Що таке тромбоцитопенія?
Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура (ІТП) – це порушення згортання крові через низьку кількість тромбоцитів. Як наслідок на шкірі та під шкірою можуть з’являтися фіолетові синці, які й мають назву «пурпура». Захворювання може бути гострим або хронічним з періодичними загостреннями та в більшості випадків піддається лікуванню.
Інша назва ІТП - хвороба Верльгофа. На сьогодні більш актуальна інша – імунна тромбоцитопенія. Це пов’язано з тим, що експерти вже визначилися с основною причиною розвитку цього захворювання. Відомо, що воно має аутоімунний характер. А термін «пурпура» рідко використовується, тому що майже 30% пацієнтів, котрим вперше діагностовано тромбоцитопенію, не мають кровотечі.
Тромбоцитопенічна пурпура частіше вражає дітей, особливо у віці від 2 до 4 років. Як правило, такий стан виникає після вірусної інфекції, таких як вітряна віспа, паротит або кір.
Види хвороби Верльгофа
Існує два основних типи імунної тромбоцитопенії:
- Гострий ІТП – короткостроковий, триває менше ніж 6 місяців, поширена серед дітей;
- Хронічний – триває 6 місяців та більше, частіше спостерігається у дорослих.
Причини тромбоцитопенічної пурпури
В основі розвитку імунної тромбоцитопенії є аутоімунні процеси. Вона може бути первинною, коли виникає сама по собі та вторинною, коли є інший стан або хвороба, з якими вона пов’язана.
Вторинна тромбоцитопенія може виникати внаслідок таких причин:
- інші аутоімунні захворювання;
- хронічні інфекції;
- деякі ліки, такі як ібупрофен або аспірин;
- зневоднення;
- травма;
- вагітність;
- певні види раку.
Також відомо, що тромбоцитопенія не може передаватися від людини до людини і не є спадковою.
Симптоми тромбоцитопенічної пурпури
Людина з імунною тромбоцитопенією може довгий час не помічати ніяких симптомів, а знижений рівень тромбоцитів може бути випадковою знахідкою під час обстеження. Важко інколи помітити ознаки ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпури у дітей, адже падіння та синці для них звична річ.
Якщо ж симптоми з’являються, то найпоширенішими з них є:
- легке утворення синців, навіть без травм;
- червоно-фіолетові точки, які схожі на висип на шкірі (петехії), зазвичай на гомілках;
- спонтанні носові кровотечі;
- кровоточивість ясен;
- порізи, які довго заживають;
- кров у сечі або у калі;
- аномально рясні менструації;
- виражена кровотеча під час операції.
Якщо розвивається епізод хвороби з такими ознаками, треба обов’язково звернутися до лікаря-гематолога та пройти детальне обстеження.
Діагностика тромбоцитопенічної пурпури
Для того, щоб діагностувати імунну тромбоцитопенію, лікар вивчає історію хвороби та проводить ретельний фізичний огляд.
Для підтвердження діагнозу додатково можуть бути призначені такі дослідження:
- загальний розгорнутий аналіз крові;
- біохімічні тести для оцінки функції печінки та нирок;
- аналізи на електроліти;
- тромбоцитарні антитіла;
- мазок крові для перевірки кількості та форми тромбоцитів.
Лікування тромбоцитопенічної пурпури в Києві
Метод лікування імунної тромбоцитопенії залежить від клінічної ситуації та результатів обстеження, а саме кількості тромбоцитів, частоти кровотеч (якщо вони є) та їх інтенсивності.
Інколи достатньо спостереження. Так, діти з гострою формою тромбоцитопенії зазвичай одужують самостійно протягом 6 місяців.
Якщо дорослому не призначають лікування, то йому рекомендовано періодично здавати аналізи, щоб контролювати рівень тромбоцитів та еритроцитів (їх мала кількість може бути ознакою внутрішньої кровотечі).
При більш важкій формі захворювання терапія імунної тромбоцитопенії відбувається курсами та може включати такі лікарські засоби:
- кортикостероїди – для зниження активності імунної системи;
- імуноглобуліни;
- агоністи рецепторів тромбопоетину – для стимуляції продукції тромбоцитів.
У випадках серйозної тромбоцитопенії, яка не піддається медикаментозному лікуванню може бути призначена операція з видалення селезінки – спленектомія.
Для екстреного лікування при важких кровотечах може застосовуватися переливання тромбоцитів.
Профілактика тромбоцитопенічної пурпури
Профілактичні заходи для пацієнтів з хронічною імунною тромбоцитопенією спрямовані на попередження загострень та усунення провокуючих факторів, а саме:
- обмеження прийому безрецептурних ліків, які можуть негативно впливати на кількість та функції тромбоцитів (аспірин, ібупрофен, препарати для розрідження крові);
- відмова від вживання алкоголю, що може погіршити згортання крові;
- зменшення спортивних навантажень, особливо пов’язаних з високим ризиком травмувань.
Прогноз при ідіопатичній тромбоцитопенічній пурпурі
У більшості випадків прогноз для пацієнтів з тромбоцитопенією сприятливий. Люди можуть жити з цією хворобою багато років без ускладнень або скорочення тривалості життя. А гостра форма взагалі проходить протягом 5-6 місяців без жодних наслідків для здоров’я. Варто лише контролювати кількість тромбоцитів під час регулярних профілактичних оглядів.
Записатися на консультацію до гематолога в МЕДІКОМ можна за адресою: Київ, Оболонь, Оболонська набережна, 9, цілодобово на сайті, в telegram-bot або за телефоном: +38(044)503-77-77
Питання-Відповідь
Аутоімунна тромбоцитопенія - що це таке?
Аутоімунна тромбоцитопенія – це збій імунної системи, стан, при якому в крові значно знижується кількість тромбоцитів, тому що антитіла виробляються проти власних тромбоцитів і сприймають їх як чужорідні тіла. Захворювання діагностує гематолог. У дітей патології крові виявляє дитячий гематолог.
Які ліки можуть спричинити тромбоцитопенію?
Багато фармакологічних препаратів можуть спричинити гіперплазію кісткового мозку та розвиток тромбоцитопенії. Найчастіше індукована тромбоцитопенія виникає внаслідок лікування цитостатичними, антитиреоїдними, хіміотерапевтичними засобами, антимікробними препаратами, антиагрегантами, хінінами, нестероїдними протизапальними препаратами, антиконвульсантами, анальгетиками, імунодепресантами, препаратами золота. Якщо є підозри щодо наявності хвороби, необхідно звернутися за консультацією до терапевта та педіатра.
Чи можна робити операцію при поганому згортанні крові?
Операції при тромбоцитопенії проводять строго за показаннями, водночас обов'язково аналізують рівень показників згортання крові та коагулограму. Лапароскопічні операції — альтернатива відкритій операції при тромбоцитопенії. Їх проводять через невеликі проколи. На консультації у хірурга ухвалюють рішення про найдоцільніший метод оперативного втручання при поганому згортанні крові з огляду на кожен конкретний випадок.
Чи є хвороба Верльгофа спадковою?
Доведено, що хвороба Верльгофа або імунна тромбоцитопенія не має ніякої спадкової схильності.
Чи впливає хвороба Верльгофа на перебіг вагітності?
На перебіг вагітності хвороба Верльгофа може не впливати. Але цей стан потребує регулярного контроля і, за необхідності, лікування для підтримки рівня тромбоцитів, тому що під час пологів може стати причиною сильної кровотечі.
Який зовнішній вигляд має шкірна форма тромбоцитопенічної пурпури?
Шкірна форма пурпури може проявлятися у вигляді точкових червоно-фіолетових синців, схожих на висип, що мають назву петехій.
У чому небезпека тромбоцитопенічної пурпури?
Небезпека важких форм тромбоцитопенічної пурпури полягає у виникненні таких ускладнень, як внутрішні та зовнішні кровотечі та крововиливи, що можуть бути небезпечними для життя.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Джерела
Який лікар лікує тромбоцитопенію?
Самолікуванням при цьому захворюванні точно займатися не варто. Тому що тільки професіонал добре знає, що таке тромбоцитопенія і як її лікувати. При перших ознаках цієї хвороби слід негайно звернутися до лікаря-гематолога. При виявленні захворювання у дитини педіатр дасть направлення до дитячого гематолога.
Пройти повну діагностику та отримати ефективне лікування тромбоцитопенії в Києві можна в нашій клініці МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську.
Вiдгуки
Спасибо, очень хорошая статья, у сына тромбоцитопения, диагноз поставили в 5 лет, сейчас 16 лет, тромбоциты 56, очень за него боюсь.
Спасибо автору, хорошая статья все по полочкам. Живу с диагнозом 20 лет, переливание делать боюсь. Курс химиотерапии проходила дважды, так, что как никто знаю о чем говорю. Автор молодец.
Якщо захворів, завжди звертаюся до вашого сервісу. Нещодавно дізнався свій діагноз, був в шоці, пройшов і переливання, зараз тромбоцити 100.
Дуже цікава інформативна стаття. Але дуже згладжена тяжкість хвороби, і всі, також як і ви приховують відчуття і наслідки після захворювання.
Автор спасибо за информацию. Недавно пережили с ребенком химиотерапию, на сегодня 84, врач говорит, положительная динамика.
Показати ще 2
Всього 5 відгуків