Перша допомога при сонячному ударі
Сонячний удар – це розлад функції головного мозку, викликаний тривалим впливом прямих сонячних променів на непокриту голову людини. Незабаром після несприятливого впливу, розвиваються симптоми сонячного удару, при яких потерпілому слід надати невідкладну допомогу.
Форми та стадії патології
Сонячний удар є одним з видів теплового удару.
Його поділяють за трьома ступенями важкості:
Легкий.
Проявляється головним болем, нудотою, збільшенням частоти пульсу і дихання, розширенням зіниць, зневодненням шкіри.
Середній.
Основні симптоми – різкий занепад сил, м'язова гіпотонія, сильний головний біль, нудота, блювота, сплутаність свідомості (іноді – непритомність), t тіла до 39-40 °C.
Важкий.
Серед частих ознак – втрата свідомості (іноді – кома), м'язові спазми, галюцинації, марення, рухове занепокоєння різного ступеню вираженості, зневоднення шкіри, глухі тони серця, t тіла до 42 °C.
Причини та наслідки стану
Патологія розвивається при впливі прямого сонячного світла на поверхню голови людини.
Фактори, які впливають на розвиток сонячного удару:
- вік старше 60 років;
- дошкільний вік;
- гестація;
- хронічні та гострі проблеми зі здоров'ям (ІХС, гіпертензія, хвороби ендокринної системи, бронхіальна астма, хронічні та гострі гепатити, психічні захворювання тощо);
- перенесені раніше інсульт або інфаркт;
- алергічні реакції;
- порушення потовиділення;
- ожиріння;
- висока метеочутливість;
- перебування під впливом різних хімічних речовин (алкоголь, наркотики чи інші токсини);
- вживання недостатньої кількості рідини;
- прийом діуретиків;
- сильні фізичні навантаження під відкритим сонцем;
- підвищена вологість навколишнього середовища;
- носіння одягу не по погоді.
Патогенез
При тривалому перебуванні на відкритому сонці, шкіра людини нагрівається. Нервові закінчення, що розташовані на шкірі, передають рефлекторний імпульс в кору головного мозку, який далі передається назад до судинної системи, шкірні судини розширюються. Також збільшується кровонаповнення судин головного мозку, що обумовлює його стискання. А це може призводити до гіпоксії, набряку мозку, дрібновогнищевих крововиливів в нього.
Порушення метаболізму, що наростають в нейронах мозку, призводять до декомпенсації механізмів терморегуляції, функції серцево-судинної, дихальної та інших систем, порушується свідомість, відбуваються нейрогенні порушення.
Розширення судин супроводжується протіканням рідкої частини крові в тканини та транспортом лейкоцитів в шкіру і підшкірну клітковину. Одночасно УФ-промені провокують зміни тканинного білка, руйнуються лейкоцити та молоді клітини епітелію. В результаті попадання в організм продуктів розпаду, що утворилися при сонячному ударі, починається підвищення вироблення тепла, яке не може бути компенсоване рефлекторним посиленням тепловіддачі через високу температуру навколишнього середовища.
Клінічна картина
Ознаки сонячного удару схожі з проявами теплового удару, оскільки в основі обох станів – патологічне перегрівання організму.
Симптоми сонячного удару у дорослих і дітей:
- інтенсивне почервоніння шкірних покривів;
- різкий занепад сил;
- сонливість;
- диспное;
- сплутаність свідомості;
- липкий піт;
- сильний головний біль;
- дискоординація в просторі;
- розширення зіниць;
- підвищена частота пульсу;
- підвищення температури до 40 °C і вище;
- диспепсичні розлади;
- затримка сечовипускання;
- непевна хода;
- проблеми зорового сприйняття (потемніння в очах, розмитість навколишніх предметів);
- посиніння епідермісу (при порушенні дихальної функції).
У важких випадках спостерігаються судоми, втрата свідомості, а іноді потерпілий впадає в кому, трапляються епілептичні напади.
Особливості стану при вагітності
Симптоми сонячного удару у вагітних відповідають загальній картині патології. Оскільки, перегрівання і брак повітря відбивається, перш за все, на стані плода, майбутнім мамам потрібне негайне надання першої допомоги при сонячному ударі. Тривала нестача повітря викликає у плода незворотні зміни.
Особливості протікання сонячного удару у дітей
У дітей ознаки сонячного удару такі ж, як у дорослих, але виражені більш яскраво. Дитині потрібно набагато менш тривалий вплив сонячного випромінювання для перегрівання. Симптоми у дитини можуть початися практично одразу після впливу (наприклад, ще на пляжі, під час купання у водоймі). Спочатку починає червоніти обличчя, а після з'являються діарея та інші ознаки, схожі з харчовим отруєнням. Для надання належної допомоги, дитину потрібно доставити на огляд лікаря-педіатра.
Ускладнення
Найбільш небезпечним наслідком сонячного удару є порушення дисемінованого внутрішньосудинного згортання, гостра ниркова або печінкова недостатність. Частими ускладненнями сонячного удару, за відсутності адекватної медичної допомоги, є такі проблеми з боку кровоносної та сечовидільної системи:
- Тромбоцитопенія
- Лейкоцитоз
- Гіпофібриногенемія
- Лейкоцитурія
- Протеїнурія
- Циліндрурія
Перша допомога
Перша допомога при сонячному ударі до приїзду швидкої допомоги не потребує спеціальної підготовки. Щоб полегшити стан, слід:
- відвести потерпілого в тінь;
- забезпечити приплив свіжого повітря;
- дати прохолодне пиття;
- прикласти прохолодні компреси на чоло і потилицю;
- при запамороченні потерпілого потрібно розмістити в горизонтальному положенні.
Ні в якому разі не варто використовувати дуже холодну воду і напої для охолодження тіла потерпілого. Холод може призвести до сильного спазму судин і ускладнення стану хворого.
Діагностика
Діагностика сонячного удару не вимагає складних методів.
Для визначення сонячного удару досить консультації терапевта чи педіатра. В ході прийому проводиться опитування потерпілого (або його родичів), збір скарг та інформації про місця перебування потерпілого перед появою ознак сонячного удару.
Для виявлення ускладнень і супутніх патологій можуть бути призначені:
- загальний аналіз крові та сечі;
- ЕКГ;
- ЕхоКГ;
- ультразвукова діагностика та ін.
Лікувальні заходи
Лікування сонячного удару під контролем медпрацівників потрібне не тільки в разі важких сонячних ударів, оскільки тільки медпрацівники можуть запобігти ймовірності розвитку інфаркту, інсульту та інших патологій, викликаних перегрівом. За симптомами складно точно визначити ступінь тяжкості потерпілого, тому виклик "швидкої" потрібний в будь-якому випадку.
Контроль вилікування
Вилікуваним сонячний удар і його наслідки можна вважати тоді, коли зникають всі симптоми та стан потерпілого стабілізується. Але, навіть при нормалізації стану, не варто відразу ж повертатися до звичного способу життя, оскільки повторний сонячний удар може призвести до ще важчих наслідків.
Профілактичні заходи
Профілактика сонячного удару полягає в дотриманні наступних правил і рекомендацій:
- обмеження перебування на сонці;
- носіння легкого світлого одягу з натуральних матеріалів і головних уборів у спеку;
- дотримання питного режиму (вживання не менше 2,0 літрів чистої води на добу);
- відмова від важкої їжі на користь легкозасвоюваної (овочі, фрукти, кисломолочні продукти);
- обмежувати перебування на сонці в години найбільшої сонячної активності (з 12 до 16 годин) – в цей час потрібно надягати одяг, що максимально закриває шкіру, головні убори, креми з УФ-фільтрами, парасолі від сонця;
- відмовитися від вживання алкоголю;
- відмовитися від нанесення на обличчя декоративної косметики (закорковування пор косметичними засобами може призвести до перегріву);
- приймати прохолодний душ кілька разів на день (по можливості);
- відмовитися від активних фізичних навантажень в спекотні дні;
- намагатися уникати психоемоційного перенапруження.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує сонячний удар?
Шукаєте фахівців, які проводять ефективне лікування сонячного удару в м. Київ? Звертайтеся в медичний центр МЕДІКОМ. Наші досвідчені фахівці практикують індивідуальний підхід в лікуванні кожного пацієнта. Підрозділи клініки, розташовані на Оболоні та Печерську, укомплектовані всім необхідним лікувально-діагностичним обладнанням, яке дозволяє в точності поставити діагноз, виявити супутні ускладнення і провести комплексне лікування. Якщо у вас залишилися питання, телефонуйте за контактними номерами кол-центру клініки й наші співробітники проконсультують по всіх питаннях!
Сертифікати
Вiдгуки
Хочу наголосити на високому професіоналізмі клініки. Мене приймав Гершкович Ігор Вікторович. Грамотний лікар, допомогу надали швидко.
У цій клініці мене реабілітували після сонячного удару. Можу сказати, що фахівці залишили позитивне враження.
Хочу оставить положительный отзыв врачах клиники Медиком. Так получилось, что в жаркий день мы с моей пожилой мамой долго гуляли по центру города. Когда пришли домой, ей стало плохо. Не ясно, что случилось. клиника находится около нашего дома на пр-т Героев Сталинграда. Мы дошли до нее, нас быстро принял врач. Он был внимателен, подробно расспросил о том, что беспокоит мою маму. Я просто в восторге от слаженной работы. Назначил анализы, но сразу сказал о том, что у моей мамы солнечный удар. Будьте внимательны! Не стоит в жару ходить пожилым людям без головного убора. Да и я не проследила. Лечение, назначенное врачом, нам помогло. Еще раз, спасибо! Из общих впечатлений: в клинике царит уют и комфорт. Участливое отношение медицинского персонала подкупают пациентов.
Смешно признаться, но я, взрослый человек, умудрился перегреться на солнце. Стояла жаркая погода. Мы были на речке за городом с компанией. Вдруг я чуть не потерял сознание. Друг испугался. Я попросил его отвезти меня в клинику “Медиком”. Меня осмотрела врач, провел диагностику. И по факту оказался солнечный удар(
Я - очень взыскательный пациент. Просто так не хожу по врачам. Но если мне кажется, что в организме происходит сбой, обязательно иду на прием. Позвонила в клинику Медиком и попросила записать на прием срочно. Мне вежливо ответили и предложили консультацию врача Елены Алексеенко. Я уточнила ее квалификацию. Для меня это важно, я должна понимать за что плачу. Ответ оператора колл-центра меня вполне удовлетворил. Прием прошел в комфортной психологической обстановке. Врач учла все мои жалобы, назначила мне обследование. Скоро пойду на повторный прием. Всем хочу сказать, чтобы берегли себя, в том числе и в жаркую солнечную погоду. Здоровье это очень важно.
С вечера ребенок стал капризничать, отказался от еды. Решила обратиться в эту клинику. Оказалось, что солнечный удар у ребенка. Была на приеме у Татьяны Викторовны Антроповой. Врач мне понравилась, грамотный педиатр.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків