exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
фибромиома

Фіброміома матки

Відчуваєте біль в області таза під час менструального циклу? Статевий акт супроводжується болісними відчуттями? Це можуть бути симптоми фіброміоми матки. 

Фіброміома матки (фіброма, лейоміома, міома) — доброякісне утворення, яке розростається зі стінки матки і містить як м'язову, так і сполучну тканину.

Гінекологи Клініки МЕДІКОМ запропонують таку тактику лікування, щоб терапія фіброміоми матки пройшла успішно, і надалі не виник ризик ускладнень.

Відкрити Згорнути down

Види фіброміоми матки

Лейоміоми матки за характером росту міоматозного вузла діляться на такі різновиди:

  • інтерстиціальні — патологічна зона розташовується у міжм'язовому шарі;
  • субсерозні — вузол росте у бік черевної порожнини, водночас може розташовуватися на широкій основі або на тонкій ніжці;
  • підслизові — патологічна зона деформує порожнину матки;
  • інтралігаментарні — вузли ростуть між листками зв'язкового апарату матки.

Дана класифікація не завжди дає вичерпну інформацію щодо того, яку тактику ведення показано пацієнтці. Тому міжнародна організація FIGO її значно доповнила, виділивши 8 типів лейоміоми матки.

Відкрити Згорнути down

Яка послуга вас цікавить?

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.


exit

Причини лейоміоми матки

Точні причини появи міоми на матці до кінця невідомі, однак, враховуючи той факт, що утворення є гормонозалежним, основною серед них є зміна гормонального фону. 

Якщо раніше вважалося, що ріст міоми пов'язаний лише зі збільшенням рецепторів до естрогену у клітинах міоми, тоді як зараз довели, що у міомі також підвищена кількість рецепторів до прогестерону. Також у міомі більше ароматази — ферменту, що перетворює андроген на естроген.

Інші фактори ризику:

Відкрити Згорнути down

Симптоми лейоміоми матки

  • Збільшення тривалості менструації та кількості менструальних виділень.
  • Анемія, викликана рясними менструальними кровотечами, слабкістю і зниженням тиску.
  • Больові відчуття у нижній частині живота, паху, попереку, спричинені тиском пухлини на матку і сусідні органи.
  • Порушення дефекації та сечовипускання.
  • Неможливість зачаття або виношування плода.

У разі виявлення навіть одного підозрілого симптому слід звернутися до лікаря, щоб він надав своєчасну допомогу і запобіг ускладненням.

кольпоскоп

Відкрити Згорнути down

Діагностика лейоміоми матки

У медичній практиці існують такі методи діагностики міоми матки:

  • УЗД — дає змогу визначити локалізацію вузлів і їхні розміри, установити, чи змінено форму матки та яка товщина ендометрія у зоні новоутворення;
  • МРТ (магнітно-резонансна томографія) — дає змогу максимально точно визначити розташування, кількість і розміри новоутворень та встановити їхній тип і природу, а використання контрастної речовини дозволить визначити наявність атипових процесів у вузлах, які можуть свідчити про злоякісний перебіг захворювання. 
  • Гістероскопія — як метод дообстеження та лікування застосовується у випадку підслизової форми росту міоматозних вузлів. Процедура дає змогу оглянути порожнину матки, виявити всередині новоутворення (міому) й акуратно прибрати його.
  • Лапароскопія — малотравматичний метод видалення фіброми, «золотий стандарт» сучасної хірургії.

Після первинного огляду лікар підбере найбільш ефективний метод діагностики та лікування міоматозних вузлів. 

Відкрити Згорнути down
Консультация гинеколога
Консультація гінеколога
УЗИ органов малого таза
УЗД органів малого тазу
Гистероскопия
Гістероскопія
МРТ малого тазу
МРТ органів малого тазу
Лапароскопия в гинекологии
Лапароскопія в гінекології

Як лікувати фіброміому матки?

Лікування фіброми матки може здійснюватися такими методами:

  • Консервативна терапія фіброми або динамічне спостереження.

Вузли невеликих розмірів, що не спричиняють дискомфорту, без клінічного прояву можна просто спостерігати у гінеколога.

Або використовувати внутрішньоматкову спіраль «Мірена». Показання використання Мірени (в лікувальних цілях частіше використовують саме її завдяки високому вмісту левоноргестрелу): 

- менорагія, рясна маткова кровотеча менструального характеру;

- гіперплазія ендометрія (як елемент комплексної терапії та засіб профілактики).

спираль

Міоми матки можуть спричиняти менорагію, тому для її зменшення жінкам іноді рекомендують спіраль. Але використовують її не як основний засіб лікування, а як спосіб полегшення симптоматики.

Гормональну спіраль можна ставити тільки при деяких видах міом. Вона протипоказана в разі: субмукозної міоми — розвивається у підслизовому шарі матки, зростає у напрямку порожнини й може деформувати форму органа; великої інтерстиціальної міоми, що розвивається у м'язовому шарі оболонки матки; великих або множинних вузлів; деформації матки. Тому ухвалювати рішення про використання ВМС при міомі матки повинен досвідчений гінеколог після проведення ретельної діагностики.

  • Медикаментозний підхід. 

Агоністи гонадотропін-рилізинг гормону (золадекс, диферелін, декапептил) впливають на гіпофіз, унаслідок чого перестає вироблятися естрадіол і відбувається зменшення міоми в розмірах. Ці препарати можуть спричинити зменшення вузлів на 50 % протягом трьох місяців і їх часто використовують для підготовки перед операцією з видалення міоматозного вузла. При цьому досягається зменшення крововтрати під час операції та у післяопераційному періоді. Все ж термін використання цих препаратів обмежений. Довготривале призначення внаслідок дефіциту естрогенів веде до настання раннього клімаксу та вимивання кальцію з кісткової тканини — остеопорозу. 

  • Хірургічне лікування фіброми. 
    • Міомектомія — видалення міоматозного вузла при збереженні матки. Може виконуватися за допомогою гістероскопії, лапароскопії або шляхом відкритої порожнинної операції. Після міомектомії у жінки залишається можливість завагітніти і народити дитину.
    • Гістеректомія — хірургічне видалення матки. Зазвичай перед операцією використовується лікування агоністами гонадотропін-рилізинг гормону для зменшення кровотечі під час операції та в післяопераційному періоді. Якщо є підозра на злоякісність міоми, то видаляють також маткові труби і яєчники — ця операція називається екстирпація матки з придатками.
    • ЕМА (емболізація маткових артерій). В артерію, що живить вузли у матці, вводять речовину, яка перериває кровотік. Порушується живлення міоми і відбувається значне зменшення. В окремих випадках вдається зберегти матку і навіть виносити дитину.

Під час вагітності терапевтична стратегія має свої особливості. Лікування проводиться під постійним наглядом лікаря. Його основне завдання полягає у запобіганні викидня, передчасних пологів та інших ускладнень вагітності. Досить часто при міомі матки рекомендується розродження за допомогою кесаревого розтину.

Як лікувати фіброміому матки в конкретному клінічному випадку, може сказати тільки лікар-гінеколог.

Відкрити Згорнути down

Профілактика фіброміоми матки

Щоб запобігти появі міоми матки, потрібно дотримуватися низки загальних рекомендацій:

  • дотримуватися здорового способу життя;
  • компенсувати регулярною фізичною активністю наслідки сидячого способу життя;
  • проходити планові огляди у гінеколога та гінекологічні чекапи;
  • стежити за хворобами сечостатевої сфери і своєчасно звертатися до лікаря в міру їх виникнення;
  • стежити за здоров'ям ендокринної системи;
  • використовувати адекватні засоби контрацепції для уникнення абортів.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чим відрізняється фіброма матки і міоми матки?

Міома/фіброма матки/лейоміома — це різні назви одного виду доброякісного утворення жіночих репродуктивних органів. 

Що не можна робити при фібромі матки?

При фібромі матки абсолютними протипоказаннями є перегрівання зони малого таза і масаж у ділянці попереку, стегон, сідниць, нижньої частини живота. При фібромі матки небажано проводити розігрівальні фізіотерапевтичні процедури, засмагати, відвідувати лазню, сауну і солярій, приймати гарячі ванни.

Чи можна завагітніти при фібромі матки?

Завагітніти при фібромі матки можна. Успішність зачаття і виношування дитини залежить від розміру вузла, місця його локалізації, динаміки зростання та інших чинників. Будь-якій жінці, яка планує вагітність, важливо записатися на консультацію до акушера-гінеколога.

Чи допомагає фізіотерапія при фібромі матки?

Фізіотерапію при фібромі матки потрібно застосовувати з великою обережністю. Призначати не можна теплові фізіопроцедури, оскільки вони активізують кровообіг у ділянці малого таза, що може стимулювати ріст і розвиток новоутворення. За призначенням гінеколога дозволяється електрофорез і магнітотерапія.

Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Який лікар лікує фіброміому матки?

Терапією цього захворювання займається гінеколог. Якщо вам потрібна допомога у лікуванні фіброми матки в Києві, варто звернутися до гінекологічного відділення клініки МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську. Тут вас обстежать досвідчені фахівці, які поставлять правильний діагноз і підберуть максимально ефективне лікування.

Хірургічне лікування фіброми виконується у відділенні оперативної гінекології у стаціонарі МЕДІКОМ на Оболонській набережній. Зв'яжіться з менеджером з госпіталізації через контакт-центр клініки.

comment 33
Іванкова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.
comment 23
Лавренюк Юлія Василівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, хірург, к.м.н.
comment 54
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 17
Суханова Ауріка Альбертівна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, д.м.н., професор, науковий куратор напрямку гінекології
comment 11
Долматова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, лікар ультразвукової діагностики

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

05.04.2025 14:08
Діна Т.

Спостерігаюсь у гінеколога у клініці Медіком з фібромою матки кожні 3 місяці. Подобається підхід до лікування у лікаря та умови у клініці.

29.03.2025 20:34
Яна

Гінеколог поставив діагноз «фіброма матки» — початкова стадія. На даному етапі обійшлися консервативним лікуванням, але лікар пояснила, що якщо фіброма буде великих розмірів, доведеться робити операцію. Лікували грамотно. Сподобалося також те, що тут не призначали непотрібних обстежень, як роблять багато приватних клінік, а прописали тільки те, що справді потрібно, і ще докладно лікар пояснила можливі причини появи фіброми. Тепер знаю, що це таке і звідки береться.

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down