Лімфаденопатія
Лімфаденопатія — це термін, що означає збільшення та набряк лімфатичних вузлів, невеличких формувань, які складаються з лімфоцитів та відповідають за фільтрацію рідини з лімфатичної системи.
Частіше за все лімфаденопатія пов'язана зі збільшенням кількості або розміру лімфоцитів, що може бути наслідком запалення, інфекції або злоякісного новоутворення. Тому діагностика полягає в пошуку причини такого явища в кожному конкретному випадку. Більшість випадків лімфаденопатії реєструється у дітей як відповідь на доброякісні процеси, наприклад, вірусні інфекції. Це одна з найпоширеніших проблем, з якою стикаються в педіатрії.
В нормі у маленьких дітей передні шийні лімфатичні вузли розміром до 2 см, пахвові — до 1 см, і пахові — до 1,5 см.
Лімфаденопатія може бути:
- локалізованою (регіонарною), коли збільшений один або декілька лімфатичних вузлів суміжних областей — так, близько 50 % збільшення лімфовузлів зазвичай спостерігають в області голови та шиї;
- дифузною (генералізованою), коли ураження охоплює дві або більше несуміжні області, трапляється приблизно у 25 % випадків лімфаденопатій.
Причини лімфаденопатії
З'ясування причин збільшення лімфовузлів може бути досить складним завданням, тому необхідно ретельно вивчити історію хвороби та провести детальну діагностику.
Для регіонарної лімфаденопатії під час діагностики важливо враховувати групу уражених лімфатичних вузлів:
Шийна лімфаденопатія — поширена проблема у дітей, лімфатичні вузли цієї зони відповідають за язик, зовнішнє вухо, привушну залозу та більш глибокі структури шиї (гортань, щитовидну залозу та трахею), тому запалення або пряме інфікування цих ділянок викликає нагрубання відповідних шийних лімфовузлів.
Частіше за все шийні лімфовузли збільшуються через:
- Вірусну інфекцію верхніх дихальних шляхів
- Інфекційний мононуклеоз
- Краснуху
- Хворобу котячих подряпин
- Стрептококовий фарингіт
- Гострий бактеріальний лімфаденіт
- Токсоплазмоз
- Туберкульоз
- Гострий лейкоз
- Лімфому
- Хворобу Кавасакі та інші
Підщелепні та привушні лімфатичні вузли можуть збільшуватися через:
- Інфекції порожнини рота та зубів
- Гострий лімфаденіт
Потиличні:
- Педикульоз
- Місцеві інфекції шкіри
- Краснуха
- Розеола
Збільшення надключичних лімфовузлів та середостіння може бути викликане більш злоякісними процесами:
- Гострий лімфобластний лейкоз
- Лімфома
- Саркоїдоз
- Кістозний фіброз
- Туберкульоз
- Гістоплазмоз
- Кокцидіоїдомікоз
Пахвова лімфаденопатія може виникати через:
- Місцеву інфекцію
- Хворобу котячих подряпин
- Бруцельоз
- Реакції на щеплення
Пахові лімфовузли часто збільшуються, якщо турбує:
- Місцева інфекція
- Пелюшковий дерматит у немовлят
- Укуси комах
- Сифіліс та інші венеричні захворювання
Генералізована лімфаденопатія може виникати через такі причини:
- системні вірусні інфекції: інфекційний мононуклеоз, дитяча розеола, цитомегаловірус, вірус імунодефіциту людини;
- деякі бактеріальні інфекції: черевний тиф, сифіліс, туберкульоз;
- злоякісні процеси: лейкози, лімфоми;
- хвороби накопичення: хвороба Німана-Піка, Гоше;
- реакція на лікарські засоби (наприклад, цефалоспоріни);
- аутоімунні захворювання: ювенільний ревматоїдний артрит;
- саркоїдоз та інші.
В залежності від причини, збільшені лімфовузли можуть давати болісні відчуття при натисканні чи ні, бути спаяними між собою та підлеглими тканинами, бути твердої або більш м'якої консистенції.
Інші симптоми зазвичай пов'язані з основним захворюванням, серед загальних можуть бути такі:
- підвищення температури тіла,
- загальна слабкість та сонливість,
- болі в суглобах,
- задишка та інші.
Щоб встановити діагноз лімфаденопатії та визначити її причини, необхідно звернутися до лікаря. В Києві отримати консультацію фахівця та пройти повне обстеження можна в Клініці МЕДІКОМ.
Діагностика лімфаденопатії
В первинній діагностиці лімфаденопатій важливе значення мають фізикальний огляд та вивчення історії хвороби. Увага до деталей допомагає поставити точний діагноз та виявити причини захворювання. Обстеження проводиться з голови до ніг, включаючи огляд вух, носа, горла, щитовидної залози, прослуховування легень, серця, пальпацію печінки, селезінки та черевної порожнини. Також оглядають шкіру для виявлення висипань, будь-яких уражень, вузликів. Оцінюються такі ознаки як: температура, артеріальний тиск, частота серцевих скорочень, частота дихання, насичення киснем.
Особливої уваги потребують хронічні аденопатії, які існують 3 тижні та більше. При пальпації збільшених лімфовузлів оцінюють їх локалізацію, розмір, твердість, рухливість та болючість.
Після ретельного огляду лікар може призначити такі лабораторні та інструментальні дослідження:
- розгорнутий аналіз крові з лейкоцитарною формулою — дозволяє оцінити рівень лімфоцитів на інших показників, наявність запалення, інфекції або алергічних реакцій;
- С-реактивний білок, як показник запалення;
- біохімічний аналіз крові — печінкові та ниркові проби, результати яких можуть казати про зміни за наявності системних захворювань;
- тести на грибкову патологію;
- лабораторна оцінка сифілісу, ВІЛ, цитомегаловірусу та інших вірусних інфекцій;
- проби на туберкульоз;
- рентгенографія грудної клітки;
- КТ грудної клітки, черевної порожнини;
- магнітно-резонансна томографія для диференціальної діагностики злоякісної та доброякісної середостінної лімфаденопатії;
- УЗД — дозволяє оцінити розміри та структуру лімфатичних вузлів.
Якщо розмір, локалізація або характер лімфаденопатії вказують на злоякісність, призначають біопсію ураженого лімфовузла, особливо якщо лабораторні дослідження не дають остаточних результатів.
Може виконуватися тонкоголкова біопсія, але вона дає невелику кількість зразків, тому частіше використовують видалення одного зі збільшених лімфовузлів з подальшим дослідженням його тканин.
Якщо діагностується бактеріальний лімфаденіт, тобто запалення лімфовузлів, викликане бактеріями, то також проводиться бакпосів на чутливість мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів.
Лікування лімфаденопатії
Лікування аденопатії визначається конкретною основною етіологією:
- Інфекційні: антибіотикотерапія, противірусна терапія або протигрибкова терапія.
- Аутоімунні: імунотерапія, системні глюкокортикоїди.
- Реакція на медикаментозне лікування: необхідне припинення терапії під наглядом лікаря.
- Злоякісна лімфаденопатія: хірургічне втручання в комплексі з променевою та/або хіміотерапією.
Ускладнення лімфаденопатії
Ускладнення, як правило, пов'язані з конкретним основним розладом, що викликає лімфаденопатія. Однак лімфаденопатія сама по собі може викликати потенційно серйозні ускладнення.
Аденопатія середостіння може призвести до кількох потенційно небезпечних для життя ускладнень. Розпізнавання цих ускладнень є важливим, оскільки збільшення цієї групи лімфатичних вузлів можна легко пропустити. Так, може виникнути синдром верхньої порожнистої вени з закорковуванням кровотоку; обструкція бронхів або трахеї, симптомами якої є кашель, хрипи, утруднення дихання; порушення травлення від стиснення стравоходу.
Абдомінальна аденопатія може викликати біль у животі або спині, запор і часте сечовипускання. Кишкова непрохідність, викликана інвагінацією (заворотом кишечника) може бути небезпечною для життя і потребувати негайного хірургічного втручання.
Профілактика
Профілактичні заходи стосуються зменшення ризиків інфекційних та імунних захворювань, зокрема, виключення таких факторів, як вживання алкоголю, куріння, токсичного навколишнього середовища, а також вчасна вакцинація.
Питання-Відповідь
Як довго можуть бути збільшені лімфовузли?
Як самостійне захворювання лімфаденопатія зустрічається рідко. Збільшений лімфовузол найчастіше свідчить про наявність новоутворення чи якесь запалення, що розпочалось в організмі. Тривалість лімфаденопатії безпосередньо залежить від причин, що викликали зміну лімфатичних судин. Вона може бути нетривалою — до 2 місяців та затяжною, коли збільшені вузли зберігаються понад 2 місяців. Щоб виключити розвиток онкологічного захворювання, необхідна консультація онколога.
Чому можуть бути збільшені пахвові лімфовузли?
Збільшені пахвові лімфовузли спостерігаються під час різних патологічних процесів: інфекційних захворюваннях, фурункульозі, запаленні волосяних фолікулів, інфекціях молочних залоз, мастопатії, сильній інтоксикації організму, підвищеному потовиділенні; онкологічних захворюваннях; лихоманці «домашньої подряпини». Пахвовий лімфаденіт виникає під час дерматоміозиту, системному червоному вовчаку, ревматоїдному артриті тощо. Збільшення лімфовузлів у дітей спостерігається при ГРВІ, грипі, вітрянці, ангіні та інших інфекційних захворюваннях. Визначити причини збільшення лімфатичних вузлів можна на консультації у терапевта та педіатра.
Що таке лімфаденопатія середостіння?
Лімфаденопатія середостіння (медіастинальная лімфаденопатія) — це збільшення лімфатичних вузлів середостіння, яке може викликати різні причини. Органи середостіння знаходяться в грудній клітці, до них належать серце, аорта, трахея, гортань, бронхи, стравохід, великі артерії та вени. Збільшення лімфовузлів середостіння викликають гранулематозні захворювання легенів, туберкульоз, рак стравоходу або шлунка, лімфому, гострий лімфобластний лейкоз, карціноматозний лімфангіт тощо.
Лімфаденопатія - це рак?
Ознаки онкології виявляються по-різному. Лімфаденопатія не є тотожним поняттям терміну «рак», це також може бути реакція організму на запальний процес. Збільшені лімфатичні вузли є одним із симптомів раку. Лімфаденопатія може виступати однією з ознак раку лімфатичних судин, стравоходу, шлунка, грудей тощо.
Які лімфовузли збільшуються при туберкульозі?
Туберкульоз — важке інфекційне захворювання, однією з ознак якого є збільшення лімфовузлів різних груп: пахвових, пахових, шийної групи лімфовузлів, периферичних лімфовузлів.
Чи можуть збільшитися лімфовузли від нервів?
Будь-які психоемоційні переживання та нервові потрясіння не супроводжуються збільшенням лімфовузлів. Лімфатичні вузли збільшуються в результаті запальних процесів всередині організму, безпосереднього запалення нервової тканини або внаслідок наявності новоутворень.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Лікарі
Записатися на консультацію в МЕДІКОМ можна за адресою: Київ, Оболонь, Оболонська набережна, 9, цілодобово на сайті, в telegram-bot або за телефоном.
Вiдгуки
Спасибо за информацию, записались к врачу, шейный лимфоузел немного воспалился и болит.
Был вчера на приеме, взяли биопсию, теперь остается только ждать.
Запалилися два лімфовузли на шиї, не знала, в поліклініці сказали прикладати мазь Вишневського, стала наростати біль, спасибі автору, вже завтра йду до іншого фахівця.
У дитини запалилися лімфовузли, закінчилося все операцією.
Хороший сервіс, дуже допомогли, але на жаль звернулась вже пізно.
Спасибі величезне, дуже потрібна стаття.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків