Що таке бронхоспазм?
Бронхіальний спазм (бронхоспазм) — це неконтрольоване скорочення гладких м'язів бронхів, яке загрожує життю людини. Під час спазму відбувається звуження просвіту дрібних бронхів і бронхіол, через яке утруднений приплив кисню і виведення вуглекислого газу з організму. Людина зазнає труднощів під час дихання. Їй доводиться докладати значні зусилля, щоби вдихнути. А під час видиху можна почути характерні шуми.
Якщо напад триває досить довго, тканини органів починають відчувати серйозне кисневе голодування. Це небезпечний стан. Пацієнту необхідно надати негайну лікарську допомогу, щоби нормалізувати дихання. Варто розуміти, що спазм бронхів не є окремою нозологічною одиницею. Це ознака, що вказує на наявність інших патологій.
Форми та види бронхоспазму
Бронхіальний спазм може бути у двох формах. Перший — коли за допомогою медпрепаратів можна відновити дихання, і з незворотним затиканням дихальних шляхів. Прикладом другого випадку може служити хронічний бронхіт.
Також розрізняють два види спазмів бронхів:
- парціальний — коли в легенях збережені ділянки, які нормально виконують свої функції;
- тотальний — коли спазм поширений на всю мускулатуру бронхів.
Термін «локальний» застосовують до спазму бронхів, спровокованому чужорідним тілом або новоутворенням. У цьому випадку процес зачіпає невелику ділянку легенів.
Патологічний стан заведено розділяти на два типи: прихований і парадоксальний бронхоспазм. Бронхіальний спазм прихованої форми зазвичай розвивається на тлі захворювань дихальних шляхів. Спазм бронхів парадоксального виду розвивається раптово і, як правило, у результаті алергічної реакції організму. Виділяють також алергічний бронхоспазм, який буває атопічним або інфекційно-алергічним.
Причини й ризики виникнення бронхоспазму
Що таке бронхоспазм? Це гострий стан, що характеризується нетиповим (рефлекторним) стисканням гладком'язових волокон. Настає як відгук на той чи інший подразник. На прояв реакції впливають такі чинники, як:
- харчове отруєння;
- анафілактичний шок;
- істеричні стани, психічні розлади, бронхоспазм на нервовому ґрунті;
- алергічна відповідь на тютюн, пил, хімічні речовини, смог;
- подразнення простагландинових рецепторів;
- попадання в бронхи чужорідного тіла, пухлина;
- побічні дії деяких ліків;
- муковісцидоз;
- загострення захворювань легень, обструктивний бронхіт, ХОЗЛ і бронхіальна астма;
- загострення захворювань хронічного перебігу в представників шкідливих професій і курців;
- стресові ситуації, фізичне напруження.
Причиною спазму може стати ларингіт, риніт, аденоїди та інші захворювання органів дихання. Іноді синдром бронхоспазму спричинений різким запахом, несприятливою погодою (холодовий) або сильною емоцією, інтенсивним сміхом. Напад може розвинутися як ускладнення під час хірургічних втручань. У пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями нерідкі випадки спазмів, спричинених застоєм кровообігу в легеневій системі, коли стискаються чутливі закінчення нервових клітин у стінках бронхів.
Приступ можуть спровокувати запалення й набряк, викликані потраплянням частинок їжі під час блювоти. Крім того, спазм бронхів може бути очікуваною відповіддю на метахоліновий тест, який проводять для діагностики бронхіальної астми в експертних випадках.
До чинників, що підвищують ризик, відносять:
- спадковість;
- схильність до алергій;
- часті респіраторні захворювання в дитинстві;
- несприятливі екологічні умови;
- ГРВІ;
- приймання деяких ліків;
- куріння, у тому числі пасивне;
- надмірні фізичні навантаження;
- несприятливий перебіг вагітності, що вплинуло на внутрішньоутробний розвиток плода;
- індивідуальні особливості дихальних шляхів.
Бронхіальний спазм найчастіше з'являється на тлі бронхіальної астми. Спровокувати напад може також травма (термоопік дихальних шляхів) або безпосередньо роздратування мандрівного нерва.
Бронхоспазм: виникнення, перебіг, результат
Негативний вплив подразника провокує скорочення мускулатури бронхів. Під час бронхоспазму м'язи довгий час не розслабляються, що спричиняє посилений приплив крові. Під час цього слизова набрякає і звужується просвіт бронхів. Це тягне за собою розвиток дихальної недостатності.
Люди, схильні до бронхоспазму, потребують постійної уваги з боку родичів і близьких. Особливо це стосується людей похилого віку й дітей. Напади також становлять велику небезпеку для тих, хто:
- раніше переніс інсульт або інфаркт;
- страждає на серцево-судинні захворювання;
- вже знайомий із бронхоспазмами або має в анамнезі астматичний статус.
Бронхіальний спазм може тривати від лічених хвилин до декількох днів.
Люди часто відчувають паніку, яка погіршує ситуацію. Особливо, якщо бронхоспазм виникає вночі.
Клінічні прояви, симптоми, ознаки бронхоспазму
Спазм бронхів нескладно впізнати за наявністю основних симптомів:
- задишка й утруднене дихання з подовженим видихом, що супроводжується шумами;
- напади сухого або малопродуктивного кашлю (з невеликою кількістю в'язкого мокротиння);
- тахікардія, відчуття тяжкості в грудях;
- відчуття нестачі повітря;
- блідість шкірних покривів, посилення потовиділення;
- напружена вимушена поза.
Провісниками насувається нападу є тяжкість у грудях і труднощі під час спроби видихнути. Про наближення патологічного стану може попередити почервоніння очей, інтенсивний кашель і чхання з активним виділенням слизу з носа, цефалгія, загальна слабкість, іноді — позиви в туалет, що почастішали, і безпричинне занепокоєння, безсоння.
Ознаками нападу, який насувається, можна також вважати:
- людина вдихає багато, а видихає тільки малу частину повітря;
- біль у грудях, відчуття здавленості за кілька хвилин до бронхоспазму;
- часте застосування інгаляторів або прописаних ліків без особливого полегшення;
- посилення задишки, що переростає в задуху.
Далі на шиї розширюються вени, виникає відчуття браку повітря. Людина швидко робить вдих, а потім слідує повільний і болісний видих, під час якого можна почути свистячий звук.
Слиз у бронхах утруднює дихання, перекриває просвіти, провокує кашель і спричиняє сухі та вологі хрипи в легенях. Під час вдиху стає помітне сплющування крил носа, серцебиття, яке значно частішає. Спостерігається блідість, ціаноз слизових оболонок, посиніння носо-губного трикутника і шкіри навколо очей. Грудна клітка розширюється. Людина намагається прийняти позу, яка полегшує процес дихання. Як правило, це нахилений уперед тулуб у положенні сидячи, з упором на руки. Плечі підіймаються, а голова втягнута.
Нерідкі випадки нападів частого кашлю без характерного свисту і бронхоспазму без кашлю.
Бронхоспазм під час вагітності
Схильність до бронхіального спазму може позначатися на перебігу вагітності або на розвитку плоду. Головний ризик пов'язаний із поганим контролем патології: у разі виникнення задухи в матері, від гіпоксії страждає й майбутня дитина. Це може стати причиною порушення розвитку плоду.
Вагітній треба уникати провокуючих чинників. Жінка має знаходитися під ретельним наглядом і відвідувати лікаря для оцінки дихальної функції (метод пікфлоуметріі). Це дасть змогу заздалегідь виявити ознаки наближення загострення і вчасно вжити заходів.
Особливості та причини бронхоспазму в дітей
Дуже часто спазм бронхів виникає в дітей до семи років, які страждають на гострий бронхіт. Нерідко причиною патології стає чужорідне тіло. У маленьких дітей підвищена реактивність легень може бути як вродженою особливістю, так і сформованою в процесі хвороб. Розпізнати та вчасно зняти бронхоспазм у дитини буває нелегко, оскільки спочатку симптоматика розмита. Але в процесі розвитку стану, ознаки бронхоспазму стають більш виражені.
Наслідки важчі, стан може швидко перейти в тотальне, призвести до втрати свідомості.
Латентний (прихований) бронхоспазм у малюків проявляється млявістю, безсонням. Носо-губний трикутник набуває синюшного відтінку, з'являється поверхневе дихання зі свистом, кашель і задишка.
Бронхоспазм у немовлят найчастіше спричиняють харчові та лікарські алергени. У малюків старше двох років — побутові та грибкові, а в дітей 3–4 років виявляються алергічні реакції, бронхіти.
Симптоми бронхоспазму пов'язані з добовими біоритмами. Вони посилюються в нічні та ранкові години, оскільки активність м'язів, які беруть участь у диханні, у дітей уві сні істотно знижується.
Можливі ускладнення під час бронхіального спазму
Тривалий бронхіальний спазм призводить до інтоксикації тканин організму вуглекислим газом. Порушення функцій дихання спричиняють серйозні ускладнення:
- киснева недостатність;
- розширення легенів;
- гостра зупинка легень, припинення серцевої діяльності та кровообігу;
- застій крові в системах нижньої та верхньої вен.
Найгіршим розвитком захворювання вважають перехід парціального типу патології в тотальний. Особливо для астматиків. У важких випадках, коли невідкладна допомога під час бронхоспазму відсутня, настає смерть.
Навіть якщо вдається зняти бронхоспазм, він не проходить безслідно. У серцево-судинної й дихальної системи відбуваються грубі порушення, які можуть спровокувати емфізему легенів і «легеневе серце».
Своєчасне лікарське втручання і грамотна перша допомога при бронхоспазмі спростить перебіг захворювання й дозволить уникнути ускладнень.
Перша допомога під час бронхоспазму
Людину, що зіткнулася з бронхіальним спазмом, охоплює страх. Якщо напад трапляється в дитини або вперше в дорослого, який ніколи не страждав на астму, потрібно терміново викликати лікаря. Головне, намагатися вгамувати паніку, заспокоїти хворого. Якщо причина психологічна, то цього може бути достатньо, щоби зняти бронхоспазм. Перша допомога включає кілька нескладних дій, які можуть врятувати людині життя:
- зняти або розстібнути одяг;
- дати лужне пиття;
- провітрити добре кімнату або вивести хворого на вулицю;
- прийняти препарат для розширення бронхів, якщо такий був прописаний раніше;
- перервати контакт, якщо спазм спричинений алергеном.
Категорично заборонено приймати медпрепарати від кашлю, набряків, алергії й інші лікарські засоби. До сумних наслідків можуть також призвести:
- ароматерапія, розтирання запашними бальзамами та кремами;
- лікування бронхоспазму засобами народної медицини;
- препарати, які гальмують відхаркування;
- заспокійливі ліки;
- гірчичники.
Якщо хворий не перший раз переживає напад бронхоспазму і прийняті протягом години заходи не принесли результату, потрібно викликати невідкладну допомогу.
Діагностика бронхоспазму
Щоби виявити причини, які спричинили небезпечний стан, необхідна ретельна діагностика бронхоспазму, яка включає:
- огляд пацієнта;
- збір анамнезу;
- апаратні дослідження.
Під час обстеження хворого виявляється наявність набряклості, артеріальної гіпертензії, повноцінність вдиху і видиху, інших ознак бронхоспазму. Методом аускультації визначаються патологічні шуми під час дихання, ознаки тахіпное, почастішання серцебиття. Методом перкусії можна визначити зміни легеневого звуку.
Анамнез дасть змогу точніше визначити причини бронхоспазму. Для виявлення обструкції легень застосовується апаратний метод — спірометрія. Ступінь звуження бронхів визначають за допомогою пікфлоуметрії, а для отримання інформації про повноцінність дихальної й газообміном функції легень використовують метод боді-плетізмографіі. Пульсоксиметрія дає можливість точно визначити насиченість крові киснем і ступінь кисневої недостатності.
Для діагностики прихованого бронхіального спазму використовують бронхомоторний тест, яким визначають оборотність обструкції дихальних шляхів.
Іноді для візуалізації клінічної картини необхідні допоміжні методи: рентген і КТ. Бронхоспазм у дітей раннього віку діагностується рентгенографією, до інтубованих пацієнтів застосовують капнографію.
Симптоми бронхоспазму схожі на ознаки деяких інших захворювань. Тому точний діагноз може поставити тільки фахівець у клінічних умовах. Компетентні лікарі клініки МЕДІКОМ мають достатні знання щодо кожного конкретного випадку, тому завжди готові прийняти такого пацієнта й ефективно усунути цей стан.
Лікування бронхоспазму
Лікування патології починається після визначення причини, що викликала його. Якщо це алерген, то досить просто запобігти подальшим контактам з ним. Наявність стороннього тіла передбачає вилучення подразника. Лікарі призначають також комплексно дієві препарати від бронхоспазму, у результаті дії яких відбувається розширення мускулатури бронхів, купуються запалення, усуваються причини виникнення самого бронхіального спазму. Щоб зняти симптоми й запобігти наслідкам бронхоспазму, застосовують такі препарати:
- бронхолітичні засоби, бронхорозширювальні препарати (адреноміметики, м-холіноблокатори) — купують напад;
- гормональні інгалятори — знімають спазми;
- глюкокортикостероїди — знижують гіперреактивність бронхів.
Рекомендується також часте тепле пиття і прийом відхаркувальних ліків: муколітичні препарати. Якщо спазм викликаний вірусними захворюваннями, додатково прописують противірусні засоби, а при патологіях інфекційної природи (наприклад, грибок, бактерія) призначають антибіотики.
Якщо вжиті заходи не дають бажаного результату, подальше лікування бронхоспазму проводиться в стаціонарі.
Профілактичні заходи: поради та рекомендації
Профілактика бронхоспазму дуже важлива. Приступ простіше попередити, ніж проводити купування бронхоспазму. Людям, що знаходяться в групі ризику, варто прислухатися до порад лікарів і в разі можливості усунути чинник, що провокує виникнення патологічного стану:
- загострення хвороб (своєчасно проліковувати);
- стреси, бронхоспазм при фізичних навантаженнях;
- інтоксикація організму;
- куріння;
- ліки, що подразнюють певні рецептори;
- дим, хімічні речовини, алергени.
Для цього необхідно визначити причини бронхоспазму. В першу чергу, потрібно пройти обстеження в пульмонолога, алерголога, отоларинголога, кардіолога. Дітям і дорослим із різними порушеннями роботи дихальної системи показана спірографія для оцінювання функціонального стану легень.
Питання-Відповідь
Чим відрізняється бронхоспазм від ларингоспазму?
Бронхоспазм відрізняється від ларингоспазму тим, що в першому випадку у хворого проблеми з видихом, а в другому — неможливо, дуже складно вдихнути. При ларингоспазмі відбувається мимовільне скорочення мускулатури гортані, а при спазмі бронхів — звуження просвіту дрібних бронхів і бронхіол. В обох випадках потрібно звернутися до отоларинголога або терапевта, а дітям потрібна консультація дитячого отоларинголога або педіатра.
Як можна перевірити бронхи?
Для діагностики бронхів використовується УЗД і бронхоскопія. Другий спосіб — ефективний при роботі зі слизовою оболонкою трахеї та бронхів. Можна не тільки перевірити бронхи, але й узяти біопсію, зробити знімок, витягти чужорідне тіло та провести лікувальні процедури.
Чи можна померти від бронхоспазму?
При бронхоспазмі відбувається стиснення м'язів бронхів, яке потрібно послабити. Якщо м'язи довго не розслабляються, посилюється приплив крові і набрякає слизова. У результаті розвивається дихальна недостатність — задуха. Якщо не надати своєчасну невідкладну допомогу у цей час, починається кисневе голодування, наслідки якого можуть бути фатальними.
Як лікувати бронхоспазм народними засобами?
Часті причини бронхоспазму — захворювання органів дихання, алергічні реакції, отруєння токсинами. Народні засоби не замінюють медикаментозну терапію, тому лікування бронхоспазму народними засобами можливе лише після консультації алерголога. Хворим з бронхоспазмом також потрібні спостереження терапевта, пульмонолога, іноді — кардіолога.
Чому аспірин викликає бронхоспазм?
До причин бронхоспазму також належать алергічні реакції в дихальних шляхах. Спровокувати його може аспірин — активний алерген. Препарат може викликати аспіринову бронхіальну астму. Бронхіальна астма цього підтипу характеризується риносинуситом, бронхоспазмом, непереносимістю НВП.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує бронхоспазм?
Люди, які вперше зіткнулися з бронхіальним спазмом, вдаються до питання: до кого звернутися по допомогу, який лікар лікує бронхоспазм? Лікування спазму бронхів — це спеціалізація лікаря-пульмонолога. У медичному центрі МЕДІКОМ можна записатися на прийом до пульмонолога вищої категорії, а також проконсультуватися з цього питання у всіх необхідних фахівців.
Звернення в клініку МЕДІКОМ — це вірний крок до одужання. Якщо вам потрібне лікування бронхоспазму в Києві, варто записатися на прийом до лікаря в будь-яке з відділень клініки на Оболоні або Печерську в зручний час або поставити уточнювальні питання по вказаних на сайті телефонах.
Вiдгуки
Спасибо за статью, очень помогло.
У ребенка частые простуды, бывают спазмы, спасибо за советы.
Правильні поради, автор молодець.
Все, что нужно знать. Спасибо.
Сайт дуже хороший, багато корисної інформації, не знайшов перелік клінік, де можуть допомогти.
Показати ще 2
Всього 5 відгуків