exit
search serach
Признаки краснухи: симптомы и лечение

Ознаки краснухи: симптоми та лікування

Краснуха – це заразне інфекційне захворювання, яке супроводжується збільшенням лімфовузлів, появою висипу і, іноді, симптомів загальної інтоксикації. Найчастіше ним заражаються діти, але є й чимало випадків захворювання серед дорослих. У більшості випадків, захворювання протікає легко. У медичній літературі можна зустріти ще одну назву краснухи – "третя хвороба".

Особливо небезпечно, коли вірусом краснухи заражаються вагітні. Під час перших місяців гестації збудник здатний провокувати розвиток важких вроджених аномалій у плода, мертвонародження або мимовільний аборт (викидень).

 

Класифікація

У більшості інфікованих хвороба протікає з проявами висипки та інших симптомів. У деяких випадках розвивається безсимптомна краснуха, яка нічим, окрім присутності та виділення вірусу в зовнішнє середовище, не проявляється. Також, фахівці виділяють вроджену краснуху, якою плід інфікується ще при вагітності.

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Основні причини краснухи – РНК-віруси Rubella virus, що потрапляють в дихальні шляхи. Сприяти зараженню можуть різні зовнішні та внутрішні чинники:

 • імунодефіцит;
 • відсутність щеплення;
 • наявність хронічних ЛОР-захворювань;
 • відсутність ізоляції хворого;
 • несвоєчасне реагування на оповіщення населення про спалахи; 
 • часте відвідування місць з великим скупченням людей та недотримання правил особистої гігієни (особливо, під час спалахів).

У зовнішньому середовищі та на предметах побуту Rubella virus нестійкий та швидко гине через висушування, зміну рН і під впливом дезінфікуючих речовин. При кімнатній температурі він залишається життєздатним протягом декількох годин, при 37 °C гине через 4 хвилини, а при 100 °C – через 2 хвилини. Під дією УФО гине через 40 секунд, але довго зберігається після заморожування.

Відкрити Згорнути down

Шляхи зараження

Основне джерело вірусу – хворий або безсимптомний носій збудника краснухи. Інфекція виділяється в навколишнє середовище під час кашлю, чхання або розмови і може деякий час залишатися на предметах побуту, які теж можуть бути джерелом зараження. Найчастіше захворювання виявляється взимку і навесні.

Передача збудника відбувається повітряно-крапельним шляхом або при близькому контакті з хворим або людиною, що переносить захворювання безсимптомно або знаходиться в періоді за 7 діб до або 15 діб після зникнення висипки. Найбільш заразним пацієнт вважається за кілька днів до виникнення висипань або 7 діб після їх появи.

Шлях передачі вродженої краснухи – від матері через кровотік до плоду. Після народження новонароджені є джерелом вірусу протягом багатьох місяців (від 12 до 21).

Вірус краснухи швидко передається при спалахах інфекції. Він менш заразний, ніж збудник кору, але, внаслідок своєї високої тератогенності, відноситься до небезпечних.

Признаки краснухи
Відкрити Згорнути down

Патогенез

Потрапляючи в носоглотку, вірус краснухи через слизові оболонки надходить в кров і разом з кровотоком досягає лімфовузлів. У них він "осідає", а з потоком крові досягає всіх тканин і негативно впливає на шкіру, викликаючи появу характерного висипання. При цьому, у хворого можуть виникати й інші симптоми краснухи.

Зазвичай краснуха у дітей і дорослих протікає легко і не призводить до ускладнень. Після її перенесення у хворого формується стійкий імунітет. Якщо протягом 10-20 років люди, що перенесли краснуху, не зустрічаються з інфекцією, може відбуватися ослаблення імунітету і повторне зараження.

При внутрішньоутробному зараженні вірус краснухи проникає через плаценту і вражає тканини плоду. Це відбувається в тих випадках, коли імунітет матері не справляється з інфекцією через зниження захисних сил, викликаного гормональною перебудовою або додатковими факторами. Іноді, факт інфікованості через прихований перебіг захворювання залишається непоміченим, але дитина народжується зараженою.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Перебіг краснухи у дітей та дорослих багато в чому схожий, але у дорослих вона часто протікає важче. Інкубаційний період складає від 7 до 21 доби (частіше 16-20 днів).

Краснуха у дітей проявляється:

 • хворобливою припухлістю лімфовузлів (особливо шийних і потиличних);
 • почервонінням кон'юнктив, світлобоязню й сльозотечею;
 • загальним нездужанням;
 • помірною лихоманкою (не завжди) в перші 1-2 дні.

Іноді, перші ознаки краснухи доповнюються такими катаральними симптомами як почервоніння горла, нежить та кашель.

У дорослих початок хвороби часто протікає безсимптомно або проявляється такими ознаками:

 • незначна лихоманка;
 • головний біль;
 • легкий нежить;
 • дискомфорт й проблеми в рухливості суглобів.

Характерним симптомом краснухи є висип. Він з'являється у 85-90% хворих приблизно через 48 годин після загальних ознак і має вигляд округлих червоних або рожевих плям невеликого розміру. Спочатку елементи трохи нагадують висип при кору, а пізніше – схожі на висипання при скарлатині. Вони зазвичай не чешуться і не болять. Спочатку виникають на обличчі, шиї та волосистій частині голови й іноді схожі на білясту еритему.

На протязі декількох годин плями охоплюють і інші частини тіла, але більша їх частина зосереджується на голові, шиї, згинальних поверхнях рук та ніг, в зоні попереку і на сідницях. На долонях і підошвах висипань немає. Іноді елементи висипки з'являються в ротовій порожнині.

На шкірі плями зберігаються протягом 2-4 (рідше 5-7) днів. Вони не лущаться, поступово бліднуть і не залишають після себе пігментації.

Признаки краснухи у дорослих
Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу хвороби при вагітності

Для фізичного здоров'я самої жінки краснуха при вагітності не є небезпечною, але питання про доцільність аборту вирішується індивідуально для кожної хворої залежно від ризиків для плоду. Характер його вроджених патологій багато в чому залежить від термінів зараження вірусом. Чим раніше відбувається інфікування, тим вище ризик ураження й ширше спектр аномалій.

Варіанти при зараженні вірусом краснухи під час вагітності такі:

 • плід не заражається;
 • відбувається самостійне розсмоктування ембріона (тільки до 1-го тижня);
 • мимовільне переривання гестації;
 • внутрішньоутробна загибель плода;
 • інфікування через плаценту без розвитку аномалій плода;
 • зараження з розвитком уражень плаценти та аномалій.

Вроджені вади часто бувають поєднаними. У плода можуть розвиватися наступні відхилення: стеноз легеневої артерії, тетрада Фалло та інші пороки серця і судин, катаракта, енцефалопатія, дефекти слуху та глухота.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Імовірність наслідків краснухи низька і зазвичай вони виникають при її тяжкому перебігу.

Поширені наслідки краснухи у дітей і дорослих:

 • Артрит
 • Аномалії розвитку плода
 • Енцефаліт
 • Тромбоцитопенічна пурпура
 • Мертвонароджуваність і викидень
 • Катаракта
 • Інші (нечасті): синдром Гієна-Барре, міокардит, запалення зорового нерва, медулярна аплазія
Відкрити Згорнути down

Найчастішим ускладненням є артрит. Зазвичай він вражає дрібні суглоби, виникає у дівчаток і молодих жінок, рідко призводить до наслідків і повністю виліковується. Решта ускладнення виникають рідше.

 

Діагностика

Діагностика краснухи, зазвичай, проводиться на підставі даних огляду хворого і фактів наявності випадків зараження в населеному пункті. У більшості випадків, додаткові дослідження не потрібні або обмежуються лише проведенням загального аналізу крові в лабораторії.

Аналізи на антитіла до краснухи зазвичай проводяться в перші 3 дні хвороби і через 7-10 днів і застосовуються у важких випадках або для диференціальної діагностики з такими захворюваннями як кір, скарлатина, герпес 6 типу, мікоплазмоз, аденовірусна інфекція, медикаментозний або алергічний висип, інфекційна еритема, вторинний сифіліс. Діагноз "краснуха" вони підтверджують при перевищенні рівня антитіл в 4 рази. Іноді для підтвердження діагнозу може проводитися ОТ-ПЦР визначення вірусного РНК в зразках сечі, тканин з носа та глотки.

Відкрити Згорнути down

Лікування

Лікування краснухи, що протікає легко, направляється на усунення неприємних симптомів в домашніх умовах. У важких випадках і при ускладненнях для ефективного лікування краснухи рекомендується госпіталізація.

Хворим можуть призначатися антигістамінні, жарознижуючі та вітамінні засоби. У гострому періоді рекомендується дотримання постільного режиму, зашторювання вікон при світлобоязні та рясне пиття при лихоманці.

При розвитку артритів рекомендується прийом нестероїдних протизапальних. Для усунення клінічно значущої тромбоцитопенічної пурпури застосовується Преднізолон. Лікування енцефаліту проводиться противірусними засобами. Немовлятам та дітям молодшого віку з аномаліями розвитку можуть рекомендувати хірургічне лікування вад серця, спостереження у вузькопрофільних фахівців тощо.

Контроль вилікуваності

Вилікуваною інфекція вважається при повному зникненні всіх ознак краснухи. Однак, хворий вважається ще заразним протягом 1-2 тижнів після зникнення висипу.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Специфічна профілактика краснухи полягає в проведенні вакцинації. В особливих випадках, вона може доповнюватися або замінюватися введенням гамма-глобуліну.

До неспецифічних методів відносять:

 • обмеження ймовірності контакту з хворими під час вагітності та в репродуктивному віці;
 • ізоляція хворих до отримання негативних аналізів;
 • проведення жінкам фертильного віку скринінгових аналізів для виявлення антитіл до вірусу й для призначення вакцинації;
 • повідомлення в органи соціальної влади про випадки підозри на краснуху.

Дотримання цих простих правил допомагає скоротити ризик зараження.

Відкрити Згорнути down

Вакцинація

Імунізація рекомендується не тільки дітям, а й деяким дорослим.

Вакцинація дітей від краснухи є обов'язковою для всіх і проводиться двічі:

 • в 12-15 місяців;
 • в 4-6 років.

Якщо до 18 років щеплення від краснухи було зроблено одноразово, то лікар призначає ревакцинацію.

Вакцинація дорослих передбачає виконання щеплень жінкам 18-25 років, що не прищеплювалися і не перенесли це захворювання. Також, регулярна ревакцинація рекомендується всім сприйнятливим матерям після перших пологів, медичним працівникам і людям, що працюють з маленькими дітьми.

Перед щепленням слід утриматися від планування зачаття і дотримуватися цієї рекомендації протягом трьох місяців (мінімум 28 днів) після введення вакцини. Однак, випадково виконане при гестації щеплення від краснухи не рахується показанням для її штучного переривання, тому що підвищує ризик розвитку аномалій у плода несуттєво – приблизно на 3%.

Дослідження на антитіла до краснухи може призначатися не тільки хворим, але і з метою визначення ризику зараження невакцинованих жінок дітородного віку. При відсутності IgG в крові призначається термінове проведення щеплення для профілактики важких патологій плоду.

Вакцинація істотно знижує ризик інфікування, але не запобігає зараженню на 100%. У вакцинованих захворювання протікає легше.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр вищої категорії

Експерт у напрямку:

Завідуюча педіатричним відділенням на Оболони, лікар-педіатр вищої категорії

Який лікар лікує краснуху?

Помітили симптоми краснухи? Швидше зверніться до  педіатра або терапевта для підтвердження діагнозу. Ефективне лікування краснухи в Києві в клініках МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську проводять досвідчені інфекціоністи та дитячі інфекціоністи.

 

Не займайтеся самолікуванням! Телефонуйте за контактним номером колл-центру і записуйтеся на прийом!

comment 24
Волова Катерина Федорівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр вищої категорії
comment 55
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 12
Келемен Лариса Вікторівна
Завідуюча поліклінікою на Печерську, лікар загальної практики вищої категорії, терапевт
comment 34
Овчиннікова Наталія Миколаївна
Завідуюча консультативно-діагностичним і терапевтичним відділенням стаціонару, лікар-терапевт вищої категорії
comment 60
Серга Олена Миколаївна
Лікар педіатр-неонатолог вищої категорії
comment 22
Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.
comment 19
Антропова Тетяна Вікторівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Оболони, лікар-педіатр вищої категорії
comment 12
Бондаренко Марія Сергіївна
Лікар-педіатр, консультант з грудного вигодовування
comment 16
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 18
Капшук Олена Володимирівна
Лікар загальної практики та сімейної медицини першої категорії
comment 5
Корсунова Таміла Іванівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 18
Лисенко Олена В'ячеславівна
Лікар педіатр-неонатолог першої категорії
comment 9
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 22
Подколзіна Ольга Фрідріхівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 31
Попович Світлана Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії

Вiдгуки

07.12.2021 21:20
Юлия К.

Теперь обязательно пойду на вакцинацию от краснухи. Прочитала статью и поняла — это очень страшная болезнь для будущих мам и их малышей. Мы с мужем задумались над этим, срочно идем в клинику МЕДИКОМ на прививку!

21.11.2021 15:42
Яна

После посещения развлекательного детского учреждения, через неделю началась сыпь на голове у ребенка и воспалились лимфоузлы. Вызвала врача домой и высказала свое предположение, что это после прогулки, так как потом контактов с другими детьми у ребенка не было. Врач диагностировал краснуху и рекомендовал оставаться дома, не контактировать с окружающими еще как минимум две недели. Краснуха не сильно беспокоила, так как пятнышки даже не чесались.

30.10.2021 17:05
Даша

Планирую заводить ребенка. И решила обезопасить своего будущего малыша и себя от краснухи. Сделала вакцинацию, через три месяца приступлю к планированию. За это время еще обследую свое здоровье. Все буду проходить только в клинике МЕДИКОМ.

23.09.2021 11:00
Аліна

Коли у дитини обсипало обличчя, я зрозуміла, що це може бути щось заразне. І викликала лікаря додому, щоб не заразити інших. Це виявилася краснуха. Перехворіла одна дитина в легкій формі, очевидно у нас з чоловіком імунітет.

10.09.2021 16:55
Людмила Володимирівна

Дитина принесла з садочка краснуху, перехворіла вся сім'я. Викликали з клініки МЕДІКОМ лікаря додому. Особливе лікування не потрібне було. Виконували тільки загальні рекомендації.

07.08.2021 20:30
Олена Мирошник

За рекомендацією нашого терапевта ми зробили вакцинацію від краснухи в клініці МЕДІКОМ. По причині того, що в нашому районі був спалах і багато захворіли на краснуху.

19.07.2021 13:15
Оксана

Запрошувала нашого педіатра з клініки МЕДІКОМ додому через висип на шкірі у сина. Лікар після огляду сказала, що це краснуха, лікування як такого не потрібно. Пролікувалися без проблем вдома, але дотримуючись чітких рекомендацій лікаря.

29.05.2021 08:50
Таїсія

Я заразилася на роботі краснухою, діагностували цю хворобу в клініці МЕДІКОМ. Я чомусь була впевненість, що це суто дитяча хвороба. Було легке нездужання і запалені лімфовузли. Лікувалася вдома, проблем не було, просто іноді боліла голова.

Показати ще 3

arrow

Всього 8 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down