exit
search serach
Лечение альгодисменореи

Лікування альгодисменореї

Альгодисменорея – це порушення менструального циклу, для якого характерні судомні хворобливі скорочення м’язів живота, сильний ниючий біль внизу живота або в області попереку, викликані спастичними скороченнями матки. Часто альгодисменорея супроводжується нейровегетативними розладами, жінка стає дратівливою, більш сприйнятливою до запахів, відчуває головний біль.

Класифікація альгодисменореї

Альгодисменорея буває первинною (ідіопатичною, функціональною) і вторинною (органічною).

За важкістю перебігу патологічного стану виділяють 3 ступені захворювання:

1 ступінь.
Помірні болі під час менструації, без супутніх порушень і втрати працездатності, не вимагає прийому анальгетиків.

2 ступінь.
Виражені хворобливі менструації, з нейровегетативними й ендокринними порушеннями, погіршенням працездатності, вимагає прийому анальгетиків.

3 ступінь.
Сильні, іноді нестерпні менструальні болі, з комплексом супутніх розладів, повною втратою працездатності, прийом анальгетиків має низьку ефективність.

За характером протікання альгодисменорея ділиться на:

  • компенсовану – клінічна картина дисменореї під час менструацій не змінюється тривалий час;
  • декомпенсовану – щорічно інтенсивність болю наростає.

Етіологія та патогенез

Первинна альгодисменорея зустрічається у підлітків і жінок, що не народжували. Вона не пов'язана з анатомічними змінами в репродуктивній системі і є діагнозом виключення при діагностиці вторинної аменореї – симптому інших патологій репродуктивної системи.

Частіше, симптоми альгодисменореї проявляються приблизно через 1,5 роки після менархе. Первинна альгоменорея, ознаки якої виражені не тільки болем, але і нудотою, слабкістю, діареєю тощо, починається в перший день менструального циклу та може тривати від кількох годин до 1-2 днів.

Вторинна альгодисменорея, причина якої – гінекологічні захворювання, є наслідком ендометріозу, патологій розвитку статевих органів, внаслідок чого порушується відтік менструальної крові, а також хронічних запальних процесів матки та придатків.

До числа факторів, які провокують розвиток альгодисменореї, можна віднести спайкові процеси в органах малого таза, міому матки, звуження шийки матки після вискоблювання й інші захворювання.

Тому, якщо виникає систематична хворобливість при менструації, яка супроводжується іншими патологічними станами, слід якомога швидше звернутися до гінеколога та знайти першопричину альгодисменореї. Наслідки тривалого хворобливого стану можуть негативно позначитися на фізичному та психологічному самопочутті жінки.

Клінічні прояви

Діагноз "альгодисменорея" включає не тільки сильні болі при місячних, але й інші характерні симптоми:

  • вегето-судинні прояви (головний біль, нудота, блювота, запаморочення, тахікардія, біль в області серця, відчуття оніміння в кінцівках, набряклість обличчя, озноб, підвищена пітливість, здуття живота, часті позиви до сечовипускання й ін.);
  • емоційно-психічні порушення (роздратування, сонливість/ безсоння, відмова від їжі/ різко підвищений апетит, непереносимість запахів, перекручення смаків, депресія, відсутність інтересу до навколишнього світу);
  • обмінно-ендокринні порушення (блювота, різка загальна слабкість, діарея, втрата свідомості, біль в суглобах, свербіж шкіри, відчуття "ватяних ніг" тощо).

Діагностика захворювання

Щоб полегшити хворобливі місячні, необхідно встановити першопричину проблеми, оскільки систематичний прийом анальгетиків і спазмолітиків не здатний усунути джерело патології. При альгодисменореї діагностика спрямована на виключення патології репродуктивних органів. 

На прийомі у гінеколога першим етапом діагностики є збір анамнезу (вік пацієнтки, характер і тривалість болю, наявність супутніх розладів), загальний огляд за допомогою гінекологічного дзеркала. Також, для діагностики альгодисменореї обов'язково використовується ультразвукове дослідження органів малого тазу та лабораторні методи дослідження. При вторинній аменореї в число обстежень можуть бути включені комп'ютерна томографія (КТ) і гістероскопія.

Лікування альгодисменореї

Лікування альгодисменореї первинної направлено на купірування больового синдрому, нормалізацію роботи центральної нервової системи та усунення причин виявленої органічної патології.

У терапії первинної альгодисменореї використовуються препарати різних фармакологічних груп: болезаспокійливі, заспокійливі, спазмолітики, вітаміни, а також гормонотерапія (КОК). У деяких станах може призначатися рефлексотерапія та комплекс фізіотерапевтичних процедур. При наявності психічних розладів рекомендована психологічна допомога.

При вторинній дисменореї, в першу чергу, підбирають ефективне лікування першопричини захворювання, яке є джерелом больових імпульсів і впливає на порушення роботи гіпоталамуса.

Профілактика альгодисменореї

Профілактика альгодисменореї передбачає, в першу чергу, створення належних умов навчання та роботи для дівчаток і жінок, своєчасну діагностику та лікування екстрагенітальних порушень і хвороб жіночої репродуктивної системи.

Відчуваєте хворобливість при менструаціях? Не ставтеся до цієї проблеми як "це у всіх" і "пройде після пологів". Ефективне лікування альгодисменореї в м. Київ проводять досвідчені гінекологи в клініці МЕДІКОМ (Оболонь, Печерськ). Записатися на консультацію до гінеколога, а також дізнатися вартість медичних послуг ви можете, зателефонувавши в наш колл-центр.

Лікарі

Компетентні лікарі клініки МЕДІКОМ забезпечать професійне лікування захворювань жіночої репродуктивної системи. Тільки під контролем досвідченого лікаря і при повній довірі до медичного персоналу клініки ви можете бути спокійні за своє здоров'я.

Арендарь Олена Анатоліївна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 22
Ісламова Олена Василівна
Лікар-терапевт вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 10
Кондратенко Ірина Дамірівна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗД, к.м.н.
comment 12
Кочет Юлія Сергіївна
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог
comment 0
Лічутіна Наталія Леонідівна
Лікар-гінеколог першої категорії
comment 8
Мажуга Світлана Борисівна
Акушер-гінеколог першої категорії, дитячий гінеколог першої категорії
comment 12
Мокрецов Сергій Євгенович
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук, доктор наук із державного управління
comment 8
Піскун Ольга Валеріївна
Провідний фахівець, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 23
Прилуцька Алла Броніславівна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 0
Римаренко Віталій Борисович
Завідувач жіночої консультації, лікар акушер-гінеколог вищої категорії
comment 26
Сагінадзе Ніно Баталбіївна
Лікар акушер-гінеколог, онкогінеколог першої категорії
comment 34
Ткачук Наталія Володимирівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії
comment 12
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 067 000 00 00
Передзвоніть
Наприклад: 067 000 00 00
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 067 000 00 00
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down