Як розпізнати ангіну?
Гострий тонзиліт (ангіна) – це гостре інфекційне захворювання, головна відмінність якого – гострий запальний процес компонентів лімфатичного глоткового кільця, найчастіше, гланд. Викликається захворювання стрептококами або стафілококами, рідше – іншими мікроорганізмами, вірусами та грибами. І якщо належне лікування відсутнє, хвороба може супроводжуватися важкими станами й наслідками.
Типи захворювання
Найбільш часто в медичній практиці зустрічаються такі види ангіни:
- Катаральна.
Гострий розвиток, тривалість від 3 до 5 днів, основні клінічні прояви – печіння, сухість в горлі, невеликий біль при ковтанні слини, їжі, води. - Фолікулярна.
Починається з високої температури (до 39 градусів) й сильного болю в горлі, що виникає при спробах ковтання (може віддавати у вухо). Тривалість неприродного процесу від 5 до 7 днів. Основні скарги, крім температури та болю в горлі, – білі або жовтуваті точки на гландах, збільшені регіонарні лімфовузли. Крім цього, в залежності від ступеня інтоксикації, можуть з'явитися головний біль, біль в попереку, лихоманка, озноб, загальна слабкість, в деяких випадках – збільшена селезінка, блювота, явища менінгізму, проноси, помутніння свідомості. - Лакунарна.
Схожа за симптоматикою з фолікулярною, але протікає більш складно: починається з підвищення температури тіла, триває близько 7 днів, основні скарги – біль при ковтанні, наліт на почервонілих збільшених гландах. - Фібринозна.
Відмінна ознака – суцільний жовтувато-білий наліт на гландах та біля них. Може розвиватися як самостійно, так і бути ускладненням лакунарної форми. У першому випадку ангіна розвивається гостро, з лихоманкою, ознобом, важкою інтоксикацією, іноді – спостерігаються типові симптоми ураження головного мозку. - Флегмонозна (зустрічається вкрай рідко).
При цьому патологічному стані відзначають запалення однієї мигдалини з гнійним розплавленням ділянки, основні ознаки ангіни – вимушене положення голови, збільшення регіонарних лімфовузлів, хворобливість при пальпації, сильний біль в горлі при ковтанні/ розмові, головний біль, підвищена температура тіла, інтоксикація, обмежена рухливість м'якого піднебіння, збільшені мигдалини й т.п. - Герпетична.
Як правило, зустрічається у дітей, відрізняється високим ступенем контагіозності, її збудником є вірус Коксакі А, захворювання починається гостро, проявляється підвищенням температури тіла до 40 градусів, лихоманкою, болями в горлі при ковтанні, головним болем, м'язовим болем в області живота, появою червонуватих пухирців в області м'якого піднебіння, язичка, піднебінних дужок, мигдаликів, задньої стінки глотки, іноді – проносом, блювотою. - Виразково-плівчаста.
Некроз поверхні зіву з утворенням виразок, що може тривати до трьох тижнів, причиною виникнення захворювання вважають симбіоз веретеноподібної палички та спірохети порожнини рота, які часто живуть в роті у здорових людей, основні скарги – відчуття чужорідного тіла при ковтанні, запах гнилі з рота, підвищення слиновиділення.
Причини та фактори ризику хвороби
Причини ангіни багатогранні. Її збудники – бактерії (β-гемолітичний стрептокок групи A, рідше – стафілокок або їх поєднання), віруси (аденовіруси 1-9 типів, ентеровірус Коксакі А, вірус герпесу), спірохета Венсана в симбіозі з веретеноподібною паличкою, гриби роду Candida в симбіозі з патологічними коками.
Найбільш частий збудник (близько 50% випадків) – β-гемолітичний стрептокок групи A.
Фактори, які можуть спровокувати розвиток захворювання:
- переохолодження організму;
- травматизація гланд;
- проблеми з імунітетом (як місцевим, так і загальним);
- хронічні запальні процеси в порожнині рота, носа та навколоносових пазух й т.п.;
- деякі неприродні стани ЦНС та ВНС;
- проблеми з диханням через ніс.
Шляхи зараження
Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом, в деяких випадках фекально-оральним (герпетична ангіна). Джерелом може бути хворий, у якого є інфекційне або вірусне захворювання (ГРЗ, ГРВІ та інше). Контакт з зараженим провокує передачу мікроорганізмів, які утворюють, а потім розвивають різні форми захворювання.
Але бувають випадки, коли, при певних несприятливих умовах, що описані вище, власні мікроорганізми «активуються», «прокидаються» та викликають ангіну.
Пам'ятайте, що ангіна заразна, тому ігнорування симптомів може спричинити наслідки як для хворого, так і для оточуючих.
Симптоми ангіни
Симптоми ангіни відомі кожному з дитинства. Головна відмінна риса захворювання – раптові болі та дискомфорт в горлі. Під час ангіни людина відчуває сильний біль й температура тіла різко підвищується. Важливо пам'ятати, що не зустрічається ангіна, яка протікає без супроводу високої температури. Термометр не покаже позначку нижче 37 °C доти, поки симптоми ангіни не будуть усунуті.
Клініка при гострому первинному тонзиліті:
- підвищення температури тіла від 39 до 41 °C (хвороба може протікати й при більш низькій температурі, але з великим ураженням горла);
- хворобливі відчуття та дискомфорт в горлі при ковтанні (інтенсивність залежить від виду ангіни та її стадії розвитку);
- загальний інтоксикаційний синдром;
- почервоніння, набряклість мигдалин (катаральна ангіна);
- фібринозно-гнійний наліт в гирлах лакун (лакунарна ангіна);
- білі й жовті точки в горлі (фолікулярна ангіна);
- сірувато-жовтий наліт, під яким після зняття можна виявити поверхневі малоболісні виразки (виразково-плівчаста ангіна);
- запалення регіонарних лімфовузлів.
Також, до симптомів ангіни відносяться:
- печіння та відчуття пересихання в горлі;
- почервоніння й запалення мигдалин;
- м'язові болі;
- лихоманка;
- головні болі;
- озноб;
- блювота та діарея (найчастіше, такі прояви зустрічаються у дітей);
- больові відчуття в області живота;
- м'язові спазми тощо.
Біль у горлі може відрізнятися в залежності від виду ангіни.
Особливості перебігу хвороби при вагітності
Однозначно не можна сказати чи викликає ангіна ускладнення при вагітності. Захворювання може протікати безсимптомно і без наслідків для дитини. Але, іноді висока температура й інтоксикація можуть призвести до кисневого голодування, що провокує порушення в розвитку органів плоду. При високій температурі, яка тримається понад 3 дні, у плода може розвинутися:
- затримка розвитку;
- порушення в роботі серця та судинної системи;
- пороки кінцівок.
Також, інтоксикація може спровокувати викидень або передчасні пологи.
Особливості захворювання у дітей
Діти найбільш схильні до ангіни. Це обумовлено тим, що мигдалини дитини знаходяться в стадії формування, а тому легше піддаються проявам різних інфекцій. Імунітет сформовано не повністю, тому захисна реакція організму працює не в повну міру. При інфікуванні дитину потрібно госпіталізувати й надати їй належне медикаментозне лікування ангіни в стаціонарі.
Ускладнення
Ангіна одне з захворювань, яке при відсутності належного лікування, може призвести до серйозних ускладнень. Серед них:
- Синусит
- Набряк гортані
- Гострий ларингіт
- Гострий середній отит
- ІТШ
- Артрит
- Парафарингеальний абсцес
- Гострий шийний лімфаденіт
- Сепсис
- Абсцес глотки
- Гостра ревматична лихоманка
- Клубочковий нефрит
- Менінгіт
- Флегмони шиї
- Ураження серцевого м'яза та судинної системи
- Поширення інфекції в грудну клітку тощо
У дітей ускладнення після ангіни можуть призвести до гальмування зростання і розвитку.
Діагностичні заходи
Від діагностики ангіни залежить правильність лікування. В першу чергу, лікар огляне ротову порожнину, але почервоніння та запалення мигдалин може бути ознакою й інших захворювань. Ангіну, як правило, потрібно диференціювати від ГРВІ та інфекційного мононуклеозу. Для цього використовується:
- пальпація лімфовузлів;
- розгорнутий аналіз крові;
- оцінка скарг пацієнта й анамнезу захворювання;
- інструментальні та лабораторні методи дослідження – фарингоскопія, забір мазка слизу або гною з мигдалин з подальшим проведенням аналізів (посів на поживне середовище, швидкі антигенні тести, ПЛР), аналіз крові на наявність антитіл до стрептокока, ревматологічна панель.
Тільки після цих процедур можна приступати до повноцінного лікування.
Лікування ангіни
Основні рекомендації при ангіні: антибактеріальна та протимікробна терапії (в тому випадку, якщо необхідно провести лікування грибкової ангіни – протигрибкові препарати, антибіотики не актуальні, оскільки цей вид ангіни часто виникає саме через їх тривале застосування), локальні антисептики (спреї, аерозолі, льодяники, пастилки, пігулки), постільний режим в перші дні захворювання, поживна вітамінна дієта, рясне тепле питво з лимоном, шипшиною, натуральними сиропами, трав'яними відварами, полоскання антисептичними розчинами (фурацилін, сода, борна кислота, етакридин). У разі високої температури застосовуються жарознижуючі.
Однак, схема лікування повинна призначатися виключно лікарем. Це може бути терапевт, педіатр, ЛОР-лікар, дорослий та дитячий інфекціоніст.
Не варто займатися самолікуванням, навіть якщо лікування ангіни місцеве. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцями про додаткові засоби боротьби з ангіною. Можливо вам знадобиться видалення гланд, тонзилектомія (видалення піднебінних мигдалин).
Профілактика ангіни
Ангіна дуже неприємна медична проблема, яка може призвести до видалення гланд. Щоб нею не заразитися, потрібно дотримуватись таких правил:
- не контактуйте з хворими (при знаходженні в одному приміщенні одягайте маски);
- зміцнюйте імунітет, особливо в період простудних захворювань (пийте вітаміни, правильно харчуйтеся, займайтеся спортом);
- не треба переохолоджуватися;
- підтримуйте імунітет.
Поради та рекомендації
Щоб полегшити стан при захворюванні, прислухайтеся до наступних порад:
- більше відпочивайте;
- вживайте їжу та напої комфортної температури;
- їжте продукти, які не вимагають жування, щоб не «подразнювати» горло;
- полощіть горло щогодини;
- використовуйте фізіотерапевтичні процедури для дітей й дорослих (за рекомендацією лікаря);
- зволожуйте повітря в приміщенні.
Питання-Відповідь
Як можна швидко зняти біль у горлі під час ангіни?
Якщо болить горло, насамперед треба розібратися, що спричинило запалення. Антибіотики під час ангіни використовуються для лікування бактеріальної інфекції. Біль у разі ковтання полегшує тепле питво, часті полоскання, спеціальні спреї для горла.
Навіщо рекомендують рясне питво під час ангіни?
Вірусні та бактеріальні захворювання завжди пов’язані з інтоксикацією організму. Часте та рясне питво під час ангіни забезпечує виведення токсинів. За допомогою рідини вимиваються збудники інфекції, що збираються на слизових оболонках носа, рота, горла, шлунка.
Чи можна вилікувати ангіну без антибіотиків?
Чи є обмеження щодо харчування під час лікування ангіни?
За наявності ангіни рекомендується часте тепле питво, оскільки рідина допомагає швидше виводити хвороботворні бактерії з організму. Потрібно виключити важку їжу, таку як м’ясо, бобові, копчені продукти, спеції, оцет. Свіжа випічка, молочна продукція, чай, кава, солодке, солоне та кисле можуть тільки погіршити стан хвороби, тому вживати їх не можна. Варто обмежити вживання грубої їжі, яка може додатково подразнювати запалену слизову.
Чи можна гріти грудну клітку під час ангіни?
Самостійні прогрівання під час ангіни робити не можна. Адже через них відбувається розширення судин, що може спричинити прискорене поширення інфекції. Фізіотерапевтичні процедури можуть бути призначені лікарем з огляду на поточний стан пацієнта. Лікувати ангіну в домашніх умовах так само необхідно під наглядом сімейного лікаря.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує ангіну?
Як уже згадувалося вище, лікування ангіни можуть проводити різні фахівці. При підозрі на ангіну, ви можете звернутися за медичною допомогою до дільничного лікаря, сімейного лікаря, терапевта, пройти огляд педіатра, отримати консультацію дитячого інфекціоніста, ЛОРа, дорослого інфекціоніста.
Звернувшись до поліклінік МЕДІКОМ на Оболоні й Печерську, ви отримаєте грамотну діагностику та лікування ангіни в Києві. Довіряйте своє здоров'я і здоров'я своїх близьких професіоналам!
Сертифікати
Обслуговуємо всі райони Києва та передмістя: Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський.
Вiдгуки
Борисенко Євген Олександрович буквально врятував мене від фолікулярної ангіни. Висока температура, страшний біль в горлі, головний біль, озноб. Лікар підібрав мені схему, яка допомогла мені відносно швидко, але я робила додатково полоскання горла. Дуже сподобався лікарський підхід до пацієнта.
Наверное нет в мире человека, который хотя бы раз не болел ангиной. Я особенно склонна к ангине, началось еще в детстве и теперь ежегодно прохожу эту болезнь. Но последние четыре года я стала лечиться в клинике МЕДИКОМ. Врач-отоларинголог Вячеслав Федорович Кот собрал анамнез и анализы, диагностировал лакунарную ангину, и подобрал правильное лечение. Выздоровление наступает теперь гораздо быстрее, спасибо!
Цієї зими перехворів стрептококовою ангіною, лікувався в стаціонарі клініки МЕДІКОМ. Дуже кваліфіковані лікарі і весь медперсонал. Лікування призначено було грамотно в комплексі з фізіопроцедурами. Стаціонар чистий, комфортний!
Мне понравился подход к моему ребенку детского отоларинголога Оксаны Михайловны Ветровой. Врач осмотрела ребенка, выслушала его жалобы, направила на анализы. По результатам назначила лекарства и спреи, лечебные леденцы, обильное питье, полоскание горла, постельный режим. Мы старались придерживаться рекомендаций, но ребенок был беспокойным, и как только температура спадала, он активно играл. Лечение было очень продуманным и способствовало быстрому выздоровлению!
Викликав лікаря по швидкій з клініки МЕДІКОМ. Була висока температура, боліло горло, сил не було встати з ліжка. Лікар приїхав досить швидко, оглянув, вислухав, прописав лікування з можливістю лікуватися вдома. За підсумком в перший час було сутужно, але через 3-4 дні стало вже набагато легше. Я думаю, що лікар був хороший або ангіна була в початковій стадії. В будь-якому випадку - дякую!
Ми з дружиною клієнти клініки МЕДІКОМ і донечка теж. Коли дитині стало погано, ми викликали лікаря з клініки. Симптоми були як при ангіні. Лікар рекомендував нам пролікуватися в стаціонарі, оскільки був серйозний випадок. Ми прислухалися і правильно зробили, після повної діагностики виявилася фолікулярна ангіна. Лікування пройшло добре - була ціла система, уколи, процедури, дитина повністю одужала. Дякую клініці МЕДІКОМ!
Когда начались симптомы простуды, я обратилась к своему терапевту в клинику МЕДИКОМ. Надежда Витальевна Тычук осмотрела мое горло - оно ей совсем не понравилось, отправила меня на анализ крови и мазок из миндалин. Благодаря таким мерам предосторожности ангина была диагностирована на ранней стадии. Благодаря Надежде Витальевне - все лечение прошло намного легче и быстрее.
Показати ще 3
Всього 7 відгуків