Як розпізнати коклюш?
Кашлюк чи коклюш – це патологія інфекційної природи, яка здатна вражати тільки людину. Захворювання провокує запальні процеси у верхніх відділах дихальної системи та нападоподібний спазматичний кашель.
Класифікація
Кашлюк може мати типову картину перебігу та атипову. Зазвичай, коклюш протікає в легкій, середньоважкій та важкій формах.
Поряд з типовим клінічним перебігом й характерними ознаками коклюшу, відомі інші форми патології.
Атиповий коклюш проявляється 3 формами:
- стертою (кашель не сильний, відрізняється високою частотою, тривалістю нападу, рідко викликає ускладнення);
- абортивною (типовий перебіг стадії стрімкого розвитку захворювання, після чого напади кашлю зовсім зникають або тривають не більше 2 днів);
- субклінічною (характеризується відсутністю будь-яких симптомів захворювання, захворювання можна виявити тільки лабораторними методами діагностики).
Етіологія захворювання
Причини коклюшу – це потрапляння в організм бактеріального агента Bordetella Pertussis, для життєдіяльності якого обов'язково потрібен кисень. Грампозитивна бактерія гине в зовнішньому середовищі під дією ультрафіолетових променів, при термообробці або впливі антисептика. У висохлих виділеннях збудник зберігає життєздатність протягом кількох годин.
Шляхи зараження
Єдиним джерелом коклюшу є заражена людина, яка становить небезпеку для оточуючих з перших днів переходу захворювання в активну форму. Найбільшу небезпеку вона представляє з моменту появи перших симптомів захворювання.
У перший тиждень появи кашлю та запалення верхніх дихальних шляхів всі хворі виділяють патоген в зовнішнє середовище. Поступово, протягом 2-3 тижнів, цей процес сповільнюється.
Велику небезпеку становлять заражені зі стертою формою захворювання (особливо для дітей), здатні передавати інфекцію оточуючим.
Бактерія Bordetella pertussis передається повітряно-крапельним шляхом. Активному поширенню збудника сприяє активний розвиток запалення слизових оболонок органів дихальної системи, сильний кашель та рясне виділення мокротиння. Передача інфекції відбувається тільки при безпосередньому контакті з зараженим на відстані не більше 2 метрів.
У людини сприйнятливість до коклюшу висока. Найчастіше хворіють діти, в тому числі, новонароджені.
Після перенесеного коклюшу, формується довічний та стійкий імунітет. Повторні захворювання спостерігаються, як правило, в літньому віці.
Паракоклюш
Є самостійним захворюванням, яке викликається збудником Bordetella parapertussis. Має багато схожого з механізмом розвитку, основними клінічними проявами легкої форми коклюшу. Проявляється тривалим наполегливим кашлем на тлі нормальної температури й відносно гарного самопочуття хворого. Лікуванню піддається насилу. Перехресного імунітету з кашлюком не дає.
Патогенез
Кашлюк, потрапляючи на слизову дихальних шляхів, вражає епітелій верхніх дихальних шляхів й виділяє токсини, які провокують розвиток запального процесу. Патоген не проникає в глибокі шари органів та не розноситься з кров'ю по організму.
Після загибелі бактерії виділяється коклюшний токсин (стійкий до термального впливу), який провокує напади спазматичного кашлю. З виділенням цього токсину пов'язані сильне зниження кількості глюкози в крові, збільшення кількості лімфоцитів та підвищена чутливість до гістаміну, що пояснює триваючий ще протягом декількох тижнів бронхоспазм та кашлеві напади.
У відділі мозку, який керує функцією дихання, закріплюється кашльовий рефлекс. Напади кашлю стають більш інтенсивними й частими. Спровокувати черговий напад можуть дотики, звуки, болючі відчуття. Порушується ритм дихання, спостерігаються розлади газообміну. Поширення по організму коклюшного токсину сприяє розвитку вторинної інфекції, тривалого носійства та поширення збудника.
Клінічні прояви
Перші ознаки захворювання проявляються в періоді від 3 днів до 2 тижнів, в середньому – через 1 тиждень.
У перебігу захворювання виділяють 3 стадії, які послідовно один одного змінюють:
- стадія розвитку патології;
- стадія спазматичного й судомного кашлю;
- стадія одужання.
Захворювання розвивається від декількох днів до 2 тижнів, у дорослих це відбувається повільніше, ніж у дітей.
Для періоду розвитку характерні наступні симптоми кашлюку:
- сухий кашель, який з плином часу посилюється;
- в кінці періоду кашель проявляється у вигляді нападів (особливо сильних вночі);
- риніт (у дітей виділення з носа особливо сильні) з в'язкими виділеннями;
- субфебрильна температура тіла;
- занепокоєння й дратівливість.
Друга стадія захворювання розвивається поступово. Ознаки коклюшу в цей період мають свої особливості: частішають напади кашлю, набуваючи судомний характер. Перед початком нападу пацієнт відчуває першіння в горлі, тиск у грудях, тривожність. Температура тіла, як правило, лишається в межах норми.
Період судомного кашлю триває від 1 місяця й більше. Після чого частота нападів поступово зменшується та кашель затихає.
У період одужання від коклюшу періодичність нападів знижується, кашель стає слабкішим, проходять спазми й судоми, полегшується відходження мокротиння. Основні симптоми кашлюку поступово згасають, але протягом декількох місяців зберігаються кашель, дратівливість, слабкість, підвищена збудливість, швидка стомлюваність.
При важких та запущених формах захворювання можуть спостерігатися такі симптоми кашлюку як: блювота в кінці нападу кашлю, підвищення артеріального тиску, судоми.
Ускладнення
Наслідки коклюшу розрізняються залежно від тяжкості перенесеного захворювання, своєчасності та якості отриманого лікування.
Частими ускладненнями коклюшу є:
- Запалення тканин легенів
- Запалення бронхів
- Емфізема легенів
- Бронхоектатична хвороба
- Гнійний отит
- Епілептичні припадки
- Запалення плевральних пелюсток, що оточують кожну частку легенів
- Енцефалопатії
Кашлюк може призвести до таких важких ускладнень, як:
- Зниження обсягу легкого
- Крововилив у мозок
- Набряк мозку
- Розрив м'язів живота
- Пошкодження барабанних перетинок
- Грижі
- Потрапляння повітря в плевральну порожнину через пошкодження легенів під час нападів кашлю
- Випадання прямої кишки та ін.
У дітей частим ускладненням коклюшу є помилковий круп.
Діагностика
Діагностика кашлюку проводиться на підставі збору даних анамнезу, огляду хворого, лабораторних методів дослідження.
Лабораторна діагностика включає:
- загальний аналіз крові;
- біохімічний аналіз крові;
- бактеріологічне дослідження;
- пряма реакція імунофлюоресценції;
- ПЛР-діагностика;
- серологічні дослідження (реакція аглютинації, реакція зв'язування комплементу, реакція непрямої гемаглютинації).
Біологічним матеріалом для дослідження служать кров, мокротиння, слиз зі слизової носоглотки.
При необхідності, лікар може призначити рентген легенів й комп'ютерну томографію.
Диференціальну діагностику коклюшу проводять з запальними захворюваннями дихальної системи, наявністю в верхніх дихальних шляхах сторонніх тіл та ін.
Лікування
Лікування коклюшу проводять амбулаторно або в стаціонарі. Значно полегшує напади кашлю свіже зволожене повітря та зниження різних зовнішніх подразників, які впливають на органи слуху, зору, тактильні відчуття.
Медикаментозне лікування коклюшу:
- антигістамінні препарати з седативною дією;
- анксіолітики;
- антибактеріальні препарати.
При тяжкому перебігу захворювання з вираженим кисневим голодуванням призначають оксигенотерапію.
Профілактика коклюшу та вакцинація
До моменту створення в середині XX століття вакцини проти коклюшу, збудник регулярно викликав епідемії. Зростання числа хворих в останні роки набирає особливу силу, що пов'язано з великою кількістю невакцинованих дітей.
Ефективно захистити від захворювання може тільки вакцина від коклюшу.
Вакцинація дітей та дорослих проводиться препаратами:
Планову вакцинопрофілактику проводять з 3 місяців АКДП. Щеплення від коклюшу робиться тричі внутрішньом'язово з інтервалом 1,5 місяця. Ревакцинація проводиться через 1,5-2 роки після вже завершеної вакцинації.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує коклюш?
Помітили симптоми кашлюку? Слід негайно показати дитину педіатру або дитячому інфекціоністу. Дорослі можуть звернутися до терапевта та здати для підтвердження / спростування діагнозу аналізи в лабораторії.
Пройти ефективне сучасне лікування коклюшу в Києві ви можете у комфортабельних клініках МЕДІКОМ, розташованих на Оболоні й Печерську. Телефонуйте та записуйтеся на консультацію!
Сертифікати
Вiдгуки
Заболела дочка 14 лет, привитая! Болезнь проходит в более легкой форме, днем почти не кашляет, температура в норме, ничего не беспокоит, только кашель ночью и самое страшное - ночные приступы.... от спазма задыхается и синеет, было 2 приступа, вызывали скорую. Сейчас вижу страх в ее глазах, когда начинает кашлять, боится, чтоб не повторился приступ спазма. А если ребенок маленький и не привитый - не представляю, как тогда протекает болезнь. Это очень страшно.
Усе зрозуміло та доступно описано. Добре, що ми живемо у вік розвитку медицини та маємо достатню кількість різних видів вакцинації. Я не користуюся послугами державної поліклініки. З самого народження дітей ми спостерігали у педіатрії у МЕДІКОМ на Оболоні. Тут же робимо необхідні планові щеплення: і від коклюшу, і від усього іншого.
Не знав, що коклюш така небезпечна хвороба. Я у дитинстві переніс, але начебто ніяких таких наслідків не було. Хоча кашель бував страшний, кожен раз, як починався, думав, нутрощі викашляю. Дякую за інформацію.
Спасибі величезне авторові, дуже корисна стаття. Моя невістка проти щеплень, дитині 3 роки, а він не щеплений. У мене сестричка в дитинстві від кашлюка померла маленькою. Обов'язково дам їй почитати, може одумається.
Отличный сервис. Всегда информация изложена доступным языком. Просто люблю читать разные медицинские статьи. И однажды это спасло жизнь моему ребенку. В МЕДИКОМ обратились с сыном именно с коклюшем. Мы сами из деревни, местные врачи не очень квалифицированные, сами понимаете. Спасибо интернету, что нашли МЕДИКОМ. Наш врач Каламанова Е. П. просто золотой человек и высококлассный специалист. Просто спасла моего Кирюху! Мы сейчас уже на реабилитации, и процесс восстановления будет долгий. Но хочется выразить огромную благодарность всему персоналу и нашему врачу.
Дуже хороша стаття. Нещодавно у дитини був страшний кашель, підозрювали, що кашлюк. Добре, що не підтвердився, просто алергічний бронхіт. Величезне дякую Каламановій Олені Петрівні, чудова лікарка та добра, душевна людина.
Спасибо огромное автору, отличная статья, все по делу. Коклюш - это очень страшная болезнь. Обязательно нужно прививаться. Хотя это не дает гарантию не заболеть, но однозначно облегчит течение болезни.
Спасибі величезне Каламановій О. П., педіатр від бога. Завжди добродушна, привітна, ввічлива. Кваліфікована лікарка, не раз нас лікувала. Моя дочка із задоволенням іде на прийом. Недавно треба було щеплення від кашлюка. Катя істерила усю дорогу і тільки Олена Петрівна змогла її умовити.
Хочу подякувати колективу МЕДИКОМА, це команда професійних лікарів. Я звернувся туди із сильним, задушливим кашлем. Після першого огляду припустили, що це коклюш. Виконувались усі епідеміологічні заходи, окрема палата і т.ін. Після обстеження захворювання не підтвердилося, але такого сервісу я не бачив ніде. Лежиш хворий і знаєш точно, що тобі тут допоможуть. Анастасій Ігор Анатолійович завжди "розжовував" хід лікування, щоб я не нервував. Таким фахівцям не страшно довірити своє здоров'я.
Показати ще 3
Всього 9 відгуків