exit
search serach
Як лікувати бронхоектази?

Як лікувати бронхоектази?

При сильному хрипі, кашлі та болях у грудях рекомендуємо терміново звернутися до клініки МЕДІКОМ для проходження консультації пульмонолога. Ми пропонуємо точну діагностику, комфортне перебування в центрі та максимально ефективне лікування для своїх пацієнтів. У нас працюють висококваліфіковані досвідчені фахівці, які знають, як лікувати бронхоектази, постійно підвищують рівень своєї компетентності та орієнтуються на світові медичні практики і стандарти ВООЗ.

Бронхоектаз — це розширення стінок великих бронхів з їх подальшим запаленням і руйнуванням. Причиною хвороби є хронічні інфекції та запальні процеси.

Захворювання респіраторних органів, яке призводить до виникнення бронхоектазу, називається бронхоектатичною хворобою. Ця медична проблема зустрічається у 2–4 % населення. Здебільшого вона виявляється у людей, які не досягли віку 20 років. Статистика вказує на те, що у дорослих чоловіків бронхоектази виникають частіше, ніж у жінок. У дитячому віці хвороба проявляється з однаковою частотою у представників обох статей.

Види бронхоектазів

Існує кілька ознак, за якими диференціюють види бронхоектатичної хвороби:

 • за клінічною течією — фаза загострення або фаза ремісії;
 • за походженням — вроджені та придбані;
 • за поширеністю — одностороння або двостороння поразка легенів.

За характером змін у легких бронхоектази можна розділити на такі види:

 • веретеноподібні;
 • мішечкуваті;
 • змішані;
 • циліндричні;
 • кістоподібні.

По зонах розподілу ураження бронхів діляться на периферичні та центральні.

Уточнити розташування бронхоектазів можливо при дослідженні методом бронхоскопії і КТ.

Існує диференціація бронхоектатичних патологій за рівнем їх тяжкості:

 • Легка форма хвороби.
  Характеризується тривалими ремісіями, під час яких хворий повністю працездатний. Загострення виникають не частіше 2-х разів за рік.
 • Середня форма.
  Виділення мокротиння становить 50–100 мл за 24 години, фаза ремісії характеризується присутністю вологого кашлю, помірним зниженням працездатності, невеликими дихальними порушеннями. Загострюється частіше 2-х разів на рік.
 • Важка форма.
  Фаза ремісії спостерігається нечасто, працездатність постійно знижена. Загострення тривалі, з рясним виділенням мокротиння (понад 200 мл на добу).

Через виникнення бронхоектази діляться на:

 • постінфекційні — з'являються після перенесених хвороб;
 • обструктивні — виникають в результаті зовнішнього здавлювання або закупорки легенів чужорідним тілом;
 • пов'язані з інгаляційними ушкодженнями — їх провокує вдихання токсичних речовин;
 • аспіраційні — з'являються в результаті потрапляння в легені дратівливого секрету;
 • пов'язані з хронічними хворобами легенів — наприклад, саркоїдоз.

Таке важливе обстеження, як рентген органів грудної клітини, допомагає виявити зміни, що побічно вказують на присутність бронхоектазів. Для уточнення діагнозу і характеристики захворювання необхідно буде пройти розширений курс діагностики.

Причини бронхоектатичної хвороби

Серед причин бронхоектазу основною можна назвати запалення кінцевих ділянок бронхів.

Бронхоектатична хвороба іноді стає наслідком перенесеної раніше інфекції респіраторних органів.

Розширення бронхів здатні викликати патогени роду Mycobacteriaceae (туберкульозні та нетуберкульозні).

Іноді причиною появи бронхоектазів стають вроджені генетичні вади розвитку легенів Mycobacteriaceae.

Бронхоектаз неминуче виникає в осіб, хворих на кістозний фіброз (муковісцидоз). Патології функціонування клітин епітелію, які вистилають органи дихання, стають причиною структурних порушень бронхів.

Найчастіше при муковісцидозі розширення відбувається відразу з двох сторін дихальних шляхів, бронхоектазами вражається велика площа легенів. Стан хворого ускладнюється запаленням носових пазух і підшлункової залози, що протікає в хронічній формі.

Крім названих причин, викликати бронхоектатичну хворобу здатна аспірація (вдихання) чужорідних тіл, носоглоткового секрету, хімічних речовин і токсинів.

Виникненню структурних змін у гілках дихального горла сприяють імунні розлади. Також бронхоектаз може стати наслідком неправильного лікування гострих легеневих запалень, що виникають на тлі місцевих порушень бронхіальної структури.

Бронхоектази

Перебіг бронхоектатичної хвороби

У результаті руйнування еластичних волокон і м'язової тканини дихальних шляхів, відбувається їх розширення. Це призводить до порушень у процесах дихання. Застій мокротиння провокує сильний кашель і закупорку кінцевих відділів бронхів. Брак повітря в окремих частинах легенів стає причиною ущільнення тканин, що погіршує кровонаповнення.

Часто поява бронхоектазів пов'язана з поширенням запальних уражень легенів. Запалення зменшує еластичність бронхіальних стінок, викликаючи її витончення, випинання.

У результаті хвороби значно знижується рівень захисту бронхіального дерева від хвороботворних мікроорганізмів. У результаті на поверхні епітелію органів дихання з'являється біоплівка, що містить патогени.

Бронхоектатична хвороба протікає в трьох стадіях:

 • перша — характеризується невеликими змінами дрібних бронхів, із заповненням їх в'язкою рідиною;
 • друга — проявляється запаленням і нагноєнням, з руйнуванням тканин, які вистилають повітроносні шляхи зсередини, водночас в них формуються рубці;
 • третя — характеризується сильним розширенням бронхів, заповнених гнійними масами; руйнівні процеси перетікають у легеневі тканини, які оточують навколишні бронхи, з появою рубців.

Хронічна інтоксикація при нагноєнні в результаті призводить до недостатнього харчування міокарда.

Симптоми бронхоектазу

Ця патологія — хронічна. Помітна її хвилеподібність: чергування посилення симптомів (гостра форма) з полегшенням стану (ремісія).

Найчастіше порушується структура бронхів, розташованих у нижніх відділах дихальних органів. Патологія може поширюватися як на одну легеню, так і на обидві відразу. Визначити локалізацію бронхоектазів важливо для вибору правильної терапії.

Симптоми бронхоектазу:

 • Хрипи, задишка.
  Якщо патологічний процес встиг широко поширитися на тканини, і до поточної хвороби приєдналася бронхіальна обструкція, при диханні відзначаються хрипи, свистячі звуки в грудях, задишка.
 • Кашель.
  Невіддільний основний симптом бронхоектатичної хвороби. Напади кашлю мають хронічний характер, супроводжуються відходженням мокротиння. У період полегшення рідина відходить у невеликих кількостях, переважно вранці. У фазі посилення симптомів кількість мокротиння збільшується, вона відокремлюється протягом усього дня. Відомі випадки сухих бронхоектазів, без відходження рідини.
 • Зниження працездатності.
  Дихальна недостатність викликає брак кисню у крові, що відгукується на самопочутті пацієнта у вигляді слабкості, швидкої стомлюваності.
 • Біль у грудях.
  При загостреному перебігу хвороби можуть виникати болі в зоні грудей, іноді поєднуються з почуттям розпирання або здавлювання, дискомфорту. До болю можуть приєднуватися озноб, гіпертермія, пітливість.
 • Пальці Гіппократа.
  У разі тривалого перебігу хвороби проявляється такий своєрідний симптом, як колбовидне стовщення кінцевих пальцевих фаланг на руках. Пальці зовні стають схожі на барабанні палички.
 • Відставання в розвитку.
  Нетиповий симптом, що проявляється на тлі вроджених аномалій органів дихання.

Часто люди звертаються до лікаря з підозрами на астму або інші легеневі хвороби. Їх можуть турбувати епізоди відхаркування кров'ю, сильна задишка, рецидивуюча пневмонія. Все перераховане може бути ознакою бронхоектазів.

Особливості бронхоектазу у дітей

Основним проявом бронхоектазу у дітей є хронічний бронхіт. Перші тривожні симптоми можна помітити вже у віці 3–4 років. Водночас хвороба досить активно прогресує, ремісії спостерігаються рідко.

У дітей з бронхоектатичною хворобою часто виникає гіповітаміноз, у деяких випадках виникає деформація грудної клітини. В іншому — симптоматика та ж, що і у дорослих.

Лікують патологію переважно консервативними методами.

Ускладнення бронхоектазу

Тривала бронхоектазія, яка часто переходить у фазу ускладнень, здатна призвести до появи вторинних патологій.

Можливі ускладнення бронхоектатичної хвороби:

 • хронічна дихальна недостатність;
 • септицемія - зараження крові;
 • емпієми плеври - скупчення гною в плевральній порожнині;
 • збільшення правих відділів серця - "легеневе серце";
 • пневмосклероз - який проявляється при широкому поширенні уражень бронхів;
 • абсцедування - накопичення і поширення в дихальних органах гнійного вмісту;
 • спонтанний пневмоторакс - раптовий розрив тканин легенів з попаданням повітря в плевральну порожнину;
 • легеневі кровотечі - зустрічаються досить рідко, поширенішою є проблема кровохаркання;
 • амілоїдоз - накопичення в тканинах певного білка, що провокує їх руйнування, ускладнення належить до позалегеневих.

Діагностика бронхоектатичної хвороби

Мета діагностики бронхоектазу — встановлення етіології хвороби, локалізації та характеру уражень. Перший етап діагностики — консультація лор-лікаря. Він оглядає пацієнтів з хронічним синуситом, що часто є супутнім захворюванням при бронхоектазах.

Обов'язковим при підозрі на розширення бронхів є зовнішній огляд пацієнта. У разі тривалого перебігу хвороби фахівець відразу відзначить наявність пальців Гіппократа і невеликої деформації грудної клітини. Потім потрібно прослухати легені за допомогою фонендоскопа. Лікар розпізнає характерні звуки, що з'являються у хворих під час дихання.

Наступний діагностичний етап — лабораторні дослідження. Які аналізи необхідно здати при підозрі на бронхоектатичну хворобу:

 • аналіз мокротиння, для визначення наявності патогенів;
 • аналіз сечі, для виявлення амілоїдозу;
 • аналіз крові для визначення рівня еритроцитів, лейкоцитів, гемоглобіну, С-реактивного білка.

Остаточний діагноз поставити допомагають дослідження із застосуванням сучасної апаратури, основним з яких є комп'ютерна томографія. Цей метод діагностики дозволяє визначити характер поширення уражень, наявність у легеневих тканинах рідини, рубців, абсцесів.

Велику ясність у картину хвороби вносить рентген легенів. На знімку фахівець розпізнає види деформації тканин, місця їх рубцювання і стоншування.

Бронхоскопія допоможе уточнити діагноз, якщо можна взяти матеріал для аналізів прямо зі слизової пацієнта.

Щоб призначити найбільш адекватну інгаляційну терапію, проводиться дослідження функції зовнішнього дихання з бронходилатаційним тестом.

Бронхографія, що застосовувалася раніше, зараз для діагностики не використовується через інвазивність і погану переносимість хворими.

Щоб вчасно встановити наявність проблем з серцем, пацієнти з бронхоектазією щорічно проходять процедуру електрокардіографії.

Бронхоектази

Лікування бронхоектазів

Зміни, завдані дихальним шляхам хворобою, невиліковні. Тому лікування бронхоектазу зводиться переважно до боротьби із запаленнями та забезпечення легеневого дренажу.

Застосування медикаментів

Найзручнішим і безпечним способом введення лікарських засобів у легені є інгаляція, що проводиться за допомогою небулайзера. За допомогою розпилення до бронхів доставляються муколітики — препарати, що розріджують мокроту. Існують лікарські засоби, для введення яких небулайзер не потрібен.

У фазі загострення хвороби пацієнтам рекомендовано застосування антибактеріальних препаратів. Підбором засобу і призначенням дозування повинен займатися тільки особистий лікар.

Бронхоектатична хвороба: хірургічне лікування

У разі важкого перебігу хвороби можливе проведення серії бронхоскопій під місцевою анестезією. Це допоможе швидко полегшити стан пацієнта.

Операції при бронхоектазах показані в наступних випадках:

 • за відсутності стійкої ремісії протягом 2–3 років;
 • коли локальне руйнування тканин респіраторних органів провокує кровотечі;
 • якщо розвивається локальний цироз;
 • коли легенева кровотеча не піддається лікарській терапії довше 24 годин;
 • при кровотечі з легенів, яка за обсягом перевищує 200 мл.

Хірургічне втручання доступне для пацієнтів будь-якого віку.

Інші методи підтримки хворих

Домогтися довгострокової ремісії та поліпшити свій стан людині з пошкодженнями бронхів цілком можливо. Для цього пацієнт повинен дотримуватися правильного харчування. Існує особлива дієта для хворих — з підвищеною кількістю білка. Обов'язково у раціоні мають біти присутні продукти, багаті на вітаміни.

При хронічній дихальній недостатності пацієнту показана киснетерапія.

У період гострого перебігу хвороби застосовується УВЧ-терапія та електрофорез. Після настання полегшення проводиться СФ-опромінення та інгаляції муколітиків. Для активізації процесу виведення мокротиння пацієнт проходить процедуру вібраційного масажу.

Для поліпшення дихальних процесів фахівці рекомендують ЛФК для дітей та дорослих. Лікувальна фізкультура підвищує тиск у просвіті бронхів, збільшує рух діафрагми і міжреберних м'язів.

Контроль виліковності

Оскільки хвороба бронхів не піддається лікуванню, лікарський контроль над станом пацієнта полягає в підтримці стійкої ремісії. Хворі щорічно здають аналізи, проходять дослідження дихальної та серцево-судинної систем. Це дозволяє вчасно виявити і припинити прогресування бронхоектазів.

Профілактика бронхоектатичної хвороби

Профілактикою погіршення стану при бронхоектазі служить своєчасне лікування інфекційних захворювань. Хворий обов'язково повинен пройти вакцинацію від небезпечних хвороб, що викликаються патогенами.

Попри те, що якість життя людей з бронхоектатичною хворобою досить сильно знижено, жити з такою патологією можна довго. В останні роки значно покращилася статистика щодо рівня тривалості життя хворих та їх загального стану.

Питання-Відповідь

Як виглядає бронхоектаз?

Форми бронхоектазу можна розглянути на комп'ютерній томографії та рентгенографії. Бронхоектаз на КТ виглядає неоднорідно затемненим, з великою кількістю округлих або лінійних просвітлень, або у вигляді круглих і овальних порожнин з тонкими стінками. Бронхоектази на рентгені показуються як більш-менш виражене посилення і деформація легеневого малюнка.

Що таке тракційний бронхоектаз?

Тракційні бронхоектази спостерігають у пацієнтів з легеневим фіброзом, оскільки фіброзна тканина тягнеться на стінку бронха. Захворювання допоможе виявити бронхоскопія. А щоб визначити підтип бронхоектазу, потрібно пройти КТ. На комп'ютерній томографії він виглядає, як бронхоектаз з нерівним контуром. Термін застосовують до внутрішньодолькових бронхіолів, коли дихальні шляхи збільшуються на периферії легені.

Що таке бронхоектаз у нижній частці зліва?

Бронхоектаз у нижній частці зліва — це зміщення лівого кореня донизу, а серця — вліво. При цьому звужується легеневе поле, відбувається затемнення і зменшення розмірів найнижчої частки. Масштаб зони ураження уточнюється під час діагностики. Напрям на УЗД та інші методи дослідження дає пульмонолог.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Автор статті:

Зав.терапевтичним відділенням на Печерську, лікар-кардіолог вищої категорії

Експерт у напрямку:

Завідуюча консультативно-діагностичним і терапевтичним відділенням стаціонару, лікар-терапевт вищої категорії

Який лікар лікує бронхоектаз?

Як лікувати бронхоектази у дітей, точніше за все відповість педіатр. Для дорослих першою лікарняною інстанцією повинен стати кабінет терапевта. Також може знадобитися консультація лор-лікаря і пульмонолога. Фахівці всіх перерахованих напрямків практикують лікування бронхоектазу в Києві. Підрозділи клініки МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську чекають своїх пацієнтів. Залишилися питання? Замовте дзвінок або напишіть нам.

Абдулаєва Зінуре Наримівна
Лікар функціональної діагностики
comment 2
Алексєєнко Олена Іванівна
Зав.терапевтичним відділенням на Печерську, лікар-кардіолог вищої категорії
comment 20
Антропова Тетяна Вікторівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 10
Бондаренко Марія Сергіївна
Лікар-педіатр, консультант з грудного вигодовування
comment 5
Васкес Абанто Анна Естуардівна
Лікар-терапевт, лікар-гастроентеролог
comment 17
Волова Катерина Федорівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 17
Воропай Галина Миколаївна
Спеціаліст із масажу, реабілітолог
comment 20
Ганчева Олена Анатоліївна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог другої категорії
comment 10
Гершкович Ігор Вікторович
Лікар-кардіолог, реаніматолог, терапевт вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 25
Голод Андрій Григорович
Лікар-кардіолог вищої категорії, лікар-терапевт, к.м.н.
comment 12
Гусєв Валентин Вікторович
Лікар ультразвукової діагностики, лікар-терапевт вищої категорії
comment 13
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 43
Дергільов Олег Іванович
Спеціаліст з масажу для дітей та дорослих, реабілітолог, інструктор ЛФК
comment 9
Завалько Світлана Василівна
Лікар ультразвукової діагностики вищої категорії, лікар-терапевт
comment 10
Зиньковська Софія Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії
comment 12
Каламанова Олена Петрівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Оболоні, лікар-педіатр вищої категорії
comment 15
Капшук Олена Володимирівна
Лікар загальної практики та сімейної медицини першої категорії
comment 10
Келемен Лариса Вікторівна
Завідуюча поліклінікою на Печерську, лікар-терапевт, лікар загальної практики вищої категорії
comment 9
Кіслова Оксана Леонідівна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог
comment 5
Корольова Світлана Михайлівна
Спеціаліст з масажу
comment 4
Коструба Олена Олексіївна
Лікар-терапевт
comment 8
Крапівнер Марина Михайлівна
Лікар-терапевт, ендокринолог, кардіолог вищої категорії
comment 4
Курбет Олексій Сергійович
Фахівець із фізичної реабілітації, масажист, інструктор ЛФК першої категорії
comment 8
Лисак Юлія Володимирівна
Завідуюча терапевтичним відділенням на Оболоні, лікар-терапевт вищої категорії, пульмонолог першої категорії
comment 20
Лисенко Олена В'ячеславівна
Лікар педіатр-неонатолог першої категорії
comment 12
Лісуха Любов Михайлівна
Дитячий лікар-невролог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 6
Луріна Наталія Анатоліївна
Лікар-кардіолог вищої категорії, лікар-ревматолог вищої категорії
comment 7
Марунчин Тетяна Андріївна
Лікар-педіатр
comment 6
Матвєєва Світлана Юріївна
Лікар-педіатр, дитячий алерголог вищої категорії, к.м.н.
comment 1
Мацібох Софія Володимирівна
Лікар-гематолог дитячий
comment 5
Метелиця Інна Миколаївна
Лікар-педіатр, дитячий алерголог вищої категорії
comment 19
Міщенко Альона Юріївна
Лікар-терапевт вищої категорії
comment 6
Несмєянова Лариса Михайлівна
Лікар-невропатолог вищої категорії, рефлексотерапевт
comment 20
Овчиннікова Наталія Миколаївна
Завідуюча консультативно-діагностичним і терапевтичним відділенням стаціонару, лікар-терапевт вищої категорії
comment 29
Огієнко Наталія Юріївна
Лікар-терапевт, гастроентеролог І категорії
comment 2
Онищенко Євгеній Вікторович
Масажист другої категорії
comment 5
Папуша Ірина Андріївна
Лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 7
Попович Світлана Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії
comment 27
Рикова Олена Іванівна
Лікар-терапевт вищої категорії, ендокринолог
comment 7
Рудковська Наталія Миколаївна
Медичний директор стаціонару, лікар-терапевт, кардіолог першої категорії
comment 13
Серга Олена Миколаївна
Лікар педіатр-неонатолог вищої категорії
comment 54
Сіваш Неллі Василівна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог вищої категорії
comment 12
Слеб Ярослав Сергійович
Лікар педіатр, неонатолог, лікар медицини невідкладних станів
comment 3
Смірнов Юрій Анатолійович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт
comment 23
Топчу Вікторія Олександрівна
Лікар невідкладних станів, терапевт вищої категорії
comment 4
Устьянцев Олексій Олександрович
Завідувач відділенням невідкладної допомоги, лікар невідкладних станів вищої категорії, лікар-терапевт
comment 9
Харлап Ігор Васильович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт вищої категорії, рефлексотерапевт вищої категорії
comment 15
Черненко Галина Іванівна
Лікар медицини невідкладних станів, лікар-педіатр вищої категорії
comment 1
Чернов Олександр Павлович
Кардіолог вищої категорії, лікар функціональної діагностики
comment 7
Швець Олег Віталійович
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог вищої категорії, лікар-дієтолог вищої категорії, к.м.н., доцент
comment 0

Вiдгуки

09.06.2021 22:25
Игорь Валентинович

Все, что нужно знать. Спасибо.

15.04.2021 10:11
Євгенія

Правильні поради, автор молодець

26.02.2021 15:36
Тома Воронина

Спасибо за статью, очень помогло.

06.02.2021 20:03
Эмилия

У ребенка частые простуды, бывают спазмы, спасибо за советы.

15.12.2020 12:49
Роман Олексійович

Сайт дуже хороший, багато корисної інформації, не знайшов перелік клінік, де можуть допомогти.

Показати ще 2

arrow

Всього 5 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down