Чи виліковний туберкульоз?
Туберкульоз — це захворювання, широко поширене по всьому світу, викликане різними видами бактерій Mycobacterium tuberculosis, більш відомих як "паличка Коха". Як правило, туберкульоз вражає легені людини, проте може вражати й інші органи. Не так давно захворювання було практично невиліковно. У наші ж дні існує спеціальний комплекс заходів, спрямованих на діагностику та лікування туберкульозу на ранніх його стадіях.
Класифікація патології
Захворювання класифікують, враховуючи присутні клінічні та рентгенологічні ознаки туберкульозу, локалізацію патологічного процесу та його виникнення й перебіг.
Виділяють такі форми захворювання, як:
- туберкульозна інтоксикація у дітей та підлітків;
- туберкульоз дихальних органів;
- туберкульоз інших органів та систем.
У свою чергу, туберкульоз дихальної системи ділиться на:
- первинний;
- міліарний;
- туберкульоз легенів з утворенням множинних вогнищ;
- розповсюджений на внутрішньогрудні лімфатичні вузли;
- вогнищевий туберкульоз легенів;
- інфільтративний;
- казеозна пневмонія;
- туберкульома легень;
- кавернозний туберкульоз легень;
- циротична форма;
- ураження бронхів, трахеї, верхніх дихальних шляхів;
- туберкульоз, комбінований з професійними легеневими захворюваннями;
- фіброзно-кавернозна форма ураження легенів;
- туберкульозний плеврит.
Крім цього, туберкульоз вражає:
- мозкові структури та ЦНС;
- кишківник та заочеревинний простір;
- кістки та суглоби;
- органи сечостатевої системи;
- шкіру та шари підшкірної клітковини;
- периферичні лімфовузли;
- очі та інші органи.
Також туберкульоз поділяють по фазі (інфільтрації, розпаду, обсіменіння) й бактеріовиділення (з виділенням патогенних бактерій і без нього).
Причини та наслідки захворювання
На сьогодні виявлено 74 види туберкульозних бактерій. Однак, людину вражає виключно умовно виділений комплекс, який об'єднує людську подобу патогену, бичачий вид та БЦЖ-вид.
Туберкульоз, викликаний різними збудниками, досить сильно розрізняється між собою. Основна видова ознака туберкульозної палички — її патогенність, яка проявляється в її здатності інфікувати організм носія.
Одного разу потрапивши в організм, паличка Коха практично з імовірністю 100% залишається в організмі людини, створюючи так званий "прихований резервуар". Це пояснює неможливість ліквідації захворювання або зниження частоти випадків найближчим часом.
Згідно зі статистикою, кожен десятий носій туберкульозної палички страждає від активної форми патології та здатний за рік заразити до 15 осіб.
Шляхи інфікування
Розрізняють такі шляхи передачі туберкульозу (в тому числі, туберкульозу легенів):
повітряно-краплинний
найпоширеніший спосіб інфікування; мікобактерії потрапляють в повітря з кашлем або чханням інфікованої людини, при розмові;
аліментарний
інфікування відбувається при попаданні патогену в організм через травний тракт;
контактний
передача захворювання через слизові оболонки й зокрема кон'юнктиву ока;
внутрішньоутробне інфікування
дуже рідкісний спосіб зараження; інфекція передається через поразку плаценти під час вагітності або пологів.
Виникнення, перебіг та результат туберкульозу
В уражених туберкульозом органах розвивається специфічне "холодне" запалення, характерне для цього захворювання. Туберкульоз легень та інших органів носить гранульоматозний характер, при якому формуються горбки зі схильністю до розпаду.
Зазвичай, організм стійкий до проникнення мікобактерій. Наявність запальних процесів в організмі, ослаблення імунітету, погіршення стану слизових оболонок — це основні причини туберкульозу.
Клінічні прояви хвороби
На перших етапах розвитку патологія часто має прихований характер. Симптоми туберкульозу виявляються після обсіменіння організму й формування характерної імунологічної активності.
Основні симптоми туберкульозу:
- прояви інтоксикації (слабкість, озноб, апатія, підвищена стомлюваність, блідість, пітливість);
- кашель, відходження мокротиння, хрипи, утруднене дихання (при туберкульозі легенів);
- зниження апетиту та втрата ваги;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- підвищення температури до 37-38 градусів, яка тримається тривалий час;
- туберкульозні гранульоми (виявляються при рентгенологічному обстеженні);
- закрепи, розлади дефекації, кров в калі (при туберкульозі кишківника);
- зниження рівня гемоглобіну.
Особливості перебігу хвороби у вагітних
Всі захворювання вагітної жінки становлять загрозу внутрішньоутробного розвитку плода та відображаються на стані новонародженого. Але, в разі туберкульозу, внутрішньоутробне зараження відбувається рідко. Однак, повноцінне лікування майбутньої матері під час вагітності позитивно позначається на стані плода. Якщо діагностика туберкульозу та його терапія проведені своєчасно, дитина народжується здоровою, з нормальною вагою. Водночас, діти, народжені від матерів з розширеними формами туберкульозу та з відсутнім адекватним лікуванням, народжуються недоношеними, з ознаками гіпоксії та інших відхилень. У разі туберкульозу при вагітності, лікування принесе плоду більше користі, ніж шкоди.
Особливості захворювання у дітей
Туберкульоз у дітей починається зі слабкості, підвищеної втомлюваності та дратівливості. Дитина перестає рости й додавати у вазі, починає відставати від однокласників в навчанні. При цьому, спостерігається невелике підвищення температури (до 37,5), збільшуються лімфовузли. У таких дітей туберкульозні проби дають позитивну відповідь. Все це є ознаками туберкульозної інтоксикації та потребує лікування. Чим раніше батьки звертають увагу на зміну в поведінці та самопочутті дитини, тим вище шанс ремісії.
Ускладнення
Навіть після якісного та своєчасного лікування туберкульоз залишає в організмі пацієнта свої сліди. Але при відсутності лікування розвиваються такі наслідки туберкульозу, як:
- Легеневі кровотечі та включення крові в мокротинні
- Спонтанне скупчення газів або повітря в плевральній порожнині
- Легенево-серцева недостатність
- Спадання легеневої частки
- Амілоїдоз
- Свищі в ураженому органі та ін.
При належному лікуванні розвиваються залишкові зміни в органах фіброзного, фіброзно-вогнищевого, бульозно-дистрофічного, рубцового характеру, формуються кальцинати, плевропневмосклероз та цироз.
Перша допомога при туберкульозі
Перша допомога при туберкульозі легенів спрямована на полегшення кашлю. Для цього хворого необхідно укласти так, щоб верхня частина тіла була піднята під кутом та забезпечувалося краще відходження мокроти.
Діагностика патології
Діагностика туберкульозу починається з консультації у терапевта, направлення на бакпосів мокротиння.
Для більш детального обстеження хворого будуть потрібні:
Для визначення типу патогену призначається ПЛР-діагностика біоматеріалу.
Лікування туберкульозу
Лікування туберкульозу у всіх його формах є тривалим процесом, для якого необхідне терпіння, дотримання всіх рекомендацій лікаря. Для досягнення найбільшої ефективності практикується комплексний підхід до лікування. Оскільки палички Коха несприйнятливі до дії антибіотиків, для лікування туберкульозу призначають:
- протитуберкульозну хіміотерапію;
- інтенсивне, якісне харчування для набору ваги та збагачення організму вітамінами та мікроелементами;
- детоксикацію організму (в разі прийому хворим алкогольних або наркотичних речовин);
- санаторно-курортні процедури в профільних установах.
Актуальним залишається оперативний метод лікування туберкульозу, при якому хірург може видалити уражене легке або його частку, дренувати каверни, накласти штучний пневмоторакс і багато іншого за показаннями.
Контроль вилікування
Вилікувати туберкульоз повністю неможливо. Але знизити концентрацію палички Коха в організмі, зменшити вогнища патологічного процесу та перевести пацієнта в стан ремісії можливо. На жаль, період ремісії обмежений і пацієнт з певною періодичністю, встановленою його лікуючим лікарем, вимагає протитуберкульозної терапії.
Профілактика захворювання
Профілактика туберкульозу включає ряд заходів:
- вакцинація БЦЖ;
- щорічні проби манту (дітям);
- рентгенографія ОГК не рідше 1 разу на рік (дорослим, залежно від роду діяльності);
- відмова від шкідливих звичок;
- здорове харчування;
- фізична активність та заняття спортом;
- якісне прибирання приміщень.
Вакцинація
Щеплення від туберкульозу робиться всім дітям. Першу дозу вакцини малюки отримують на 3-7 день з моменту народження. Ревакцинація БЦЖ більш не проводиться.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує туберкульоз?
Загадуєтесь питанням "який лікар лікує туберкульоз"? Відповідь проста. Виявити вогнище ураження та визначити стан хворого можуть терапевт і пульмонолог. Але профільним лікуванням туберкульозу займається лікар-фтизіатр.
Пройти ефективне лікування туберкульозу в Києві з використанням сучасних методик та новітніх препаратів ви можете в медичному центрі МЕДІКОМ в комфортабельних умовах філій на Оболоні й Печерську. Зателефонуйте нам за контактним номером колл-центру і ви дізнаєтеся вартість консультації фахівців, зможете вибрати зручний час відвідування клініки. Довірте своє здоров'я професіоналам!
Вiдгуки
Добрый день! Я проходила лечение очагового туберкулеза верхней части правого легкого в закрытой форме с июня 2021 по ноябрь 2022. Диагноз не мешал мне работать в офисе. Я принимала таблетированные лекарства, ходила на уколы. Препараты конечно сильнейшие, произошел лекарственный гепатит, пришлось заменить на другой. По окончания курса сделала рентген легких, очень волновалась, но ни следа поражения! Год лечения прошел почти незаметно, сейчас чувствую себя превосходно, меня сняли с клинического учета. Спасибо врачам клиники Медиком за поддержку и восстановленное здоровье. Будьте здоровы!
Спасибі величезне Гришило Антону Павловичу за лікування і терпіння. Не знаю, де я підхопила туберкульоз, але паніку мою неможливо описати. Я цілими днями просто ридала. Але Антон Павловича зміг налаштувати мене на позитивний лад і протягом 1,5 року я проходила лікування. Морально було важко, але я пам'ятала настанови лікаря і намагалася не думати про погане. Нещодавно зробила рентген, практично немає слідів хвороби, але доведеться ще підлікуватись.
Я у 2008 році перехворів. На щастя, у мене все добре закінчилося. Я повністю позбувся хвороби та наслідків. Але надивився в лікарні на жахливі летальні випадки, поки лікувався з підтримкою держави. Тепер у профілактичних цілях звертаюся лише до приватної клініки. Дякую Медіком за висококваліфікованих лікарів і дбайливість у ставленні до пацієнтів.
Я дуже вдячна клініці Медіком, а зокрема Гришило А. П., який вилікував мого чоловіка від туберкульозу. Вчора зробили контрольний знімок, немає навіть сліду від хвороби! Протягом року він пив ліки, робив уколи. Інколи кашель його душив так, що у мене серце зупинялося. Ми не дуже вірили в успіх і готувалися до найгіршого, та, завдяки кваліфікації Антона Павловича, наш тато живий і тепер здоровий. Низький вам уклін і безмежна вдячність.
У меня бабушка болеет уже второй год пока еще в закрытой форме. Принимала препараты первого и второго ядра, но особого результата не было. Обратились в Медиком действительно в отчаянии, но, благодаря профессионализму здешних врачей, уже как 3 месяца у бабули наблюдается положительная динамика. Спасибо вам огромное! Цены, конечно, немаленькие, но оно определенно того стоит.
Відмінний сервіс, завжди звертаюся до нього для пошуку інформації. Коли планова флюорографія виявила туберкульоз, відразу записався в Медіком. Потрапив на прийом до Гришило А. П. і не пошкодував. Лікування проходив протягом року, навіть трохи менше. На контрольних знімках все чудово, осередки затягнулися. Висловлюю подяку Антону Павловичу за лікування, спілкування і врятоване здоров'я!
Дякую величезне клініці Медіком за такого лікаря як Гришило А. П.! Хворію на туберкульоз у закритій формі, з кашлем легше, але стала боліти печінка. Повідомила про це Антона Павловича, і він скорегував лікування. Ще нічого не можу сказати про результати, бо пройшло мало часу. У цілому настрій позитивний, завдяки моєму лікареві, але морально готуюсь і до труднощів.
Хочу висловити подяку Гришило А. П. за розуміння і допомогу у лікуванні рецидиву туберкульозу. 2 роки стояв на обліку у поліклініці, навіть зняли вже з нього. Але через півроку хвороба повернулася. На форумі побачив відгуки про клініку Медіком і вирішив записатися. Мене обстежили та призначили курс ліків на 6 місяців. Десь на третьому уже відчув полегшення. Тепер дуже сподіваюся на позитивний результат аналізів і рентгена.
Дуже дякую Галині Вікторівні Петровській за те, що провела мого сина через всю хворобу до одужання. По-перше, точний та швидкий діагноз — призначена схема лікування, якої ми дотримувалися. Потім контроль за одужанням і тепер періодичний контроль за станом здоров'я сина. По-друге, рекомендації, які дає лікар — дуже слушні й цінні, ми намагаємося їх всі застосовувати в життя. Дуже дякую, шановна Галина Вікторівна!
За расшифровкой анализов обратились к детскому врачу-фтизиатру, так как не могла точно понять их наш терапевт. Петровская Г.В. дополнительно сделала КТ, чтобы не было спорных моментов и, к нашему счастью, диагноз не подтвердился - туберкулеза нет!
Моїй доньці допомогли в клініці МЕДІКОМ, коли почав турбувати кашель та інші симптоми туберкульозу. Петровська Г.В. провела діагностичні процедури, підібрала лікування. Все дуже швидко, професійно та коректно. Дуже задоволена, що лікування допомогло - дочка одужала, відновилася повністю. Дякую лікарю-професіоналу своєї справи - Галині Вікторівні!
После манту у дочери показало реакцию больше, чем необходимо для нормы. Нас педиатр направила к детскому врачу-фтизиатру. Галина Викторовна Петровская успокоила меня изучив "пуговку". Пояснила, что это аллергическая реакция, так как была весна. Манту вообще рекомендуют делать осенью. Поэтому обращайтесь к фтизиатрам, они помогут разобраться в нестандартных реакциях прививок. Это не всегда свидетельствует о туберкулезе.
Лечили ребенка у Петровской Галины Викторовны. Это замечательный детский врач-фтизиатр. Она назначила медикаментозную схему лечения с учетом возрастных особенностей сына, а также с учетом состояния болезни. Болезнь очень хорошо поддалась лечению, не осталось и следа на легких.
Звертався до клініки МЕДІКОМ до пульмонолога, коли почався кашель вранці. Гришило Антон Павлович провів огляд, вивчив аналізи. Всі процедури та рентгенографію теж проходив в клініці МЕДІКОМ. Виключили туберкульоз, причина була в бронхах. Пройшов лікування, призначене лікарем. Тепер я здоровий, дякую.
Дуже переживала, коли почала кашляти. Пізніше, коли кашель уже почався з виділеннями, записалася до пульмонолога в клініку МЕДІКОМ. Зробила рентгенографію ОГК, здала аналізи. Аналізи виявилися несприятливими - це була початкова стадія туберкульозу. Швидше за все підхопила вірус на роботі, адже контактую з великою кількістю людей протягом дня. Лікування було тривалим - спочатку в стаціонарі, потім вже вдома. З роботи не звільнили. Хочу подякувати лікарям клініки - діагностували швидко, точно та грамотно. Вважаю завдяки їм змогла відносно швидко одужати.
У моего сына выдался напряженный год, окончание школы, затем поступление в институт. Много занимался, нервничал, переживал, плохо кушал. И где-то ослабленный организм подхватил палочку коха. Вся семья очень переживала, но никто больше не заразился. Лечили сына в клинике МЕДИКОМ у Галины Викторовны Петровской. Отличный доктор, хороший человек, приятно приходить на прием. Лечение длилось несколько месяцев, пришлось немного пропустить учебу, но все удалось вылечить и наверстать. Спасибо клинике МЕДИКОМ и его врачам!
Показати ще 3
Всього 16 відгуків