Лікування гонореї в Києві
Гонорея (англ. Gonorrhea, лат. Gonorrhoea; “по-народному” - трипер) - венеричне інфекційне захворювання, що проявляє себе запаленням органів репродуктивної та сечовидільної систем інфікованої людини. Захворювання викликає бактерія гонокок (Neisseria gonorrhoeae). На даний момент, ця медична проблема вважається однією з найбільш частих бактеріальних інфекцій, з числа тих, що передаються через статевий контакт.
Типи гонореї
Типологія даного венеричного захворювання здійснюється під впливом таких чинників як:
- тривалість захворювання;
- місце зосередження інфекції;
- реакція організму на проникнення в нього збудника хвороби.
За симптоматикою і тривалістю хвороби гонококову інфекцію поділяють на хронічну (уповільнене запалення сечостатевих органів з тривалістю понад 8 тижнів) і свіжу (тривалість до 8 тижнів, має 3 форми - гостра, підгостра та торпідна). Також, існує поняття "латентна гонорея". Цей стан буває у пацієнтів жіночої статі. При латентній гонореї мазки і посів на гонококи не виявляють проблеми, виражені симптоми інфікування - відсутні, а жінка при цьому є явним джерелом зараження венеричною інфекцією.
За вогнищем зосередження інфекції гонорею поділяють на:
- інфекцію, зосереджену в нижніх відділах репродуктивної та сечовидільної систем;
- висхідну інфекцію (уражається ендометрій матки, придатки, сечовидільний канал, очеревина) - така гонорея розвивається вкрай рідко, але протікає важко і має небезпечні ускладнення.
Шляхи інфікування і особливості збудника інфекції
Гонокок - грамнегативний мікроорганізм, який живе в лейкоцитах або на поверхні епітелію. Інфікування ним відбувається при вагінальному, анальному або оральному сексі. Гонокок може викликати гонорейний тонзиліт, фарингіт, стоматит - при орально-генітальному, і гонорейний проктит - при анально-генітальному сексуальному акті.
Передача інфекції побутовим шляхом теж не виключена. Група ризику побутового інфікування - дівчинки від 2 до 8 років. Також, гонококова інфекція може передатися від матері до дитини при пологах. При такому шляху зараження гонокок викликає у немовляти неонатальний кон'юнктивіт (стан гонорейного кон'юнктивіту при попаданні збудника на слизову оболонку очей може виникнути не тільки у дітей).
При неправильному лікуванні або його відсутності, а також при затяжному хронічному перебігу хвороби, спостерігається поліморфізм збудника, поява нових L-форм, нечутливих до ліків. Тривале збереження збудника в організмі ускладнює як діагностику, так і лікування.
Водночас, гонококи відносяться до досить чутливих мікроорганізмів, які швидко гинуть:
- при нагріванні вище 56 градусів за Цельсієм;
- після висихання біоматеріалу (але в гної можуть зберігати вірулентність до 24 годин);
- під дією прямих сонячних променів;
- при контакті з антисептичними засобами;
- при впливі розчином азотнокислого срібла в концентрації 1:6000 (через 60 секунд).
Гонококи не виділяють свого істинного токсину, вони мають тільки ендотоксин, який звільняється при загибелі мікроорганізму.
Патогенез
Після того, як гонокок потрапив на слизову будь-якого органу, покритого одношаровим плоским епітелієм, він закріплюється на клітинах епітелію. Ендотоксин, що вивільняється після загибелі збудника, викликає дегенеративні та деструктивні перетворення епітеліальних клітин. Після чого відбувається проліферація сполучної тканини. При прогресуючому процесі тканина загоюється з рубцем, що призводить до розвитку непрохідності фаллопієвих труб і звуження уретри.
Гонорея небезпечна тим, що в організмі людини відсутня імунна відповідь на її збудник. А в комплексі з високою антигенною варіабельністю Neisseria gonorrhoeae відсутність імунної відповіді призводить до можливості багаторазового інфікування і появи ускладнень.
Клінічна картина при інфікуванні
Перші симптоми хвороби можуть з'явитися через 3-4 дні після зараження. При цьому, тривалість інкубаційного періоду залежить від різних чинників, але в середньому становить 2-3 тижні.
Якщо ви підозрюєте, що могли заразитися гонореєю, слід мати на увазі: клінічні прояви хвороби не завжди виражені. У деяких осіб хвороба протікає без чітких симптомів та її виявлення можливо тільки при проведенні відповідних досліджень (гонорея нижнього відділу сечостатевої системи може протікати без помітної симптоматики). Однак, існують і загальні симптоми, при яких в будь-якому випадку не буде зайвим звернутися до лікаря.
Загальні симптоми гонореї:
- біль, різі, печіння і будь-який дискомфорт під час сечовипускання;
- біль і роздратованість в області уретри;
- набряклість статевих органів зовнішнього отвору уретри;
- слизові і гнійні виділення;
- свербіж, печіння, біль при ходьбі в області зовнішніх статевих органів;
- НМЦ;
- періодичні кровотечі;
- дискомфорт і хворобливі відчуття внизу живота або в яєчках (у чоловіків);
- порушення травлення (наявність печії, відрижки, розлади дефекації тощо - можливі як супутні симптоми).
Дуже часто зустрічається мікс венеричних захворювань, який змінює як картину класичних клінічних проявів, так і тривалість інкубаційного періоду хвороби. Це ускладнює діагностику і лікування гонореї, провокує розвиток рецидивів і ускладнень. Крім того, варто врахувати те, що у чоловіків запальний процес протікає більш виражено з самого початку зараження, а у жінок в перші 2-3 тижні можливий млявий, малопомітний, практично безсимптомний перебіг захворювання.
Ускладнення
Найчастішим ускладненням інфекції є приєднання вторинного ЗПСШ. Важкі форми протікання гонореї супроводжуються поширенням патогенних коків по всьому організму і їх осіданням на тканинах, що вислані плоским одношаровим епітелієм. Також, серед ускладнень гонореї:
- запальні процеси в простаті;
- ендометрит;
- запалення насінних (сім’яних) пухирців;
- інфікування маткових труб і яєчників;
- ураження придатків насінника;
- зараження ануса і слизової прямої кишки;
- проникнення збудника в черевну порожнину і ін. патології.
Найбільш серйозні наслідки хвороби - безплідність (і у чоловіків, і у жінок), невиношування вагітності, позаматкова вагітність.
Діагностика
Постановка діагнозу "гонорея" нічим не відрізняється від встановлення наявності будь-якого іншого захворювання в організмі людини. Для того, щоб точно знати чи є проблема, потрібно пройти обстеження за відповідним протоколом. Для визначення гонореї проводиться опитування пацієнта на наявність скарг, візуальний огляд органів і лабораторні дослідження. Саме результати аналізів є вирішальним аргументом у постановці діагнозу. Хоча, в деяких випадках, наприклад, для виключення ураження міометрія, ендометрія і фаллопієвих труб, жінці можуть бути призначені додаткові інструментальні методи малоінвазивної діагностики в гінекології - гістероскопія і лапароскопія. Вони дозволяють зробити забір біоматеріалу безпосередньо в місцях можливого зараження гонококом.
Аналізи, які можуть знадобитися при лабораторній діагностиці
- Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) - передбачає паркан і дослідження біологічного матеріалу з уретри, каналу шийки матки, зовнішніх отворів вивідних проток бартолінових залоз, а також з прямої кишки. При хронічній стадії хвороби бактеріоскопічний метод не підходить, може дати хибний негативний результат.
- Бактеріологічний (культуральний) метод. Застосовується при наявності симптомів гонореї у пацієнта з відсутністю підтвердження наявності інфекції бактеріоскопічним методом. Культури, які виросли на живильному середовищі, піддають мікроскопії з дослідженням їх чутливості до антибактеріальних медикаментів.
У хворих старшої вікової групи і дітей діагностика гонореї обов'язково включає бактеріологічне підтвердження діагнозу.
При обстеженні вагітних дослідження проводиться на будь-якому терміні. Найчастіше, це відбувається 2 рази: при взятті на облік і на 32-му тижні вагітності. Але, за необхідністю або з лікарської рекомендації кількість досліджень може бути збільшено.
Лікування
Лікування гонореї призначається з урахуванням зосередження вогнища патології, загального стану організму, форми і стадії хвороби, віку пацієнта та наявності супутніх діагнозів (не обов'язково схожої етіології).
Лікарське лікування гонореї:
- терапія, заснована на антибіотиках;
- сульфаніламідні засоби.
Для стимуляції природної захисної відповіді організму проводиться імунотерапія: вводиться гонококова вакцина, призначаються пірогенні препарати і застосовується аутогемотерапія.
При непереносимості організмом антибіотика і протимікробних засобів проводиться місцеве лікування гонореї:
- промивання каналів і порожнин зовнішніх статевих органів і сечовивідних каналів антисептичними препаратами;
- масаж уретри;
- теплі поясні ванни;
- вагінальні ванночки;
- тампонування;
- мікроклізми;
- тушування ерозій;
- УВЧ.
При появі нагноєнь, псевдоабсцесів, кіст рекомендована операція.
Спостереження і перевірка результатів терапії
Щоб бути повністю впевненим, що інфекція повністю пішла з організму, а не просто тимчасово затихла, обов'язково потрібно пройти контрольну перевірку результатів лікування. Не раніше, ніж через 1 тиждень після завершення курсу терапії, проводять першу комбіновану провокацію гоновакциною. При відсутності збудників в результатах аналізів спостереження проводять ще протягом 2-3 місяців. Тільки в тому випадку, якщо після цього періоду в аналізах буде чисто і не буде навіть суб'єктивних симптомів гонореї, пацієнт вважається здоровим.
Профілактика
Оскільки, хвороба передається при контакті слизових, презерватив не може забезпечити 100% захисту від інфікування. Інфекція може потрапити в організм за допомогою оральних ласк або попадання тілесних рідин інфікованої людини на слизові оболонки партнера.
Тому, навіть якщо ви повністю впевнені у своєму партнері, але почали помічати тривожні симптоми, потрібно записатися на прийом до фахівця (для жінок - гінеколог, для чоловіків - уролог) і пройти обстеження на венеричні захворювання, в т.ч. гонорею.
Слід пам'ятати, що ваш сексуальний партнер може і не знати про свій інфекційний статус, якщо його хвороба протікає без симптомів. Крім того, не можна повністю виключати можливість інфікування побутовим шляхом. Особливо, якщо не завжди вдається строго дотримуватися норм гігієни.
Профілактика гонореї включає:
- регулярний профілактичний огляд у гінеколога та уролога;
- виявлення інфекції в короткі терміни, після проникнення збудника в організм;
- раціональне і найбільш оптимальне лікування хворого і всіх осіб, які перебувають з ним у інтимній близькості;
- уникнення випадкових статевих зв'язків, а при їх виникненні своєчасне звернення за консультацією до дерматолога-венеролога
- здоровий спосіб життя.
Пройти лікування гонореї в Києві ви можете у кращих фахівців клініки МЕДІКОМ. Вас чекає точна діагностика гонореї на сучасному обладнанні, лікування ЗПСШ, засноване на сучасних протоколах і найбільш ефективних методиках, уважний супровід, спостереження і контроль результатів після завершення курсу лікування. Для того, щоб дізнатися, як здати аналіз на гонорею і пройти обстеження на інші венеричні захворювання, зателефонуйте в наш колл-центр по одному з вказаних на сайті номерів.
Питання-Відповідь
Як беруть аналіз на гонорею?
При діагностиці гонореї використовуються 2 основних лабораторних методи - визначення ДНК гонокока (зішкріб) і мазок на флору. Забір матеріалу для проведення аналізу проводиться в процедурному кабінеті: у представниць жіночої статі - у лікаря-гінеколога, у представників чоловічої - в уролога або венеролога. У першому випадку, пацієнтка сідає в гінекологічне крісло, лікар оглядає статеві шляхи, вводить в піхву дзеркало, прибирає слиз, зондом здійснює забір матеріалу з найбільш ураженої області. У другому, забір матеріалу здійснюється в положенні стоячи, лікар прибирає слиз і вводить в уретру одноразовий зонд на глибину близько 4 см, обережно обертає інструмент і витягує його з сечовипускального каналу.
Скільки лікується гонорея?
Основа лікування гонореї - антибіотикотерапія. Антибіотики, активні проти гонококів - цефтриаксон, азитроміцин, гентаміцин, доксициклін. Для посилення імунних сил організму використовують гонококову вакцину, пірогенал, продигіозан. Пацієнт (як жіночої, так і чоловічої статі) вважається здоровим, якщо впродовж 2 місяців після повторної діагностики гонококи не виявлені. Спроби самолікування, як правило, є причиною довготривалого безсимптомного перебігу гонореї і формування стійкості гонокока до антибактеріальних препаратів.
Як проявляється гонорея у чоловіків?
Клінічні прояви гонореї у чоловіків починаються з гнійних виділень з уретри і ріжучих відчуттів при сечовипусканні. Спочатку запалення захоплює тільки слизову оболонку передньої частини уретри, і дуже важливо звернутися за медичною допомогою саме на цьому етапі - це гарантує швидке одужання. Якщо ж проігнорувати перші симптоми хвороби, гонококи інфікують задню уретру і викликають її тотальне запалення. В такому стані виникають часті позиви до сечовипускання, посилюються ріжучі відчуття, в кінці сечовипускання виділяється кров.
Які виділення при гонореї?
Виділення при гонореї - один з найбільш важливих і перших симптомів. Вони з'являються одразу ж після інкубаційного періоду (в середньому через 5-7 днів після інфікування, у чоловіків виділення можуть з'явитися раніше, ніж у жінок - на 3-4 день). Виділення при гонореї відбуваються з уретри або піхви і у них є ряд характерних ознак: найчастіше, вони виникають через кілька днів після незахищеного сексуального контакту; мають жовтуватий або зеленуватий колір (у жінок); іноді в них може бути деяка частина гною і крові; мають різкий, неприємний запах, а також неоднорідну, рідку консистенцію з густими включеннями (на початку захворювання) і набувають однорідність і густоту (на більш пізніх стадіях); сліди виділень найлегше виявити на спідній білизні.
Чи можна завагітніти після гонореї?
У жінок невилікувана або довго нелікована гонорея може призвести до запальних захворювань малого таза, а вони своєю чергою до ектопічної вагітності, безпліддя та утворення рубцевої тканини, яка блокує маткові труби. Остання медична проблема - непрохідність маткових труб - після гонореї виникає досить часто. Тому, якщо ви перенесли гонорею і не можете завагітніти, слід перевірити прохідність маткових труб. Але, шанси народити здорову дитину є навіть в цьому випадку. В крайньому випадку, при неефективності лікування і відсутності природного зачаття, ви завжди можете вдатися до ЕКЗ.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Джерела
- Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені - https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets
- Сайт Міністерства Охорони Здоров'я України / Здоров'я А-Я - https://moz.gov.ua/zdorovja-a-ja
- Клінічні протоколи на засадах доказової медицини - https://guidelines.moz.gov.ua/
Лікарі
Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр паталогій групи ЗПСШ, використовуючи сучасні технології. Записатися на консультацію до лікаря ви можете, зателефонувавши по одному з номерів телефонів, зазначених на сайті клініки.
Сертифікати
Вiдгуки
С моей деликатной проблемой я обратилась к Пискун Ольге Валериевне – внимательный и грамотный врач. Рекомендую специалиста. Спасибо за все!
Спасибо за полезную информативную статью. Теперь буду внимательнее к своему здоровью.
Пришел в Медиком, когда понял, что срочно надо к врачу. Приняли быстро, назначили анализы. Все качественно и профессионально. Выражаю признательность специалистам клиники.
В клинике Медиком меня принимал врач Билинский Олег Львович. Грамотный специалист. Назначил анализы, а потом и лечение. Все объяснил. Пролечился я успешно.
Скажу я вам, что свободный образ жизни в плане сексуальных контактов до добра не доведет. Говорила мне мама: женись, сынок. Но я не хочу пока связывать себя узами брака. Мне нравится свободный стиль жизни. Никакой ответственности, наслаждайся, живи, работай и отдыхай. Вот на последнем пункте я и споткнулся. Не буду описывать свои симптомы, слишком деликатная проблема эта моя болячка. Разумеется, я испугался. Думал, где же мне найти врача, которому смог бы довериться. Слава Богу, не каждый день болеешь этой инфекцией. Но ее необходимо предупреждать заранее, чтобы не было потом проблем, как у меня. В интернете нашел по отзывам клинику Медиком, записался к врачу на прием. После первого приема сразу сдал анализы, без очередей и утомительных ожиданий. Пришел на повторный прием, врач поставил диагноз. Спасибо врачу за лечение! Теперь я чувствую себя намного лучше. И безусловно, учту в дальнейшем все рекомендации.
Показати ще 2
Всього 5 відгуків