вовчаковий нефрит, уратну та лікарську нефропатію, ниркові коліки. Терапевтичне лікування новоутворень, лікування гіпертонії, викликаної проблемами з нирками, також проводить цей фахівець. Хворі з каменями в нирках, які не вимагають допомоги хірурга, теж спостерігаються у нефролога.

До нього ж рекомендовано звернутися й батькам тих дітей, у яких відзначається зміна кольору та кількості сечі, біль при сечовипусканні.

Уролог

Уролог – фахівець, який займається лікуванням досить широкого спектра захворювань, в тому числі деяких захворювань нирок. Захворювання сечостатевої сфери чоловіків теж відносяться до компетенції уролога. Такий фахівець займається не тільки терапевтичним лікуванням. Уролог-хірург при необхідності проводить хірургічне лікування органів сечостатевої системи.

Даний фахівець займається також лікуванням сечокам'яної хвороби, циститу, уретриту, епідидиміту. Також він займається лікуванням патологій сечового міхура, простатиту та порушень роботи чоловічої статевої системи, в тому числі імпотенції.

У разі неможливості звернення до нефролога з усіма проблемами з нирками можна звертатися до уролога.

Насправді, питання "Хто лікує нирки: нефролог або уролог?" Має просту відповідь. Практично з усіма порушеннями роботи нирок та при підозрі на ниркові патології можна звертатися до уролога. Однак, цілий ряд захворювань, особливо запальних, краще лікувати у вузького фахівця – нефролога.

У деяких станах рекомендована допомога дієтолога. Багато захворювань нирок вимагають коригування дієти. Розробить її й дасть рекомендації по правильному харчуванню дієтолог. Особливо це важливо при сечокам'яній хворобі. Правильне харчування сприяє прискоренню виведення каменів. При запальних хворобах дієта прискорить одужання та відновлення нирок.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-уролог, андролог, сексопатолог вищої категорії

Експерт у напрямку:

Завідуючий відділенням урології стаціонару, лікар-уролог вищої категорії, хірург

Так хто ж лікує нирки?

Так хто лікує нирки? Лікарі – нефролог, уролог, терапевт, дієтолог. Успіх гарантований, якщо фахівці висококваліфіковані, а клініка оснащена сучасною діагностичною та лікувальною апаратурою. Клініка МЕДІКОМ має все необхідне для лікування нирок, а лікарі клініки досвідчені й уважні.

При перших ознаках хвороби нирок, звертайтеся в нашу клініку. Уже в розмові з оператором колл-центру ви отримаєте необхідну консультацію. Вас запишуть на прийом до потрібного фахівця у зручний для вас час. Разом з лікарем ви досягнете своєї мети – здоров'я.

comment 26
Васкес Абанто Анна Естуардівна
Лікар-терапевт, гастроентеролог
comment 55
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 12
Келемен Лариса Вікторівна
Завідуюча поліклінікою на Печерську, лікар загальної практики вищої категорії, терапевт
comment 34
Овчиннікова Наталія Миколаївна
Завідуюча консультативно-діагностичним і терапевтичним відділенням стаціонару, лікар-терапевт вищої категорії
comment 11
Папуша Ірина Андріївна
Завідуюча терапевтичним відділенням, лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 13
Рикова Олена Іванівна
Завідуюча поліклінікою на Оболоні, лікар-терапевт вищої категорії, ендокринолог
comment 22
Рудковська Наталія Миколаївна
Заступник медичного директора стаціонару, лікар-терапевт, кардіолог першої категорії
comment 35
Саввін Костянтин Едуардович
Завідуючий відділенням урології стаціонару, лікар-уролог вищої категорії, хірург
comment 22
Білинський Олег Львович
Лікар-уролог, андролог, сексопатолог вищої категорії
comment 18
Ганчева Олена Анатоліївна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог другої категорії
comment 18
Головкевич Віктор Володимирович
Дитячий лікар-уролог першої категорії
comment 19
Голод Андрій Григорович
Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.
comment 18
Капшук Олена Володимирівна
Лікар загальної практики та сімейної медицини першої категорії
comment 16
Кіслова Оксана Леонідівна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог, дієтолог
comment 13
Моцна Наталія Олександрівна
Дитячий лікар-уролог вищої категорії
comment 10
Огієнко Наталія Юріївна
Лікар-терапевт, гастроентеролог першої категорії
comment 13
Сіваш Неллі Василівна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог вищої категорії
comment 15
Тихоненко Наталія Олександрівна
Дитячий лікар-нефролог вищої категорії
comment 27
Чорний Владислав Іванович
Уролог вищої категорії, лікар функціональної діагностики
comment 8
Швець Олег Віталійович
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог вищої категорії, дієтолог вищої категорії, к.м.н., доцент
Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

25.01.2020 20:09
Катерина

Полезная информация! Спасибо за доступное описание.

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down