exit
search serach
Лимфаденопатия (увеличение лимфоузлов)

Лімфаденопатія (збільшення лімфовузлів)

Лімфаденопатія — це стан, що проявляється збільшенням лімфовузлів. Виникнення лімфаденопатії свідчить про запальний або пухлинний процес в організмі. У тілі людини налічується понад 600 лімфовузлів. Збільшення одного або декількох вузлів сигналізує про початок різних патологій.

Відкрити Згорнути down

Класифікація лімфаденопатії

Часто збільшення лімфовузлів пов'язане з місцем ураження тканин організму:

  • шийна локалізація (з однієї або обох сторін) — провокують захворювання верхніх дихальних шляхів, частіше інфекційного характеру;
  • запалення вузлів за вухом — відбувається після стоматологічних або інфекційних захворювань;
  • розташування патологічного процесу під пахвами — може бути ознакою онкології;
  • збільшення вузлів у паховій зоні — симптом хвороб, що передаються статевим шляхом.

Залежно від місця ураження існують внутрішньогрудний варіант і запалення вузлів черевної порожнини.

Якщо лімфатичні вузли збільшено лише в одному місці, це називається локалізованою лімфаденопатією. У разі поширення процесу на кілька зон можна говорити про генералізовану форму.

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Причини лімфаденопатії:

  • Вірусні інфекції. У цю групу хвороб входять краснуха, вітряна віспа і кір. Збільшені лімфовузли під пахвами можуть бути симптомом цитомегаловірусу, в той час, як оперізувальний лишай, мононуклеоз або ВІЛ пов'язані з аналогічними змінами біля вуха та нижньої щелепи.
  • Бактеріальні інфекції. Наприклад: туберкульоз, скарлатина, туляремія або стафілококова інфекція.
  • Грибкові ураження.
  • Онкологічні захворювання. При пухлинних захворюваннях лімфатичні вузли можуть збільшуватися через метастази (вторинна форма), а також при онкології самої лімфатичної системи (лімфоми).

Поява лімфаденопатії може бути пов'язана з аутоімунними захворюваннями: системною червоною вовчанкою, хворобою Хасімото або ревматоїдним артритом.

До можливих причин збільшення лімфовузлів відносять також реакції на щеплення від кору, віспи або краснухи.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Ознаки лімфаденопатії різні, але перші з них — набряк і збільшення лімфовузлів.

Збільшені лімфатичні вузли вказують на те, що імунна система посилено бореться з інфекцією. А значить відбувається ослаблення імунітету, і перевантаження токсинами може погіршити стан лімфатичної системи.

Патогенез лімфоденопатії

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви лімфаденопатії

Основні симптоми лімфаденопатії пов'язані зі збільшенням лімфовузлів у місці ураження. Іноді виникає біль або припухлість. Якщо діаметр вузла у дорослої людини перевищує 1 см — це привід звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Залежно від причини симптомами лімфаденопатії можуть бути:

  • підвищена температура тіла;
  • біль у горлі;
  • почуття хронічної втоми;
  • підвищене потовиділення;
  • нежить;
  • ненавмисна втрата ваги;
  • слабкість.
Відкрити Згорнути down

При лімфаденопатії можуть виникати симптоми, пов'язані з місцевим здавленням судин. У результаті виникають набряки шиї, кінцівок, кашель, відчуття задишки, утруднене ковтання.

Огляд лимфовузлів
Збільшені лимфатичні вузли
Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу захворювання під час вагітності

Прояви лімфаденопатії також виникають і в період виношування плоду. Діагностичні процедури не можуть бути використані в повному обсязі внаслідок можливого негативного впливу на майбутню дитину. Медикаментозна терапія повинна призначатися тільки після консультації з гінекологом, який веде вагітність жінки.

Відкрити Згорнути down

Особливості лімфаденопатії у дітей

Ознаки лімфаденопатії набагато частіше зустрічаються у дітей, ніж у дорослих. Симптоми супроводжують застуду і не потребують спеціалізованого лікування. Перебіг хвороби в дитячому віці може бути важчим через відсутність попереднього контакту з вірусами. Лімфовузли можуть збільшуватися в розмірах протягом декількох тижнів після лікування антибіотиками.

Консультація дитячого лікаря-імунолога стає необхідною після:

  • вірусного або бактеріального захворювання;
  • отиту;
  • епідемічного паротиту (свинки);
  • вживання грудного молока, інфікованого патогеном.

У пацієнтів дитячого віку лімфаденопатія може бути симптомом лейкемії або лімфоми. Тому набряк, що зберігається більш як 2 тижні, повинен викликати занепокоєння і змусити звернутися до сімейного лікаря. Щоб зупинити розвиток і запобігти наслідкам лімфаденопатії, потрібно негайно необхідно звернутися до дитячого гематолога.

Відкрити Згорнути down

Лімфаденопатія: діагностика

При підозрі на лімфаденопатію слід відвідати сімейного лікаря, який після опитування і проведення медичного огляду прийме рішення про подальше лікування. Для діагностики лімфаденопатії важливо встановити наявність або відсутність попереднього захворювання.

Під час огляду буде визначено місце та розміри збільшеного лімфовузла. Лікар визначить болючість процесу.

Наступним кроком є направлення на лабораторні аналізи крові:

  • загальний аналіз крові;
  • тест на ВІЛ.

Більш детальна діагностика лімфовузлів передбачає:

Відкрити Згорнути down

Лікування лімфаденопатії

До якого лікаря йти зі збільшеними лімфовузлами? Залежно від причини збільшення лімфатичних вузлів, лікуванням лімфаденопатії займаються гематологи, онкологи або інфекціоністи. Також можна звернутися до хірурга для проведення біопсії або видалення патологічного вогнища. Стандартне лікування лімфаденопатії передбачає приймання знеболювальних і жарознижувальних препаратів. Якщо причиною запалення є інфекція, лікар призначає антибіотики або противірусні препарати. У разі розвитку абсцесу можливе хірургічне втручання. При збільшеному лімфовузлі, який виник в результаті онкологічного процесу, лікування може містити оперативне втручання, променеву терапію або хімієтерапію.

У разі неопластичних захворювань та їх метастазів зазвичай необхідно виконати біопсію і гістопатологічне дослідження, яке визначить тип ураження при лімфаденопатії.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Диспансерне спостереження у пацієнтів зі збільшеними лімфовузлами залежить від причини виникнення захворювання і методів застосовуваного лікування. Якщо пацієнт переніс лімфаденопатію непухлинного характеру, то він повинен відвідувати сімейного лікаря з періодичністю 3–6 місяців протягом року. Відсутність рецидивів говорить про повне виліковування пацієнта. Графік відвідування пацієнта, у якого спостерігалася лімфаденопатія пухлинного характеру, визначається особистим лікарем на підставі ступеня ураження і досягнутих результатів лікування.

Відкрити Згорнути down

Профілактика лімфаденопатії

Профілактика лімфаденопатії допоможе усунути фактори, що провокують розвиток захворювання:

  • необхідно вчасно проводити профілактичні щеплення;
  • припинити контактувати з тваринами, які можуть бути джерелами зараження;
  • вживати продукти тільки після термічної обробки;
  • обов'язково дотримуватися епідемічних правил під час подорожей;
  • дотримуватися правил особистої гігієни.

Важливим моментом залишається повноцінне харчування та обов'язкові фізичні навантаження.

Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Якщо збільшений лімфатичний вузол викликає дискомфорт, теплий вологий компрес допоможе зменшити набряк і полегшити біль. Однак, якщо збільшений лімфовузол твердий, нерухомий, необхідно терміново звернутися до лікаря.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як довго можуть бути збільшені лімфовузли?

Як самостійне захворювання лімфаденопатія зустрічається рідко. Збільшений лімфовузол найчастіше свідчить про наявність новоутворення чи якесь запалення, що розпочалось в організмі. Тривалість лімфаденопатії безпосередньо залежить від причин, що викликали зміну лімфатичних судин. Вона може бути нетривалою — до 2 місяців та затяжною, коли збільшені вузли зберігаються понад 2 місяців. Щоб виключити розвиток онкологічного захворювання, необхідна консультація онколога.

Чому можуть бути збільшені пахвові лімфовузли?

Збільшені пахвові лімфовузли спостерігаються під час різних патологічних процесів: інфекційних захворюваннях, фурункульозі, запаленні волосяних фолікулів, інфекціях молочних залоз, мастопатії, сильній інтоксикації організму, підвищеному потовиділенні; онкологічних захворюваннях; лихоманці «домашньої подряпини». Пахвовий лімфаденіт виникає під час дерматоміозиту, системному червоному вовчаку, ревматоїдному артриті тощо. Збільшення лімфовузлів у дітей спостерігається при ГРВІ, грипі, вітрянці, ангіні та інших інфекційних захворюваннях. Визначити причини збільшення лімфатичних вузлів можна на консультації у терапевта та педіатра.

Що таке лімфаденопатія середостіння?

Лімфаденопатія середостіння (медіастинальная лімфаденопатія) — це збільшення лімфатичних вузлів середостіння, яке може викликати різні причини. Органи середостіння знаходяться в грудній клітці, до них належать серце, аорта, трахея, гортань, бронхи, стравохід, великі артерії та вени. Збільшення лімфовузлів середостіння викликають гранулематозні захворювання легенів, туберкульоз, рак стравоходу або шлунка, лімфому, гострий лімфобластний лейкоз, карціноматозний лімфангіт тощо.

Лімфаденопатія - це рак?

Ознаки онкології виявляються по-різному. Лімфаденопатія не є тотожним поняттям терміну «рак», це також може бути реакція організму на запальний процес. Збільшені лімфатичні вузли є одним із симптомів раку. Лімфаденопатія може виступати однією з ознак раку лімфатичних судин, стравоходу, шлунка, грудей тощо.

Які лімфовузли збільшуються при туберкульозі?

Туберкульоз — важке інфекційне захворювання, однією з ознак якого є збільшення лімфовузлів різних груп: пахвових, пахових, шийної групи лімфовузлів, периферичних лімфовузлів.

Чи можуть збільшитися лімфовузли від нервів?

Будь-які психоемоційні переживання та нервові потрясіння не супроводжуються збільшенням лімфовузлів. Лімфатичні вузли збільшуються в результаті запальних процесів всередині організму, безпосереднього запалення нервової тканини або внаслідок наявності новоутворень.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-гематолог вищої категорії, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-гематолог, дитячий гематолог, генетик вищої категорії, професор

Який лікар лікує?

Отримати максимально ефективне лікування лімфаденопатії в Києві можна, звернувшись до клініки МЕДІКОМ. Професійна діагностика на сучасному обладнанні дозволить швидко визначити причину виникнення захворювання. Залежно від причини лімфаденопатії лікування проведе лікар-гематолог або онколог. За необхідності буде призначена консультація інфекціоніста або дитячого імунолога в найближчих підрозділах клініки (райони Оболонь і Печерськ).

comment 11
Кучер Олена Володимирівна
Лікар-гематолог, дитячий гематолог, генетик вищої категорії, професор
comment 12
Орлов Віталій Миколайович
Лікар-гематолог вищої категорії, к.м.н.

Вiдгуки

31.03.2021 19:48
Анастасия

Спасибо за информацию, записались к врачу, шейный лимфоузел немного воспалился и болит.

02.03.2021 15:14
Дамир

Был вчера на приеме, взяли биопсию, теперь остается только ждать.

15.01.2021 10:36
Ксенія

Запалилися два лімфовузли на шиї, не знала, в поліклініці сказали прикладати мазь Вишневського, стала наростати біль, спасибі автору, вже завтра йду до іншого фахівця.

07.12.2020 17:32
Лідія

У дитини запалилися лімфовузли, закінчилося все операцією.

22.10.2020 11:58
Христина

Хороший сервіс, дуже допомогли, але на жаль звернулась вже пізно.

13.09.2020 20:50
Єлизавета

Спасибі величезне, дуже потрібна стаття.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down